FacebookTwitterLinkedIn

Jak odinstalować adware SkilledOrigin?

Znany również jako: Reklamy SkilledOrigin
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć SkilledOrigin z Mac?

Czym jest SkilledOrigin?

SkilledOrigin to nazwa potencjalnie niechcianej aplikacji (PUA), której celem jest wyświetlanie reklam i zbieranie poufnych informacji. SkilledOrigin jest sklasyfikowana jako PUA, ponieważ użytkownicy często pobierają i instalują to oprogramowanie reklamowe nieświadomie i nieumyślnie. Warto wspomnieć, że ta aplikacja może być zaprojektowana do promowania fałszywej wyszukiwarki (jej adresu) poprzez zmianę niektórych ustawień przeglądarki.

SkilledOrigin adware

Zwykle aplikacje typu adware, takie jak SkilledOrigin, prezentują użytkownikom reklamy ankietowe, banerowe, kuponowe, pop-up i/lub innego typu reklamy. Powszechne jest, że wyświetlane reklamy zakrywają zawartość odwiedzanych stron, a także dość często mają na celu promowanie (otwieranie) podejrzanych witryn. W niektórych przypadkach takie reklamy mogą powodować pobieranie i/lub instalację niektórych PUA poprzez uruchomienie określonych skryptów. Innym problemem związanym ze SkilledOrigin jest to, że ta aplikacja może odczytywać poufne informacje z przeglądarek, takie jak numery telefonów, dane karty kredytowej, hasła. Zebrane informacje mogą być sprzedawane stronom trzecim, wykorzystywane do kradzieży kont osobistych, tożsamości, dokonywania oszukańczych zakupów, transakcji i/lub do innych złośliwych celów. Jak wspomniano na początku, możliwe jest, że SkilledOrigin jest przeznaczona nie tylko do wyświetlania reklam i zbierania danych, ale także do promowania fałszywej wyszukiwarki (działa jako porywacz przeglądarki). Zwykle PUA promują fałszywe wyszukiwarki (ich adresy), zmieniając ustawienia przeglądarki, takie jak adres strony głównej, nowej karty, domyślnej wyszukiwarki i uniemożliwiają użytkownikom modyfikowanie tych ustawień, o ile są one zainstalowane. To są główne powody, dla których SkilledOrigin nie powinno być nigdy pobierane ani instalowane. Jeśli aplikacja tego typu jest już zainstalowana w przeglądarce i/lub systemie operacyjnym, należy ją jak najszybciej odinstalować.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Reklamy SkilledOrigin
Typ zagrożenia Adware, malware Mac, wirus Mac
Nazwy wykrycia Avast (MacOS:AdAgent-L [Adw]), AVG (MacOS:AdAgent-L [Adw]), ESET-NOD32 (wariant OSX/Adware.Synataeb.C), Kaspersky (Not-a-virus:HEUR:AdWare.OSX.Adload.i), Pełna lista (VirusTotal)
Dodatkowe informacje Ta aplikacja należy do rodziny malware Adload.
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie malware (Mac)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Często zdarza się, że aplikacje takie jak SkilledOrigin są reklamowane jako legalne, które oferują swoim potencjalnym użytkownikom różne funkcje, lepsze wrażenia z przeglądania itp. Chociaż takie aplikacje są zwykle projektowane tylko po to, aby pomóc ich programistom w generowaniu przychodów poprzez wyświetlanie reklam, zbieranie różnych informacji i/lub promowanie podejrzanych witryn. Co gorsza, użytkownicy tej konkretnej aplikacji mogą stać się ofiarami kradzieży tożsamości, ponieść straty finansowe, napotkać problemy związane z prywatnością w Internecie, bezpieczeństwem przeglądania i/lub inne problemy. Więcej przykładów PUA, takich jak SkilledOrigin, to ExtendedWindow, PracticalProcesser i ExpandedProgram.

Jak zainstalowano SkilledOrigin na moim komputerze?

Użytkownicy często pobierają i/lub instalują potencjalnie niechciane aplikacje wraz z innymi programami. Mówiąc dokładniej, kiedy PUA są dołączone w ich konfiguratorach jako inne programy i dodatkowe oferty, a użytkownicy kończą pobieranie i/lub instalacje bez odrzucania takich ofert. Zwykle takie oferty można odrzucić w „Zaawansowanych", „Niestandardowych" lub innych ustawieniach konfiguratora. Ta metoda dystrybucji niechcianych aplikacji jest nazywana „sprzedażą wiązaną". Czasami niechciane pobrania i/lub instalacje mają miejsce, gdy użytkownicy klikają zwodnicze reklamy, jednak tylko te, które są zaprojektowane do wykonywania określonych skryptów.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Zaleca się pobieranie programów i plików wyłącznie z oficjalnych witryn i poprzez bezpośrednie linki. Źródła i kanały stron trzecich mogą być wykorzystywane do dystrybucji niechcianych, czasem nawet złośliwych programów. Niektóre przykłady tego rodzaju źródeł to zewnętrzne programy do pobierania (i instalatory), sieci peer-to-peer (np. klienci torrent, eMule), podejrzane i nieoficjalne strony internetowe. Ponadto, konfiguratory pobierania i/lub instalacji, które mają takie ustawienia, jak „Niestandardowe", „Zaawansowane", powinny być zawsze sprawdzane pod kątem ofert pobrania i/lub instalacji PUA. Zaleca się również, aby nie klikać reklam, które pojawiają się na różnych podejrzanych witrynach (np. związanych z pornografią, randkami dla dorosłych, hazardem). Reklamy tego rodzaju mogą być przeznaczone nie tylko do otwierania różnych podejrzanych witryn, ale także do pobierania, instalacji niechcianych aplikacji. Wszelkie niechciane i podejrzane aplikacje (rozszerzenia, wtyczki lub dodatki) zainstalowane w przeglądarce internetowej powinny zostać odinstalowane. To samo dotyczy oprogramowania tego rodzaju, które jest zainstalowane w systemie operacyjnym. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany SkilledOrigin, zalecamy przeskanowanie go za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to adware.

Okno pop-up wyświetlane po zakończeniu instalacji SkilledOrigin:

pop-up displayed once SkilledOrigin installation is done

SkilledOrigin zainstalowane na Safari:

skilledorigin adware safari extension

Folder instalacyjny SkilledOrigin:

skilledorigin adware contents folder

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie adware SkilledOrigin:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z SkilledOrigin z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z reklamy skilledorigin:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki reklamy skilledorigin z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z reklamy skilledorigin z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy skilledorigin z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy skilledorigin z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Reklamy SkilledOrigin kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Reklamy SkilledOrigin na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.