FacebookTwitterLinkedIn

Uniknij zostania oszukanym przez fałszywe powiadomienie "IOS /MAC Defender Alert"

Znany również jako: Pop-up "IOS /MAC Defender Alert"
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć oszustwo "IOS /MAC Defender Alert" z Mac?

Czym jest fałszywe powiadomienie "IOS /MAC Defender Alert"?

"IOS /MAC Defender Alert" to oszustwo związane z pomocą techniczną i promowane na zwodniczych witrynach. Obiera ono za cel użytkowników produktów Apple i twierdzi, że ich urządzenia zostały zainfekowane. Aby zapobiec uszkodzeniu urządzenia, użytkownicy powinni zadzwonić do „Pomocy technicznej Apple". Należy podkreślić, że jest to oszustwo i wszystkie informacje zaprezentowane przez „IOS/MAC Defender Alert" są fałszywe. Ponadto ten fałszywy alert nie jest w żaden sposób powiązany z prawdziwym Apple Inc. Niewielu użytkowników celowo odwiedza złośliwe/oszukańcze witryny, a większość z nich zostaje na nie przekierowana przez natrętne reklamy lub PUA (potencjalnie niechciane aplikacje), które już przeniknęły do systemu.

IOS /MAC Defender Alert scam

Po wejściu na witrynę, na której działa oszustwo „IOS/MAC Defender Alert", odwiedzającym wyświetlane jest okienko pop-up. Zawarty w nim tekst stwierdza, że ​​ostatnio odwiedzana witryna internetowa zainfekowała urządzenie Apple użytkownika wirusem/złośliwym oprogramowaniem. Wyłączenie i/lub ponowne uruchomienie urządzenia może przypuszczalnie spowodować trwałe zablokowanie systemu i/lub wymazanie dysku twardego. Urządzenie i połączenie internetowe zostały już zablokowane, aby zmniejszyć to ryzyko. Okienko pop-up zachęca użytkowników do zadzwonienia pod podany numer fałszywego wsparcia technicznego. Wiadomość na stronie w tle jest praktycznie identyczna. Jedyną istotną różnicą jest to, że fałszywa infekcja jest określana jako wirus „Zepto", chociaż w tekście dalej opisano zagrożenie tak, jakby nie zostało zidentyfikowane. Użytkownicy powinni pamiętać, że żadna witryna internetowa nie jest w stanie wykryć zagrożeń/problemów występujących na ich urządzeniach, a witryny promujące oszustwo „IOS/MAC Defender Alert" nie są wyjątkiem. Oszustwa związane z pomocą techniczną mają na celu nadużycie zaufania użytkowników, a wspomniane nadużycia mogą być różne. Chociaż telefony zaufania są często przedstawiane jako „bezpłatne", mogą być bardzo drogie. Jednak nie jest to jedyny i/lub główny sposób, w jaki te oszustwa generują przychody. Zwykle oszuści próbują uzyskać dostęp do urządzeń użytkowników pod pozorem zapewnienia pomocy technicznej. Wstępny dostęp można następnie wykorzystać do zainfekowania systemów malware, takim jak trojany zdalnego dostępu (RAT), które można wykorzystać do zapewnienia nieograniczonego i potajemnego dostępu/kontroli nad urządzeniem. Ponadto „usługi" oszustów nie są bezpłatne i użytkownicy są proszeni o zapłacenie za nie. „Opłaty" są często uiszczane za pośrednictwem podejrzanych portali płatniczych, które mogą zbierać wprowadzone na nich informacje. Ewentualnie oszuści mogą prosić o trudne/niemożliwe do śledzenia waluty cyfrowe (np. kryptowaluty, przedpłacone vouchery, karty podarunkowe itp.). Oszustów interesują szczególnie dane osobowe (np. nazwiska, adresy, adresy e-mail, dane konta bankowego i/lub dane karty kredytowej itp.). Mogą oni uzyskać te dane przy użyciu różnych metod - wyodrębniając je z urządzenia i/lub porwanych kont, nakłaniając użytkowników do ich ujawnienia itd. Podsumowując, zaufanie oszustwu „IOS/MAC Defender Alert" może prowadzić do infekcji systemu, strat finansowych, poważnych problemów prywatności, a nawet kradzieży tożsamości.

Oprócz otwierania niewiarygodnych i złośliwych witryn siłą, PUA mogą mieć inne/dodatkowe złośliwe zdolności. Niechciana aplikacja w klasyfikacji adware umożliwia umieszczanie natrętnych i szkodliwych reklam - zazwyczaj na każdej odwiedzanej stronie internetowej. Generowane w ten sposób reklamy przekierowują na podejrzane strony internetowe, a niektóre mogą nawet potajemnie pobierać/instalować oprogramowanie. Inny typ PUA zwany porywaczami przeglądarki zmienia przeglądarkę w celu promowania fałszywych wyszukiwarek. Promowane wyszukiwarki internetowe rzadko są w stanie zapewnić wyniki wyszukiwania, więc przekierowują do Google, Bing, Yahoo i innych legalnych wyszukiwarek. Co więcej, większość PUA śledzi aktywność przeglądania użytkowników. Monitorują/zbierają: odwiedzane adresy URL, przeglądane strony, wyszukiwane zapytania, adresy IP, geolokalizacje i dane osobowe. Zebrane dane są zwykle udostępniane i/lub sprzedawane stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom). Aby zapewnić bezpieczeństwo urządzenia/użytkownika - wszystkie podejrzane aplikacje i rozszerzenia/wtyczki przeglądarki muszą zostać usunięte natychmiast po wykryciu.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Pop-up "IOS /MAC Defender Alert"
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, malware Mac, wirus Mac
Fałszywa obietnica Urządzenie Apple użytkownika jest zainfekowane i zablokowane.
Numer telefonu fałszywego wsparcia technicznego +32 78 25 11 40
Powiązane domeny rika02[.]club
Nazwy wykrycia Kaspersky (Malware), Pelna lista (VirusTotal)
Obsługiwany adres IP 160.153.131.139
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby wyeliminować Pop-up IOS /MAC Defender Alert, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.

"Warning: Your macOS has expired", "Your Mac is infected with 5 viruses!" i "ZEUS VIRUS DETECTED !!!" to tylko przykłady innych oszustw, których celem są użytkownicy produktów Apple. Internet jest pełen różnych oszustw. Formułują one różne twierdzenia, a sposób ich działania może się różnić, ale cel końcowy jest ten sam - generowanie zysku dla oszustów/cyberprzestępców, którzy za nimi stoją, dlatego zaleca się zachowanie ostrożności podczas przeglądania.

Jak zainstalowano potencjalnie niechciane aplikacje na moim komputerze?

PUA są dystrybuowane za pośrednictwem konfiguratorów pobierania/instalacji innego oprogramowania. Ta zwodnicza technika marketingowa polegająca na dołączaniu niechcianych lub złośliwych produktów do zwykłych nazywa się „sprzedażą wiązaną". Przyspieszanie procesów pobierania/instalacji (np. ignorowanie warunków, używanie wstępnie ustawionych opcji itp.) zwiększa ryzyko niezamierzonego dopuszczenia niechcianych i/lub niebezpiecznych dodatków do systemu. Wybrane PUA mają swoje „oficjalne" strony internetowe do pobrania. Po kliknięciu natrętne reklamy mogą uruchamiać skrypty w celu pobrania/zainstalowania PUA bez zgody użytkownika.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Oprogramowanie należy sprawdzić przed pobraniem/instalacją i/lub zakupem. Zaleca się korzystanie wyłącznie z oficjalnych i zweryfikowanych kanałów pobierania. Podejrzane źródła, takie jak: nieoficjalne i bezpłatne witryny z hostingiem plików, sieci wymiany peer-to-peer i inne zewnętrzne programy do pobierania, nie mogą być używane, ponieważ zwykle oferują zwodnicze i/lub dołączone produkty. Ważne jest, aby podczas pobierania/instalowania przeczytać warunki, sprawdzić wszystkie możliwe opcje, użyć „Własnych"/„Zaawansowanych" ustawień i zrezygnować z dodatkowych aplikacji, narzędzi, funkcji itd. Natrętne reklamy wyglądają na uzasadnione, jednak przekierowują do podejrzanych witryn (np. z hazardem, pornografią, randkami dla dorosłych itp.). Jeśli użytkownicy napotkają tego rodzaju reklamy i/lub przekierowania, muszą sprawdzić swoje urządzenia i natychmiast usunąć z nich wszystkie podejrzane aplikacje i rozszerzenia/wtyczki przeglądarki. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany PUA, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie je usunąć.

Tekst prezentowany w oknie pop-up oszustwa "IOS /MAC Defender Alert":

**Alert IOS /MAC Defender**

 

Drogi Użytkowniku oOS, witryna, którą ostatnio odwiedzałeś, mogła pobrać złośliwe oprogramowanie i wirusa na twoje urządzenie Apple Mac. iOS Defender podejrzewa o zagrożenia bezpieczeństwa twojego systemu MAC. Nie próbuj wyłączać ani ponownie uruchamiać komputera. Natychmiast zadzwoń do pomocy technicznej Apple pod numer +32 78 25 11 40.

 

Może to trwale zablokować komputer lub wymazać dysk twardy.

 

Natychmiast zadzwoń do pomocy technicznej Apple pod numer +32 78 25 11 40.

 

Twoje połączenie TCP zostało zablokowane przez system bezpieczeństwa IOS. Twoje urządzenie Mac i połączenie internetowe zostały zablokowane do czasu, aż otrzymamy od ciebie wiadomość o natychmiastowym rozwiązaniu tego problemu.

 

Natychmiast zadzwoń do pomocy technicznej Apple pod numer +32 78 25 11 40.

Zrzut ekranu strony w tle oszustwa "IOS /MAC Defender Alert":

IOS /MAC Defender Alert scam background page

Tekst prezentowany na tej stronie:

Alert MAC/iOS Defender: Kod błędu #0x3e7

 

Nie wyłączaj ani nie uruchamiaj ponownie komputera.

 

**AlertApple Defender **

 

W twoim rejestrze systemowym wykryto wirusa Zepto.

 

Drogi Użytkowniku oOS, witryna, którą ostatnio odwiedzałeś, mogła pobrać złośliwe oprogramowanie i wirusa na twoje urządzenie Apple Mac. iOS Defender podejrzewa o zagrożenia bezpieczeństwa twojego systemu MAC. Nie próbuj wyłączać ani ponownie uruchamiać komputera. Może to spowodować trwałe zablokowanie komputera lub wymazanie dysku twardego. Twoje połączenie TCP zostało zablokowane przez system bezpieczeństwa IOS. Twoje urządzenie MAC i połączenie internetowe zostały zablokowane do czasu, aż otrzymamy od ciebie wiadomość o natychmiastowym rozwiązaniu tego problemu.

 

Zadzwoń do pomocy technicznej

 

Natychmiast pod numerem +32 78 25 11 40

 

Alert dla IOS Defender

 

Informacje o systemie

 

IP: 85.206.10.62

 

Przeglądarka: Safari

 

System operacyjny: Mac

 

Wymagane uwierzytelnienie użytkownika: zadzwoń teraz do pomocy technicznej Apple

+32 78 25 11 40

Wygląd oszustwa "IOS /MAC Defender Alert" (GIF):

Appearance of IOS /MAC Defender Alert scam (GIF)

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Pop-up IOS /MAC Defender Alert: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Pop-up IOS /MAC Defender Alert. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner (Mac) Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z pop-up "ios /mac defender alert":

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki pop-up "ios /mac defender alert" z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z pop-up "ios /mac defender alert" z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z pop-up "ios /mac defender alert" z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z pop-up "ios /mac defender alert" z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

Kliknij, aby opublikować komentarz

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Pop-up IOS /MAC Defender Alert kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Pop-up "IOS /MAC Defender Alert" na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Pop-up IOS /MAC Defender Alert dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner (Mac)

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.