FacebookTwitterLinkedIn

ROŻWIĄŻ PROBLEM: Twój komputer napotkał problem i musi zostać ponownie uruchomiony

Jak naprawić błąd niebieskiego ekranu „Twój komputer napotkał problem i musi zostać ponownie uruchomiony" w Windows 10?

Jeśli to czytasz, prawdopodobnie napotkałeś błąd niebieskiego ekranu (niebieski ekran śmierci). te błędy niebieskiego ekranu zawierają dodatkowe kody błędów. Jednak może pojawić się tylko komunikat o błędzie „Twój komputer napotkał problem i wymaga ponownego uruchomienia" lub „Twój komputer napotkał problem i wymaga ponownego uruchomienia. Zbieramy tylko informacje o błędzie, a następnie uruchomimy ponownie dla Ciebie".

Twój komputer napotkał problem i musi zostać ponownie uruchomiony

Trudno powiedzieć, co powoduje ten problem, jeśli żaden kod błędu nie może pomóc w zidentyfikowaniu możliwych przyczyn. Zwykle jednak te błędy występują, gdy występują problemy z pamięcią, uszkodzone pliki systemowe lub sterowniki. Innymi przyczynami tego „Twój komputer napotkał problem i musi zostać ponownie uruchomiony" może być awaria zasilania lub infekcja malware/wirusem.

Aby naprawić błąd „Twój komputer napotkał problem i musi zostać ponownie uruchomiony. Zbieramy tylko informacje o błędach, a następnie uruchomimy ponownie.", może być konieczne sprawdzenie plików systemowych, zaktualizowanie sterowników i systemu Windows, uruchomienie naprawy podczas uruchamiania i zastosowanie innych metod.

Film pokazujący, jak naprawić błąd „Twój komputer napotkał problem i wymaga ponownego uruchomienia":

Spis treści:

Odłącz urządzenia zewnętrzne

Pierwszą metodą, która może naprawić błąd „Twój komputer napotkał problem i wymaga ponownego uruchomienia", jest odłączenie podłączonych urządzeń zewnętrznych, ponieważ jedno z podłączonych urządzeń zewnętrznych/peryferyjnych może zakłócać działanie systemu operacyjnego (istnieją przypadki, gdy podłączona drukarka jest przyczyną tego błędu). Odłącz wszystkie urządzenia peryferyjne i zewnętrzne, pozostaw podłączoną tylko mysz i klawiaturę, a następnie uruchom ponownie komputer.

Sprawdź, czy nadal pojawia się błąd „Twój komputer napotkał problem i wymaga ponownego uruchomienia". Jeśli problem zostanie rozwiązany, oznacza to, że jedno z urządzeń peryferyjnych lub zewnętrznych może być uszkodzone lub wadliwe i spowodować problem. W takim przypadku konieczna będzie wymiana określonego urządzenia peryferyjnego lub zewnętrznego lub nieużywanie go i pozostawienie odłączonego.

[Wróć do Spisu treści]

Uruchom Windows w trybie awaryjnym

Jeśli nie możesz ominąć tego błędu i nie możesz normalnie zalogować się do Windows, musisz uruchomić komputer w trybie awaryjnym z obsługą sieci. Pomiń ten krok tylko wtedy, gdy możesz normalnie uruchomić Windows. Aby dowiedzieć się, jak uruchomić Windows w trybie awaryjnym z obsługą sieci, przeczytaj ten poradnik i użyj metody „Przerwij proces uruchamiania systemu Windows" opisanej we wcześniej podanym linku.

Możesz też użyć instalacyjnej płyty CD/DVD/USB systemu Windows i uruchomić Windows w trybie awaryjnym z obsługą sieci za pomocą ekranu Naprawa automatyczna (Zaawansowane uruchamianie). Po zalogowaniu się do systemu Windows zacznij stosować opisane poniżej metody.

[Wróć do Spisu treści]

Uruchom narzędzie naprawy podczas uruchamiania

Narzędzie naprawy podczas uruchamiania to narzędzie do rozwiązywania problemów oparte na diagnostyce Windows, używane do naprawy systemu Windows, gdy coś uniemożliwia użytkownikom jego uruchomienie. Może naprawić problemy z uszkodzonymi lub brakującymi plikami systemowymi i ewentualnie naprawić błąd „Twój komputer napotkał problem i wymaga ponownego uruchomienia".

Aby uruchomić narzędzie do naprawy systemu podczas uruchamiania, jeśli nie można uruchomić Windows, należy użyć nośnika instalacyjnego systemu Windows na dysku DVD/USB lub przerwać proces uruchamiania. Instrukcje, jak to zrobić, znajdziesz we wcześniej opisanej metodzie. Jeśli możesz zalogować się do Windows lub Windows został już uruchomiony w trybie awaryjnym z obsługą sieci, wpisz „odzyskiwanie" w wyszukiwarce i kliknij wynik „Opcje odzyskiwania".

uruchom naprawę startową krok 1

Teraz kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz" w obszarze Uruchamianie zaawansowane, a system Windows uruchomi się ponownie.

uruchom naprawę startową krok 2

Zobaczysz niebieski Zaawansowany ekran startowy. Zastosuj następujące kroki, niezależnie od tego, czy możesz uruchomić Windows normalnie, czy nie (przejdziesz do tego ekranu, wykonując kroki wymagane do uruchomienia w trybie awaryjnym). Po przejściu do okna zaawansowanego uruchamiania kliknij „Rozwiązywanie problemów".

uruchom naprawę startową krok 3

Następnie kliknij „Opcje zaawansowane".

uruchom naprawę startową krok 4

Teraz kliknij opcję „Naprawa podczas uruchamiania", a Windows rozpocznie diagnostykę komputera. Sprawdź, czy to naprawi błąd „Twój komputer napotkał problem i wymaga ponownego uruchomienia".

uruchom naprawę startową krok 5

[Wróć do Spisu treści]

Uruchom Kontroler plików systemowych

Kontroler plików systemowych to narzędzie w Windows, które umożliwia użytkownikom skanowanie w poszukiwaniu uszkodzeń w plikach systemu Windows i przywracanie uszkodzonych plików. W tym przewodniku opisano, jak uruchomić narzędzie Kontroler plików systemowych (SFC.exe), aby przeskanować pliki systemowe i naprawić brakujące lub uszkodzone pliki systemowe. Opcja "sfc scannow" jest jednym z kilku konkretnych przełączników dostępnych w poleceniu SFC.

Aby uruchomić Kontroler plików systemowych, musisz najpierw otworzyć wiersz polecenia z podwyższonym poziomem uprawnień. Możesz to zrobić niezależnie od tego, czy uruchomiłeś Windows normalnie, czy w trybie awaryjnym. Wpisz polecenie „wiersz polecenia" w wyszukiwaniu i kliknij prawym przyciskiem myszy wynik „Wiersz polecenia", wybierz opcję „Uruchom jako administrator" z menu kontekstowego.

uruchom narzędzie do sprawdzania plików systemowych, krok 1

Teraz wpisz „sfc /scannow" i naciśnij Enter, aby go wykonać. Kontroler plików systemowych zostanie uruchomiony i ukończenie skanowania powinno zająć trochę czasu. Uruchom ponownie komputer i sprawdź, czy błąd „Twój komputer napotkał problem i wymaga ponownego uruchomienia" nadal występuje.

uruchom narzędzie do sprawdzania plików systemowych, krok 2

[Wróć do Spisu treści]

Zainstaluj ponownie sterowniki

Sterownik urządzenia informuje system operacyjny i inne oprogramowanie o sposobie interakcji z określonym sprzętem. Jeśli odpowiedni sterownik nie jest zainstalowany, urządzenie może nie działać poprawnie, jeśli w ogóle, i spowodować błąd niebieskiego ekranu „Twój komputer napotkał problem i wymaga ponownego uruchomienia". Możliwe, że sterownik ekranu, sieci bezprzewodowej lub karty Ethernet jest uszkodzony i wymaga ponownej instalacji.

Aby ponownie zainstalować sterowniki, wpisz „menedżer urządzeń" w wyszukiwarce i kliknij wynik „Menedżer urządzeń".

ponownie zainstaluj sterowniki krok 1

W Menedżerze urządzeń zobaczysz listę urządzeń podłączonych do komputera. Aby dowiedzieć się, czy którykolwiek z wyżej wymienionych sterowników powoduje problem, musisz je odinstalować jeden po drugim i ponownie uruchamiać komputer za każdym razem, gdy odinstalujesz jeden konkretny sterownik. Rozwiń jedną z sekcji wspomnianych urządzeń, kliknij prawym przyciskiem myszy urządzenie i wybierz „Odinstaluj urządzenie".

ponownie zainstaluj sterowniki krok 2

Zaznacz pole wyboru „Usuń oprogramowanie sterownika dla tego urządzenia" za każdym razem, gdy je zobaczysz, a następnie kliknij „Odinstaluj".

ponownie zainstaluj sterowniki krok 3

Teraz uruchom ponownie komputer i sprawdź, czy nadal pojawia się błąd „Twój komputer napotkał problem i wymaga ponownego uruchomienia". Jeśli błąd nadal występuje, odinstaluj inne wymienione sterowniki, wykonując te same czynności. Niezależnie od tego, czy błąd nadal występuje, nawet po odinstalowaniu wszystkich sterowników, musisz je ponownie zainstalować/zaktualizować.

Przejdź ponownie do Menedżera urządzeń, wybierz urządzenie, kliknij je prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Aktualizuj sterownik".

ponownie zainstaluj sterowniki krok 4

Zostaniesz poproszony o automatyczne wyszukanie zaktualizowanego oprogramowania sterownika lub przeglądanie komputera w poszukiwaniu oprogramowania sterownika. Jeśli wybierzesz pierwszą opcję, Windows przeszuka twój komputer i internet w poszukiwaniu najnowszego oprogramowania sterownika dla twojego urządzenia.

Jeśli wybierzesz drugą opcję, będziesz musiał ręcznie zlokalizować i zainstalować sterowniki. Korzystanie z tej opcji wymaga posiadania pobranego sterownika na komputerze lub dysku flash USB. Jest to dłuższy proces, ponieważ będziesz musiał ręcznie pobrać wszystkie najnowsze sterowniki dla wszystkich urządzeń, odwiedzając oficjalną witrynę producenta urządzenia. Wybierz preferowaną opcję i postępuj zgodnie z instrukcjami.

ponownie zainstaluj sterowniki krok 4

[Wróć do Spisu treści]

Zaktualizuj Windows

Niektórzy użytkownicy zgłosili, że pomyślnie naprawili ten błąd, aktualizując system operacyjny Windows. Wiadomo, że czasami sprawdzanie najnowszych aktualizacji Windows i ich zainstalowanie może rozwiązać wiele różnych problemów. Jeśli Windows nie był aktualizowany przez jakiś czas, zalecamy ręczne sprawdzenie aktualizacji i sprawdzenie, czy są jakieś aktualizacje do zainstalowania.

Aby sprawdzić aktualizacje systemu Windows, wpisz „sprawdź aktualizacje" w wyszukiwarce i kliknij wynik „Sprawdź aktualizacje".

zaktualizuj Windows krok 1

Powinieneś zostać automatycznie przekierowany do sekcji Windows Update. Kliknij „Sprawdź aktualizacje". System Windows zacznie sprawdzać dostępność aktualizacji. Jeśli są dostępne aktualizacje, zainstaluj je. Po zainstalowaniu aktualizacji (jeśli były jakieś do zainstalowania), uruchom ponownie komputer i sprawdź, czy problem nadal występuje.

zaktualizuj Windows krok 2

[Wróć do Spisu treści]

Odinstaluj ostatnio zainstalowane oprogramowanie

Niektóre ostatnio zainstalowane programy mogą powodować konflikty systemowe i dlatego zaczął pojawiać się błąd niebieskiego ekranu „Twój komputer napotkał problem i wymaga ponownego uruchomienia". Jeśli ostatnio zainstalowałeś jakieś oprogramowanie, tuż przed wystąpieniem problemów z tym błędem niebieskiego ekranu, zalecamy jego odinstalowanie.

Aby to zrobić, naciśnij klawisz Windows + R lub kliknij prawym przyciskiem myszy menu Start i wybierz „Uruchom" z menu kontekstowego. Spowoduje to otwarcie okna dialogowego Uruchom.

odinstaluj ostatnio zainstalowane oprogramowanie, krok 1

Wpisz „appwiz.cpl" i naciśnij Enter na klawiaturze. Spowoduje to uruchomienie okna „Programy i funkcje".

odinstaluj ostatnio zainstalowane oprogramowanie, krok 2

W otwartym oknie Programy i funkcje zlokalizuj program i odinstaluj go, klikając go prawym przyciskiem myszy i wybierając „Odinstaluj" z menu rozwijanego.

Uruchom ponownie komputer i sprawdź, czy nadal pojawia się błąd niebieskiego ekranu „Twój komputer napotkał problem i wymaga ponownego uruchomienia".

odinstaluj ostatnio zainstalowane oprogramowanie, krok 3

[Wróć do Spisu treści]

Przywróć system za pomocą punktów przywracania

Przywracanie systemu przywraca wszystko do zapisanego punktu przywracania, ale najpierw musisz mieć jeden zapisany. Ta funkcja przywróci system do poprzedniego stanu roboczego z utworzonym punktem przywracania bez wpływu na pliki i dane.

Jeśli masz jakiekolwiek punkty przywracania systemu utworzone przed wystąpieniem komunikatu „Twój komputer napotkał problem i wymaga ponownego uruchomienia", możesz rozwiązać problem, wykonując przywracanie systemu.

Aby przywrócić system, uruchom okno Uruchom, naciskając klawisz Windows + R i wpisując polecenie „rstrui.exe". Naciśnij Enter, aby uruchomić Przywracanie systemu.

przywróć system za pomocą punktów przywracania krok 1

W oknie Przywracanie systemu kliknij „Dalej".

przywróć system za pomocą punktów przywracania krok 2

Jeśli zostały utworzone punkty przywracania, zobaczysz ich listę. Zaznacz pole wyboru „Pokaż więcej punktów przywracania", a powinno wyświetlić więcej punktów przywracania. Wybierz punkt przywracania, który najbardziej ci odpowiada (w zależności od czasu utworzenia itp.) i kliknij „Dalej". Pamiętaj, aby wybrać punkt przywracania, w którym nie wystąpiły jeszcze problemy z błędem niebieskiego ekranu.

przywróć system za pomocą punktów przywracania krok 3

Potwierdź punkt przywracania. Twój komputer zostanie przywrócony do stanu sprzed zdarzenia wyszczególnionego w polu „Opis". Jeśli jesteś zadowolony ze swojego wyboru, kliknij „Zakończ" i rozpocznij proces przywracania systemu.

przywróć system za pomocą punktów przywracania krok 4

Mamy nadzieję, że ten przewodnik pomógł ci pozbyć się błędu „Twój komputer napotkał problem i musi zostać ponownie uruchomiony" i możesz teraz korzystać z Windows bez jego przerywania.

Jeśli istnieje metoda, która rozwiązała ten problem, a nie jest wymieniona w naszym przewodniku, nie wahaj się i podziel się nią z nami i innymi, zostawiając komentarz w sekcji komentarzy poniżej.

[Początek strony]

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Rimvydas Iliavicius

Rimvydas jest badaczem z ponad czteroletnim doświadczeniem w branży cyberbezpieczeństwa. Studiował na Uniwersytecie Technicznym w Kownie, a w 2017 roku uzyskał tytuł magistra tłumaczeń i lokalizacji tekstów technicznych. Jego zainteresowania komputerami i technologią sprawiły, że stał się wszechstronnym autorem w branży IT. W PCrisk jest odpowiedzialny za pisanie szczegółowych artykułów poradnikowych dla systemu Microsoft Windows. Skontaktuj się z Rimvydasem Iliaviciusem.

Nasze przewodniki usuwania złośliwego oprogramowania są bezpłatne. Jeśli jednak chcesz nas wesprzeć, możesz przesłać nam darowiznę.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Przeczytaj ten artykuł w innych językach
Usuwanie wirusów i malware

Ta strona zawiera informacje o tym, jak uniknąć infekcji z powodu malware lub wirusów.

Usuwanie malware