FacebookTwitterLinkedIn

Jak naprawić problem „Pasek zadań nie działa”?

Jak naprawić problem „Pasek zadań nie działa" w Windows 7, 8 i 10?

Pasek zadań jest podstawowym elementem GUI (graficznego interfejsu użytkownika) w Windows. Gdy nie działa, korzystanie z Windows może być dość niewygodne. Ten przewodnik pokazuje, jak naprawić pasek zadań, jeśli przestał działać poprawnie lub w ogóle nie działa.

pasek zadań

Pasek zadań zwykle pokazuje, które programy są aktualnie uruchomione. Ponadto pasek zadań zawiera różne ikony odpowiadające oknom otwartym w powiązanych programach. W nowszych wersjach systemów operacyjnych użytkownicy mogą również „przypinać" programy lub pliki, aby uzyskać do nich szybki dostęp, często jednym kliknięciem.

Możesz ukryć pasek zadań, dopóki wskaźnik myszy nie zostanie przesunięty na krawędź ekranu lub nie będzie skupiał się na klawiaturze. Posiadanie paska zadań w systemie operacyjnym ma wiele zalet.

Mogą jednak wystąpić problemy z tym elementem GUI, nie tylko w systemie Windows 10. Ten problem „paska zadań nie działa" jest dość powszechny dla użytkowników Windows. Jeśli pasek zadań Windows przestał działać, postępuj zgodnie z naszymi instrukcjami poniżej i spraw, aby działał ponownie.

Film pokazujący, jak naprawić problem „Pasek zadań nie działa":

Spis treści:

Uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów Windows

Windows zawiera kilka narzędzi do rozwiązywania problemów przeznaczonych do szybkiego diagnozowania i automatycznego rozwiązywania różnych problemów z komputerem. Narzędzia do rozwiązywania problemów nie mogą rozwiązać wszystkich problemów, ale są dobrym miejscem do rozpoczęcia, jeśli napotkasz problem z komputerem lub systemem operacyjnym.

Aby rozpocząć rozwiązywanie problemów, przejdź do Ustawień i wybierz „Aktualizacja i zabezpieczenia".

uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów z systemem Windows, krok 1

Następnie wybierz „Rozwiązywanie problemów" w lewym okienku i przewiń w dół, aby znaleźć „Aplikacje Windows Store". Umożliwi to rozwiązywanie problemów, które mogą uniemożliwić prawidłowe działanie paska zadań systemu Windows. Kliknij to, a następnie kliknij „Uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów", aby rozpocząć rozwiązywanie problemów.

uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów z systemem Windows, krok 2

[Wróć do Spisu treści]

Uruchom ponownie Eksploratora plików

Eksplorator plików (wcześniej znany jako Eksplorator Windows) wyświetla hierarchiczną strukturę plików, folderów i dysków na komputerze. Pokazuje również wszystkie dyski sieciowe, które zostały zmapowane na litery dysków na twoim komputerze.

Korzystając z Eksploratora Windows, możesz kopiować, przenosić, zmieniać nazwy oraz wyszukiwać pliki i foldery. Ponowne uruchomienie Eksploratora plików może sprawić, że pasek zadań ponownie zacznie działać poprawnie.

Musisz uruchomić Menedżera zadań: naciśnij klawisze Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze. Gdy okno Menedżera zadań jest otwarte, znajdź „Eksplorator Windows" w zakładce „Procesy" i kliknij go prawym przyciskiem myszy. Z menu rozwijanego wybierz „Zakończ zadanie". Eksplorator Windows zostanie ponownie uruchomiony.

To powinno rozwiązać problem, przynajmniej tymczasowo. Jeśli wystąpi poważniejszy problem z paskiem zadań, wypróbuj inne metody opisane poniżej.

uruchom ponownie eksplorator plików

[Wróć do Spisu treści]

Uruchom skanowanie DISM za pomocą wiersza polecenia

Może być konieczne wykonanie skanowania DISM (Deployment Image Servicing and Management), aby naprawić „problem z niedziałającym paskiem zadań". DISM może służyć do naprawy i przygotowania obrazów Windows, w tym środowiska odzyskiwania Windows, instalacji Windows i środowiska Windows PE.

Aby uruchomić skanowanie DISM, otwórz Wiersz polecenia (z uprawnieniami administratora). Wiersz polecenia to pole wejściowe tekstowego ekranu interfejsu użytkownika, aplikacji interpretera wiersza polecenia dostępnej w większości systemów operacyjnych Windows. Służy do wykonywania poleceń tekstowych, z których większość służy do automatyzacji zadań za pomocą skryptów i plików wsadowych, wykonywania zaawansowanych funkcji administracyjnych, rozwiązywania problemów i rozwiązywania niektórych problemów z systemem Windows.

Naciśnij Ctrl+Shift+Esc na klawiaturze, aby otworzyć Menedżera zadań, kliknij „Plik" i wybierz „Uruchom nowe zadanie" z menu rozwijanego. Jeśli nie widzisz menu Plik, może być konieczne kliknięcie strzałki „Więcej szczegółów" u dołu okna Menedżera zadań, aby wyświetlić bardziej zaawansowany widok programu, w tym menu Plik.

uruchom skanowanie dism krok 1

Pojawi się okno Utwórz nowe zadanie. Wpisz „cmd" w oknie dialogowym, a następnie zaznacz pole wyboru „Utwórz to zadanie z uprawnieniami administratora". Kliknij „OK", a otworzy się wiersz polecenia z uprawnieniami administratora.

uruchom skanowanie dism krok 2

W wierszu polecenia wpisz to polecenie: „DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth" i naciśnij klawisz Enter, aby je wykonać. Skanowanie zajmie trochę czasu. Spróbuj ponownie uruchomić komputer po zakończeniu skanowania, aby sprawdzić, czy problem z paskiem zadań został naprawiony.

uruchom skanowanie dism krok 3

[Wróć do Spisu treści]

Ponownie zarejestruj ShellExperienceHost i Cortana

W tym celu musisz użyć PowerShell, platformy do automatyzacji zadań i zarządzania konfiguracją Microsoft, składającej się z powłoki wiersza polecenia i powiązanego języka skryptowego.

Kliknij prawym przyciskiem myszy Start i wybierz „PowerShell (administrator)". Jeśli nie widzisz programu PowerShell (administrator), kliknij „Wiersz polecenia (administrator)" i w oknie wiersza polecenia wpisz „powershell". Naciśnij Enter, aby uruchomić Powershell.

ponownie zarejestruj Cortanę i shellexperiencehost krok 1

Wpisz to polecenie, aby ponownie zarejestrować ShellExperienceHost: „Get-AppxPackage Microsoft.Windows.ShellExperienceHost | foreach {Add-AppxPackage -register "$($_.InstallLocation)appxmanifest.xml" -DisableDevelopmentMode}" i naciśnij klawisz Enter, aby go wykonać.

ponownie zarejestruj Cortanę i shellexperiencehost krok 2

Wpisz to polecenie, aby ponownie zarejestrować Cortanę: „Get-AppxPackage Microsoft.Windows.Cortana | foreach {Add-AppxPackage -register "$($_.InstallLocation)appxmanifest.xml" -DisableDevelopmentMode}".

ponownie zarejestruj Cortanę i shellexperiencehost krok 3

[Wróć do Spisu treści]

Zaktualizuj Windows

Jeśli nie możesz korzystać z paska zadań, pomocne może być sprawdzenie aktualizacji całego systemu operacyjnego Windows. Niektóre składniki Windows mogą być uszkodzone, a aktualizacje Microsoft dla Windows często mają na celu poprawę tego obszaru. Aby sprawdzić aktualizacje Windows, przejdź do Ustawień i wybierz „Aktualizacja i zabezpieczenia".

zaktualizuj system Windows krok 1

Powinieneś zostać automatycznie przekierowany do sekcji Windows Update. Kliknij „Sprawdź aktualizacje", a system Windows zacznie sprawdzać aktualizacje. W naszym przykładzie dostępne są aktualizacje, które czekają na ponowne uruchomienie systemu Windows.

Jeśli są dostępne aktualizacje, zainstaluj je i ponownie sprawdź dostępność aktualizacji — tylko po to, aby upewnić się, że masz najnowsze aktualizacje w swoim systemie operacyjnym. Sprawdź, czy pomaga to rozwiązać problem z paskiem zadań.

zaktualizuj system Windows krok 4

[Wróć do Spisu treści]

Przywróć system za pomocą punktu przywracania

Narzędzie Przywracanie systemu tworzy punkty przywracania. Każdy punkt przywracania to zbiór ważnych plików systemowych przechowywanych przez narzędzie Przywracanie systemu w określonym dniu i czasie.

Przywracanie systemu przywraca wszystko do zapisanego punktu przywracania, ale najpierw musisz mieć jeden zapisany. Jeśli punkt przywracania nie istnieje na komputerze, funkcja przywracania systemu nie ma do czego przywracać.

Aby skorzystać z tego narzędzia, musisz wcześniej utworzyć punkty przywracania. Ta funkcja przywróci system do poprzedniego stanu roboczego bez wpływu na pliki i dane.

Aby przywrócić system, uruchom Uruchom. Naciśnij klawisz Windows + R i wpisz „rstrui.exe" w oknie dialogowym Uruchom, aby go uruchomić. Naciśnij Enter lub kliknij „OK".

przywróć system za pomocą punktu przywracania, krok 1

W oknie Przywracanie systemu kliknij „Dalej".

przywróć system za pomocą punktu przywracania, krok 2

Jeśli istnieją wcześniej utworzone punkty przywracania, zobaczysz listę punktów przywracania. Zaznacz pole wyboru „Pokaż więcej punktów przywracania", które powinno wyświetlić więcej punktów przywracania. Wybierz punkt przywracania, który najbardziej Ci odpowiada (w zależności od czasu utworzenia itp.) i kliknij „Dalej".

Nie wybieraj punktu przywracania w okresie, gdy pasek zadań nie działał, ponieważ z pewnością nie będziesz chciał powracać do tego stanu.

przywróć system za pomocą punktu przywracania, krok 3

Kliknij „Zakończ", a komputer zostanie przywrócony do stanu sprzed wydarzenia w polu „Opis" poniżej.

przywróć system za pomocą punktu przywracania, krok 4

[Wróć do Spisu treści]

Uruchom usługę tożsamości aplikacji

Aby uruchomić usługę tożsamości aplikacji, naciśnij klawisz Windows + R, aby otworzyć Uruchom. Wpisz „services.msc" w oknie dialogowym Uruchom, naciśnij klawisz Enter lub kliknij „OK".

uruchom usługę tożsamości aplikacji krok 1

W oknie Usługi znajdź usługę „Tożsamość aplikacji" i kliknij ją prawym przyciskiem myszy. Wybierz „Start" z menu rozwijanego, aby go uruchomić. Sprawdź, czy to pomoże rozwiązać problem z paskiem zadań.

uruchom usługę tożsamości aplikacji krok 2

Mamy nadzieję, że jedno z powyższych rozwiązań pomogło naprawić twój pasek zadań. Jeśli nic nie zadziałało, możesz zresetować system Windows, usuwając aplikacje i ustawienia, ale zachowując pliki osobiste (lub, jeśli wolisz, zresetuj go, usuwając wszystkie dane osobiste). W tym przypadku zalecamy wykonanie kopii zapasowej systemu. Aby zresetować i wykonać kopię zapasową systemu, przeczytaj ten artykuł.

[Początek strony]

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Rimvydas Iliavicius

Rimvydas jest badaczem z ponad czteroletnim doświadczeniem w branży cyberbezpieczeństwa. Studiował na Uniwersytecie Technicznym w Kownie, a w 2017 roku uzyskał tytuł magistra tłumaczeń i lokalizacji tekstów technicznych. Jego zainteresowania komputerami i technologią sprawiły, że stał się wszechstronnym autorem w branży IT. W PCrisk jest odpowiedzialny za pisanie szczegółowych artykułów poradnikowych dla systemu Microsoft Windows. Skontaktuj się z Rimvydasem Iliaviciusem.

Nasze przewodniki usuwania złośliwego oprogramowania są bezpłatne. Jeśli jednak chcesz nas wesprzeć, możesz przesłać nam darowiznę.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Przeczytaj ten artykuł w innych językach
Usuwanie wirusów i malware

Ta strona zawiera informacje o tym, jak uniknąć infekcji z powodu malware lub wirusów.

Usuwanie malware