FacebookTwitterLinkedIn

Jak odinstalować adware OdysseusLookup z systemu operacyjnego?

Znany również jako: Reklamy OdysseusLookup
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć adware OdysseusLookup z Mac?

Czy jest OdysseusLookup?

OdysseusLookup to fałszywa aplikacja, sklasyfikowana jako adware i posiadająca cechy porywacza przeglądarki. Po udanej instalacji OdysseusLookup prowadzi natrętne kampanie reklamowe, wprowadza zmiany w ustawieniach przeglądarki i promuje fałszywe wyszukiwarki. Większość typów adware i porywaczy przeglądarki zbiera informacje związane z przeglądaniem; stąd też prawdopodobne jest, że OdyseuszLookup również to robi. Ze względu na podejrzane techniki wykorzystywane do rozsyłania tej aplikacji, uważa się ją za PUA (potencjalnie niechcianą aplikację). Jedną z metod rozpowszechniania OdysseusLookup są fałszywe aktualizacje Adobe Flash Player. Użytkownicy powinni pamiętać, że nielegalne aktualizacje/instalatory oprogramowania są również wykorzystywane do rozprzestrzeniania trojanów, ransomware i innego złośliwego oprogramowania.

OdysseusLookup adware distributed via fake Flash Player updater/installer

Adware umożliwia umieszczanie reklam pop-up, kuponowych, ankietowych, banerowych i innych natrętnych - zwykle na każdej odwiedzanej stronie internetowej. Prezentowane reklamy poważnie ograniczają przeglądanie, ponieważ ograniczają widoczność strony i szybkość przeglądania. Po kliknięciu natrętne reklamy przekierowują na niewiarygodne/złośliwe strony i mogą nawet potajemnie pobierać/instalować oprogramowanie (np. PUA). Porywacze przeglądarki przypisują adresy fałszywych wyszukiwarek internetowych jako domyślną wyszukiwarkę, stronę główną i adresy URL nowej karty/okna. Po zainstalowaniu takiego oprogramowania, każda nowa karta/okno przeglądarki jest otwierane, a wyszukiwanie w sieci za pomocą paska adresu URL - przekierowuje na promowany adres. Nielegalne wyszukiwarki rzadko są w stanie generować wyniki wyszukiwania, więc mają tendencję do przekierowywania do (lub powodowania, że ​​łańcuchów przekierowań kończących się na Yahoo, Google, Bing i innych prawdziwych wyszukiwarek. Ponadto wszelkie zmiany, które użytkownicy podejmują w swoich przeglądarkach, mogą być automatycznie resetowane, jeśli dostęp do ustawień przeglądarki jest w ogóle dozwolony. Dlatego jedynym sposobem na odzyskanie przeglądarki, której dotyczy problem, jest usunięcie porywacza przeglądarki. Jak wspomniano na początku, większość PUA (w tym adware i porywacze przeglądarki) ma możliwość śledzenia danych. Mogą zapisywać aktywność przeglądania użytkowników (odwiedzane adresy URL, przeglądane strony internetowe, wpisywane zapytania wyszukiwania itp.) i zbierać wynikające z nich dane osobowe (adresy IP, geolokalizacje i inne szczegóły). Zebrane dane mogą być szczególnie wrażliwe, a programiści PUA często zarabiają na nich poprzez ich udostępnianie/sprzedaż stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom). Podsumowując, obecność niechcianych aplikacji na urządzeniach może prowadzić do infekcji systemu, strat finansowych, poważnych problemów prywatności i kradzieży tożsamości. Aby zapewnić integralność urządzenia i bezpieczeństwo użytkownika, zdecydowanie zaleca się usunięcie wszystkich podejrzanych aplikacji i rozszerzeń/wtyczek przeglądarki natychmiast po wykryciu.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Reklamy OdysseusLookup
Typ zagrożenia Adware, malware Mac, wirus Mac
Nazwy wykrycia Avast (MacOS:Adload-AD [Trj]), BitDefender (Gen:Variant.Adware.MAC.Rload.5), ESET-NOD32 (wariant OSX/TrojanDownloader.Adloa), Kaspersky (Not-a-virus:HEUR:AdWare.OSX.Cimpli.k), Pełna lista (VirusTotal)
Informacje dodatkowe Ta aplikacja należy do rodziny malware Adload.
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania Internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby wyeliminować Reklamy OdysseusLookup, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.

DataSearchLauncher, VirtualDeskSearch i LookWebResults to kilka przykładów innych aplikacji typu adware. Wydają się uzasadnione i przydatne, kusząc użytkowników do pobrania/instalacji ofertami różnych funkcjonalności. Jednak pomimo tego, jak dobrze mogą brzmieć te funkcje - rzadko działają. W rzeczywistości jest to wspólne dla wszystkich PUA. Jedynym celem niechcianych aplikacji jest generowanie przychodów dla programistów; dla użytkowników - nie przynoszą one żadnej wartości i mogą powodować poważne problemy. PUA są zaprojektowane do prowadzenia natrętnych kampanii reklamowych, porywania przeglądarek, powodowania przekierowań i zbierania prywatnych danych.

Jak zainstalowano Odysseus Look Up na moim komputerze?

PUA są dystrybuowane za pomocą ustawień pobierania/instalacji innego oprogramowania. „Sprzedaż wiązana" to termin używany do zdefiniowania tej fałszywej taktyki marketingowej polegającej na dołączaniu niechcianych lub złośliwych dodatków do zwykłych produktów. Pospieszanie procesów pobierania/instalacji (np. pomijanie kroków i sekcji, używanie wstępnie ustawionych opcji itp.) zwiększa ryzyko przypadkowego dopuszczenia dodatkowych programów do systemu. Niektóre PUA mają swoje „oficjalne" strony pobierania. Natrętne reklamy również dystrybuują te aplikacje. Po kliknięciu mogą one uruchamiać skrypty do pobierania/instalowania PUA bez zgody użytkownika.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Zdecydowanie zaleca się sprawdzenie oprogramowania przed jego pobraniem/instalacją. Należy używać wyłącznie oficjalnych i zweryfikowanych kanałów pobierania. Niewiarygodne źródła, np. nieoficjalne i bezpłatne witryny hostingowe, sieci udostępniania peer-to-peer i narzędzia pobierania stron trzecich często oferują oszukańcze i/lub powiązane treści. Procesy pobierania i instalacji należy traktować ostrożnie. Dlatego ważne jest, aby przeczytać warunki, sprawdzić wszystkie dostępne opcje, użyć „Niestandardowych" lub „Zaawansowanych" ustawień i zrezygnować z dodatkowych aplikacji, narzędzi, funkcji itp. Natrętne reklamy wyglądają zwyczajnie, jednak przekierowują na różne podejrzane strony (np. z hazardem, pornografią, randkami dla dorosłych itp.). W przypadku napotkania takich reklam/przekierowań użytkownicy muszą sprawdzić system i natychmiast usunąć z niego wszystkie podejrzane aplikacje i/lub rozszerzenia/wtyczki przeglądarki. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany OdysseusLookup, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to adware.

Pliki związane z adware OdysseusLookup, które należy usunąć:

  • ~/Library/Application Support/com.OdysseusLookup/OdysseusLookup
  • ~/Library/Application Support/com.OdysseusLookupDaemon/OdysseusLookup
  • ~/Library/LaunchAgents/com.OdysseusLookup.plist
  • ~/Library/LaunchDaemons/com.OdysseusLookupDaemon.plist

WAŻNA UWAGA! Fałszywe konfiguratory/aplikacje promujące adware OdysseusLookup mają na celu utworzenie nowego profilu urządzenia. Dlatego przed podjęciem dalszych kroków usuwania wykonaj następujące czynności:
1) Na pasku menu kliknij ikonę "Preferencje" i wybierz "Profile"

Remove rogue profiles designed to promote OdysseusLookup (Step 1)

2) Wybierz profil "OdysseusLookup" i usuń go.

Remove rogue profiles designed to promote OdysseusLookup (Step 2)

3) Wykonaj pełne skanowanie systemu za pomocą programu antywirusowego Combo Cleaner.

Po wykonaniu tych czynności możesz przejść do dalszych kroków usuwania tego adware.

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Reklamy OdysseusLookup: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Reklamy OdysseusLookup. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner (Mac) Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie adware OdysseusLookup:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z OdysseusLookup z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z reklamy odysseuslookup:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki reklamy odysseuslookup z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z reklamy odysseuslookup z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy odysseuslookup z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy odysseuslookup z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

Kliknij, aby opublikować komentarz

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Reklamy OdysseusLookup kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Reklamy OdysseusLookup na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Reklamy OdysseusLookup dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner (Mac)

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraWybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.