FacebookTwitterLinkedIn

Jak odinstalować adware UtilityParse

Znany również jako: Reklamy UtilityParse
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć UtilityParse z komputerów Mac

Czym jest UtilityParse?

UtilityParse (znany również jako UtilityParze) jest częścią rodziny adware Pirrit. Aplikacje typu adware karmią użytkowników różnymi natrętnymi, często oszukańczymi reklamami i zbierają dane dotyczące nawyków przeglądania Internetu przez użytkowników. Aplikacje takie jak UtilityParse są również znane jako potencjalnie niechciane aplikacje (PUA), ponieważ ludzie niechcący je pobierają i instalują.

UtilityParse adware

Badania pokazują, że UtilityParse jest dystrybuowany za pomocą fałszywego instalatora Adobe Flash Player, który jest pobierany ze zwodniczej witrynie. Te instalatory są często zaprojektowane do instalowania innych PUA, w tym porywaczy przeglądarki. W niektórych przypadkach instalują trojany, ransomware lub inne malware. Po instalacji UtilityParse zaczyna regularnie wyświetlać różne natrętne reklamy, które zakrywają podstawowe treści większości/wszystkich odwiedzanych stron internetowych. Na przykład kuponowe, banerowe, ankietowe, pop-up i inne. Po kliknięciu otwierają niewiarygodne strony internetowe lub uruchamiają skrypty, które pobierają lub instalują więcej niechcianego oprogramowania. Ponadto oprogramowanie, takie jak UtilityParse, jest zwykle zaprojektowane do zbierania szczegółów związanych z przeglądaniem (adresów IP, geolokalizacji, wprowadzonych zapytań wyszukiwania, adresów odwiedzanych stron i innych danych przeglądania). W niektórych przypadkach adware może uzyskiwać dostęp do poufnych informacji i zapisywać je. Twórcy oprogramowania reklamowego zazwyczaj generują przychody, sprzedając dane stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom), które niewłaściwie je wykorzystują na różne sposoby. Użytkownicy większości aplikacji typu adware mogą zostać ofiarami kradzieży tożsamości, problemów związanych z prywatnością, bezpieczeństwem przeglądania, powodowania niechcianych pobrań, instalacji itp. Dlatego natychmiast usuń wszystkie zainstalowane adware (w tym UtilityParse) z przeglądarki i/lub systemu operacyjnego.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Reklamy UtilityParse
Typ zagrożenia Adware, malware Mac, wirus Mac.
Nazwy wykrycia (UtilityParse)
Avast (MacOS:Pirrit-BK [Adw]), BitDefender (Gen:Variant.Adware.MAC.Pirrit.1), ESET-NOD32 (wariant OSX/Adware.Pirrit.AL), Kaspersky (Not-a-virus:HEUR:AdWare.OSX.Pirrit.v), Pełna lista (VirusTotal)
Nazwy wykrycia (UtilityParze)
Avast (MacOS:Pirrit-BK [Adw]), BitDefender (Gen:Variant.Adware.MAC.Pirrit.1), ESET-NOD32 (wariant OSX/Adware.Pirrit.AL), Kaspersky (Not-a-virus:HEUR:AdWare.OSX.Pirrit.v), Pełna lista (VirusTotal)
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania Internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby wyeliminować Reklamy UtilityParse, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.

Inne przykłady adware obejmują SystemSpot, CentralRush i SystemNotes. Aplikacje te rzekomo zapewniają użyteczne funkcje, poprawiają komfort przeglądania itd. Jednak większość z nich jest zaprojektowana wyłącznie do wyświetlania reklam lub zbierania informacji. Nie zapewniają żadnej wartości i po prostu powodują problemy. Dlatego w żadnym wypadku nie należy pobierać ani instalować adware.

Jak zainstalowano UtilityParse na moim komputerze?

UtilityParseotes jest dystrybuowany za pomocą fałszywego instalatora programu Adobe Flash Player. Ta metoda dystrybucji nosi nazwę „sprzedaży wiązanej". Deweloperzy dołączają niechciane aplikacje do konfiguratorów pobierania/instalacji zwykłego oprogramowania i ukrywają informacje o tym w „Niestandardowych", „Zaawansowanych" i innych ustawieniach tych konfiguratorów. W tym konkretnym przypadku instalator UtilityParseotes jest maskowany jako instalator Adobe Flash Player. Dlatego osoby, które spodziewają się zainstalować Adobe Flash Player, w rzeczywistości instalują UtilityParseotes. W innych przypadkach pobierają lub instalują niechciane aplikacje za pomocą konfiguratora, gdy pozostawiają te ustawienia niezaznaczone i niezmienione. W ten sposób domyślnie akceptują oferty pobrania/zainstalowania dodatkowego oprogramowania. Niechciane pobrania/instalacje może być również spowodowane kliknięciem oszukańczych reklam wykonujących określone skrypty. Jednak dzieje się tak tylko wtedy, gdy reklamy zostaną kliknięte.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Oprogramowanie należy pobierać z oficjalnych i wiarygodnych witryn (i poprzez bezpośrednie linki). Pobrania lub instalacje za pośrednictwem zewnętrznych programów do pobierania, instalatorów, sieci peer-to-peer (klientów torrent, eMule), podejrzanych stron internetowych lub innych podobnych źródeł/narzędzi nie są bezpieczne. Sprawdź wszystkie ustawienia pobierania/instalacji, takie jak „Zaawansowane" i „Niestandardowe" oraz odrzuć oferty pobrania/zainstalowania niechcianych, dodatkowo dołączonych aplikacji. Nie klikaj reklam wyświetlanych na niewiarygodnych witrynach, ponieważ mogą przekierowywać użytkowników na inne strony tego typu lub pobierać i instalować niechciane oprogramowanie. Usuń wszystkie niechciane, podejrzane rozszerzenia, wtyczki i dodatki z przeglądarki. To samo dotyczy programów tego rodzaju, które są instalowane w systemie operacyjnym. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany UtilityParse, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to adware.

Okno pop-up "UtilityParze wants access to control Google Chrome.app":

UtilityParze pop-up window

Zwodnicza witryna zaprojektowana do pobierania fałszywego instalatora Adobe Flash Player, który instaluje adware UtilityParse:

deceptive page promoting fake adobe flash player installer

Fałszywy instalator Adobe Flash Player:

fake adobe flash player installer

Pop-up, który pojawia się po zakończeniu instalacji UtilityParse:

pop-up that appears after installation of utilityparse adware

Folder instalacyjny UtilityParse i jego pliki:

utilityparse adware installation folder

UtilityParse uruchomiony w Monitorze Aktywności:

utilityparse adware running in activity monitor

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Reklamy UtilityParse: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Reklamy UtilityParse. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner (Mac) Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć porywacza przeglądarki search.bravogol.com przy użyciu Combo Cleaner:

Usuwanie adware UtilityParse:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z search.bravogol.com z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z reklamy utilityparse:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki reklamy utilityparse z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z reklamy utilityparse z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy utilityparse z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy utilityparse z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

Kliknij, aby opublikować komentarz

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Reklamy UtilityParse kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Reklamy UtilityParse na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Reklamy UtilityParse dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner (Mac)

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraWybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.