Jak odinstalować JhoneRAT?

Znany również jako: Trojan zdalnego dostępu JhoneRAT
Typ: Trojan
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Poradnik usuwania wirusa JhoneRAT

Czym jest JhoneRAT?

JhoneRAT to nazwa narzędzia zdalnego dostępu (trojana), które jest dystrybuowane za pośrednictwem złośliwych dokumentów Microsoft Office. Stojący za nim cyberprzestępcy atakują użytkowników mówiących po arabsku. Ten złośliwy program wybiera (odfiltrowuje) ofiary, sprawdzając układ klawiatury ich komputerów. JhoneRAT jest w stanie pobierać dodatkowe ładunki (infekować systemy innym złośliwym oprogramowaniem) i zbierać informacje na komputerze ofiary.

JhoneRAT malware

Badania pokazują, że cyberprzestępcy rozsyłają JhoneRAT przynajmniej przez trzy złośliwe dokumenty Microsoft Office. Każdy z tych dokumentów jest przeznaczony do pobierania i otwierania dodatkowego dokumentu MS Office zawierającego wbudowane makra. Jeśli użytkownicy udzielą złośliwemu dokumentowi zezwolenia na edycję, rozpoczyna on proces infekcji. Ostatnim etapem jest instalacja JhoneRAT, który rozpoczyna sekwencję zaprogramowanych instrukcji. JhoneRAT uruchamia trzy wątki: pierwszy jest odpowiedzialny za sprawdzenie, czy układ klawiatury ofiary jest arabski, drugi jest odpowiedzialny za tworzenie wytrwałości, która uniemożliwia ofiarom usunięcie JhoneRAT, a trzeci jest odpowiedzialny za umożliwienie JhoneRAT rozpoczęcia swoich działań związanych z komendą i kontrolą (C2). Cyberprzestępcy stojący za JhoneRAT mogą robić zrzuty ekranu na zainfekowanym komputerze i wysyłać je do ImgBB (witryny hostującej obrazy), pobierać i wykonywać pliki binarne prezentowane jako obrazy oraz wykonywać różne polecenia. Oznacza to, że cyberprzestępcy mogą wykorzystywać JhoneRAT do kradzieży danych osobowych, takich jak hasła, dane uwierzytelniające, dane karty kredytowej itd. Ponadto ten RAT może być wykorzystywany do infekowania systemów większą liczbą złośliwych programów, takich jak programy typu ransomware, Trojan i inne złośliwe oprogramowanie wysokiego ryzyka. W taki czy inny sposób większość cyberprzestępców, którzy próbują zainfekować systemy złośliwymi programami, takimi jak JhoneRAT, ma jeden główny cel - wygenerować jak najwięcej przychodów. W większości przypadków użytkownicy zainfekowanych komputerów napotykają różne problemy, na przykład stają się ofiarami kradzieży tożsamości, mają problemy z prywatnością, bezpieczeństwem przeglądania, tracą dane, pieniądze itd. Dlatego warto pamiętać, że nawet jedno kliknięcie złośliwego dokumentu (w tym przypadku MS Word) może prowadzić do wielu (i poważnych) problemów. Jeśli taki dokument został już otwarty i zezwolono na rozpoczęcie infekcji, należy natychmiast usunąć zainstalowane malware.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Trojan zdalnego dostępu JhoneRAT
Typ zagrożenia Trojan, wirus kradnący hasła, malware bankowe, oprogramowanie szpiegujące.
Nazwy wykrycia BitDefender (Trojan.GenericKD.42249088), Emsisoft (Trojan.GenericKD.42249088 (B)), ESET-NOD32 (Python/Agent.HX), Kaspersky (Trojan.Python.Agent.ba), Pełna lista (VirusTotal)
Ładunek JhoneRAT mógły zostać użyty do zainfekowania systemów różnymi złośliwymi programami.
Objawy RAT są zaprojektowane, aby podstępnie infiltrować komputer ofiary i pozostawać cichymi, w wyniku czego na zainfekowanej maszynie nie ma jasno widocznych objawów.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail, złośliwe ogłoszenia internetowe, inżynieria społeczna, narzędzia "łamania" oprogramowania.
Zniszczenie Skradzione hasła i informacje bankowe, kradzież tożsamości, komputer ofiary dodany do botnetu.
Usuwanie

Aby wyeliminować Trojan zdalnego dostępu JhoneRAT, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Więcej przykładów innych programów należących do kategorii RAT to Dacls, Bandook i PiXie. Nie wszystkie RAT są złośliwe, jednak większość z nich może być wykorzystywana w złośliwych intencjach. Zazwyczaj cyberprzestępcy wykorzystują je w celu wykonywania zadań, które mogłyby pomóc im w generowaniu przychodów na różne sposoby. W większości przypadków obejmuje to kradzież informacji, które mogłyby zostać wykorzystane w celu dokonania nieuczciwych zakupów, transakcji i wykonania innych czynności, które doprowadziłyby ofiary do strat finansowych i innych problemów.

W jaki sposób JhoneRAT przeniknął do mojego komputera?

Jak wspomnieliśmy na początku, ten konkretny RAT jest instalowany, gdy użytkownicy otwierają złośliwy dokument Microsoft Office i włączają makra (edycję). Zwykle cyberprzestępcy rozsyłają złośliwe dokumenty, dołączając je do wiadomości e-mail i wysyłając je do wielu osób. Warto wspomnieć, że często dołączają oni nie tylko dokumenty MS Office, ale także inne pliki. Na przykład mogą dołączać pliki JavaScript, pliki wykonywalne (takie jak .exe), archiwa, takie jak ZIP, RAR, dokumenty PDF itd. Niestety kampanie spamowe (e-maile) nie są jedynym sposobem rozsyłania malware. Dość często złośliwe oprogramowanie jest dystrybuowane za pośrednictwem podejrzanych źródeł pobierania oprogramowania, trojanów, fałszywych programów aktualizujących i nieoficjalnych narzędzi aktywacyjnych. Niewiarygodne i podejrzane źródła pobierania oprogramowania, takie jak strony z freeware do pobrania, bezpłatne witryny hostujące pliki, sieci peer-to-peer (np. klienci torrent, eMule itd.) są wykorzystywane do rozsyłania malware po prostu przesyłając złośliwe pliki, które są zamaskowane jako legalne i nieszkodliwe. Osoby, które otwierają pliki, które zostały przez nie pobrane, zawsze ryzykują samodzielną instalacją złośliwego programu na swoich komputerach. Trojany (złośliwe programy) często są zaprojektowane w celu powodowania infekcji łańcuchowych. Po zainstalowaniu instalują inne malware. Może się to jednak zdarzyć tylko wtedy, gdy systemy są już nimi zainfekowane. Fałszywe narzędzia do aktualizacji oprogramowania (aktualizatory) infekują systemy, pobierając złośliwe oprogramowanie zamiast aktualizacji lub wykorzystując błędy i wady nieaktualnego oprogramowania. Różne narzędzia do łamania zabezpieczeń działają bardzo podobnie: ludzie, którzy używają ich w celu ominięcia aktywacji niektórych programów licencjonowanych, często pozwalają im zainstalować złośliwy program.

Jak uniknąć instalacji złośliwego oprogramowania?

Zdecydowanie zaleca się, aby nie otwierać załączników (i/lub linków internetowych), które są dołączone do/zawarte w nieistotnych wiadomościach e-mail. Zwłaszcza gdy są otrzymane z nieznanych i podejrzanych adresów. Najbezpieczniejszą opcją jest ich zignorowanie ich (pozostawienie ich zawartości nieotwartej). Wszystkie pliki i programy należy pobierać wyłącznie z oficjalnych i wiarygodnych źródeł (witryn internetowych). Nieoficjalne witryny internetowe, różne zewnętrzne programy do pobierania, instalatory i inne kanały, o których wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, nie powinny być używane/nie powinno się im ufać. Oprogramowanie musi być aktualizowane za pomocą wbudowanych funkcji i/lub narzędzi zaprojektowanych wyłącznie przez oficjalnych programistów. Jeśli trzeba je aktywować, należy to zrobić poprawnie. Robienie tego przy użyciu różnych narzędzi do „łamania" (nieoficjalnej aktywacji) oprogramowania jest nielegalne. Poza tym często są one zaprojektowane do infekowania systemów różnymi szkodliwymi programami. Jeszcze jedną ważną rzeczą jest regularne skanowanie systemu operacyjnego w poszukiwaniu zagrożeń za pomocą renomowanego oprogramowania antywirusowego lub antyspyware i zawsze jak najszybsze usuwanie ich. Jeśli uważasz, że twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą  Spyhunter, aby automatycznie wyeliminować zainstalowane malware.

Lista docelowych krajów arabskojęzycznych:

 • Algieria
 • Bahrajn
 • Egipt
 • Irak
 • Kuwejt
 • Liban
 • Libia
 • Maroko
 • Oman
 • Arabia Saudyjska
 • Syria
 • Tunezja
 • ZEA
 • Jemen

Złośliwe załączniki dystrybuujące JhoneRAT:

malicious Microsoft word document distributing JhoneRAT malicious Microsoft word document distributing JhoneRAT malicious Microsoft word document distributing JhoneRAT

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Trojan zdalnego dostępu JhoneRAT: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Trojan zdalnego dostępu JhoneRAT. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie  Spyhunter. Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

malicious process running on user's computer sample

Jeśli zaznaczyłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

manual malware removal step 1Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatyczne uruchamianie aplikacji, rejestr i lokalizacje systemów plików:

screenshot of autoruns application

manual malware removal step 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

 

manual malware removal step 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

extract autoruns.zip and run autoruns.exe

manual malware removal step 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" i „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Click 'Options' at the top and uncheck 'Hide Empty Locations' and 'Hide Windows Entries' options

manual malware removal step 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz wyeliminować.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po zlokalizowaniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń"

locate the malware file you want to remove

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

searching for malware file on your computer

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware. Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji, niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego.

Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Spyhunter.

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Trojan zdalnego dostępu JhoneRAT kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Trojan zdalnego dostępu JhoneRAT na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Trojan zdalnego dostępu JhoneRAT dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.