FacebookTwitterLinkedIn

Wirus XMRig (Mac)

Znany również jako: XMRig CPU Miner
Poziom zniszczenia: Silny

Jak usunąć "XMRig" z Mac?

Czym jest "XMRig"?

XMRig to legalna aplikacja typu open-source, która pozwala na wykorzystanie zasobów procesora systemowego do wydobywania kryptowaluty. Cyberprzestępcy często nadużywają tych narzędzi, aby generować przychody w złośliwy sposób. Tutaj przyglądamy się malware, które łączy narzędzie do otwierania tylnych drzwi o nazwie EmPyre z XMRig i pozwala cyberprzestępcom wykorzystywać zainfekowane systemy do wydobywania kryptowaluty.

Malicious Python script used to open EmPyre backdoor

Malware twierdzi, że jest Adobe Zii, narzędziem służącym do "crackowania" oprogramowania Adobe i ominięcia aktywacji. Po uruchomieniu malware uruchamia skrypt powłoki przeznaczony do pobrania kolejnego skryptu napisanego w języku programowania Python. Skrypt w języku Python ma nazwę "sample.app" co daje wrażenie, że jest to oryginalne narzędzie Adobe Zii. Po uruchomieniu, "sample.app" wykonuje szereg działań. Po pierwsze sprawdza, czy zainstalowana jest aplikacja Little Snitch (zapora). Jeśli tak, skrypt się kończy, a infekcja zatrzymuje. Jeśli jest obecna, Little Snitch zablokowałby najpierw połączenie pierwszego skryptu powłoki, a "sample.app" nie zostałaby w pierwszej kolejności pobrana. Dlatego kontrola ta jest nieco zbędna. Następuje wstrzyknięcie narzędzia do otwierania tylnych drzwi EmPyre - pozwala to na zdalne wykonywanie różnych poleceń. Po otwarciu tylnych drzwi wykonuje się polecenie pobierające i uruchamiające program XMRig, jednak nie jest to jedyny problem. Jak wspomniano wcześniej, EmPyre wykonuje w zainfekowanym systemie wiele działań. Dlatego przestępcy mogą wprowadzić do systemu inne wirusy, narażając na ryzyko swoje dane i prywatność.

Jak wspomniano powyżej, XMRig wykorzystuje systemowe procesory do wydobywania kryptowaluty. Jest to proces, w którym komputery rozwiązują różne problemy matematyczne. Za każde rozwiązane zadanie otrzymuje się nagrodę (ułamek monety Monero). Im potężniejszy jest sprzęt, tym więcej jest generowanych przychodów. Dlatego proces wydobycia jest kosztowny, ponieważ potężny sprzęt jest drogi. Aby rozwiązać ten problem, cyberprzestępcy wykorzystują komputery zwykłych użytkowników. Przeciętny domowy komputer jest złym wyborem do wydobywania kryptowaluty, ponieważ koszt energii elektrycznej jest równoważny lub wyższy niż wszelkie generowane dochody. Niemniej jednak, gdy tysiące komputerów są podłączone bezpłatnie, dochód staje się wysoki. Wydobywanie kryptowaluty przynosi zwykłym użytkownikom ryzyko i problemy. Może wykorzystywać do 100% zasobów sprzętowych, co sprawia, że ​​system praktycznie nie nadaje się do użytku lub powoduje awarię (co może prowadzić do trwałej utraty danych [z powodu niezapisanych dokumentów itd.]). Ponadto, w pełni obciążony sprzęt generuje nadmierne ciepło. Dlatego w pewnych okolicznościach (wysoka temperatura w pomieszczeniu, złe systemy chłodzenia itp.) sprzęt może się przegrzać, co prowadzi do znacznych strat finansowych. Ponadto działania te są podejmowane bez zgody użytkowników, a wszystkie dochody są otrzymywane przez cyberprzestępców, podczas gdy ofiary nie otrzymują nic w zamian. Jeśli niedawno próbowałeś złamać oprogramowanie Adobe za pomocą narzędzia Adobe Zii i zauważyłeś znaczne obniżenie wydajności systemu, powinieneś natychmiast przeskanować go za pomocą sprawdzonego oprogramowania antywirusowego/antyspyware i wyeliminować wszystkie wykryte zagrożenia. Zdecydowanie zalecamy także, aby nigdy nie brać udziału w piractwie komputerowym, ponieważ nie tylko jest to nielegalne, ale także narażasz się na różne zagrożenia. Większość "narzędzi", które rzekomo pomagają ominąć aktywację oprogramowania, jest szkodliwych dla systemu - ich używanie może prowadzić do infekcji systemu wysokiego ryzyka i poważnych problemów związanych z prywatnością.

Podsumowanie zagrożenia:
NazwaXMRig CPU Miner
Typ zagrożeniaMalware Mac, wirus Mac
ObjawyTwój komputer Mac stał się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany do podstępnych witryn.
Metody dystrybucjiZwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory flash player, pobrania plików torrent.
ZniszczenieŚledzenie przeglądania Internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby wyeliminować XMRig CPU Miner, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Jest wiele wirusów, które niewłaściwie wykorzystują narzędzie XMRig do wydobywania kryptowalut bez zgody użytkowników. Na przykład KingMiner, Winstar itd. Twórcy są inni, a wirusy mogą się nieco różnić, jednak wszystkie mają ten sam cel i powodują identyczne problemy. Dlatego powinieneś natychmiast je wyeliminować.

Jak potencjalnie niechciane aplikacje zostały zainstalowane na moim komputerze?

Jak wspomniano powyżej, problemy zaczynają się od malware, które prezentuje się jako narzędzie do „crackowania" Adobe Zii. Dlatego też użytkownicy, którzy próbują z niego skorzystać są narażeni na ryzyko zainfekowania swojego systemu. Malware otwiera tylne drzwi dla narzędzia EmPyre, które służy do infiltracji XMRig do systemu. Prezentowanie się jako wirusy to popularna metoda dystrybucji malware. Cyberprzestępcy często rozpowszechniają te ukryte wirusy za pomocą kampanii e-mailowych ze spamem i różnych nieoficjalnych źródeł pobierania oprogramowania. Kampanie spamowe wysyłają nieuczciwe wiadomości e-mail zachęcające użytkowników do otwierania załączników, które są prezentowane jako uzasadnione. W rzeczywistości, pliki te (np. dokumenty MS Office, pliki PDF i podobne) po otwarciu pobierają i instalują malware. Sieci peer-to-peer (P2P) (np. torrenty, eMule itp.), bezpłatne witryny do pobrania, witryny z bezpłatnym hostingiem plików i podobne źródła pobierania stron trzecich są używane do prezentowania złośliwych programów jako legalnego oprogramowania. Często nakłaniają użytkowników do pobrania i zainstalowania malware. Brak wiedzy o tych zagrożeniach i nieostrożnym zachowaniu są głównymi przyczynami infekcji komputerowych.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Ostrożność jest kluczem do bezpieczeństwa komputera. Dlatego zwracaj uwagę podczas przeglądania Internetu i pobierania/instalowania oprogramowania. Zastanów się dwa razy przed otwarciem załączników do wiadomości e-mail. Pliki, które wydają się nieistotne i/lub zostały otrzymane z podejrzanych/nierozpoznawalnych adresów e-mail, nigdy nie powinny być otwierane. Ponadto pobieraj oprogramowanie wyłącznie z oficjalnych źródeł, korzystając z bezpośrednich linków do pobierania. Zewnętrzne narzędzia pobierania/instalacji często mają dołączone nieuczciwe aplikacje, dlatego nigdy nie powinny być używane. Konieczne jest posiadanie zainstalowanego i uruchomionego oprogramowania antywirusowego/antyspyware - narzędzia te mogą wykrywać i usuwać malware, zanim zaszkodzi systemowi. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany PUA, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby je automatycznie wyeliminować.

Fałszywe narzędzie Adobe Zii pobierające złośliwy skrypt w języku Python:

Fake Adobe Zii downloading python script

Pop-up proszący o pozwolenie na wykonanie poleceń osłony:

Pop-up asking for a permission to execute shell commands

Złośliwe procesy ("xmrig", "ScriptMonitor", "Adobe Zii") w Monitorze Aktywności Mac:

XMRig miner processes in Activity Monitor

Natychmiastowe automatyczne usunięcie XMRig CPU Miner: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się XMRig CPU Miner. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner (Mac) Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć wirusa XMRig przy użyciu Combo Cleaner:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z xmrig cpu miner:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki xmrig cpu miner z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z xmrig cpu miner z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z xmrig cpu miner z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z xmrig cpu miner z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

Kliknij, aby opublikować komentarz

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
XMRig CPU Miner kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania XMRig CPU Miner na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się XMRig CPU Miner dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner (Mac)

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraWybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.