FacebookTwitterLinkedIn

Jak uniknąć oszustw takich jak "Truist Online Banking Profile"

Znany również jako: Truist Online Banking Profile kampania phishingowa
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest "Profil bankowości internetowej Truist"?

Ta wiadomość e-mail została zidentyfikowana jako oszukańcza komunikacja, w szczególności próba phishingu zorganizowana przez oszustów, którzy chcą uzyskać poufne informacje od odbiorców. Ich celem jest nakłonienie odbiorców do otwarcia załączonego pliku i podania żądanych informacji. Dlatego zdecydowanie zaleca się, aby odbiorcy zignorowali tę wiadomość e-mail.

Truist Online Banking Profile Kampania spamowa e-mail

Więcej informacji o oszukańczej wiadomości e-mail "Truist Online Banking Profile"

Wiadomość phishingowa przedstawia się jako zautomatyzowana wiadomość związana z profilem bankowości internetowej odbiorcy. Twierdzi, że jest to ważna aktualizacja zabezpieczeń, wzywająca odbiorcę do potwierdzenia adresu e-mail i numeru telefonu w celu zapewnienia aktualnych informacji o koncie i zmniejszenia ryzyka kradzieży tożsamości.

Wiadomość podkreśla czasowy charakter, ostrzegając, że niezastosowanie się do niej w ciągu 24 godzin może spowodować anulowanie transakcji przychodzących i wychodzących. Aby zweryfikować tożsamość, odbiorcy są instruowani, aby pobrać i otworzyć bezpieczny plik załącznika.

Wiadomość e-mail zapewnia globalną aktualizację dla wszystkich klientów Truist, pozycjonując weryfikację informacji jako środek ochrony klientów przed kradzieżą tożsamości. Należy zauważyć, że Truist jest legalnym bankiem, który nie jest powiązany z tym oszustwem.

Plik załączony do tej wiadomości e-mail ("Truist_online security_alert.html", jego nazwa może się różnić) zawiera fałszywy formularz logowania do banku Truist z prośbą o podanie identyfikatora użytkownika i hasła do logowania. Po uzyskaniu danych logowania za pośrednictwem fałszywego formularza logowania do banku Truist, oszuści mogą rozpocząć różne złośliwe działania.

Obejmuje to inicjowanie nieautoryzowanych transakcji, potencjalne przelewanie środków na kontrolowane konta, angażowanie się w kradzież tożsamości poprzez podszywanie się pod ofiarę w celu oszustwa i przejęcie kontroli nad całym kontem bankowym.

Aby zminimalizować takie ryzyko, zdecydowanie zaleca się, aby osoby fizyczne zachowały czujność wobec prób phishingu, pilnie chroniły swoje dane logowania i niezwłocznie zgłaszały wszelkie podejrzane działania swojej instytucji finansowej.

Podsumowanie zagrożeń:
Nazwa Oszustwo e-mailowe związane z profilem bankowości internetowej Truist
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo
Fałszywe roszczenie Odbiorcy muszą potwierdzić swój adres e-mail lub numer telefonu.
Załącznik Truist_online_security_alert.html (nazwa pliku może się różnić)
Nazwy wykrywania (załącznik) Avast (Other:SNH-gen [Phish]), AVG (Other:SNH-gen [Phish]), Fortinet (JS/Phishing.AMEX!tr), Ikarus (Win32.SuspectCrc), Microsoft (Trojan:Win32/Phonzy.B!ml), Pełna lista wykryć (VirusTotal).
Przebranie List od banku Truist
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmiana haseł do kont online, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Zwodnicze wiadomości e-mail, nieuczciwe wyskakujące reklamy online, techniki zatruwania wyszukiwarek, błędnie napisane domeny.
Uszkodzenie Utrata poufnych informacji prywatnych, straty pieniężne, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Podobne oszukańcze wiadomości e-mail w ogóle

E-maile tego rodzaju zazwyczaj podszywają się pod legalne instytucje, takie jak banki, i wykorzystują pilną potrzebę lub obawy o bezpieczeństwo, aby skłonić do natychmiastowego działania. Wspólne elementy obejmują prośbę o poufne informacje, poczucie pilności grożące konsekwencjami za nieprzestrzeganie przepisów oraz wezwanie do działania, które obejmuje kliknięcie linków lub pobranie załączników.

Ponadto wiadomości te mogą zawierać ogólne lub bezosobowe pozdrowienia i błędy gramatyczne. Ostatecznym celem jest nakłonienie odbiorców do ujawnienia danych osobowych, takich jak dane logowania, które mogą zostać wykorzystane do oszustw finansowych, kradzieży tożsamości lub innych złośliwych działań.

Przykłady podobnych e-maili to "Password Needs To Be Retained Urgently", "IMAP Termination Process", oraz "Aknowledged Response". Ważne jest, aby mieć świadomość, że załączniki i linki otrzymane od cyberprzestępców mogą być złośliwe.

W jaki sposób kampanie spamowe infekują komputery?

Użytkownicy infekują swoje komputery za pośrednictwem poczty e-mail, wchodząc w interakcje ze złośliwymi elementami, takimi jak załączniki lub osadzone linki. Cyberprzestępcy ukrywają złośliwe oprogramowanie w pozornie nieszkodliwych załącznikach, które po otwarciu mogą wstrzyknąć złośliwe oprogramowanie do komputerów. Kliknięcie linków osadzonych w wiadomościach e-mail może również prowadzić do pobrania i uruchomienia złośliwego oprogramowania.

Cyberprzestępcy często wykorzystują pliki wykonywalne i JavaScript lub wykorzystują formaty dokumentów, takie jak PDF lub dokumenty Office, do dystrybucji złośliwego oprogramowania za pośrednictwem poczty elektronicznej. Inne pliki często wykorzystywane do dystrybucji złośliwego oprogramowania to pliki ISO i archiwa, takie jak ZIP lub RAR.

Jak uniknąć instalacji złośliwego oprogramowania?

Unikaj otwierania załączników lub linków w podejrzanych (np. nieistotnych lub nieoczekiwanych) wiadomościach e-mail z nieznanych adresów. Aktualizuj system operacyjny, zainstalowane programy i oprogramowanie antywirusowe oraz wykonuj regularne skanowanie komputera. Zachowaj ostrożność podczas pobierania plików i programów z Internetu i korzystaj tylko z zaufanych źródeł, takich jak oficjalne strony i sklepy z aplikacjami.

Unikaj interakcji z wątpliwą zawartością (np. podejrzanymi reklamami, wyskakującymi okienkami, ofertami, aktualizacjami oprogramowania) podczas odwiedzania podejrzanych witryn internetowych. Nie pobieraj pirackiego oprogramowania, narzędzi do łamania zabezpieczeń ani generatorów kluczy. Jeśli już otworzyłeś złośliwe załączniki, zalecamy uruchomienie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie wyeliminować infiltrowane złośliwe oprogramowanie.

Tekst przedstawiony w wiadomości e-mail "Profil bankowości internetowej Truist":

Subject: Action Required: Secure Your Account

Truist

Dear ********
An update on your Online Banking profile
This is an automated message. Please do not reply directly to this email.
Important Security Update.

We need you to confirm your email address and phone number for up to date account information details to reduce identity theft.

Failure to do this within 24 hours may lead to cancellation of incoming and outgoing transactions until you do so.

Please download and open the secure attachment file to verify identity.

This is a global update, as we need to verifying all Truist customers information to protect you from identity theft

Fałszywa strona internetowa promowana przez tę kampanię phishingową:

Phishingowy dokument HTML dystrybuowany przy użyciu profilu bankowości internetowej Truist (próbka 1)

Kolejny przykład phishingowego dokumentu HTML rozpowszechnianego za pomocą tej kampanii spamowej:

Phishingowy dokument HTML dystrybuowany przy użyciu profilu bankowości internetowej Truist (próbka 2)

Kolejny przykład wiadomości e-mail z kampanii spamowej "Truist Online Banking Profile":

Truist Online Banking Profile oszustwo e-mailowe (2024-01-11)

Tekst prezentowany w ramach:

Subject:An Urgent Review Requires Your Attention Immediately

Dear truist Client
An update on your Online Banking profile
This is an automated message. Please do not reply directly to this email.
Account Ownership Verification Process.

Your account requires verifying some information

This is your last chance to confirm your identity before we suspend it. Follow steps to confirm your account ownership.

Please Click Here to complete a one-time verification process.

This is a global update, as we need to verifying all Truist customers information to protect you from identity theft.

Zrzut ekranu promowanej strony phishingowej:

Strona phishingowa promowana za pośrednictwem wiadomości e-mail z oszustwem dotyczącym profilu bankowości internetowej Truist (2024-01-11)

Kolejny przykład wiadomości e-mail z kampanii spamowej "Truist Online Banking Profile":

Truist Online Banking Profile oszustwo e-mailowe (2024-01-12)

Tekst prezentowany w ramach:

Subject: An Urgent Review Requires Your Immediate Attention

TRUIST

Truist Bank Important Security Check

Hello -,

Your access to Truist online banking hs been locked and under review  for security check. Please follow steps to unlock access and secure your online banking.

We may cancel all incoming and outgoing transactions untill account verification process is completed and verified.
Instructions
Please Click Here to complete a one-time verification process

Thanks for choosing Truist.

Kolejny przykład wiadomości spamowej o tematyce Truist promującej witrynę phishingową:

Oszustwo e-mailowe Truist (2024-01-17)

Tekst prezentowany w ramach:

Subject: Action Required! Important Security Notification On Your Truist Account

TRUIST
Important Notification On Sensitive Account Features


Hello ********,

We wanted to let you know that your account requires an important update. We strongly recommend you to upload the following informations metioned below:
What should i update
Update your primary E-mail address and contact information for preventive measure.

Please Click Here to complete a one-time verification process.
Thanks for choosing Truist.

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem tę wiadomość e-mail?

Wiadomości phishingowe są zwykle wysyłane do szerokiego grona odbiorców, z zamiarem nakłonienia ich do ujawnienia poufnych informacji, takich jak dane logowania lub dane finansowe. Cyberprzestępcy stosują to szerokie podejście, mając nadzieję, że niektóre osoby z grupy docelowej zostaną zwabione do oszukańczego planu.

Podałem swoje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez tę wiadomość e-mail, co powinienem zrobić?

Szybko zaktualizuj hasła do kont, których to dotyczy. Niezwłocznie skontaktuj się ze swoim bankiem, aby poinformować go o zaistniałej sytuacji i monitoruj swoje transakcje finansowe pod kątem wszelkich oznak nieautoryzowanej aktywności.

Pobrałem i otworzyłem plik załączony do tej wiadomości e-mail, czy mój komputer jest zainfekowany?

Nie, załączony plik nie jest przeznaczony do infekowania komputerów złośliwym oprogramowaniem. Niemniej jednak wiadomości e-mail mogą być wykorzystywane do dostarczania złośliwego oprogramowania za pośrednictwem załączników lub linków.

Przeczytałem e-mail, ale nie otworzyłem załącznika, czy mój komputer jest zainfekowany?

Samo otwarcie wiadomości e-mail nie stanowi zagrożenia. Infekcje systemu mogą wystąpić, gdy użytkownicy otwierają złośliwe linki w wiadomościach e-mail lub otwierają załączone pliki.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje złośliwym oprogramowaniem obecne w załącznikach do wiadomości e-mail?

Combo Cleaner może zidentyfikować i usunąć prawie wszystkie infekcje złośliwym oprogramowaniem. Należy pamiętać, że zaawansowane złośliwe oprogramowanie często ukrywa się głęboko w systemie operacyjnym. Z tego powodu konieczne jest przeprowadzenie kompleksowego skanowania systemu.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Truist Online Banking Profile kampania phishingowa kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Truist Online Banking Profile kampania phishingowa na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.