FacebookTwitterLinkedIn

Unikaj kradzieży konta e-mail za pośrednictwem fałszywych wiadomości "Final Price".

Znany również jako: "Final Price" phishing email
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim rodzajem wiadomości e-mail jest "Final Price"?

Po sprawdzeniu dowiedzieliśmy się, że "Final Price" to spam promujący oszustwo phishingowe. Odbiorca jest nakłaniany do ujawnienia swoich danych logowania do konta e-mail za pomocą fałszywych twierdzeń dotyczących ostatecznych cen wymienionych produktów.

Final Price Kampania spamowa e-mail

Przegląd oszustw związanych z wiadomościami e-mail "Final Price"

Oszukańcza wiadomość e-mail o temacie "Nowe zamówienie" (może się różnić) informuje, że załączony dokument Excel rzekomo zawiera ostateczne ceny zamówionych produktów. Należy podkreślić, że informacje te są fałszywe, a wiadomość e-mail nie jest powiązana z żadnymi prawdziwymi osobami ani legalnymi podmiotami.

Plik załączony do tego listu spamowego - "Document023.html" (nazwa pliku może się różnić) - przekierowuje użytkownika na stronę phishingową w momencie jego otwarcia. Tło strony przedstawia dokument Excel, na który nakłada się okno "Adobe PDF" z prośbą o zalogowanie się na konto e-mail.

Ofiary tego oszustwa ryzykują nie tylko utratę poczty e-mail. Konta pocztowe są używane do rejestrowania innych treści - dlatego mogą również zostać skradzione.

Aby rozwinąć potencjalne nadużycia, cyberprzestępcy mogą kraść tożsamość właścicieli kont społecznościowych (np. e-maile, sieci społecznościowe, media społecznościowe, komunikatory itp.) i prosić kontakty / znajomych / obserwujących o pożyczki lub darowizny, promować oszustwa i rozprzestrzeniać złośliwe oprogramowanie poprzez udostępnianie złośliwych linków lub plików.

Dodatkowo, jeśli jakakolwiek wrażliwa/poufna zawartość zostanie odkryta na skompromitowanych platformach przechowywania danych lub podobnych, może zostać wykorzystana do szantażu lub innych niecnych celów. Co więcej, przejęte konta związane z finansami (np. bankowość internetowa, handel elektroniczny, kryptowaluty itp.) mogą być wykorzystywane do dokonywania oszukańczych transakcji lub zakupów online.

Podsumowując, ufając wiadomościom e-mail takim jak "Final Price" - użytkownicy mogą doświadczyć poważnych problemów z prywatnością, strat finansowych, a nawet kradzieży tożsamości.

Jeśli już wprowadziłeś swoje dane logowania na stronie phishingowej - natychmiast zmień hasła do wszystkich potencjalnie narażonych kont i skontaktuj się z ich oficjalnym wsparciem.

Podsumowanie zagrożeń:
Nazwa "Final Price" phishing email
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo
Fałszywe roszczenie Załącznik do wiadomości e-mail zawiera ostateczne ceny wymienionych przedmiotów.
Załączniki Document023.html (nazwa pliku może się różnić)
Nazwy wykrywania (Document023.html) Google (wykryto), Ikarus (Phishing.HTML.Doc), Zoner (prawdopodobnie Heur.HTMLUnescape), pełna lista wykryć (VirusTotal).
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmiana haseł do kont online, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Zwodnicze wiadomości e-mail, nieuczciwe wyskakujące reklamy online, techniki zatruwania wyszukiwarek, błędnie napisane domeny.
Uszkodzenie Utrata poufnych informacji prywatnych, straty pieniężne, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady spamowych kampanii phishingowych

"Mail Client Manual Settings", "Privacy Policy", "Chunghwa Post", "Glacier Bank", i "Security Info Was Added" to tylko niektóre przykłady wiadomości phishingowych, które ostatnio zbadaliśmy. Różne oszustwa są promowane za pośrednictwem spamu, a nawet są wykorzystywane do dystrybucji złośliwego oprogramowania.

Wiadomości te słyną z tego, że są pełne błędów, ale mogą być również starannie zamaskowane jako wiadomości od prawdziwych firm, organizacji, instytucji, usługodawców, władz i innych podmiotów.

Ze względu na to, jak powszechna jest poczta spamowa i jak dobrze może być spreparowana - zdecydowanie zalecamy zachowanie ostrożności w przypadku przychodzących wiadomości e-mail, wiadomości PM/DM, SMS-ów i innych wiadomości.

W jaki sposób kampanie spamowe infekują komputery?

Cyberprzestępcy często wykorzystują kampanie spamowe do rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania. Zwodnicze e-maile/wiadomości mogą zawierać zainfekowane pliki jako załączniki lub linki do pobrania. Pliki te są dostarczane w różnych formatach, np. dokumenty (PDF, Microsoft Office, Microsoft OneNote itp.), archiwa (RAR, ZIP itp.), pliki wykonywalne (.exe, .run itp.), JavaScript itp.

Po otwarciu złośliwy plik inicjuje proces infekcji systemu. Jednak niektóre formaty mogą wymagać dodatkowej interakcji użytkownika, aby uruchomić łańcuchy pobierania/instalacji złośliwego oprogramowania. Na przykład pliki Microsoft Office wymagają od użytkowników włączenia poleceń makro (tj, edycja/treść), podczas gdy dokumenty OneNote wymagają kliknięcia osadzonych plików lub linków.

Jak uniknąć instalacji złośliwego oprogramowania?

Zdecydowanie zalecamy ostrożne traktowanie przychodzących wiadomości e-mail i innych wiadomości. Nie należy otwierać załączników lub linków znajdujących się w podejrzanych wiadomościach, ponieważ mogą one być złośliwe. Innym zaleceniem jest używanie wersji Microsoft Office wydanych po 2010 roku, ponieważ ich tryb "Protected View" zapobiega automatycznemu wykonywaniu makr.

Złośliwe oprogramowanie nie rozprzestrzenia się jednak wyłącznie za pośrednictwem spamu. Dlatego zalecamy również zachowanie czujności podczas przeglądania, ponieważ fałszywe i niebezpieczne treści online zwykle wydają się autentyczne i nieszkodliwe.

Ważne jest, aby pobierać tylko z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł. Ponadto wszystkie programy muszą być aktywowane i aktualizowane przy użyciu funkcji/narzędzi dostarczanych przez legalnych programistów, ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne ("cracki") i aktualizacje innych firm mogą zawierać złośliwe oprogramowanie.

Musimy podkreślić znaczenie posiadania zainstalowanego i aktualizowanego renomowanego programu antywirusowego. Oprogramowanie zabezpieczające musi być używane do regularnego skanowania systemu i usuwania wykrytych zagrożeń/problemów. Jeśli już otworzyłeś złośliwe załączniki, zalecamy uruchomienie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie wyeliminować infiltrowane złośliwe oprogramowanie.

Tekst przedstawiony w wiadomości spamowej "Final Price":

Subject: New Order


Dear - ,


Attached excel is the order as discussed give us your final prices on the items as listed.


awaiting your prompt response


Marvin Jack
Export Manager
MARVINSGROUP NL
Zeekant 125 - 3151
HW - Hoek van Holland
Tel.: +31 75 7112400

Zrzut ekranu strony phishingowej promowanej przez załącznik "Document023.html":

Strona phishingowa promowana przez załącznik wiadomości spamowej Final Price (Document023.html)

Kolejny przykład wiadomości e-mail z kampanii spamowej "Final Price":

Final Price oszustwo e-mailowe (2024-04-08)

Tekst prezentowany w ramach:

Subject: Request for Quotation

Dear -,

Again, I sent this Quote over earlier this morning, and I was hoping you could get it back to us with prices asap.

I’d appreciate it if we could get it back asap.

Thank you very much J

Terri Rinetti Cummins

Ricman Manufacturing, Inc.

2273 American Ave. #1

Hayward, CA 94545

Direct Line: (510) 670-1781

Fax: (510) 732-7610

www.ricman.com

ISO 9001:2015 Certified

Zrzut ekranu dokumentu MS Excel załączonego do tej wiadomości e-mail. Ten złośliwy dokument ma na celu wstrzyknięcie złośliwego oprogramowania do systemu.

Złośliwy dokument MS Excel rozpowszechniany za pośrednictwem oszustwa e-mailowego Final Price (2024-04-08)

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem tę wiadomość e-mail?

Spamowe wiadomości e-mail nie są osobiste. Wiadomości te są dystrybuowane masowo - dlatego tysiące użytkowników otrzymują identyczne e-maile.

Podałem swoje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez tę wiadomość spamową, co powinienem zrobić?

Jeśli podałeś swoje dane logowania - zmień hasła do wszystkich potencjalnie zagrożonych kont i niezwłocznie poinformuj ich oficjalne wsparcie. A jeśli ujawnione informacje miały inny charakter osobisty (np. dane dowodu osobistego, numery kart kredytowych itp.) - natychmiast skontaktuj się z odpowiednimi władzami.

Przeczytałem wiadomość spam, ale nie otworzyłem załącznika, czy mój komputer jest zainfekowany?

Nie, czytanie wiadomości e-mail jest nieszkodliwe. Systemy są infekowane po otwarciu złośliwych załączników lub linków.

Pobrałem i otworzyłem plik załączony do wiadomości spam, czy mój komputer jest zainfekowany?

To, czy doszło do infekcji, może zależeć od kilku czynników, takich jak cel otwartego pliku - phishing vs. pobieranie/instalacja złośliwego oprogramowania - oraz jego format. Pliki wykonywalne (.exe, .run itp.) prawie zawsze powodują infekcje po otwarciu. Podczas gdy niektóre formaty dokumentów (.doc, .xls, .pdf, .one itp.) mogą wymagać dodatkowych działań w celu uruchomienia procesów infekcji systemu (np. włączenie poleceń makro, klikanie osadzonych plików/linków itp.)

Czy Combo Cleaner usunie infekcje złośliwym oprogramowaniem obecne w załącznikach do wiadomości e-mail?

Tak, Combo Cleaner został zaprojektowany do skanowania komputerów i eliminowania wszelkiego rodzaju zagrożeń. Potrafi wykryć i usunąć praktycznie wszystkie znane infekcje złośliwym oprogramowaniem. Należy podkreślić, że ponieważ wyrafinowane złośliwe programy zazwyczaj ukrywają się głęboko w systemach - wykonanie pełnego skanowania systemu jest kluczowe.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Final Price phishing email kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania "Final Price" phishing email na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.