FacebookTwitterLinkedIn

Jak rozpoznać takie oszukańcze programy, jak „Claim Manta"

Znany również jako: Fałszywe rozdanie Claim Manta
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest „Claim Manta"?

Po przejrzeniu strony doszliśmy do wniosku, że jest to oszukańczy program udający rozdanie kryptowalut (zrzut). Oszuści stojący za tym oszustwem zamierzają oszukać niczego niepodejrzewających użytkowników do podjęcia określonych działań, co ostatecznie doprowadzi do wyczerpania ich środków kryptowalutowych.

Oszustwo Claim Manta

Szczegółowe informacje o oszustwie „Claim Manta"

To oszustwo jest promowane za pośrednictwem postów na X (dawniej Twitterze) napisanych przy użyciu skradzionych lub fałszywych kont. Kliknięcie linku podanego w tych postach prowadzi do zwodniczej witryny, na której znajduje się fałszywy konkurs MANTA. Na tej stronie przedstawione jest oszustwo, zgodnie z którym osoby działające jako osoby polecone mogą otrzymać 30% prowizji w BB lub ETH, a także MANTA, zarówno od zgłaszania roszczeń, jak i zakupów w przedsprzedaży.

Dodatkowo osoby, które polecą znajomych, otrzymają 10% prowizji od opłaty za zamianę, jeśli ich polecony znajomy zaangażuje się w zrzut Swap Airdrop. Na stronie dostępna jest także możliwość ubiegania się o MANTA. To oszustwo ma na celu oszukanie osób, wmawiając im, że muszą połączyć swoje portfele, co ostatecznie nakłoni je do zatwierdzenia złośliwej umowy.

Po zatwierdzeniu złośliwej umowy aktywowany jest moduł odwadniający, który przesyła środki kryptowalutowe z portfela ofiary do portfela kontrolowanego przez oszustów. W ten sposób osoby, które dadzą się nabrać na to oszustwo, tracą całą kryptowalutę przechowywaną w zaatakowanym portfelu. Niestety odzyskanie skradzionej kryptowaluty jest prawie niemożliwe ze względu na nieodwracalny charakter transakcji.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Fałszywe rozdanie Claim Manta
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Osoby fizyczne mogą otrzymać bezpłatną kryptowalutę
Przebranie Legalne rozdanie MANTA (zrzut)
Powiązana domena airdrop.mantanetwork[.]link
Nazwy wykrycia Avira (phishing), Combo Cleaner (phishing), Emsisoft (phishing), Kaspersky (phishing), Sophos (malware), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Fałszywe komunikaty o błędach, fałszywe ostrzeżenia systemowe, błędy w okienkach pop-up, fałszywe skanowanie komputera.
Metody dystrybucji Zaatakowane strony internetowe, fałszywe reklamy pop-up online, potencjalnie niechciane aplikacje.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości, możliwe infekcje złośliwym oprogramowaniem.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Wniosek

Podsumowując, opisane oszustwo ma oszukańczy zamiar zmanipulowania osób w celu zatwierdzenia złośliwej umowy pod pozorem podjęcia niezbędnych kroków w celu połączenia ich portfeli. Skomplikowana sieć pseudonimów, nieodwracalne transakcje i zdecentralizowany charakter kryptowalut sprawiają, że odzyskanie skradzionych środków jest trudnym zadaniem.

Gdy użytkownicy poruszają się po zmieniającym się krajobrazie zasobów cyfrowych, świadomość i czujność mają ogromne znaczenie, aby uniknąć stania się ofiarą takich oszustw, co podkreśla znaczenie proaktywnych środków w celu ochrony posiadanych kryptowalut.

Więcej przykładów oszustw wykorzystujących narzędzia wysysające kryptowaluty to "FTX Customer Claims", "Cointelegraph's 10th Anniversary Airdrop" i "De.Fi Launchpad Airdrop".

Jak otworzyłem oszukańczą witrynę?

Użytkownicy mogą przypadkowo natknąć się na fałszywe witryny za pośrednictwem e-maili phishingowych zawierających złośliwe linki, które po kliknięciu przekierowują użytkowników do fałszywych witryn. Ponadto wprowadzające w błąd reklamy na podejrzanych stronach lub w mediach społecznościowych oraz powiadomienia z niezaufanych stron mogą prowadzić do tych oszukańczych stron internetowych.

Warto zauważyć, że oszuści stojący za fałszywymi prezentami często wykorzystują porwane lub fałszywe konta na popularnych platformach w celu rozpowszechniania wprowadzających w błąd linków. Ponadto użytkownicy mogą natrafić na oszustwa za pośrednictwem stron wykorzystujących fałszywe sieci reklamowe, powszechnie wykorzystywane przez nielegalne strony do strumieniowego przesyłania filmów, witryny z torrentami i podobne witryny.

Jak uniknąć odwiedzania oszukańczych stron?

Zawsze sprawdzaj adresy URL, upewniając się, że odpowiadają adresowi legalnej witryny. Unikaj klikania niechcianych linków w e-mailach lub wiadomościach i zachowaj ostrożność w przypadku reklam pop-up na podejrzanych witrynach. Zainstaluj renomowane oprogramowanie antywirusowe i chroniące przed złośliwym oprogramowaniem i aktualizuj je, aby zapewnić lepszą ochronę. Nie wyrażaj zgody na otrzymywanie powiadomień z podejrzanych witryn.

Ponadto zapoznaj się z typowymi taktykami oszustwa, takimi jak e-maile phishingowe lub fałszywe strony logowania, i uważaj na oferty, które wydają się zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany niechcianymi aplikacjami, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie je usunąć.

Wygląd oszustwa pop-up „Claim Manta" (GIF):

Wygląd oszustwa Claim Manta

Post na X (Twitterze) promujący oszustwo:

Post na X promujący oszustwo Claim Manta

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak rozpoznać oszustwo pop-up?

Okienka pop-up z różnymi fałszywymi wiadomościami są powszechnym rodzajem przynęty, z której korzystają cyberprzestępcy. Zbierają wrażliwe dane osobowe, nakłaniają internautów do zadzwonienia pod fałszywe numery pomocy technicznej, zakupu subskrypcji bezużytecznych usług online, zainwestowania w podejrzane oszustwa kryptowalutowe itp.

Chociaż w większości przypadków te okienka pop-up nie infekują urządzeń użytkowników malware, mogą powodować bezpośrednie straty finansowe lub kradzież tożsamości.

Cyberprzestępcy starają się tworzyć nieuczciwe okienka pop-up tak, aby wyglądały na wiarygodne. Jednak oszustwa mają zwykle następujące cechy:

  • Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy — Dokładnie sprawdź informacje wyświetlane w okienku pop-up. Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy mogą być oznaką oszustwa.
  • Poczucie pilności — Minutnik z kilkoma minutami, proszący o podanie swoich danych osobowych lub zasubskrybowanie jakiejś usługi online.
  • Twierdzenia, że coś wygrałeś — Jeśli nie brałeś udziału w loterii, konkursie internetowym itp., a widzisz okienko pop-up z informacją, że wygrałeś.
  • Skanowanie komputera lub urządzenia mobilnego — Okienko pop-up, które skanuje urządzenie i informuje o wykrytych problemach jest niewątpliwie oszustwem. Witryny nie mogą wykonywać takich działań.
  • Wyłączność — Okienka pop-up informujące, że tylko ty masz tajny dostęp do programu finansowego, który może szybko uczynić cię bogatym.

Przykłady oszustwa pop-up:

Przykład oszustwa pop-up

Jak działają oszustwa pop-up?

Cyberprzestępcy i oszukańczy marketingowcy wykorzystują zwykle różne sieci reklamowe, techniki zatruwania wyszukiwarek i podejrzane strony internetowe, aby generować ruch do swoich okienek pop-up. Użytkownicy trafiają na ich internetowe przynęty po kliknięciu fałszywych przycisków pobierania, skorzystaniu ze strony z torrentami lub po prostu kliknięciu wyniku wyszukiwania w internecie.

Oszustwa pop-up są wyświetlane na podstawie lokalizacji użytkowników i informacji o urządzeniu. Przynęty prezentowane w takich okienkach pop-up obejmują zarówno programy szybkiego wzbogacania się, jak i fałszywe skany antywirusowe.

Jak usunąć fałszywe okienka pop-up?

W większości przypadków oszustwa pop-up nie infekują urządzeń użytkowników złośliwym oprogramowaniem. Jeśli napotkałeś oszukańcze okienko pop-up, po prostu je zamknij. W niektórych przypadkach oszustwa pop-up mogą być trudne do zamknięcia. W takich przypadkach zamknij przeglądarkę internetową i uruchom ją ponownie.

W niezwykle rzadkich przypadkach może być konieczne przywrócenie przeglądarki internetowej. W tym celu skorzystaj z naszych instrukcji wyjaśniających jak przywrócić ustawienia przeglądarki internetowej.

Jak zapobiec fałszywym okienkom pop-up?

Aby zapobiec pojawianiu się oszustw pop-up, należy odwiedzać tylko renomowane witryny. Witryny z torrentami, pirackim oprogramowaniem, bezpłatnym streamingiem filmów online, pobieraniem filmów z YouTube i inne witryny o podobnej reputacji często przekierowują użytkowników sieci do oszustw pop-up.

Aby zminimalizować ryzyko napotkania oszustw pop-up, należy regularnie aktualizować przeglądarki internetowe i korzystać z renomowanej aplikacji anty-malware. W tym celu polecamy Combo Cleaner.

Co zrobić jeśli zostaniesz oszukany przez oszustwo pop-up?

To zależy od rodzaju oszustwa, na które się nabrałeś. Najczęściej oszustwa pop-up mają na celu nakłonienie użytkowników do wysłania pieniędzy, podania danych osobowych lub udostępnienia urządzenia.

  • Jeśli wysłałeś pieniądze oszustom: Powinieneś skontaktować się ze swoją instytucją finansową i wyjaśnić, że zostałeś oszukany. Jeśli szybko ją poinformujesz, istnieje szansa na odzyskanie pieniędzy.
  • Jeśli podałeś swoje dane osobowe: Zmień swoje hasła i włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe we wszystkich usługach online, z których korzystasz. Odwiedź stronę Federalnej Komisji Handlu, aby zgłosić kradzież tożsamości i uzyskać spersonalizowane kroki odzyskiwania.
  • Jeśli pozwolisz oszustom połączyć się z twoim urządzeniem: Powinieneś przeskanować komputer sprawdzonym oprogramowaniem antywirusowym (zalecamy Combo Cleaner) - cyberprzestępcy mogli na nim umieścić trojany, keyloggery i inne malware. Nie używaj komputera do czasu usunięcia potencjalnych zagrożeń.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu: zgłoś oszustwa internetowe Federalnej Komisji Handlu.

Często zadawane pytania (FAQ)

Co to jest fałszywe rozdanie kryptowalut?

Fałszywe rozdawanie kryptowalut to oszustwo, w którym oszuści podszywają się pod renomowane projekty lub osoby związane z kryptowalutami, twierdząc, że rozdają bezpłatną kryptowalutę w zamian za wykonanie przez uczestników określonych działań.

Jaki jest cel fałszywych rozdań kryptowalut?

Oszuści wykorzystują obietnicę bezpłatnej kryptowaluty, aby nakłonić ofiary do podania danych osobowych, takich jak klucze prywatne lub dane logowania, lub do dokonania początkowej wpłaty. Gdy oszuści uzyskają te wrażliwe informacje lub fundusze, mogą je niewłaściwie wykorzystać do różnych złośliwych celów, w tym nieautoryzowanego dostępu do kont, kradzieży kryptowaluty lub innych form oszustw związanych z tożsamością i finansów.

Dlaczego spotykam się z oszustwami związanymi z kryptowalutami?

Oszuści promują swoje schematy, wysyłając e-maile phishingowe zawierające szkodliwe linki, tworząc zwodnicze reklamy w mediach społecznościowych oraz korzystając ze zhakowanych lub fałszywych kont na popularnych platformach. Ponadto osoby fizyczne mogą przypadkowo natknąć się na te oszustwa, korzystając z niewiarygodnych powiadomień lub odwiedzając witryny powiązane z nieuczciwymi sieciami reklamowymi, takie jak nielegalne strony do strumieniowego przesyłania filmów i witryny z torrentami.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed oszustwami?

Combo Cleaner jest przeznaczony do przeprowadzania dokładnego skanowania każdej odwiedzanej witryny, skutecznie wykrywając i oznaczając potencjalnie złośliwe. Dotyczy to również witryn hostujących oszustwa związane z kryptowalutami, umożliwiając natychmiastowe ostrzeżenia i ograniczony dostęp w celu ochrony korzystania z internetu i zapobiegania potencjalnym szkodom.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Fałszywe rozdanie Claim Manta kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Fałszywe rozdanie Claim Manta na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.