FacebookTwitterLinkedIn

Uniknij zostania oszukanym przez fałszywe witryny ZetaChain Airdrop

Znany również jako: Witryna oszustwa „ZetaChain Airdrop"
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim oszustwem jest „ZetaChain Airdrop"?

Po sprawdzeniu „ZetaChain Airdrop" ustaliliśmy, że jest to oszustwo. Ten zrzut kryptowaluty rzekomo działa na platformie ZetaChain. Chociaż oszukańcza strona wygląda praktycznie identycznie jak oryginalna witryna, jest fałszywa i działa jak narzędzie do pobierania kryptowalut, gdy użytkownik podłączy do niej swój portfel.

Oszustwo ZetaChain Airdrop

Przegląd oszustwa „ZetaChain Airdrop"

Zwodnicza strona promująca „ZetaChain Airdrop", którą sprawdziliśmy, ściśle naśladowała projekt rzeczywistej platformy omnichain ZetaChain. Adres URL tego pierwszego również przypominał adres URL legalnej witryny (należy pamiętać, że możliwe są inne domeny).

Program promuje zrzut kryptowalut (rozdanie), w którym mogą wziąć udział wszyscy użytkownicy ZetaChain. Należy podkreślić, że informacje te są fałszywe, a oszustwo nie jest w żaden sposób powiązane z żadnymi legalnymi platformami ani innymi podmiotami.

Gdy użytkownik naciśnie przycisk „Claim Now", zostanie poproszony o podłączenie swojego portfela cyfrowego do programu. Po podłączeniu uruchamiany jest mechanizm opróżniania kryptowaluty. W związku z tym środki przechowywane w kryptoportfelu są automatycznie przekazywane cyberprzestępcom.

Znaczenie straty finansowej zależy od wartości skradzionych aktywów cyfrowych. Należy wspomnieć, że ze względu na niewykrywalny charakter transakcji kryptowalutowych – nie można ich cofnąć, co oznacza, że ofiary nie mogą odzyskać swoich środków.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Witryna oszustwa „ZetaChain Airdrop"
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Przebranie ZetaChain
Powiązane domeny rewards-zetachain[.]com
Nazwy wykrycia (rewards-zetachain[.]com)
Emsisoft (phishing), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Obsługiwany adres IP (rewards-zetachain[.]com)
104.21.86.138
Metody dystrybucji Spamujące posty w mediach społecznościowych, zainfekowane strony internetowe, fałszywe reklamy pop-up online i potencjalnie niechciane aplikacje.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości, możliwe infekcje złośliwym oprogramowaniem.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady oszustw drenażu kryptowalutowego

"Buy Apple Products With Bitcoins", "AltLayer Token Airdrop", "LENA Token Distribution", "Metamask Airdrop", "Jupiter Airdrop", "SatoshiVM Token Airdrop" i "Gasfees Airdrop" to tylko niektóre przykłady programów wysysających kryptowaluty, które ostatnio przeanalizowaliśmy.

Oszustwa związane z kryptowalutami są powszechne w internecie od czasu, gdy te cyfrowe waluty po raz pierwszy zyskały na popularności. Przed pojawieniem się programów drenażu najpowszechniejsze typy obejmowały te, których celem były dane logowania do portfela i fałszywe prezenty, których celem było przekazanie środków przez samą ofiarę w zamian za obietnicę podwójnego/potrójnego zwrotu.

Jednak w internecie istnieje wiele innych oszustw. Chociaż ich wygląd i roszczenia są różne, ostateczny cel jest ten sam – generowanie przychodów kosztem ofiar.

Jak otworzyłem oszukańczą witrynę?

Zaobserwowano, że „ZetaChain Airdrop" jest promowany przez posty X (szerzej znany pod dawną nazwą – Twitter). Te posty w mediach społecznościowych prawdopodobnie zostały opublikowane przy użyciu kont skradzionych prawdziwym firmom, projektom, organizacjom, gwiazdom, wpływowym osobom itp.

Przejęte konta są często wykorzystywane do promowania takich oszustw, ponieważ ich reputacja i popularność zwiększają wrażenie legalności programu. Nie są jednak wykluczone inne metody promocji.

Spam jest powszechnie stosowany w promowaniu oszustw, w tym w mediach społecznościowych/postach na forach, wiadomościach błyskawicznych/prywatnych, e-mailach, SMS-ach, powiadomieniach przeglądarki itp. Ponadto dostęp do zwodniczych stron internetowych można uzyskać poprzez przekierowania generowane przez witryny korzystające z fałszywych sieci reklamowych, błędnie napisane adresy URL lub natrętne reklamy i adware.

Jak uniknąć odwiedzania oszukańczych witryn?

Zachowaj czujność podczas przeglądania sieci, ponieważ oszukańcze i złośliwe treści online zwykle wydają się autentyczne i nieszkodliwe. Przykładowo, chociaż natrętne reklamy i spamowe powiadomienia przeglądarki mogą wyglądać nieszkodliwie, przekierowują użytkowników do bardzo podejrzanych witryn (np. promujących oszustwa, hazardowych, pornograficznych itp.).

Zalecamy zwracanie uwagi na adresy URL i ostrożne ich wpisywanie. Odradzamy korzystanie z witryn oferujących pirackie oprogramowanie/multimedia lub inne podejrzane usługi (np. nielegalne przesyłanie strumieniowe/pobieranie, torrentowanie itp.), ponieważ te strony internetowe zarabiają zwykle za pośrednictwem nieuczciwych sieci reklamowych.

Aby uniknąć otrzymywania niechcianych powiadomień przeglądarki – nie zezwalaj podejrzanym stronom na ich wyświetlanie (tzn. nie klikaj „Zezwalaj", „Zezwalaj na powiadomienia" itp.). Zamiast tego odmów takim stronom wyświetlania powiadomień (np. kliknij „Zablokuj", „Zablokuj powiadomienia" itp.) lub całkowicie zignoruj te żądania.

Kolejnym zaleceniem jest ostrożne traktowanie przychodzących e-maili i innych wiadomości. Nie należy otwierać załączników ani linków znajdujących się w podejrzanych/nieistotnych wiadomościach, ponieważ mogą one być szkodliwe.

Aby zapobiec przedostawaniu się do systemu dołączonych/niebezpiecznych produktów – pobieraj żądane produkty z oficjalnych/zweryfikowanych kanałów i ostrożnie podchodź do ich instalacji (np. czytaj warunki, sprawdzaj opcje, korzystaj z „Niestandardowych"/„Zaawansowanych" ustawień i zrezygnuj z dodatkowych aplikacji, rozszerzeń, narzędzi, itp.).

Jeśli twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć wszystkie zagrożenia.

Tekst prezentowany w oszustwie „ZetaChain Airdrop":

$ZETA Airdrop
Distribution is here
right now.


All ZetaChain users are able and elegible to claim your part in this airdrop.


Claim Now

Wygląd oszustwa „ZetaChain Airdrop" (GIF):

Wygląd oszustwa ZetaChain Airdrop (GIF)

Zrzut ekranu postu promującego oszustwo „ZetaChain Airdrop" na platformie mediów społecznościowych X (poprzednio Twitterze):

Post promujący oszustwo ZetaChain Airdrop na platformie mediów społeczościowych X (Twitterze)

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak rozpoznać oszustwo pop-up?

Okienka pop-up z różnymi fałszywymi wiadomościami są powszechnym rodzajem przynęty, z której korzystają cyberprzestępcy. Zbierają wrażliwe dane osobowe, nakłaniają internautów do zadzwonienia pod fałszywe numery pomocy technicznej, zakupu subskrypcji bezużytecznych usług online, zainwestowania w podejrzane oszustwa kryptowalutowe itp.

Chociaż w większości przypadków te okienka pop-up nie infekują urządzeń użytkowników malware, mogą powodować bezpośrednie straty finansowe lub kradzież tożsamości.

Cyberprzestępcy starają się tworzyć nieuczciwe okienka pop-up tak, aby wyglądały na wiarygodne. Jednak oszustwa mają zwykle następujące cechy:

  • Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy — Dokładnie sprawdź informacje wyświetlane w okienku pop-up. Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy mogą być oznaką oszustwa.
  • Poczucie pilności — Minutnik z kilkoma minutami, proszący o podanie swoich danych osobowych lub zasubskrybowanie jakiejś usługi online.
  • Twierdzenia, że coś wygrałeś — Jeśli nie brałeś udziału w loterii, konkursie internetowym itp., a widzisz okienko pop-up z informacją, że wygrałeś.
  • Skanowanie komputera lub urządzenia mobilnego — Okienko pop-up, które skanuje urządzenie i informuje o wykrytych problemach jest niewątpliwie oszustwem. Witryny nie mogą wykonywać takich działań.
  • Wyłączność — Okienka pop-up informujące, że tylko ty masz tajny dostęp do programu finansowego, który może szybko uczynić cię bogatym.

Przykłady oszustwa pop-up:

Przykład oszustwa pop-up

Jak działają oszustwa pop-up?

Cyberprzestępcy i oszukańczy marketingowcy wykorzystują zwykle różne sieci reklamowe, techniki zatruwania wyszukiwarek i podejrzane strony internetowe, aby generować ruch do swoich okienek pop-up. Użytkownicy trafiają na ich internetowe przynęty po kliknięciu fałszywych przycisków pobierania, skorzystaniu ze strony z torrentami lub po prostu kliknięciu wyniku wyszukiwania w internecie.

Oszustwa pop-up są wyświetlane na podstawie lokalizacji użytkowników i informacji o urządzeniu. Przynęty prezentowane w takich okienkach pop-up obejmują zarówno programy szybkiego wzbogacania się, jak i fałszywe skany antywirusowe.

Jak usunąć fałszywe okienka pop-up?

W większości przypadków oszustwa pop-up nie infekują urządzeń użytkowników złośliwym oprogramowaniem. Jeśli napotkałeś oszukańcze okienko pop-up, po prostu je zamknij. W niektórych przypadkach oszustwa pop-up mogą być trudne do zamknięcia. W takich przypadkach zamknij przeglądarkę internetową i uruchom ją ponownie.

W niezwykle rzadkich przypadkach może być konieczne przywrócenie przeglądarki internetowej. W tym celu skorzystaj z naszych instrukcji wyjaśniających jak przywrócić ustawienia przeglądarki internetowej.

Jak zapobiec fałszywym okienkom pop-up?

Aby zapobiec pojawianiu się oszustw pop-up, należy odwiedzać tylko renomowane witryny. Witryny z torrentami, pirackim oprogramowaniem, bezpłatnym streamingiem filmów online, pobieraniem filmów z YouTube i inne witryny o podobnej reputacji często przekierowują użytkowników sieci do oszustw pop-up.

Aby zminimalizować ryzyko napotkania oszustw pop-up, należy regularnie aktualizować przeglądarki internetowe i korzystać z renomowanej aplikacji anty-malware. W tym celu polecamy Combo Cleaner.

Co zrobić jeśli zostaniesz oszukany przez oszustwo pop-up?

To zależy od rodzaju oszustwa, na które się nabrałeś. Najczęściej oszustwa pop-up mają na celu nakłonienie użytkowników do wysłania pieniędzy, podania danych osobowych lub udostępnienia urządzenia.

  • Jeśli wysłałeś pieniądze oszustom: Powinieneś skontaktować się ze swoją instytucją finansową i wyjaśnić, że zostałeś oszukany. Jeśli szybko ją poinformujesz, istnieje szansa na odzyskanie pieniędzy.
  • Jeśli podałeś swoje dane osobowe: Zmień swoje hasła i włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe we wszystkich usługach online, z których korzystasz. Odwiedź stronę Federalnej Komisji Handlu, aby zgłosić kradzież tożsamości i uzyskać spersonalizowane kroki odzyskiwania.
  • Jeśli pozwolisz oszustom połączyć się z twoim urządzeniem: Powinieneś przeskanować komputer sprawdzonym oprogramowaniem antywirusowym (zalecamy Combo Cleaner) - cyberprzestępcy mogli na nim umieścić trojany, keyloggery i inne malware. Nie używaj komputera do czasu usunięcia potencjalnych zagrożeń.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu: zgłoś oszustwa internetowe Federalnej Komisji Handlu.

Często zadawane pytania (FAQ)

Co to jest oszustwo internetowe?

Oszustwa internetowe mają na celu oszukanie użytkowników do wykonania określonych działań. Przykładowo ofiary mogą zostać nakłonione/przestraszone do podłączenia swoich portfeli do urządzeń wysysających kryptowaluty, dokonywania transakcji pieniężnych, zakupu produktów, subskrybowania usług, ujawniania poufnych informacji, pobierania/instalowania oprogramowania itd.

Jaki jest cel oszustw internetowych?

Oszustwa internetowe mają na celu generowanie przychodów. Cyberprzestępcy czerpią zyski głównie z uzyskiwania funduszy poprzez oszustwo, nadużywanie lub sprzedaż wrażliwych informacji, promowanie treści i rozsyłanie malware.

Straciłem kryptowalutę w wyniku oszustwa „ZetaChain Airdrop". Czy mogę odzyskać pieniądze?

Nie, transakcji kryptowalutowych nie można cofnąć, ponieważ są one praktycznie niemożliwe do wyśledzenia.

Dlaczego spotykam się z oszustwami internetowymi?

Odnotowano, że „ZetaChain Airdrop" był promowany przez posty na platformie mediów społecznościowych X (dawniej Twitterze). Te posty prawdopodobnie zostały opublikowane przy użyciu skradzionych kont. Pamiętaj, że to oszustwo może być promowane również przy użyciu innych technik. Ogólnie rzecz biorąc, oszustwa internetowe są promowane za pośrednictwem spamu (np. postów w mediach społecznościowych, e-maili, wiadomości prywatnych/błyskawicznych, powiadomienia przeglądarki itp.), witryn korzystających z fałszywych sieci reklamowych, błędnie wpisanych adresów URL (literówek), natrętnych reklam i adware.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed oszustwami internetowymi?

Combo Cleaner może skanować odwiedzane witryny pod kątem nieuczciwych, zwodniczych i złośliwych treści. Dlatego jeśli odwiedzisz taką stronę – natychmiast zostaniesz o tym poinformowany, a dalszy dostęp do serwisu zostanie zablokowany.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Witryna oszustwa „ZetaChain Airdrop kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Witryna oszustwa „ZetaChain Airdrop" na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.