FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć trojana zdalnego dostępu (RAT) AIVARAT z twojego urządzenia z Androidem

Znany również jako: Trojan zdalnego dostępu AIVARAT
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Czym jest AIVARAT?

AIVARAT to złośliwy program sklasyfikowany jako RAT (trojan zdalnego dostępu). Program ten jest przeznaczony dla systemów operacyjnych Android. RAT zaprojektowano tak, aby umożliwiał zdalny dostęp i kontrolę nad zainfekowanymi urządzeniami.

AIVARAT to trojan wielofunkcyjny - dzięki temu może sprawować wysoki poziom kontroli nad urządzeniami i ma różne możliwości kradzieży informacji. Co więcej, istnieje inna wersja AIVARAT, która może działać jako ransomware szyfrujące dane i blokujące ekran.

Wykrycia malware AIVARAT na VirusTotal

Przegląd malware AIVARAT

Jak wspomniano na początku, AIVARAT umożliwia zdalny dostęp i kontrolę nad zainfekowanymi urządzeniami. Ten RAT może wyodrębnić różnorodne informacje, np. pobrać dane systemowe, odczytać pliki z pamięci wewnętrznej, uzyskać listę zainstalowanych aplikacji, pobrać dowolny rodzaj multimediów z urządzenia itp. AIVARAT może uzyskać uprawnienia administratora i wykonywać polecenia powłoki.

Trojan ten potrafi również zarządzać informacjami kontaktowymi, np. zdobywać listy kontaktów i dzienniki połączeń, a także czytać i wysyłać SMS-y. Odzyskiwanie powiadomień jest również jedną z możliwości AIVARAT. Inną możliwością kradzieży danych tego programu jest rejestrowanie naciśnięć klawiszy (nagrywanie naciśnięć klawiszy).

Co więcej, ten RAT może wyświetlać ekrany phishingowe (np. fałszywe strony logowania po otwarciu prawdziwej aplikacji). AIVARAT może również promować dowolną witrynę (np. phishingową, rozsyłającą malware itp.) i wyświetlać fałszywe powiadomienia.

Inne funkcje tego trojana obejmują zmianę tapet, wibrację telefonu, nagrywanie dźwięku i odtwarzanie muzyki za pośrednictwem urządzenia. Techniki AIVARAT zapewniające trwałość obejmują automatyczne uruchamianie po ponownym uruchomieniu systemu i za każdym razem, gdy otrzymane zostanie nowe powiadomienie.

Co więcej, dostępna jest wersja AIVARAT z dodatkowymi funkcjami i ulepszeniami. Wariant ten dokładniej ukrywa swoją złośliwą aplikację, co utrudnia jej wykrycie. Oprócz odczytywania plików, ta wersja może je usuwać. Trojan może uzyskać dane z karty SIM, a nawet robić zdjęcia za pomocą kamery (kamer) urządzenia.

Jednak co najważniejsze, ten wariant AIVARAT może działać jako ransomware. Jest w stanie szyfrować pliki ofiar i wyświetlać powiadomienie z żądaniem okupu za ich odszyfrowanie. Dodatkowo może zablokować urządzenie czterocyfrowym kodem PIN. Dlatego ta wersja może spowodować trwałą utratę danych.

Podsumowując, infekcje AIVARAT mogą prowadzić do poważnych problemów prywatności, strat finansowych i kradzieży tożsamości. Jeśli podejrzewasz, że twoje urządzenie z Androidem jest już zainfekowane AIVARAT (lub innym złośliwym oprogramowaniem), zdecydowanie zalecamy skorzystanie z programu antywirusowego, aby natychmiast go usunąć.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Trojan zdalnego dostępu AIVARAT
Typ zagrożenia Złośliwe oprogramowanie dla systemu Android, złośliwa aplikacja, RAT (trojan zdalnego dostępu), ransomware, wirus szyfrujący pliki, narzędzie do blokowania ekranu, złodziej haseł.
Nazwy wykrycia Avast-Mobile (Android:Evo-gen [Trj]), DrWeb (Android.Backdoor.838.origin), ESET-NOD32 (wariant Android/Spy.Agent.BZV), Kaspersky (HEUR:Backdoor.AndroidOS.Agent.fm), Pełna lista (VirusTotal)
Objawy Urządzenie działa wolno, ustawienia systemu są zmieniane bez zgody użytkownika, znacznie wzrasta zużycie danych i baterii, przeglądarki przekierowują na podejrzane strony internetowe. Nie można otworzyć plików zapisanych na twoim urządzeniu, wyświetla się komunikat z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w bitcoinach) za odblokowanie plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-maili, złośliwe reklamy online, socjotechnika, zwodnicze aplikacje, oszukańcze strony internetowe.
Zniszczenie Skradzione dane osobowe (prywatne wiadomości, loginy/hasła itp.), zmniejszona wydajność urządzenia, szybkie rozładowywanie się baterii, zmniejszona prędkość internetu, ogromne straty danych, straty pieniężne, skradziona tożsamość (złośliwe aplikacje mogą wykorzystywać aplikacje komunikacyjne).
Usuwanie malware (Android)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj urządzenie przenośne profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Android
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój urządzenie przenośne jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady podobnego malware

Przeanalizowaliśmy niezliczoną ilość szkodliwych programów zaprojektowanych w celu infekowania systemów operacyjnych Android. Sandro RAT, BRATA RAT i MRAT to kilka przykładów trojanów zdalnego dostępu, a Lucy, Hackerz - ransomware atakującego te systemy operacyjne.

Należy wspomnieć, że złośliwe oprogramowanie może mieć różne możliwości w różnych kombinacjach. Niezależnie jednak od tego, jak działa malware – jego obecność w systemie zagraża integralności urządzenia i bezpieczeństwu użytkownika. Dlatego wszelkie zagrożenia należy usuwać natychmiast po wykryciu.

Jak trojan AIVARAT dostał się na mój komputer?

Analitycy z Cyble Research Labs odkryli, że AIVARAT jest wystawiony na sprzedaż na Telegramie i na różnych forach hakerskich. Podobnie jak w przypadku wszystkich szkodliwych programów udostępnianych w ten sposób, sposób ich rozsyłania zależy od tego, którzy cyberprzestępcy z nich korzystają w danym momencie.

Ogólnie rzecz biorąc, malware rozprzestrzenia się poprzez wykorzystanie technik phishingu i socjotechniki. Zwykle jest zamaskowane lub dołączone do zwykłego oprogramowania/nośników.

Do najpowszechniejszych metod dystrybucji należą: złośliwe załączniki/linki w wiadomościach spamowych (np. e-mailach, SMS-ach, wiadomościach prywatnych/bezpośrednich itp.), pobrania typu drive-by (podstępne i zwodnicze), podejrzane kanały pobierania (np. strony nieoficjalne i witryny z bezpłatnym oprogramowaniem, sieci udostępniania peer-to-peer itp.), nielegalne narzędzia do aktywacji programów („łamania" zabezpieczeń), oszustwa internetowe, fałszywe aktualizacje i złośliwe reklamy.

Jak uniknąć instalacji malware?

Zdecydowanie zalecamy sprawdzanie oprogramowania i pobieranie go wyłącznie z oficjalnych i zweryfikowanych kanałów. Ponadto wszystkie programy muszą być aktywowane i aktualizowane przy użyciu funkcji/narzędzi zapewnionych przez oryginalnych programistów, ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" zabezpieczeń) i fałszywe aktualizatory mogą zawierać malware.

Radzimy zachować ostrożność w przypadku poczty przychodzącej. Nie należy otwierać załączników i linków znajdujących się w podejrzanych e-mailach/SMS-ach/wiadomościach, ponieważ może to doprowadzić do infekcji systemu.

Bardzo ważne jest, aby mieć zainstalowany i regularnie aktualizowany sprawdzony program antywirusowy. Tego oprogramowania należy używać do regularnego skanowania systemu i usuwania wykrytych zagrożeń.

Wygląd malware AIVARAT promowanego na forach hakerskich (GIF):

Trojan zdalnego dostępu AIVARAT promowany na forum hakerskim (GIF)

Szybkie menu:

Usuń historię przeglądania z przeglądarki Chrome:

Usuwanie historii przeglądania stron internetowych z przeglądarki Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Stuknij przycisk „Menu" (trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu) i w otwartym menu rozwijanym wybierz „Historię".

Usuwanie historii przeglądania stron internetowych z przeglądarki Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Stuknij „Wyczyść dane przeglądania". Wybierz zakładkę „ZAAWANSOWANE". Wybierz zakres czasu i typy danych, które chcesz usunąć i stuknij „Wyczyść dane".

[Wróć do Spisu treści]

Wyłącz powiadomienia przeglądarki w przeglądarce Chrome:

Wyłączenie powiadomień przeglądarki w przeglądarce Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Stuknij przycisk „Menu" (trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu) i w otwartym menu rozwijanym wybierz „Ustawienia".

Wyłączenie powiadomień przeglądarki w przeglądarce Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Ustawienia witryny" i kliknij ją. Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Powiadomienia" i stuknij ją.

Wyłączenie powiadomień przeglądarki w przeglądarce Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 3)

Znajdź witryny, które wyświetlają powiadomienia przeglądarki. Stuknij je i kliknij „Wyczyść i zresetuj". Spowoduje to usunięcie uprawnień przyznanych tym witrynom w celu wyświetlania powiadomień. Jednak, jeśli ponownie odwiedzisz tę samą witrynę może ona ponownie poprosić o zgodę. Możesz wybrać czy udzielić tych uprawnień, czy nie (jeśli zdecydujesz się odmówić, witryna przejdzie do sekcji „Zablokowane" i nie będzie już prosić o zgodę).

[Wróć do Spisu treści]

Przywróć przeglądarkę Chrome:

Resetowanie przeglądarki Chrome do ustawień domyślnych w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do sekcji „Ustawienia". Przewiń w dół, aż zobaczysz „Aplikacje" i stuknij tę opcję.

Resetowanie przeglądarki Chrome do ustawień domyślnych w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż znajdziesz aplikację „Chrome". Wybierz ją i stuknij opcję „Pamięć".

Resetowanie przeglądarki Chrome do ustawień domyślnych w systemie operacyjnym Android (krok 3)

Stuknij „ZARZĄDZAJ PAMIĘCIĄ", a następnie „WYCZYŚĆ WSZYSTKIE DANE" i potwierdź czynność, stukając „OK". Pamiętaj, że przywrócenie przeglądarki usunie wszystkie przechowywane w niej dane. W związku z tym wszystkie zapisane loginy/hasła, historia przeglądania, ustawienia niestandardowe i inne dane zostaną usunięte. Będziesz także musiał ponownie zalogować się do wszystkich stron internetowych.

[Wróć do Spisu treści]

Usuń historię przeglądania z przeglądarki Firefox:

Usuń historię przeglądania z Firefoksa w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Stuknij przycisk „Menu" (trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu) i w otwartym menu rozwijanym wybierz „Historię".

Usuń historię przeglądania z Firefoksa w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz „Wyczyść prywatne dane" i stuknij tę opcję. Wybierz typy danych, które chcesz usunąć i stuknij „WYCZYŚĆ DANE".

[Wróć do Spisu treści]

Wyłącz powiadomienia przeglądarki w przeglądarce Firefox:

Wyłącz powiadomienia przeglądarki w przeglądarce internetowej Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Odwiedź witrynę, która wyświetla powiadomienia przeglądarki. Stuknij ikonę wyświetlaną po lewej stronie paska adresu URL (ikona niekoniecznie będzie oznaczać „Kłódkę") i wybierz „Edytuj ustawienia witryny".

Wyłącz powiadomienia przeglądarki w przeglądarce internetowej Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 2)

W otwartym okienku pop-up zaznacz opcję „Powiadomienia" i stuknij „WYCZYŚĆ".

[Wróć do Spisu treści]

Przywróć przeglądarkę Firefox:

Resetowanie przeglądarki Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawień". Przewiń w dół, aż zobaczysz „Aplikacje" i stuknij tę opcję.

Resetowanie przeglądarki Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż znajdziesz aplikację „Firefox". Wybierz ją i wybierz opcję „Pamięć".

Resetowanie przeglądarki Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 3)

Stuknij „WYCZYŚĆ DANE" i potwierdź akcję stukając „USUŃ". Pamiętaj, że przywrócenie przeglądarki usunie wszystkie przechowywane w niej dane. W związku z tym wszystkie zapisane loginy/hasła, historia przeglądania, ustawienia niestandardowe i inne dane zostaną usunięte. Będziesz także musiał ponownie zalogować się do wszystkich stron internetowych.

[Wróć do Spisu treści]

Odinstaluj potencjalnie niechciane i/lub złośliwe aplikacje:

Usuwanie niechcianych/złośliwych aplikacji z systemu operacyjnego Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawień". Przewiń w dół, aż zobaczysz „Aplikacje" i stuknij tę opcję.

Usuwanie niechcianych/złośliwych aplikacji z systemu operacyjnego Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz potencjalnie niechcianą i/lub złośliwą aplikację. Wybierz ją i stuknij „Odinstaluj". Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz usunąć wybranej aplikacji (np. wyświetla się komunikat o błędzie), spróbuj użyć „Trybu awaryjnego".

[Wróć do Spisu treści]

Uruchom urządzenie z Androidem w „Trybie awaryjnym":

Tryb awaryjny" w systemie operacyjnym Android tymczasowo wyłącza uruchamianie wszystkich aplikacji innych firm. Korzystanie z tego trybu to dobry sposób na diagnozowanie i rozwiązywanie różnych problemów (np. usuwanie złośliwych aplikacji, które uniemożliwiają to, gdy urządzenie działa „normalnie").

Uruchamianie urządzenia z Androidem w trybie awaryjnym

Naciśnij przycisk „Zasilanie" i przytrzymaj go, aż zobaczysz ekran „Wyłącz". Stuknij ikonę „Wyłącz" i przytrzymaj ją. Po kilku sekundach pojawi się opcja „Tryb awaryjny" i będzie ją kliknąć, aby ponownie uruchomić urządzenie.

[Wróć do Spisu treści]

Sprawdź zużycie baterii przez różne aplikacje:

Sprawdzanie zużycia baterii różnych aplikacji w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawień". Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Konserwacja urządzenia" i stuknij ją.

Sprawdzanie zużycia baterii różnych aplikacji w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Stuknij „Baterię" i sprawdź użycie każdej aplikacji. Legalne/oryginalne aplikacje są zaprojektowane tak, aby zużywać jak najmniej energii, aby zapewnić najlepsze wrażenia użytkownika i oszczędzać energię. Dlatego wysokie zużycie baterii może wskazywać, że aplikacja jest złośliwa.

[Wróć do Spisu treści]

Sprawdź wykorzystanie danych przez różne aplikacje:

Sprawdzanie wykorzystania danych przez różne aplikacje w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawień". Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Połączenia" i stuknij ją.

Sprawdzanie wykorzystania danych przez różne aplikacje w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz „Użycie danych" i wybierz tę opcję. Podobnie jak w przypadku baterii, legalne/oryginalne aplikacje są zaprojektowane tak, aby maksymalnie zminimalizować zużycie danych. Dlatego znaczne wykorzystanie danych może wskazywać na obecność złośliwej aplikacji. Pamiętaj, że niektóre złośliwe aplikacje mogą być zaprojektowane do działania tylko wtedy, gdy urządzenie jest połączone z siecią bezprzewodową. Z tego powodu należy sprawdzić użycie danych mobilnych i Wi-Fi.

Sprawdzanie wykorzystania danych przez różne aplikacje w systemie operacyjnym Android (krok 3)

Jeśli znajdziesz aplikację, która wykorzystuje znaczące dane, mimo że nigdy jej nie używasz, zdecydowanie zalecamy jej natychmiastowe odinstalowanie.

[Wróć do Spisu treści]

Zainstaluj najnowsze aktualizacje oprogramowania:

Utrzymywanie aktualności oprogramowania to dobra praktyka zapewniająca bezpieczeństwo urządzeń. Producenci urządzeń nieustannie publikują różne łatki bezpieczeństwa i aktualizacje Androida, aby naprawić błędy i luki, które mogą być wykorzystywane przez cyberprzestępców. Nieaktualny system jest znacznie bardziej podatny na ataki. Dlatego zawsze należy upewnić się, że oprogramowanie urządzenia jest aktualne.

Instalowanie aktualizacji oprogramowania w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawień". Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Aktualizacje oprogramowania" i stuknij ją.

Instalowanie aktualizacji oprogramowania w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Stuknij opcję „Pobierz aktualizacje ręcznie" i sprawdź, czy są dostępne aktualizacje. Jeśli tak, zainstaluj je natychmiast. Zalecamy również włączenie opcji „Pobieraj aktualizacje automatycznie". Pozwoli to systemowi powiadomić cię o wydaniu aktualizacji i/lub zainstalować ją automatycznie.

[Wróć do Spisu treści]

Przywróć system do stanu domyślnego:

Wykonanie „Resetu do ustawień fabrycznych" to dobry sposób na usunięcie wszystkich niechcianych aplikacji, przywrócenie ustawień systemowych do wartości domyślnych i ogólne wyczyszczenie urządzenia. Pamiętaj również, że wszystkie dane w urządzeniu zostaną usunięte, w tym zdjęcia, pliki wideo/audio, numery telefonów (przechowywane w urządzeniu, a nie na karcie SIM), wiadomości SMS itd. Oznacza to, że urządzenie zostanie przywrócone do stanu początkowego/fabrycznego.

Możesz także przywrócić podstawowe ustawienia systemowe lub po prostu ustawienia sieciowe.

Resetowanie systemu operacyjnego Android do ustawień domyślnych (krok 1)

Przejdź do „Ustawienia". Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Informacje o telefonie" i stuknij ją.

Resetowanie systemu operacyjnego Android do ustawień domyślnych (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Przywróć" i stuknij ją. Teraz wybierz akcję, którą chcesz wykonać:
Przywróć ustawienia" – przywróć wszystkie ustawienia systemowe do domyślnych;
Przywróć ustawienia sieciowe" – przywróć wszystkie ustawienia związane z siecią do domyślnych;
Przywróć dane fabryczne" – przywróć cały system i całkowicie usuń wszystkie zapisane dane.

[Wróć do Spisu treści]

Wyłącz aplikacje, które mają uprawnienia administratora:

Jeśli złośliwa aplikacja uzyska uprawnienia administratora, może poważnie uszkodzić system. Aby urządzenie było jak najbardziej bezpieczne, należy zawsze sprawdzać, które aplikacje mają takie uprawnienia i wyłączać te, które nie powinny.

Wyłączanie aplikacji na Androida z uprawnieniami administratora (krok 1)

Przejdź do „Ustawień". Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Blokadę ekranu i bezpieczeństwo" i stuknij ją.

Wyłączanie aplikacji na Androida z uprawnieniami administratora (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz „Inne ustawienia zabezpieczeń". Stuknij tę opcję, a następnie stuknij „Aplikacje administratora urządzenia".

Wyłączanie aplikacji na Androida z uprawnieniami administratora (krok 3)

Zidentyfikuj aplikacje, które nie powinny mieć uprawnień administratora. Stuknij je, a następnie stuknij „WYŁĄCZ".

Często zadawane pytania (FAQ)

Moje urządzenie z Androidem zostało zainfekowane malware AIVARAT. Czy powinienem sformatować urządzenie pamięci masowej, aby się go pozbyć?

Nie, usunięcie AIVARAT nie wymaga formatowania.

Jakie są największe problemy, jakie może powodować malware AIVARAT?

Zagrożenia, jakie stwarza złośliwy program, zależą od jego funkcjonalności i sposobu działania cyberprzestępców. AIVARAT to trojan RAT (trojan zdalnego dostępu) - oprogramowanie zaprojektowane w celu umożliwienia zdalnego dostępu/kontroli nad zainfekowanymi urządzeniami. Trojan ten może wykonywać szeroką gamę poleceń, a także wyodrębniać szeroki zakres wrażliwych danych. Ponadto jeden z wariantów AIVARAT może działać jako ransomware szyfrujące dane i blokujące ekran. Podsumowując, infekcje AIVARAT mogą prowadzić do trwałej utraty danych, poważnych problemów prywatności, strat finansowych i kradzieży tożsamości.

Jaki jest cel złośliwego oprogramowania AIVARAT?

Większość szkodliwych programów wykorzystywana jest do generowania przychodów. Jednak malware jest również wykorzystywane przez cyberprzestępców do zabawy, zakłócania procesów (np. stron internetowych, usług, firm itp.), wyrażania osobistych urazów, a nawet przeprowadzania ataków na tle politycznym/geopolitycznym.

Jak malware AIVARAT przeniknęło do mojego urządzenia z Androidem?

Do najpopularniejszych taktyk rozsyłania malware zaliczają się: pobrania typu drive-by, złośliwe załączniki i linków w wiadomościach/e-mailach spamowych, oszustwa internetowe, niewiarygodne źródła pobierania (np. witryny z freeware i stron trzecich, sieci udostępniania P2P itp.), złośliwe reklamy, nielegalne narzędzia do aktywacji oprogramowania („łamania" zabezpieczeń) i fałszywe aktualizacje. Co więcej, niektóre szkodliwe programy mogą samodzielnie rozsyłać się za pośrednictwem sieci lokalnych i wymiennych urządzeń pamięci masowej (np. zewnętrznych dysków twardych, dysków flash USB itp.).

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Trojan zdalnego dostępu AIVARAT kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Trojan zdalnego dostępu AIVARAT na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na urządzenie przenośne już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Android

Platforma: Android

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój urządzenie przenośne został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.