FacebookTwitterLinkedIn

Uniknij utraty swojego konta e-mail poprzez fałszywe e-maile "Meeting Reminder"

Znany również jako: E-mail phishingowy Meeting Reminder
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim e-mailem jest "Meeting Reminder"?

Nasza inspekcja e-maila „Meeting Reminder" ujawniła, że jest to spam. Działa jako oszustwo phishingowe, którego celem są dane logowania do konta e-mail. Składanie fałszywych twierdzeń o udostępnieniu ważnego dokumentu odbiorcom to oszustwo ma na celu nakłonienie ich do ujawnienia haseł e-mail w celu wyświetlenia nieistniejącego pliku.

E-mailowa kampania spamowa Meeting Reminder

Przegląd oszustwa e-mailowego „Meeting Reminder"

Wiadomość spamowa przypomina odbiorcom o zbliżającym się spotkaniu. Zanim ono nastąpi, wiadomość zawiera prośbę o przejrzenie ważnego dokumentu (o którym mowa w temacie e-maila jako "Meeting Notice 68447.xls"). Ten fałszywy plik został rzekomo udostępniony za pośrednictwem SharePoint.

Gdy odbiorcy próbują wyświetlić plik, są przekierowywani do witryny phishingowej podszywającej się pod SharePoint. Ta strona wymaga potwierdzenia tożsamości poprzez zalogowanie się za pomocą konta e-mail w celu uzyskania dostępu do fałszywego dokumentu.

Dane logowania (hasła) wprowadzone do tej witryny zostaną ujawnione oszustom odpowiedzialnym za kampanię spamową. Informacje te umożliwią cyberprzestępcom kradzież ujawnionych e-maili i potencjalnie powiązanych treści (np. kont zarejestrowanych za pośrednictwem e-maila).

Aby wyjaśnić, w jaki sposób można nadużywać tego nieautoryzowanego dostępu, można wykorzystać konta komunikacyjne/społecznościowe (np. e-maile, sieci społecznościowe, komunikatory itp.) do poproszenia kontaktów/przyjaciół o pożyczki pod przykrywką prawdziwych właścicieli. Alternatywnie, oszuści mogą wykorzystywać te platformy do rozsyłania malware poprzez udostępnianie złośliwych plików lub linków.

Konta związane z finansami (np. bankowością internetową, przelewami pieniężnymi, handlem elektronicznym itp.) mogą być wykorzystywane do dokonywania nieuczciwych transakcji i zakupów online.

Podsumowując, ufając takim e-mailom, jak „Meeting Reminder", użytkownicy mogą doświadczyć poważnych problemów z prywatnością, strat finansowych, a nawet kradzieży tożsamości.

Jeśli ujawniłeś oszustom dane logowania — zdecydowanie zalecamy natychmiastową zmianę haseł do wszystkich potencjalnie porwanych kont i poinformowanie ich oficjalnego wsparcia.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa E-mail phishingowy Meeting Reminder
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Odbiorcy otrzymali ważny dokument, o którego przejrzenie są proszeni.
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Zwodnicze e-maile, nieuczciwe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, domeny z błędami pisowni.
Zniszczenie Utrata poufnych informacji prywatnych, strata pieniędzy, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady spamowych kampanii phishingowych

Przeanalizowaliśmy niezliczone wiadomości spamowe, a "oszustwo e-mailowe Unicaja Banco", "Server Configuration Manager" i "Password Verification" to niektóre z naszych najnowszych odkryć, które działają jako oszustwa phishingowe.

Warto zauważyć, że te wiadomości mogą nosić różne przebrania i wykorzystywać różne modele oszustw. Ponadto wiadomości spamowe są wykorzystywane do dystrybucji trojanów, ransomware, górników kryptowaluty i innego malware.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

Wiadomości spamowe rozpowszechniają malware za pośrednictwem zainfekowanych plików, które można dołączyć do wiaodmości lub przedstawić jako linki do pobierania. Pliki te mogą być dokumentami Microsoft Office i PDF, archiwami (RAR, ZIP itp.), plikami wykonywalnymi (.exe, .run itp.), JavaScript itd.

Gdy taki plik zostanie wykonany, uruchomiony lub w inny sposób otwarty, uruchomiony zostaje proces infekcji. Przykładowo, dokumenty Microsoft Office infekują systemy wykonując złośliwe makropolecenia.

Jak uniknąć instalacji malware?

Zdecydowanie zalecamy ostrożność w przypadku poczty przychodzącej. Nie wolno otwierać załączników i linków znalezionych w podejrzanych/nieistotnych e-mailach i wiadomościach, ponieważ może to spowodować infekcję systemu. Dodatkowo ważne jest, aby korzystać z wersji Microsoft Office wydanych po 2010 roku, ponieważ posiadają one tryb „Widoku chronionego", który uniemożliwia automatyczne wykonywanie makr.

Jednak malware nie jest dystrybuowane wyłącznie za pośrednictwem poczty spamowej. Dlatego zalecamy również pobieranie produktów wyłącznie z oficjalnych/zweryfikowanych źródeł i aktywowanie/aktualizowanie programów za pomocą legalnych narzędzi (ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne – „pirackie" i fałszywe aktualizacje mogą zawierać malware).

Musimy podkreślić, jak ważne jest posiadanie zainstalowanego i aktualizowanego na bieżąco renomowanego programu antywirusowego. To oprogramowanie musi być używane do uruchamiania regularnych skanów systemu i usuwania wykrytych zagrożeń i problemów. Jeśli już otworzyłeś złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Tekst prezentowany w spamowej wiadomości e-mail "Meeting Reminder":

Subject: ******** shared "Doc#Reminder: Meeting Notice 68447.xls" with you on 27.7.2022 5:46:33


******** Meeting Reminder
        
                                                                     
SHAREPOINT


New important document waiting for your approval on ******** SharePoint Storage. Please study Document properly for our next meeting


Please click on the below box and authenticate to view document or join the meeting.


View Document


Join Meeting


View Document View Document


Unsubscribe - Unsubscribe Preferences

Wygląd witryny phishingowej promowanej poprzez kampanię spamową "Meeting Reminder" (GIF):

Strona phishingowa promująca oszustwo e-mailowe Meeting Reminder (GIF)

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem ten e-mail?

Wiadomości spamowe nie mają charakteru osobistego. Cyberprzestępcy rozpowszechniają je tysiącami z nadzieją, że przynajmniej część odbiorców nabierze się na ich oszustwa.

Podałem moje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez ten e-mail ze spamem. Co mam zrobić?

Jeśli ujawniłeś dane uwierzytelniające konta – zmień hasła do wszystkich potencjalnie narażonych kont i bezzwłocznie poinformuj ich oficjalne wsparcie. A jeśli podałeś inne prywatne dane (np. dane dowodu osobistego, numery kart kredytowych itp.), natychmiast skontaktuj się z odpowiednimi urzędami.

Przeczytałem e-mail ze spamem, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Nie, samo otwarcie/czytanie tego rodzaju e-maili nie zainicjuje żadnych łańcuchów pobierania/instalacji malware. Zamiast tego procesy infekcji są uruchamiane, gdy załączniki lub linki znalezione w spamie zostaną otwarte/kliknięte.

Pobrałem i otworzyłem plik załączony do wiadomości spamowej. Czy mój komputer jest zainfekowany?

To, czy doszło do infekcji, może zależeć od formatu otwartego pliku. Jeśli był to plik wykonywalny (.exe, .run itp.) – najprawdopodobniej tak – twoje urządzenie zostało zainfekowane. Podczas gdy formaty dokumentów (.doc, .xls, .pdf itp.) mogą wymagać dodatkowej interakcji użytkownika (np. włączenia makropoleceń) w celu rozpoczęcia pobierania/instalowania malware.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware obecne w załącznikach e-mail?

Tak, Combo Cleaner może wykryć i usunąć praktycznie wszystkie znane infekcje malware. Warto zauważyć, że wyrafinowane złośliwe programy zwykle chowają się głęboko w systemach. Dlatego kluczowe znaczenie ma przeprowadzenie pełnego skanowania systemu.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
E-mail phishingowy Meeting Reminder kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania E-mail phishingowy Meeting Reminder na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.