FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć malware Keona Clipper z twojego systemu operacyjnego

Znany również jako: Porywacz schowka Keona
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Czym jest Keona Clipper?

Keona to nazwa złośliwego oprogramowania typu clipper. Te złośliwe programy, znane również jako porywacze schowka. Mają na celu zastąpienie danych skopiowanych do schowka (bufor kopiuj-wklej). Clippery są prawie wyłącznie używane do zmiany skopiowanych adresów portfeli kryptowalutowych w celu przekierowania przelewów wychodzących do portfeli kryptowalutowych cyberprzestępców.

Wykryte złośliwe oprogramowanie Keona Clipper na VirusTotal

Przegląd malware clipper Keona

Według materiałów promocyjnych clipper Keona jest niesamowicie lekki i ma rozmiar 20 kb. Ta cecha pomaga w dystrybucji malware i komplikuje jego wykrywanie (np. ofiary częściej zauważają podejrzane programy, które zajmują dużo miejsca, zużywają znaczną ilość zasobów systemowych lub poważnie zmniejszają wydajność komputera).

Clipper Keona działa wykrywając, kiedy użytkownicy kopiują adres portfela kryptowalutowego do swojego schowka. Skopiowana treść jest następnie zastępowana adresem portfela będącego w posiadaniu cyberprzestępców. Kiedy zatem ofiary dokonują transakcji wychodzącej i wklejają zamierzony adres, zamiast niego wklejany jest adres należący do przestępców. Dlatego środki są przekazywane cyberprzestępcom, a ofiary ponoszą straty finansowe.

Jeśli podejrzewasz, że twój system jest zainfekowany clipperem Keona (lub innym malware), zdecydowanie zalecamy użycie antywirusa, aby go natychmiast usunąć.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Porywacz schowka Keona
Typ zagrożenia Trojan, clipper, porywacz schowka.
Nazwy wykrycia Avast (Win64:BankerX-gen [Trj]), Combo Cleaner (Trojan.GenericKD.39722212), ESET-NOD32 (wariant MSIL/ClipBanker.ABF), Kaspersky (HEUR:Trojan-Banker.MSIL.ClipBanker.gen), Microsoft (Trojan:Win32/Tiggre!rfn), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Trojany mają na celu potajemną infiltrację komputera ofiary i milczenie, dzięki czemu na zainfekowanej maszynie nie widać wyraźnie żadnych konkretnych objawów.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail, złośliwe reklamy online, socjotechnika, pirackie oprogramowanie.
Zniszczenie Skradziona kryptowaluta, strata finansowa.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady clipperów

Przeanalizowaliśmy tysiące szkodliwych programów, a Allcome, Frost i Zenon to tylko kilka przykładów clipperów.

Warto wspomnieć, że złośliwe oprogramowanie może mieć różne zdolności w różnych kombinacjach, a programiści często aktualizują swoje programy o ulepszone lub dodatkowe funkcjonalności. Dlatego zagrożenia stwarzane przez malware mogą być rozległe.

Jak clipper Keona dostał się na mój komputer?

Ponieważ clipper Keona jest oferowany do sprzedaży online. Sposób jego dystrybucji zależy od korzystających z niego cyberprzestępców. Ogólnie rzecz biorąc, malware jest dystrybuowane przy użyciu taktyk phishingu i socjotechniki. Złośliwe programy są zwykle prezentowane jako zwykłe oprogramowanie/media lub dołączone do zwykłego oprogramowania.

Zainfekowane pliki mogą mieć różne formaty, np. archiwów, plików wykonywalnych, dokumentów Microsoft Office i PDF, JavaScript itp. Po wykonaniu, uruchomieniu lub otwarciu w inny sposób zainfekowanego pliku uruchomiony zostaje łańcuch infekcji.

Do najczęstszych metod dystrybucji należą: pobrania drive-by (ukryte reklamy, które wprowadzają w błąd), złośliwe załączniki w e-mailach i wiadomościach spamowych, podejrzane źródła pobierania (np. nieoficjalne witryny i strony z freeware, sieci udostępniania P2P itp.), oszustwa internetowe, narzędzia nielegalnej aktywacji programów (pirackie) i fałszywe aktualizacje.

Jak uniknąć instalacji malware?

Zdecydowanie zalecamy pobieranie produktów wyłącznie z oficjalnych i zweryfikowanych kanałów. Ponadto wszystkie programy muszą być aktywowane i aktualizowane za pomocą narzędzi zapewnionych przez legalnych programistów, ponieważ nielegalne narzędzia do aktywacji oprogramowania (pirackie) i fałszywe aktualizacje mogą zawierać malware.

Odradzamy otwieranie załączników i linków znajdujących się w podejrzanych/nieistotnych e-mailach i wiadomościach. Może to prowadzić do infekcji systemu.

Bardzo ważne jest, aby mieć zainstalowany i regularnie aktualizowany renomowany program antywirusowy. Programy bezpieczeństwa muszą być używane do uruchamiania regularnych skanów systemu oraz usuwania wykrytych zagrożeń i problemów. Jeśli uważasz, że twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Zrzut ekranu Keona Clipper promowanego na forum hakerskim:

Malware clipper Keona promowane online

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Combo Cleaner.

Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

Proces złośliwego oprogramowania uruchomiony w Menedżerze zadań

Jeśli sprawdziłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

manual malware removal step 1Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatycznie uruchamiane aplikacje, rejestr i lokalizacje plików systemowych:

Wygląd aplikacji Autoruns

manual malware removal step 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom komputer w trybie awaryjnym. Kliknij Start, kliknij Zamknij, kliknij Uruchom ponownie, kliknij OK. Podczas procesu uruchamiania komputera naciśnij kilkakrotnie klawisz F8 na klawiaturze, aż zobaczysz menu Opcje zaawansowane systemu Windows, a następnie wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 7 lub Windows XP w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Uruchom system Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci — przejdź do ekranu startowego systemu Windows 8, wpisz Zaawansowane, w wynikach wyszukiwania wybierz Ustawienia. Kliknij Zaawansowane opcje uruchamiania, a w otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie.

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Twój komputer zostanie teraz ponownie uruchomiony w „Zaawansowanym menu opcji uruchamiania". Kliknij przycisk „Rozwiąż problemy", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie opcji zaawansowanych kliknij „Ustawienia uruchamiania".

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Twój komputer uruchomi się ponownie na ekranie Ustawienia uruchamiania. Naciśnij klawisz F5, aby uruchomić komputer w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane".

W menu opcji zaawansowanych wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W następnym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 10 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

manual malware removal step 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

Rozpakuj archiwum Autoruns.zip i uruchom aplikację Autoruns.exe

manual malware removal step 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" oraz „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Odśwież wyniki aplikacji Autoruns

manual malware removal step 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz usunąć.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po znalezieniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń".

Usuń złośliwe oprogramowanie w Autoruns

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

Wyszukaj złośliwe oprogramowanie i usuń je

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware.

Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji, niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego. Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Combo Cleaner.

Często zadawane pytania (FAQ)

Mój komputer jest zainfekowany malware clipper Keona Clipper. Czy trzeba sformatować urządzenie pamięci masowej, aby się go pozbyć?

Nie, usunięcie clippera Keona nie wymaga formatowania.

Jakie są największe problemy, które może powodować malware clipper Keona?

Zagrożenia stwarzane przez złośliwy program zależą od jego funkcjonalności i celów cyberprzestępców. Celem clippera Keona jest przekierowanie wychodzących transakcji kryptowalutowych do portfeli cyberprzestępców poprzez zastąpienie adresów kryptowalutowych, które są skopiowane do schowka. Dlatego infekcje Keona mogą powodować znaczne straty finansowe.

Jaki jest cel malware clipper Keona?

Chociaż sposób działania szkodliwych programów może się różnić, większość z nich jest wykorzystywana do generowania przychodów. Jednak malware może być również wykorzystywane do rozbawienia cyberprzestępców, zakłócania procesów (np. witryn, usług, firm itp.), przeprowadzania osobistych wendet, przeprowadzania ataków motywowanych politycznie/geopolitycznie itp.

Jak malware clipper Keona dostało się do mojego komputera?

Złośliwe oprogramowanie jest rozsyłane głównie poprzez pobrania drive-by, oszustwa internetowe, e-maile i wiadomości spamowe, niewiarygodne kanały pobierania (np. nieoficjalne witryny i strony z bezpłatnym hostingiem plików, sieci wymiany peer-to-peer itp.), nielegalne narzędzia do aktywacji oprogramowania (pirackie) i fałszywe aktualizacje. Niektóre złośliwe programy są również zdolne do samodzielnego rozsyłania się za pośrednictwem sieci lokalnych i wymiennych urządzeń pamięci masowej (np. zewnętrznych dysków twardych, dysków flash USB itp.).

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed malware?

Tak, Combo Cleaner może wykryć i usunąć praktycznie wszystkie znane infekcje malware. Warto zauważyć, że wykonanie pełnego skanowania systemu ma kluczowe znaczenie, ponieważ wyrafinowane złośliwe programy zwykle chowają się głęboko w systemie.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Porywacz schowka Keona kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Porywacz schowka Keona na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.