FacebookTwitterLinkedIn

Fałszywe powiadomienie e-mailowe National Lottery

Znany również jako: Spam National Lottery
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest "oszustwo e-mailowe National Lottery"?

Oszuści stojący za oszustwami o tematyce loterii wysyłają powiadomienia, że odbiorca wygrał pieniądze lub inną nagrodę. Zwykle wysyłają takie powiadomienia za pośrednictwem wiadomości e-mail, wiadomości tekstowych i mediów społecznościowych.

Wykorzystują nazwy istniejących firm/organizacji loteryjnych, aby oszukać użytkowników, aby uwierzyli, że ich oszustwa są legalne. Oszuści wykorzystują te metody do wyłudzania pieniędzy i danych osobowych.

Oszukańczy e-mail spamowej kampanii e-mailowej National Lottery

Przegląd „oszustwa e-mailowego National Lottery"

Oszuści stojący za tym konkretnym oszustwem wykorzystują e-mail jako sposób na jego dystrybucję. Wysyłają e-maile podszywające się pod wiadomości z National Lottery (krajowej loterii w Wielkiej Brytanii) z załączonym dokumentem PDF, który rzekomo zawiera instrukcje, jak odebrać nagrodę.

Załączony dokument PDF stwierdza, że odbiorca wygrał nagrodę w wysokości 800 000 £ (GBP), którą można odebrać, podając takie szczegóły, jak imię i nazwisko, wiek, zawód, numer telefonu i kraj za pośrednictwem adresu e-mail (jeffrey@peagent.net) lub numer telefonu +44 7700 309 177.

Podczas kontaktu oszuści proszą ofiary o uiszczenie opłaty, rzekomo za ubezpieczenie lub opłaty za przelew, opłaty bankowe itp. Mogą również poprosić o prywatne, poufne informacje, takie jak dane konta bankowego. W każdym razie nie należy ufać takim oszustwom loteryjnym (i innym). Pamiętaj, że większość legalnych loterii nie wymaga od zwycięzców uiszczania jakichkolwiek opłat za odebranie wygranych.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa National Lottery Email Scam.
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe.
Fałszywe twierdzenie Odbiorca wygrał nagrodę w loterii.
Przebranie Zwycięskie powiadomienie z The National Lottery.
Numer telefonu oszustów +44 7700 309 177
Adres e-mail oszustów jeffrey@peagent.net
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Zwodnicze e-maile, nieuczciwe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, domeny z błędami pisowni.
Zniszczenie Utrata poufnych informacji prywatnych, strata pieniędzy, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady podobnych kampanii spamowych

Więcej przykładów oszustw e-mail, które są wykorzystywane do nakłaniania odbiorców do podania poufnych informacji i/lub przelania pieniędzy, to "oszustwo e-mailowe Wire Transfer", "oszustwo e-mailowe POWERBALL OFFICIAL 2020 WINNINGS" i "oszustwo e-mailowe Beneficiary/Inheritance".

Pamiętaj, że e-maile mogą być również wykorzystywane do innych złośliwych celów. Przykładowo do dystrybucji malware i nakłonienia odbiorców do zainstalowania trojana, programu typu ransomware lub innego złośliwego oprogramowania.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

Zwykle cyberprzestępcy stojący za kampaniami zawierającymi złośliwy spam wysyłają e-maile z załączonym plikiem lub linkiem do pobrania szkodliwego pliku. Ich głównym celem jest nakłonienie odbiorców do otwarcia/wykonania fałszywego pliku, który następnie instaluje malware.

Niektóre przykłady plików wysyłanych przez cyberprzestępców e-mailem to dokumenty Microsoft Office i PDF, pliki wykonywalne (.exe), JavaScript i archiwa (ZIP, RAR). Należy pamiętać, że złośliwe dokumenty otwierane za pomocą pakietu Microsoft Office 2010 lub nowszych wersji instalują złośliwe oprogramowanie tylko wtedy, gdy użytkownicy włączą makropolecenia (włączą edycję/zawartość).

Wersje te obejmują tryb „Widoku chronionego", który uniemożliwia otwieranym złośliwym dokumentom automatyczne instalowanie złośliwego oprogramowania. Starsze wersje nie zawierają tej funkcji i instalują malware bez pytania o zgodę.

Jak uniknąć instalacji malware?

Zaleca się sprawdzanie każdego oprogramowania przed pobraniem/instalacją. Używaj wyłącznie oficjalnych i zweryfikowanych kanałów pobierania. Nieoficjalne witryny i strony z bezpłatnym hostingiem plików, sieci wymiany peer-to-peer (BitTorrent, Gnutella, eMule) i inne narzędzia do pobierania stron trzecich często oferują szkodliwe i powiązane produkty, dlatego nie są godne zaufania i należy ich unikać.

Podczas pobierania/instalowania przeczytaj warunki, sprawdź wszystkie możliwe opcje, użyj „Niestandardowych"/„Zaawansowanych" ustawień i zrezygnuj z dodatkowych aplikacji, narzędzi, funkcji itd. Natrętne reklamy zwykle wydają się uzasadnione, jednak mogą przekierowywać na podejrzane i złośliwe witryny (np. z hazardem, pornografią, randkami dla dorosłych i wiele innych).

Jeśli napotkasz reklamy lub tego rodzaju przekierowania, sprawdź system i natychmiast usuń wszystkie podejrzane aplikacje oraz rozszerzenia/wtyczki przeglądarki. Jeśli już otworzyłeś złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Tekst prezentowany w wiadomości e-mail oszustwa National Lottery:

Subject: Notification

Good day,
Kindly go through the attached winning notification letter and follow the instruction.
Notification Team,

Zrzut ekranu załączonego dokumentu PDF:

Dokument pdf oszustwa e-mailowego national lottery

Tekst w tym dokumencie:

The National Lottery

Dear Email Account Owner,
Congratulations!! We are happy to announce that you have won the UK international Online Lottery Award
Prize of £800,000 (Eight Hundred Thousand British Pounds Sterling).
Your active e-mail address attached to computer generated ticket number: BH 05607545 7152 with reference
number UK/KA2C110EN5 has won UK Lottery 2nd category award prize.
Contact our Fiduciary Claim agents immediately to commence the release of your lottery prize by providing
details as listed below.
1. Full Name:
2. Age/Occupation:
3. Reference Number/Ticket Number
4. Phone Number:
5. Country:
Contact Our Accredited Agent bellow for your Claim:
UK Lottery Fiduciary Agents:
Mr. Jeffrey Hudson
Foreign Service Manager
Watford Regional Centre
Tolpits Lane, Watford WD18 9RN .United Kingdom
Tel: +44 7700 309 177
E-mail: jeffrey@peagent.net

Thank you and Congratulation once again!
Yours faithfully,
Angela M. Johnson.
(Online coordinator)
The UK Lottery International Promotion Inc
"Please do not reply back to the senders address or the from email address, this notification is sent automatically via computer virtual
notification to winning email addresses and a response will not be attended by Human but computer" contact the fiduciary agents as above "

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem ten e-mail?

Wiadomości spamowe nie są osobiste. Cyberprzestępcy wysyłają je w operacjach na dużą skalę. Dlatego też tysiące użytkowników otrzymuje identyczne wiadomości.

Podałem moje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez ten e-mail ze spamem. Co mam zrobić?

Jeśli ujawniłeś dane osobowe lub inne wrażliwe informacje (np. dane dowodu osobistego, numery kart kredytowych itp.), natychmiast skontaktuj się z odpowiednimi władzami. A jeśli ujawniłeś dane logowania do konta – zmień hasła do wszystkich potencjalnie skompromitowanych kont i natychmiast poinformuj ich oficjalne wsparcie.

Przeczytałem e-mail ze spamem, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Nie, samo przeczytanie takiej wiadomości nie inicjuje żadnych procesów pobierania/instalowania malware. Infekcje są wywoływane, gdy załączniki lub linki znalezione w wiadomościach spamowych są otwierane/kliknięte.

Pobrałem i otworzyłem plik załączony do wiadomości spamowej. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Jeśli otwarty plik był plikiem wykonywalnym (.exe, .run itp.) – najprawdopodobniej tak – Twój system został zainfekowany. Jednak formaty dokumentów (.doc, .xls, .pdf itp.) mogą wymagać dodatkowych działań (np. włączenia makropoleceń), aby rozpocząć pobieranie/instalację malware.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware obecne w załącznikach do e-maila?

Tak, Combo Cleaner jest przeznaczony do wykrywania i usuwania zagrożeń. Jest w stanie wykryć i usunąć prawie wszystkie znane infekcje malware. Należy podkreślić, że uruchomienie pełnego skanowania systemu ma kluczowe znaczenie, ponieważ wysokiej klasy szkodliwe programy zwykle ukrywają się głęboko w systemie.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Spam National Lottery kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Spam National Lottery na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.