FacebookTwitterLinkedIn

Nie ufaj e-mailom twierdzącym, że twój system został porwany przez rosyjskiego hakera

Znany również jako: E-mail sekstorsyjny "I am a Russian hacker who has access to your operating system"
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim e-mailem jest "I am a Russian hacker who has access to your operating system"?

Po sprawdzeniu wiadomości e-mail „I am a Russian hacker who has access to your operating system", ustaliliśmy, że jest to spam, który działa jako oszustwo sekstorsyjne.

Ten spam ma na celu nakłonienie odbiorców do zapłacenia okupu za nieistniejące nagrania. Innymi słowy, te e-maile informują, że nadawca nagrał kompromitujący film z odbiorcą i zostanie on ujawniony, chyba że zostanie zapłacony okup. Należy podkreślić, że wszystkie twierdzenia zawarte w tych wiadomościach spamowych są fałszywe.

E-mailowa kampania spamowa I am a Russian hacker who has access to your operating system

Przegląd oszustwa e-mailowego „I am a Russian hacker who has access to your operating system"

Wiadomości spamowe o temacie "info Waiting for your payment." (może się on różnić) twierdzą, że urządzenia odbiorców zostały zhakowane kilka miesięcy temu.

Nieistniejąca infekcja rzekomo miała miejsce, gdy odbiorcy odwiedzili witrynę dla dorosłych. Fałszywe złośliwe oprogramowanie było wykorzystywane do zdobywania kontaktów/korespondencji odbiorców i nagrywania ich podczas odwiedzania stron zawierających treści o charakterze jednoznacznie przeznaczonym dla dorosłych (tj. pornograficznym).

Wiadomości z oszustwami grożą, że wideo zostanie wysłane do wyodrębnionych kontaktów, chyba że odbiorcy przekażą 1 000 USD w BTC (kryptowalucie Bitcoin) na podany adres portfela kryptowalutowego. E-maile ostrzegają, że płatność musi być dokonana w ciągu 50 godzin.

Ponadto fałszywie grożą, że materiał zostanie upubliczniony, jeśli odbiorcy ujawnią treść wiadomości spamowej.

Jak wspomniano we wstępie, wszystkie twierdzenia e-maili „I am a Russian hacker who has access to your operating system" są fałszywe i nie stanowią zagrożenia dla odbiorców.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa E-mail sekstorsyjny "I am a Russian hacker who has access to your operating system"
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie System operacyjny został zainfekowany i zmanipulowany w celu utworzenia wyraźnego nagrania z odbiorcą wiadomości e-mail.
Kwota okupu 1000 $ w kryptowalucie Bitcoin
Adres portfela kryptowalutowego cyberprzestępców bc1q0tj9nn8vjz996vw5ywd0mwc240n8zefuejax52 (Bitcoin)
Metody dystrybucji Zwodnicze e-maile, nieuczciwe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, domeny z błędami pisowni.
Zniszczenie Utrata poufnych informacji prywatnych, strata pieniędzy, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady e-mailowych oszustw sekstorsyjnych

Przeanalizowaliśmy niezliczone e-maile o tematyce wyłudzenia sekstorsyjnego, a "I broke into your computer system using the Wireless network router", "E-mail To You From An Account Of Yours", "wirus Your system has been hacked with a Trojan" i "I have been watching you" to tylko niektóre naszych najnowszych znalezisk.

Spam jest wykorzystywany do wielu różnych oszustw. Przykładowo, w e-mailowych kampaniach spamowych powszechny jest phishing - wydobywanie wrażliwych danych pod fałszywym pretekstem. Ponadto zwodnicze e-maile są również wykorzystywane do dystrybucji trojanów, ransomware i innego złośliwego oprogramowania.

E-maile i wiadomości spamowe są szczególnie powszechne. Dlatego zdecydowanie zalecamy ostrożność w przypadku poczty przychodzącej.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

E-maile ze spamem mogą zawierać załączone i/lub podlinkowane zainfekowane pliki. Zakaźne pliki mogą mieć różne formaty, np. archiwów (ZIP, RAR itp.), plików wykonywalnych (.exe, .run itp.), dokumentów PDF i Microsoft Office, JavaScript itd. Po otwarciu takiego pliku uruchamiany jest łańcuch infekcji. Przykładowo, dokumenty Microsoft Office powodują infekcje, wykonując złośliwe makropolecenia.

Jak uniknąć instalacji malware?

Zdecydowanie odradzamy otwieranie/klikanie załączników i linków znalezionych w podejrzanych/nieistotnych e-mailach i wiadomościach, ponieważ może to spowodować infekcję systemu. Dodatkowo zalecamy korzystanie z wersji Microsoft Office wydanych po 2010 roku, ponieważ posiadają one tryb „Widoku chronionego", który uniemożliwia automatyczne wykonywanie makropoleceń.

Jednak złośliwe oprogramowanie nie jest dystrybuowane wyłącznie za pośrednictwem poczty spamowej. Dlatego zalecamy również pobieranie produktów wyłącznie z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł. Ponadto oprogramowanie musi być aktywowane i aktualizowane za pomocą funkcji/narzędzi zapewnionych przez prawdziwych programistów, ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne (pirackie) i fałszywe aktualizacje mogą powodować infekcje.

Musimy podkreślić, jak ważne jest posiadanie zainstalowanego i zaktualizowanego renomowanego programu antywirusowego. Programy bezpieczeństwa muszą być używane do wykonywania regularnych skanów systemu i usuwania wykrytych zagrożeń. Jeśli już otworzyłeś złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Tekst prezentowany w wiadomości oszustwa e-mailowego "I am a Russian hacker who has access to your operating system":

Subject: info Waiting for your payment.


Hello!
I am a Russian hacker who has access to your operating system.
I also have full access to your account.

 

I've been watching you for a few months now.
The fact is that you were infected with malware through an adult site that you visited.


If you are not familiar with this, I will explain.
Trojan Virus gives me full access and control over a computer or other device.
This means that I can see everything on your screen, turn on the camera and microphone, but you do not know about it.


I also have access to all your contacts and all your correspondence.


Why did your antivirus not detect malware?
Answer: My malware uses the driver, I update its signatures every 4 hours so that your antivirus is silent.


I made a video showing how you satisfy yourself in the left half of the screen, and in the right half you see the video that you watched.
With one click of the mouse, I can send this video to all your emails and contacts on social networks.
I can also post access to all your e-mail correspondence and messengers that you use.


If you want to prevent this,
transfer the amount of $1000 to my bitcoin address (if you do not know how to do this, write to Google: "Buy Bitcoin").


My bitcoin address (BTC Wallet) is: bc1q0tj9nn8vjz996vw5ywd0mwc240n8zefuejax52


After receiving the payment, I will delete the video and you will never hear me again.
I give you 50 hours (more than 2 days) to pay.
I have a notice reading this letter, and the timer will work when you see this letter.


Filing a complaint somewhere does not make sense because this email cannot be tracked like my bitcoin address.
I do not make any mistakes.


If I find that you have shared this message with someone else, the video will be immediately distributed.


Best regards!

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem ten e-mail?

Wiadomości spamowe nie są osobiste. Tysiące użytkowników otrzymuje identyczne wiadomości.

Czy mój komputer rzeczywiście został zhakowany i czy nadawca ma jakieś informacje?

Nie, wszystkie twierdzenia wysyłane przez e-mail „I am a Russian hacker who has access to your operating system" są fałszywe. Dlatego ta wiadomość nie stanowi dla ciebie zagrożenia.

Jak cyberprzestępcy zdobyli moje hasło do poczty e-mail?

Istnieje kilka możliwych powodów. Może to być wynikiem „podszywania się" w wiadomości e-mail (tj. oszuści nie mają w rzeczywistości dostępu do twojego konta e-mail). Może się zdarzyć, że w pewnym momencie padłeś ofiarą oszustwa phishingowego. Przykładowo, wprowadziłeś dane logowania do konta e-mail na fałszywej stronie logowania do poczty e-mail (te witryny są często promowane za pośrednictwem spamu nakłaniającego do aktualizacji konta, twierdzącego, że wiadomości nie dotarły do skrzynki odbiorczej itp.). Najmniej prawdopodobnym powodem tego byłoby naruszenie danych po stronie twojej lub dostawcy usług.

Wysłałem kryptowalutę na adres podany w tym mailu. Czy mogę odzyskać pieniądze?

Transakcje kryptowalutowe są praktycznie niewykrywalne, co czyni je nieodwracalnymi. Dlatego nie będziesz mógł odzyskać swoich środków.

Podałem swoje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez e-mail ze spamem. Co mam zrobić?

Jeśli ujawniłeś dane osobowe lub inne wrażliwe dane (np. dane dowodu osobistego, numery kart kredytowych itp.) – natychmiast skontaktuj się z odpowiednimi władzami. A jeśli podałeś dane logowania – zmień hasła wszystkich potencjalnie skompromitowanych kont i bezzwłocznie poinformuj ich oficjalne wsparcie.

Przeczytałem e-mail ze spamem, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Nie, otwarcie wiadomości spamowej nie spowoduje infekcji systemu. Procesy pobierania/instalowania malware są uruchamiane po otwarciu załączników lub linków zawartych w tych wiadomościach e-mailowych.

Pobrałem i otworzyłem plik załączony do wiadomości spamowej. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Jeśli był to plik wykonywalny (.exe, .run itp.) – najprawdopodobniej tak – twój system został zainfekowany. Z drugiej strony formaty dokumentów (.pdf, .doc, .xls itp.) mogą wymagać dodatkowych działań (np. włączenia makropoleceń), aby rozpocząć pobieranie/instalowanie malware.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware obecne w załącznikach do wiadomości e-mail?

Tak, Combo Cleaner może wykryć i usunąć prawie wszystkie znane infekcje malware. Należy zauważyć, że uruchomienie pełnego skanowania systemu ma kluczowe znaczenie, ponieważ wysokiej klasy złośliwe programy zwykle ukrywają się głęboko w systemie.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
E-mail sekstorsyjny I am a Russian hacker who has access to your operating system kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania E-mail sekstorsyjny "I am a Russian hacker who has access to your operating system" na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.