FacebookTwitterLinkedIn

Uniknij zostania oszukanym przez strony twierdzące, że Microsoft Has Blocked The Computer

Znany również jako: Witryna oszustwa Microsoft Has Blocked The Computer
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest "Microsoft Has Blocked The Computer"?

Podobna do "Microsoft Security Alert", "Suspicious Connection", "Firewall Breach Detected" to fałszywa wiadomość o błędzie wyświetlana przez zwodniczą stronę internetową.

Badania pokazują, że użytkownicy są często przekierowywani na tę stronę przez różne potencjalnie niechciane programy (PUP), które często infiltrują systemy bez pozwolenia. Oprócz powodowania przekierowań, PUP nadużywają zasobów systemowych, zbierają informacje i generują złośliwe reklamy (okienka pop-up, kuponowe, banerowe itp.)

Adware Microsoft Has Blocked The Computer

Przegląd oszustwa „Microsoft Has Blocked The Computer"

Błąd „Microsoft Has Blocked The Computer" informuje, że Zapora systemu Windows wykryła podejrzaną aktywność i z tego powodu rzekomo system został zablokowany. Aby zapobiec dalszym problemom, użytkownicy powinni natychmiast skontaktować się z „Technikami Microsoft" pod podanym numerem telefonu ("1-800-745-9386").

Podobno otrzymają wtedy pomoc w rozwiązaniu tych problemów. W rzeczywistości błąd „Microsoft Has Blocked The Computer" jest fałszywy – to oszustwo, które nie ma nic wspólnego z firmą Microsoft. Cyberprzestępcy twierdzą, że są certyfikowanymi technikami i oferują pomoc (która nie jest potrzebna) za określoną opłatą.

Ponadto osoby te często wymagają zdalnego dostępu do komputerów użytkowników w celu zainstalowania malware i/lub zmiany ustawień systemu. Następnie twierdzą, że „wykrywają" dodatkowe problemy i oferują dalszą pomoc za dodatkową opłatą. Dlatego zdecydowanie radzimy zignorować komunikat „Microsoft Has Blocked The Computer" i nigdy nie próbować dzwonić pod wyżej wymieniony numer telefonu.

Ten błąd można usunąć po prostu zamykając przeglądarkę internetową lub ponownie uruchamiając system. Niektóre PUP i złośliwe witryny uruchamiają niechciane procesy (np. wydobywanie kryptowaluty) w tle, bez zgody użytkowników. To niewłaściwe wykorzystanie zasobów systemowych może spowodować znaczne zmniejszenie ogólnej wydajności komputera. Kolejnym minusem jest śledzenie informacji.

Większość PUP zapisuje różne informacje o systemie użytkownika, które zwykle zawierają dane osobowe. Dane są później sprzedawane stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom).

W związku z tym obecność aplikacji śledzących informacje może prowadzić do poważnych problemów związanych z prywatnością. PUP są również zaprojektowane do wyświetlania „złośliwych" reklam, które zakrywają podstawową zawartość witryny (tym samym utrudniając przeglądanie sieci) i prowadzą do złośliwych witryn, a w niektórych przypadkach nawet uruchamiają skrypty, które pobierają/instalują złośliwe oprogramowanie.

Dlatego kliknięcie ich grozi dalszymi infekcjami komputerowymi. Zdecydowanie zalecamy natychmiastowe odinstalowanie wszystkich potencjalnie niechcianych programów.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Witryna oszustwa Microsoft Has Blocked The Computer
Typ zagrożenia Adware, niechciane reklamy, wirus pop-up
Objawy Oglądanie reklam niepochodzących z przeglądanych witryn. Natrętne reklamy pop-up. Zmniejszona prędkość przeglądania internetu.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory flash player.
Zniszczenie Zmniejszona wydajność komputera, śledzenie przeglądarki - problemy z prywatnością, możliwe dodatkowe infekcje malware.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Jak wspomniano powyżej, „Microsoft Has Blocked The Computer" ma wiele podobieństw z dziesiątkami innych błędów. Wszystkie twierdzą, że system jest zainfekowany, brakuje plików lub jest uszkodzony w inny podobny sposób. Jednak te fałszywe twierdzenia są jedynie próbą nakłonienia niczego niepodejrzewających użytkowników do zadzwonienia i zapłacenia za pomoc techniczną, która nie jest potrzebna.

Potencjalnie niechciane programy mają również wiele podobieństw. Większość z nich oferuje „użyteczne funkcje" (np. optymalizację systemu, antywirus, konwersję formatu plików itp.), jednak programy te zwykle nie zapewniają żadnej rzeczywistej wartości dla zwykłych użytkowników. PUP są przeznaczone wyłącznie do generowania przychodów dla programistów.

Zamiast zapewniać obiecane funkcje, powodują niechciane przekierowania, nadużywają zasobów systemowych, zbierają informacje i wyświetlają reklamy, stanowiąc w ten sposób zagrożenie dla prywatności użytkownika i bezpieczeństwa przeglądania internetu.

Jak adware zostało zainstalowane na moim komputerze?

W niektórych przypadkach potencjalnie niechciane programy mają oficjalne strony do pobrania, jednak większość z nich jest dystrybuowana za pomocą wyżej wymienionych reklam, wraz z oszukańczą metodą marketingową o nazwie „sprzedaż wiązana: potajemną instalację programów stron trzecich wraz ze zwykłym (w większości bezpłatnym) oprogramowaniem.

Z powodu braku wiedzy i nieostrożnego zachowania PUP często infiltrują systemy bez pozwolenia. Programiści nie ujawniają prawidłowo instalacji PUP – ukrywają te informacje w różnych sekcjach (np. „Niestandardowych"/„Zaawansowanych" ustawieniach) procesów pobierania/instalacji.

Ponadto wielu użytkowników klika różne reklamy i przyspiesza procesy pobierania/instalacji. W ten sposób narażają swoje systemy na ryzyko różnych infekcji i naruszają ich prywatność.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Kluczem do bezpieczeństwa komputera jest ostrożność. Aby zapobiec infiltracji systemu przez PUP, zachowaj ostrożność podczas pobierania/instalowania oprogramowania i ogólnie przeglądania internetu. Pobieraj oprogramowanie wyłącznie z oficjalnych źródeł i najlepiej za pomocą bezpośrednich linków do pobierania (narzędzia do pobierania/instalacji innych firm często zawierają złośliwe aplikacje).

Ponadto przeanalizuj każdy etap procesów pobierania/instalacji, aby zrezygnować ze wszystkich dodatkowych programów. Należy pamiętać, że złośliwe reklamy wydają się uzasadnione, jednak można je zidentyfikować, ponieważ często prowadzą do witryn z ankietami, hazardem, randkami dla dorosłych i innych podejrzanych witryn. Jeśli napotkasz takie reklamy, natychmiast usuń wszystkie podejrzane aplikacje i wtyczki przeglądarki.

Tekst prezentowany w tym oknie pop-up:

Firewall detecting 'suspicious' incoming network connections, we recommend that you click on "Back to Safety"

Zrzut ekranu złośliwej witryny wyświetlającej błąd "Microsoft Has Blocked The Computer":

Witryna wyświetlająca oszustwo Microsoft Has Blocked The Computer

Tekst prezentowany na tej witrynie:

WARNING
Microsoft Has Blocked The Computer Due To Security Reason
Screen Error 0x0075000xe8 - Do Not Restart
Call Microsoft Technician Toll Free At 1-800-745-9386
Please ensure you do not restart your computer it may lead to Permanent Damage to the System or data loss
Microsoft Windows has detected that your computer is infected with virus and spyware
Please Call +1-800-745-9386 for Support or Visit Support.Microsoft.com
If Not Fixed Computer Will Be Permanently Disabled
This may happen due to obsolete network protections. Security or Firewall may be disabled
Suspicious activity is detected on your IP address. Your account will be suspended if not fixed immediately.
Call Microsoft Technician At 1-800-745-9386
It's strongly advised that you call the number above and get your computer inspected.

Wygląd okna pop-up "Microsoft Has Blocked The Computer" (GIF):

Gif oszustwa Microsoft Has Blocked The Computer

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak rozpoznać oszustwo pop-up?

Okienka pop-up z różnymi fałszywymi wiadomościami są powszechnym rodzajem przynęty, z której korzystają cyberprzestępcy. Zbierają wrażliwe dane osobowe, nakłaniają internautów do zadzwonienia pod fałszywe numery pomocy technicznej, zakupu subskrypcji bezużytecznych usług online, zainwestowania w podejrzane oszustwa kryptowalutowe itp.

Chociaż w większości przypadków te okienka pop-up nie infekują urządzeń użytkowników malware, mogą powodować bezpośrednie straty finansowe lub kradzież tożsamości.

Cyberprzestępcy starają się tworzyć nieuczciwe okienka pop-up tak, aby wyglądały na wiarygodne. Jednak oszustwa mają zwykle następujące cechy:

  • Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy — Dokładnie sprawdź informacje wyświetlane w okienku pop-up. Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy mogą być oznaką oszustwa.
  • Poczucie pilności — Minutnik z kilkoma minutami, proszący o podanie swoich danych osobowych lub zasubskrybowanie jakiejś usługi online.
  • Twierdzenia, że coś wygrałeś — Jeśli nie brałeś udziału w loterii, konkursie internetowym itp., a widzisz okienko pop-up z informacją, że wygrałeś.
  • Skanowanie komputera lub urządzenia mobilnego — Okienko pop-up, które skanuje urządzenie i informuje o wykrytych problemach jest niewątpliwie oszustwem. Witryny nie mogą wykonywać takich działań.
  • Wyłączność — Okienka pop-up informujące, że tylko ty masz tajny dostęp do programu finansowego, który może szybko uczynić cię bogatym.

Przykłady oszustwa pop-up:

Przykład oszustwa pop-up

Jak działają oszustwa pop-up?

Cyberprzestępcy i oszukańczy marketingowcy wykorzystują zwykle różne sieci reklamowe, techniki zatruwania wyszukiwarek i podejrzane strony internetowe, aby generować ruch do swoich okienek pop-up. Użytkownicy trafiają na ich internetowe przynęty po kliknięciu fałszywych przycisków pobierania, skorzystaniu ze strony z torrentami lub po prostu kliknięciu wyniku wyszukiwania w internecie.

Oszustwa pop-up są wyświetlane na podstawie lokalizacji użytkowników i informacji o urządzeniu. Przynęty prezentowane w takich okienkach pop-up obejmują zarówno programy szybkiego wzbogacania się, jak i fałszywe skany antywirusowe.

Jak usunąć fałszywe okienka pop-up?

W większości przypadków oszustwa pop-up nie infekują urządzeń użytkowników złośliwym oprogramowaniem. Jeśli napotkałeś oszukańcze okienko pop-up, po prostu je zamknij. W niektórych przypadkach oszustwa pop-up mogą być trudne do zamknięcia. W takich przypadkach zamknij przeglądarkę internetową i uruchom ją ponownie.

W niezwykle rzadkich przypadkach może być konieczne przywrócenie przeglądarki internetowej. W tym celu skorzystaj z naszych instrukcji wyjaśniających jak przywrócić ustawienia przeglądarki internetowej.

Jak zapobiec fałszywym okienkom pop-up?

Aby zapobiec pojawianiu się oszustw pop-up, należy odwiedzać tylko renomowane witryny. Witryny z torrentami, pirackim oprogramowaniem, bezpłatnym streamingiem filmów online, pobieraniem filmów z YouTube i inne witryny o podobnej reputacji często przekierowują użytkowników sieci do oszustw pop-up.

Aby zminimalizować ryzyko napotkania oszustw pop-up, należy regularnie aktualizować przeglądarki internetowe i korzystać z renomowanej aplikacji anty-malware. W tym celu polecamy Combo Cleaner.

Co zrobić jeśli zostaniesz oszukany przez oszustwo pop-up?

To zależy od rodzaju oszustwa, na które się nabrałeś. Najczęściej oszustwa pop-up mają na celu nakłonienie użytkowników do wysłania pieniędzy, podania danych osobowych lub udostępnienia urządzenia.

  • Jeśli wysłałeś pieniądze oszustom: Powinieneś skontaktować się ze swoją instytucją finansową i wyjaśnić, że zostałeś oszukany. Jeśli szybko ją poinformujesz, istnieje szansa na odzyskanie pieniędzy.
  • Jeśli podałeś swoje dane osobowe: Zmień swoje hasła i włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe we wszystkich usługach online, z których korzystasz. Odwiedź stronę Federalnej Komisji Handlu, aby zgłosić kradzież tożsamości i uzyskać spersonalizowane kroki odzyskiwania.
  • Jeśli pozwolisz oszustom połączyć się z twoim urządzeniem: Powinieneś przeskanować komputer sprawdzonym oprogramowaniem antywirusowym (zalecamy Combo Cleaner) - cyberprzestępcy mogli na nim umieścić trojany, keyloggery i inne malware. Nie używaj komputera do czasu usunięcia potencjalnych zagrożeń.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu: zgłoś oszustwa internetowe Federalnej Komisji Handlu.

Często zadawane pytania (FAQ)

Co to jest oszustwo pop-up?

Oszustwa pop-up to w zasadzie zwodnicze wiadomości mające na celu nakłonienie użytkowników do wykonania określonych czynności. Przykładowo, ofiary mogą zostać przestraszone/zwabione do zadzwonienia na fałszywe linie wsparcia, umożliwienia oszustom zdalnego dostępu do ich komputerów, dokonania transakcji pieniężnych, ujawnienia prywatnych danych, pobrania/zainstalowanie i/lub kupienia oprogramowania itd.

Jaki jest cel oszustwa pop-up?

Oszustwa pop-up mają na celu generowanie przychodów. Cyberprzestępcy mogą czerpać zyski, pozyskując fundusze poprzez oszustwa, nadużywanie lub sprzedaż prywatnych informacji, promowanie oprogramowania, rozpowszechnianie malware itd.

Dlaczego napotykam fałszywe okienka pop-up?

Oszustwa typu pop-up są promowane na zwodniczych stronach internetowych, do których rzadko uzyskuje się celowy dostęp. Użytkownicy zwykle wprowadzają je za pośrednictwem przekierowań spowodowanych przez strony internetowe korzystające z nieuczciwych sieci reklamowych, błędnie wpisane adresy URL, spamowe powiadomienia przeglądarki, natrętne reklamy lub zainstalowane adware.

Nie mogę wyjść ze strony oszustwa. Jak ją zamknąć?

Jeśli nie możesz zamknąć fałszywej strony internetowej, użyj Menedżera zadań systemu Windows, aby zakończyć proces. Jednak nie przywracaj poprzedniej sesji przeglądania podczas ponownego otwierania przeglądarki, ponieważ spowoduje to ponowne otwarcie zwodniczej witryny.

Zezwoliłem cyberprzestępcom na zdalny dostęp do mojego komputera. Co mam zrobić?

Jeśli pozwoliłeś cyberprzestępcom na dostęp do swojego urządzenia, pierwszym krokiem jest odłączenie go od internetu. Po drugie, odinstaluj oprogramowanie do zdalnego dostępu (np. TeamViewer, AnyDesk itp.), z którego korzystali oszuści, ponieważ mogą oni nie potrzebować twojej zgody, aby przywrócić dostęp. Na koniec uruchom pełne skanowanie systemu, a jeśli zostaną wykryte jakiekolwiek zagrożenia – użyj oprogramowania antywirusowego, aby je bezzwłocznie usunąć.

Podałem moje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez oszustwo pop-up. Co mam zrobić?

Jeśli ujawniłeś dane uwierzytelniające konta – zmień hasła do wszystkich potencjalnie skompromitowanych kont i natychmiast poinformuj ich oficjalne wsparcie. Jeśli jednak podane przez ciebie dane miały inny charakter osobisty (np. dane dowodu osobistego, numery kart kredytowych itp.) – niezwłocznie skontaktuj się z odpowiednimi organami.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed oszustwami pop-up i złośliwym oprogramowaniem, które rozsyłają?

Combo Cleaner jest w stanie skanować odwiedzane strony internetowe oraz wykrywać oszustwa i złośliwe. Ponadto może blokować wszelki dostęp do takich witryn. Combo Cleaner może również wykryć i usunąć większość znanych infekcji malware. Należy podkreślić, że przeprowadzenie pełnego skanowania systemu ma kluczowe znaczenie, ponieważ wyrafinowane złośliwe programy zwykle ukrywają się głęboko w systemie.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Witryna oszustwa Microsoft Has Blocked The Computer kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Witryna oszustwa Microsoft Has Blocked The Computer na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.