FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć adware NetDivision z twojego systemu operacyjnego

Znany również jako: Ads by NetDivision
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest NetDivision?

NetDivision to aplikacja, którą nasi badacze odkryli podczas sprawdzania nowych zgłoszeń do VirusTotal. Po przeanalizowaniu tego oprogramowania ustaliliśmy, że działa ono jako adware i należy do rodziny malware AdLoad.

Adware NetDivision

Przegląd adware NetDivision

Oprogramowanie obsługujące reklamy (adware) ma na celu umożliwienie umieszczania treści graficznych (reklam) stron trzecich na odwiedzanych witrynach i/lub różnych interfejsach.

Wyświetlane reklamy promują nierzetelne/szkodliwe strony i oprogramowanie, oszustwa internetowe, a nawet malware. Niektóre natrętne reklamy mogą po kliknięciu potajemnie pobierać/instalować oprogramowanie.

Warto zauważyć, że jest mało prawdopodobne, aby jakiekolwiek legalne produkty napotkane za pośrednictwem tych reklam były promowane w ten sposób przez ich rzeczywistych twórców. Ta promocja jest prowadzona głównie przez oszustów, którzy wykorzystują programy partnerskie produktów w celu uzyskania nielegalnych prowizji.

Należy wspomnieć, że adware może wymagać spełnienia pewnych warunków (np. kompatybilnej specyfikacji przeglądarki/systemu lub geolokalizacji użytkownika, odwiedzin określonych witryn itp.) w celu prowadzenia natrętnych kampanii reklamowych. Jednak niezależnie od tego, czy NetDivision (lub inne adware) wyświetla reklamy, czy nie – jego obecność w systemie zagraża bezpieczeństwu urządzenia/użytkownika.

Co więcej, NetDivision może mieć cechy porywacza przeglądarki, ponieważ są one typowe dla adware AdLoad, chociaż nie zaobserwowaliśmy żadnych podczas naszej analizy.

Jest również prawdopodobne, że NetDivision ma funkcje śledzenia danych. Adware zbiera zwykle następujące informacje: odwiedzane adresy URL, przeglądane strony internetowe, wyszukiwane zapytania, dane umożliwiające identyfikację, nazwy użytkownika/hasła, numery kart kredytowych itp. Zebrane informacje są następnie udostępniane i/lub sprzedawane stronom trzecim.

Podsumowując, obecność oprogramowania takiego jak NetDivision na urządzeniach może prowadzić do infekcji systemu, poważnych problemów prywatności, strat finansowych, a nawet kradzieży tożsamości.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Ads by NetDivision
Typ zagrożenia Adware, malware Mac, wirus Mac
Nazwy wykrycia Avast (MacOS:AdAgent-L [Adw]), Combo Cleaner (Gen:Variant.Adware.MAC.AdLoad.8), ESET-NOD32 (wariant OSX/Adware.Synataeb.C), Kaspersky (Not-a-virus:HEUR:AdWare.OSX.Adload.h), Pełna lista (VirusTotal)
Dodatkowe informacje Ta aplikacja należy do rodziny malware Adload.
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane strony internetowe.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania plików torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądarki internetowej (potencjalne problemy z prywatnością), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane strony internetowe, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie malware (Mac)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady adware

AuraLookup, GenerateExplorer, OnlineDisplay i CrossSign to tylko kilka przykładów przeanalizowanych przez nas aplikacji typu adware.

To oprogramowanie zwykle wydaje się legalne i nieszkodliwe. Użytkownicy są zachęcani do pobrania/zainstalowania adware obietnicami różnych „korzystnych" funkcji. Jednak te funkcje rzadko działają zgodnie z reklamą, a w większości przypadków w ogóle nie działają.

Jak zainstalowano NetDivision na moim komputerze?

Adware jest powszechnie dystrybuowane przy użyciu techniki marketingowej zwanej „sprzedażą wiązaną" – dołączania niechcianych/złośliwych dodatków do instalatorów zwykłych programów. Pobieranie produktów z niewiarygodnych źródeł (np. nieoficjalnych witryn i stron z freeware do pobrania, sieci udostępniania P2P itp.) oraz pośpieszanie instalacji zwiększa ryzyko wpuszczenia dołączonych produktów do systemu.

W dystrybucji wykorzystywany jest również fałszywy Adobe Flash Player ałszywy Adobe Flash Player. Natrętne reklamy są również wykorzystywane do rozsyłania adware. Po kliknięciu niektóre z tych reklam mogą potajemnie pobierać/instalować pliki.

Oprogramowanie reklamowe jest promowane za pośrednictwem zwodniczych promocyjnych witryn i stron internetowych z oszustwami. Większość użytkowników wchodzi na tego rodzaju witryny za pośrednictwem przekierowań spowodowanych przez błędnie wpisane adresy URL, witryny korzystające z nieuczciwych sieci reklamowych, natrętne reklamy, spamowe powiadomienia przeglądarki i zainstalowane adware (z funkcjami wymuszania otwierania przeglądarki).

Jak uniknąć instalacji adware?

Zdecydowanie zalecamy sprawdzanie oprogramowania i pobieranie go wyłącznie z oficjalnych/zweryfikowanych kanałów. Należy ostrożnie podchodzić do procesów instalacji, np. czytając warunki, sprawdzając dostępne opcje, korzystając z „Niestandardowych" lub „Zaawansowanych" ustawień oraz rezygnując ze wszystkich dodatków.

Innym zaleceniem jest zachowanie czujności podczas przeglądania, ponieważ nielegalne i złośliwe treści zwykle wydają się nieszkodliwe. Przykładowo, natrętne reklamy wyglądają nieszkodliwie, ale przekierowują na bardzo podejrzane strony internetowe (np. z hazardem, pornografią, randkami dla dorosłych itp.).

Jeśli zauważysz tego rodzaju reklamy i/lub przekierowania, sprawdź system i natychmiast usuń wszystkie podejrzane aplikacje oraz rozszerzenia/wtyczki przeglądarki. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany NetDivision, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to adware.

Okno pop-up wyświetlane po instalacji adware NetDivision:

Pop-up wyświetlany po zakończeniu instalacji NetDivision

Folder instalacyjny adware NetDivision:

Folder instalacyjny adware NetDivision

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkiemenu:

Film pokazujący, jak usunąć adware NetDivision przy użuyciu Combo Cleaner:

Usuwanie adware NetDivision:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z NetDivision z twojego folderu "Aplikacje":

Usuwanie porywacza przeglądarki mac z folderu aplikacji

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza.

Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z ads by netdivision:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki ads by netdivision z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z ads by netdivision z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z ads by netdivision z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z ads by netdivision z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

Często zadawane pytania (FAQ)

Jakie szkody może spowodować adware?

Adware może obniżyć jakość przeglądania i wydajność systemu. Zwykle ma możliwości śledzenia danych, co sprawia, że to oprogramowanie stanowi zagrożenie dla prywatności użytkownika. Ponadto reklamy wyświetlane przez adware promują podejrzane/złośliwe treści, które mogą powodować poważne problemy (np. infekcje systemu, straty finansowe itp.).

Co robi adware?

Adware oznacza oprogramowanie wspierane przez reklamy. Zostało zaprojektowane, aby umożliwić umieszczanie różnych reklam na odwiedzanych stronach internetowych i/lub innych interfejsach. Niektóre typy mogą również wymuszać otwieranie witryn internetowych i zbierać prywatne dane.

Jak twórcy adware generują przychody?

Większość zysków pochodzi z programów partnerskich poprzez promowanie różnych stron internetowych, oprogramowania, produktów, usług itp. Twórcy adware mogą zarabiać prowizje z kliknięć reklam, wizyt na stronie, pobierania plików, zakupów produktów, subskrypcji usług lub podobnych.

Czy Combo Cleaner usunie adware NetDivision?

Tak, Combo Cleaner przeskanuje twoje urządzenie i usunie zainstalowane aplikacje typu adware. Należy wspomnieć, że ręczne usuwanie (bez pomocy oprogramowania bezpieczeństwa) może nie być idealne. W niektórych przypadkach, chociaż samo adware zostało (ręcznie) usunięte – różne pozostałości (pliki) pozostają w systemie. Ponadto pozostałe komponenty mogą nadal działać i powodować problemy. Dlatego tak ważne jest dokładne usunięcie adware.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Ads by NetDivision kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Ads by NetDivision na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.