FacebookTwitterLinkedIn

Nie ufaj e-mailom malspamowym przebranym za wiadomości od Coinbase

Znany również jako: Spam Coinbase
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest oszustwo e-mailowe Coinbase?

W większości przypadków wiadomości phishingowe są wysyłane przez oszustów, którzy próbują nakłonić odbiorców do podania poufnych danych osobowych, takich jak dane karty kredytowej, dane logowania (np. nazwa użytkownika, adres e-mail, hasło), numery ubezpieczenia społecznego i inne szczegóły. Większość z nich jest zamaskowana jako oficjalne, ważne wiadomości od legalnych firm, ale tym fałszywym e-mailom nigdy nie należy ufać.

E-mail spamowej kampanii e-mailowej Coinbase

Ta wiadomość phishingowa jest zamaskowana jako wiadomość z Coinbase, cyfrowego kantowa walutowego. Twierdzi, że odbiorcy nie będą mogli zalogować się na swoje konta Coinbase, dopóki ich tożsamość nie zostanie zweryfikowana.

Aby zweryfikować swoją tożsamość, odbiorcy są instruowani, aby zalogować się na swoje konta Coinbase za pomocą podanego linku do witryny, który podobno jest otwierany za pomocą przycisku „Zweryfikuj swoją tożsamość".

Podsumowując, głównym celem tej wiadomości phishingowej jest oszukanie odbiorców będących użytkownikami Coinbase, aby podali swoje dane logowania na fałszywej stronie Coinbase. Skradzione konta mogą być wykorzystywane do dokonywania nieuczciwych zakupów i transakcji, sprzedawane stronom trzecim (innym cyberprzestępcom) oraz niewłaściwie wykorzystywane do innych złośliwych celów.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Oszustwo e-mailowe Coinbase
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Konto Coinbase odbiorcy jest wyłączone do czasu zweryfikowania tożsamości
Przebranie E-mail od Coinbase dotyczący weryfikacji tożsamości
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Zwodnicze e-maile, nieuczciwe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, domeny z błędami pisowni.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniędzy, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

"Oszustwo e-maoilowe Australian Online Award Promo", "Oszustwo e-mailowe Banco Millennium BCP" i "Oszustwo e-mailowe E-Mail Clustered" to tylko niektóre przykłady innych wiadomości phishingowych.

Jak wspomniano, oszuści stojący za tymi wiadomościami próbują nakłonić odbiorców do podania ich poufnych informacji, na których mogą następnie zarabiać. Pamiętaj, że e-maile mogą być również wykorzystywane do rozsyłania malware.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

Zwykle cyberprzestępcy stojący za kampaniami zawierającymi złośliwy spam wysyłają e-maile z załączonym plikiem lub linkiem do pobrania szkodliwego pliku. Ich głównym celem jest nakłonienie odbiorców do otwarcia/wykonania fałszywego pliku, który następnie instaluje malware.

Niektóre przykłady plików wysyłanych przez cyberprzestępców e-mailowo to dokumenty Microsoft Office i PDF, pliki wykonywalne (.exe), JavaScript i archiwa (ZIP, RAR).

Należy pamiętać, że złośliwe dokumenty otwierane za pomocą pakietu Microsoft Office 2010 lub nowszych wersji instalują malware tylko wtedy, gdy użytkownicy włączą polecenia makr (włączą edycję/zawartość). Wersje te obejmują tryb „Widoku chronionego", który uniemożliwia otwieranym złośliwym dokumentom automatyczne instalowanie malware. Starsze wersje nie zawierają tej funkcji i instalują złośliwe oprogramowanie bez pytania o zgodę.

Jak uniknąć instalacji malware?

Nie ufaj nieistotnym e-mailom, które mają dołączone pliki (lub zawierają linki do stron internetowych) i zostały otrzymane z nieznanych, podejrzanych adresów. Oprogramowanie nie powinno być pobierane ani instalowane za pośrednictwem zewnętrznych konfiguratorów pobierania, instalatorów, nieoficjalnych stron lub innych podobnych źródeł/narzędzi.

Używaj wyłącznie oficjalnych stron internetowych i bezpośrednich linków. Zainstalowanego oprogramowania nigdy nie należy aktualizować ani aktywować za pomocą nieoficjalnych narzędzi innych firm, ponieważ mogą one instalować malware. Ponadto nielegalne jest używanie narzędzi stron trzecich do aktywacji licencjonowanego oprogramowania.

Jedynym uzasadnionym sposobem aktualizacji i aktywacji oprogramowania jest użycie narzędzi i funkcji zapewnionych przez oficjalnych programistów. Regularnie skanuj komputer za pomocą renomowanego oprogramowania antywirusowego lub antyszpiegowskiego i aktualizuj to oprogramowanie.

Jeśli już otworzyłeś złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Tekst w tym e-mailu malspamowym Coinbase:

Subject: Important Notice_ Please Verify Your Identity
 
Coinbase
Please Verify Your Identity
The ability to login your account has been disabled until we can further verify your identity, please this is for your account security. In order to unlock your account's full funtionalities, please verify your identity by providing a valid ID document.

Please log into your Coinbase account below from a web browser to verify your identity. You will not be able to verify your identity from the Coinbase App.

Verify Your Identity
.
Want free Bitcoin? Invite your friends!
Terms of Service
© Coinbase 2020

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem ten e-mail?

Wiadomości spamowe nie są osobiste. Wielu użytkowników otrzymuje tę samą wiadomość. Cyberprzestępcy rozpowszechniają te wiadomości tysiącami w ramach operacji na dużą skalę, określanych jako „kampanie spamowe".

Podałem moje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez ten e-mail ze spamem. Co mam zrobić?

Jeśli podałeś dane uwierzytelniające konta – natychmiast zmień hasła/hasła wszystkich potencjalnie narażonych kont i poinformuj ich oficjalne wsparcie. A jeśli ujawnione informacje miały inny charakter osobisty (np. dane dowodu osobistego, numery kart kredytowych itp.) – niezwłocznie skontaktuj się z odpowiednimi organami.

Przeczytałem e-mail ze spamem, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Nie, samo przeczytanie wiadomości e-mail ze spamem nie spowoduje pobrania/instalacji złośliwego oprogramowania. Procesy te są inicjowane, gdy załączniki lub linki znalezione w tych wiadomościach zostaną otworzone/kliknięte.

Pobrałem i otworzyłem plik załączony do wiadomości spamowej. Czy mój komputer jest zainfekowany?

To, czy łańcuch infekcji został natychmiast uruchomiony zależy od formatu pliku. Jeśli był to plik wykonywalny (.exe, .run itp.) – najprawdopodobniej tak. Jednak formaty dokumentów (np. .doc, .xls, .pdf itp.) mogą wymagać dodatkowych działań użytkownika (np. włączenia makropoleceń), aby rozpocząć pobieranie/instalowanie malware.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware obecne w załącznikach do e-maili?

Tak, Combo Cleaner może wykryć i usunąć większość znanych infekcji malware. Jednak uruchomienie pełnego skanowania systemu ma kluczowe znaczenie – ponieważ wysokiej klasy złośliwe oprogramowanie ma tendencję do ukrywania się głęboko w systemie.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Spam Coinbase kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Spam Coinbase na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.