FacebookTwitterLinkedIn

Jak odinstalować SwitcherGuard z systemu?

Znany również jako: Reklamy SwitcherGuard
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest SwitcherGuard?

SwitcherGuard to rodzaj potencjalnie niechcianej aplikacji (PUA), która generuje reklamy i promuje fałszywą wyszukiwarkę. Ta aplikacja ma cechy oprogramowania wspieranego reklamami i porywacza przeglądarki. Może również pełnić funkcję narzędzia do zbierania danych. Tak, czy inaczej, SwitcherGuard nie jest aplikacją godną zaufania.

Zwykle użytkownicy przypadkowo/nieświadomie pobierają i instalują aplikacje takie jak SwitcherGuard. Wiadomo, że ta konkretna aplikacja jest rozpowszechniana za pośrednictwem fałszywego instalatora, który wygląda jak instalator Adobe Flash Player. W większości przypadków fałszywe instalatory są rozpowszechniane za pośrednictwem zwodniczych, niewiarygodnych witryn.

Adware SwitcherGuard

Szczegółowe informacje o SwitcherGuard

Zwykle aplikacje takie jak SwitcherGuard wyświetlają reklamy (na przykład banerowe, kuponowe, ankietowe, pop-up) zaprojektowane w celu promowania podejrzanych stron internetowych. W niektórych przypadkach reklamy generowane przez aplikacje takie jak SwitcherGuard mogą być zaprojektowane do uruchamiania określonych skryptów w celu rozpoczęcia procesu pobierania lub nawet instalacji niechcianego oprogramowania.

Kolejnym szczegółem dotyczącym SwitcherGuard jest to, że zmienia on ustawienia przeglądarki internetowej, której dotyczy problem, w celu promowania fałszywej wyszukiwarki (jej adresu). Dokładniej, zmienia adres domyślnej wyszukiwarki, strony głównej i nowej karty na adres fałszywej wyszukiwarki. Użytkownicy nie mogą zmienić wyżej wymienionych ustawień, chyba że odinstalują SwitcherGuard.

Należy wspomnieć, że fałszywe wyszukiwarki mogą być zaprojektowane do promowania potencjalnie złośliwych stron internetowych, umieszczając ich adresy w wynikach wyszukiwania. Ponadto, fałszywe wyszukiwarki mogą być zaprojektowane do wyświetlania niechcianych reklam. W taki czy inny sposób zdecydowanie odradza się ufanie wyszukiwarkom promowanym przez aplikacje takie jak SwitcherGuard.

Ponadto, istnieje prawdopodobieństwo, że SwitcherGuard zbiera dane związane z nawykami przeglądania sieci przez użytkownika, na przykład adresy IP, odwiedzane strony, zapytania wyszukiwania, geolokalizacje. Możliwe jest również, że SwitcherGuard może uzyskać dostęp do danych karty kredytowej, haseł lub innych poufnych informacji.

Potencjalnie niechciane aplikacje, które mogą uzyskać dostęp do poufnych informacji, nigdy nie powinny być instalowane – ich twórcy mogą wykorzystywać dostępne dane do kradzieży kont, tożsamości, dokonywania nieuczciwych zakupów, transakcji. Mogą również sprzedawać zebrane dane stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom).

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Reklamy SwitcherGuard
Typ zagrożenia Adware, malware Mac, wirus Mac
Nazwy wykrycia (SwitcherGuard.service) Avast (MacOS:Adload-AM [Trj]), Combo Cleaner (Adware.MAC.Generic.23016), ESET-NOD32 (wariant OSX/TrojanDownloader.Adload.AE), Kaspersky (Not-a-virus:HEUR:AdWare.OSX.Cimpli.m), Pełna lista (VirusTotal)
Dodatkowe informacje Ta aplikacja należy do rodziny malware Adload.
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata informacji prywatnych.
Usuwanie malware (Mac)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólne informacje o adware

Aplikacje typu adware, takie jak SwitcherGuard, generują reklamy zaprojektowane do otwierania podejrzanych witryn lub promowania innych PUA. Adware często jest projektowane w celu porywania przeglądarek i zbierania różnych danych. Więcej przykładów adware to Mulkey, CapitalSearchCharacter i BrowserBuffer. W większości przypadków użytkownicy nieumyślnie instalują aplikacje tego typu.

Jak zainstalowano SwitcherGuard na moim komputerze?

Wiadomo, że SwitcherGuard jest dystrybuowany za pośrednictwem fałszywego instalatora. Dość często fałszywe instalatory są również wykorzystywane do nakłaniania użytkowników do zainstalowania malware (na przykład ransomware, trojanów). Innym popularnym sposobem dystrybucji aplikacji, takich jak SwitcherGuard, jest dołączenie ich do innych programów.

Gdy programiści korzystają z metody sprzedaży wiązanej, dołączają PUA do programów do pobierania i instalatorów innych programów jako dodatkowe oferty. Użytkownicy (świadomie lub nieświadomie) wyrażają zgodę na pobranie lub zainstalowanie dodatkowo dołączonych aplikacji, gdy nie zmienią niektórych ustawień (np. „Niestandardowych", „Własnych", „Zaawansowanych").

Innym powodem nieoczekiwanych pobrań i instalacji mogą być zwodnicze reklamy. Użytkownicy powodują niechciane pobrania i instalacje za pomocą reklam, gdy klikają reklamy zaprojektowane do uruchamiania określonych skryptów. Warto wspomnieć, że tego typu reklamy pojawiają się najczęściej na różnych niewiarygodnych stronach.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Zaleca się pobieranie programów (i plików) z oficjalnych witryn i korzystanie z bezpośrednich linków do pobierania. Nie należy używać nieoficjalnych stron internetowych, sieci peer-to-peer (na przykład klientów torrent, eMule), zewnętrznych programów pobierania (i instalatorów) itd. Wyżej wymienione źródła mogą być wykorzystywane do dystrybucji PUA, a nawet złośliwych aplikacji.

Ponadto, nie zaleca się ufania (klikaniu) reklamom, które pojawiają się na podejrzanych witrynach. Reklamy te często są przeznaczone do otwierania innych stron tego rodzaju. Czasami są one zaprojektowane do uruchamiania określonych skryptów i powodują pobranie, a nawet instalację niektórych niechcianych aplikacji.

Ponadto, zaleca się sprawdzenie konfiguratorów pobierania i instalacji, które mają jakiekolwiek ustawienia, i sprawdzenie, czy te ustawienia mogą zostać użyte do usunięcia niechcianych ofert. Należy usunąć wszelkie niechciane rozszerzenia, dodatki lub wtyczki już zainstalowane w przeglądarce (lub tego rodzaju aplikacje zainstalowane w systemie). Jeśli twój komputer jest już zainfekowany SwitcherGuard, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to adware.

Instalator używany do dystrybucji adware SwitcherGuard (pierwszy krok instalacji):

Zwodniczy instalator używany do promowania adware SwitcherGuard

Instalator używany do dystrybucji adware SwitcherGuard (drugi krok instalacji):

Instalator adware switcherguard krok 2

Okienko pop-up wyświetlane, gdy w systemie jest obecne adware SwitcherGuard:

Pop-up adware switcherguard pojawiający się, gdy switcherguard jest zainstalowane

Tekst w tym okienku pop-up:

"SwitcherGuardd" will damage your computer.
 
This file was downloaded on an unknown date.
 
OK
Show in Finder

Pliki powiązane z adware SwitcherGuard, które należy usunąć:

  • ~/Library/Application Support/.[random_string]/Services/com.SwitcherGuard.service.app
  • ~/Library/LaunchAgents/com.SwitcherGuard.service.plist
  • /Library/Application Support/.[random_string]/System/com.SwitcherGuard.system
  • /Library/LaunchDaemons/com.SwitcherGuard.system.plist

WAŻNA UWAGA! W niektórych przypadkach złośliwe aplikacje, takie jak SwitcherGuard, zmieniają systemowe ustawienia serwera proxy, powodując w ten sposób niechciane przekierowania do różnych podejrzanych witryn.

Przekierowania prawdopodobnie pozostaną nawet po usunięciu samej aplikacji. Dlatego będziesz musiał przywrócić je ręcznie.

Krok 1: Kliknij ikonę koła zębatego w Docku, aby przejść do ustawień systemu. Jeśli ikona nie jest obecna w Docku, możesz ją znaleźć w Launchpadzie.

Zmiana ustawień proxy - przejdź do ustawień systemowych

Krok 2: Przejdź do ustawień sieci.

Zmiana ustawień proxy - przejdź do ustawień sieciowych

Krok 3: Wybierz podłączoną sieć i kliknij „Zaawansowane...".

Zmiana ustawień proxy - wybierz podłączoną sieć i kliknij Zaawansowane...

Krok 4: Kliknij zakładkę „Proxy" i odznacz wszystkie protokoły. Powinieneś także ustawić domyślne ustawienia każdego protokołu - "*.local, 169.254/16".

Zmiana ustawień proxy - odznacz wszystkie opcje i ustaw ich ustawienia na domyślne

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware SwitcherGuard przy użyciu Combo Cleaner:

Usuwanie adware SwitcherGuard:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z SwitcherGuard z twojego folderu "Aplikacji":

Usuwanie porywacza przeglądarki mac z folderu aplikacji

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z reklamy switcherguard:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki reklamy switcherguard z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z reklamy switcherguard z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy switcherguard z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy switcherguard z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Reklamy SwitcherGuard kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Reklamy SwitcherGuard na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.