FacebookTwitterLinkedIn

Wirus AnyDesk

Znany również jako: Malware AnyDesk
Typ: Adware
Poziom zniszczenia: Średni

Instrukcje usuwania wirusa AnyDesk

Czym jest AnyDesk?

Podobna do TeamViewer, AnyDesk, to legalna aplikacja, która zapewnia funkcję zdalnego sterowania systemem. Ostatnio jednak cyberprzestępcy zaczęli rozpowszechniać zmodyfikowaną wersję AnyDesk przy użyciu metody „sprzedaży wiązanej", przez co zazwyczaj infiltruje ona komputery bez zgody użytkowników.

PUP AnyDesk

Zmieniona wersja służy również do zdalnego dostępu do systemów, ale bez zgody użytkowników. Złośliwa wersja zasadniczo działa w tle i czeka, aż zwykli użytkownicy pozostawią komputer bez nadzoru przez pewien czas. Gdy użytkownik jest „z dala od klawiatury", cyberprzestępcy zdalnie łączą się z systemem i wykonują złośliwe działania. W większości przypadków osoby te atakują konta Amazon użytkowników. Używają zapisanych loginów/haseł, aby logować się na stronie Amazon i kupować różne przedmioty i karty podarunkowe. Amazon nie jest jedynym zagrożonym kontem. Cyberprzestępcy mogą robić, co chcą z dostępem do systemu (np. instalować inne malware, kraść loginy/hasła, nadużywać sieci społecznościowych i innych kont osobistych itp.). Dlatego obecność zmodyfikowanej wersji AnyDesk może prowadzić do infekcji komputerowej wysokiego ryzyka i poważnych problemów z prywatnością. Skrót na pulpicie złośliwej wersji nazywa się "AnyDask", a jego wpis na liście zainstalowanych programów to "AnyDeskApp". Jeśli zauważysz, że AnyDesk przeniknęła do systemu bez twojej zgody lub pobrałeś ją z zewnętrznego źródła, natychmiast ją usuń i przeskanuj system za pomocą renomowanego oprogramowania antywirusowego/antyspyware, aby usunąć wszystkie pozostałości. AnyDesk należy pobierać wyłącznie z jej oficjalnej witryny.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Malware AnyDesk
Typ zagrożenia Adware, niechciane reklamy, wirus pop-up
Objawy Dostrzeganie ogłoszeń niepochodzących oryginalnie z przeglądanych przez ciebie stron. Natrętne reklamy pop-up. Obniżona prędkość przeglądania internetu.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory flash player.
Zniszczenie Obniżona wydajność komputera, śledzenie przeglądania - problemy prywatności, możliwe dodatkowe infekcje malware.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

W czasie badań AnyDesk była dołączana do szeregu innych potencjalnie niechcianych programów (PUP), w tym Powzip, Smart Application Controller, One System Care, View i mail.ru. W przeciwieństwie do AnyDesk, te potencjalnie niechciane programy nie zapewniają zdalnego dostępu do komputerów ofiar. Generują natrętne reklamy (adware), powodują niechciane przekierowania (porywacze przeglądarki) i zapisują różne wrażliwe dane (praktycznie wszystkie typy). Zauważ, że chociaż PUP oferują „przydatne funkcje", te programy są przeznaczone wyłącznie do generowania przychodów dla programistów. Tak więc twierdzenia o zapewnieniu tych funkcji są jedynie próbą wywołania wrażenia bycia uzasadnionymi.

Jak zainstalowano adware na moim komputerze?

Jak wspomniano powyżej, AnyDesk jest dystrybuowana przy użyciu zwodniczej metody marketingowej zwanej „sprzedażą wiązaną" – potajemnej instalacji aplikacji stron trzecich wraz ze zwykłym oprogramowaniem/aplikacjami. W większości przypadków „dołączone" aplikacje są ukryte w "Niestandardowych"/„Zaawansowanych" opcjach (lub innych sekcjach) procesów pobierania/instalacji. Deweloperzy nie ujawniają prawidłowo tych informacji. Ponadto, użytkownicy mogą się spieszyć podczas pobierania/instalowania oprogramowania i pomijać te kroki. W ten sposób narażają swoje systemy na ryzyko różnych infekcji i naruszenia własnej prywatności.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Niewielka wiedza i nieostrożne zachowanie to główne przyczyny infekcji komputerowych. Kluczem do bezpieczeństwa jest ostrożność. Dlatego zwracaj szczególną uwagę podczas przeglądania internetu i pobierania/instalowania oprogramowania. Wybierz „Niestandardowe"/„Zaawansowane" ustawienia, dokładnie przeanalizuj każde okno dialogowe pobierania/instalacji i zrezygnuj ze wszystkich dodatkowych programów. Oprogramowanie należy pobierać z oficjalnych źródeł wyłącznie za pośrednictwem bezpośrednich linków do pobierania. Programy pobierania/instalacji stron trzecich zarabiają przy użyciu metody „sprzedaży wiązanej", a zatem nigdy nie należy używać tych narzędzi. Należy pamiętać, że cyberprzestępcy dystrybuują również PUP za pomocą natrętnych reklam, które przekierowują do złośliwych witryn i uruchamiają skrypty, które pobierają/instalują PUP. Większość z tych reklam wydaje się uzasadniona, ponieważ programiści inwestują wiele zasobów w ich projektowanie, jednak przekierowują one na strony z randkami dla dorosłych, pornografią, hazardem i inne nieuczciwe witryny. Reklamy te są często generowane przez adware. Dlatego jeśli doświadczasz podejrzanych przekierowań, usuń wszystkie podejrzane aplikacje i wtyczki przeglądarki. Posiadanie zainstalowanego i uruchomionego renomowanego oprogramowania antywirusowego/antyspyware jest również najważniejsze. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany AnyDesk, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to adware.

Zwodniczy instalator dystrybuujący zmienioną wersję AnyDesk (należy pamiętać, że jest to całkowicie ukryty i dlatego rezygnacja jest niemożliwa):

Złośliwy instalator dystrybuujący wariant AnyDesk

Aktualizacja 28. maja 2021 - Zaobserwowano, że złośliwe instalatory AnyDesk są rozpowszechniane za pośrednictwem kampanii złośliwego oprogramowania (reklam złośliwego oprogramowania). Te fałszywe konfiguratory instalacji były promowane za pomocą reklam Google, które w czasie badań przewyższały nawet legalne reklamy AnyDesk. Łańcuch został zainicjowany, gdy użytkownicy wyszukali „AnyDesk" w wyszukiwarce Google i kliknęli najwyższy wynik. To doprowadziło ich do złośliwej witryny podszywającej się pod oficjalną witrynę danego oprogramowania. Instalatory pobrane z fałszywej strony internetowej zawierały strojanizowane wersje AnyDesk. Więcej informacji o kampaniach reklamowych malware i fałszywych konfiguratorach instalacji można znaleźć w artykule na blogu CrowdStrike.

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Usuwanie AnyDesk:

Użytkownicy Windows 10:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 10

Kliknij prawym przyciskiem myszy w lewym dolnym rogu ekranu i w menu szybkiego dostępu wybierz Panel sterowania. W otwartym oknie wybierz Programy i funkcje.

Użytkownicy Windows 7:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 7

Kliknij Start ("logo Windows" w lewym dolnym rogu pulpitu) i wybierz Panel sterowania. Zlokalizuj Programy i funkcje.

Użytkownicy macOS (OSX):

Usuwania program z OSX (Mac)

Kliknij Finder i w otwartym oknie wybierz Aplikacje. Przeciągnij aplikację z folderu Aplikacje do kosza (zlokalizowanego w Twoim Docku), a następnie kliknij prawym przyciskiem ikonę Kosza i wybierz Opróżnij kosz.

Odinstalowanie adware AnyDesk za pomocą Panelu sterowania

W oknie odinstalowywania programów poszukaj "AnyDeskApp" i innych potencjalnie niechcianych programów, wybierz te wpisy i kliknij przycisk "Odinstaluj" lub "Usuń".

Po odinstalowaniu potencjalnie niechcianego programu, który powoduje przekierowania AnyDesk, przeskanuj swój komputer pod kątem wszelkich pozostawionych niepożądanych składników lub możliwych infekcji malware. Zalecane oprogramowanie usuwania malware.

Usuwanie adware z przeglądarek internetowych:

Film pokazujący, jak usunąć potencjalnie niechciane dodatki przeglądarki:

Internet Explorer logoUsuwanie złośliwych dodatków z Internet Explorer:

Usuwanie reklam AnyDesk z Internet Explorer krok 1

Kliknij ikonę „koła zębatego" Internet Explorer options icon (w prawym górnym rogu Internet Explorer) i wybierz „Zarządzaj dodatkami". Poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych rozszerzeń przeglądarki, wybierz te wpisy i kliknij „Usuń".

Usuwanie reklam AnyDesk z Internet Explorer krok 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal występują problemy z usunięciem malware anydesk, możesz zresetować ustawienia programu Internet Explorer do domyślnych.

Użytkownicy Windows XP: Kliknij Start i kliknij Uruchom. W otwartym oknie wpisz inetcpl.cpl. W otwartym oknie kliknij na zakładkę Zaawansowane, a następnie kliknij Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows XP

Użytkownicy Windows Vista i Windows 7: Kliknij logo systemu Windows, w polu wyszukiwania wpisz inetcpl.cpl i kliknij enter. W otwartym oknie kliknij na zakładkę Zaawansowane, a następnie kliknij Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 7

Użytkownicy Windows 8: Otwórz Internet Explorer i kliknij ikonę koła zębatego. Wybierz Opcje internetowe.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - uzyskiwanie dostępu

W otwartym oknie wybierz zakładkę Zaawansowane.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - zakładka zaawansowane ustawienia internetowe

Kliknij przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - kliknij przycisk Reset w zakładce zaawansowanych opcji internetowych

Potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia domyślne przeglądarki Internet Explorer, klikając przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - potwierdź reset ustawień do domyślnych klikając przycisk reset

Google Chrome logoUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie reklam AnyDesk z Google Chrome krok 1

Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu Google Chrome), wybierz „Więcej narzędzi" i kliknij „Rozszerzenia". Zlokalizuj wszelkie ostatnio zainstalowane i podejrzane dodatki przeglądarki i usuń je.

Usuwanie reklam AnyDesk z Google Chrome krok 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal masz problem z usunięciem malware anydesk, przywróć ustawienia swojej przeglądarki Google Chrome. Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu Google Chrome) i wybierz Ustawienia. Przewiń w dół do dołu ekranu. Kliknij link Zaawansowane….

Google Chrome settings reset step 1

Po przewinięciu do dołu ekranu, kliknij przycisk Resetuj (Przywróć ustawienia do wartości domyślnych).

Google Chrome settings reset step 2

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia Google Chrome do wartości domyślnych klikając przycisk Resetuj.

Google Chrome settings reset step 3

Mozilla Firefox logoUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie reklam AnyDesk z Mozilla Firefox krok 1

Kliknij menu Firefox firefox menu icon (w prawym górnym rogu okna głównego), i wybierz „Dodatki". Kliknij „Rozszerzenia" i w otwartym oknie usuń wszelkie ostatnio zainstalowane wtyczki przeglądarki.

Usuwanie reklam AnyDesk z Mozilla Firefox krok 2

Metoda opcjonalna:

Użytkownicy komputerów, którzy mają problemy z usunięciem malware anydesk, mogą zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych.

Otwórz Mozilla Firefox i w prawym górnym rogu okna głównego kliknij menu Firefox firefox menu icon. W otworzonym menu kliknij na ikonę Otwórz Menu Pomocfirefox help menu.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - uzyskiwanie dotępu

Wybierz Informacje dotyczące rozwiązywania problemów.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - uzyskiwanie dotępu

W otwartym oknie kliknij na przycisk Reset Firefox.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - klikając

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych klikając przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - potwierdzanie resetu klikając

safari browser logoUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie adware z Safari - 1

Upewnij się, że Twoja przeglądarka Safari jest aktywna, kliknij menu Safari i wybierz Preferencje....

Usuwanie adware z Safari - 2

W otwartym oknie kliknij rozszerzenia, zlokalizuj wszelkie ostatnio zainstalowane podejrzane rozszerzenia, wybierz je i kliknij Odinstaluj.

Metoda opcjonalna:

Upewnij się, że Twoja przeglądarka Safari jest aktywna i kliknij menu Safari. Z rozwijanego menu wybierz Wyczyść historię i dane witryn...

Usuwanie adware z Safari - 3

W otwartym oknie wybierz całą historię i kliknij przycisk wyczyść historię.

Usuwanie adware z Safari - 4

Logo Microsoft Edge (Chromium)Usuwanie złośliwych rozszerzeń z Microsoft Edge:

Usuwanie oprogramowania reklamowego z Microsoft Edge krok 1

Kliknij ikonę menu Edge Ikona menu Microsoft Edge (Chromium) (w prawym górnym rogu Microsoft Edge) i wybierz "Rozszerzenia". Znajdź wszystkie ostatnio zainstalowane podejrzane dodatki przeglądarki i kliknij "Usuń" pod ich nazwami.

Usuwanie oprogramowania reklamowego z Microsoft Edge krok 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal masz problemy z usunięciem aktualizacji modułu Microsoft Edge przywróć ustawienia przeglądarki Microsoft Edge. Kliknij ikonę menu Edge Ikona menu Microsoft Edge (Chromium) (w prawym górnym rogu Microsoft Edge) i wybierz Ustawienia.

Kasowanie Microsoft Edge (Chromium) krok 1

W otwartym menu ustawień wybierz Przywróć ustawienia.

Kasowanie Microsoft Edge (Chromium) krok 2

Wybierz Przywróć ustawienia do ich wartości domyślnych. W otwartym oknie potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia Microsoft Edge do domyślnych, klikając przycisk Przywróć.

Kasowanie Microsoft Edge (Chromium) krok 3

  • Jeśli to nie pomogło, postępuj zgodnie z tymi alternatywnymi instrukcjami wyjaśniającymi, jak przywrócić przeglądarkę Microsoft Edge.

Podsumowanie:

Podsumowanie program adwareNajpopularniejsze adware i potencjalnie niechciane aplikacje infiltrują przeglądarki internetowe użytkownika poprzez pobrania bezpłatnego oprogramowania. Zauważ, że najbezpieczniejszym źródłem pobierania freeware są strony internetowe jego twórców. Aby uniknąć instalacji adware bądź bardzo uważny podczas pobierania i instalowania bezpłatnego oprogramowania. Podczas instalacji już pobranego freeware, wybierz Własne lub Zaawansowane opcje instalacji - ten krok pokaże wszystkie potencjalnie niepożądane aplikacje, które są instalowane wraz z wybranym bezpłatnym programem.

Pomoc usuwania:
Jeśli masz problemy podczas próby usunięcia adware malware anydesk ze swojego komputera, powinieneś zwrócić się o pomoc na naszym forum usuwania malware.

Opublikuj komentarz:
Jeśli masz dodatkowe informacje na temat malware anydesk lub jego usunięcia, prosimy podziel się swoją wiedzą w sekcji komentarzy poniżej.

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/13262-anydesk-virus

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Instrukcje deinstalacji oprogramowania
Kod QR
Malware AnyDesk kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Malware AnyDesk na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.