FacebookTwitterLinkedIn

Jak odinstalować adware SmartWebSearch

Znany również jako: Reklamy SmartWebSearch
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć SmartWebSearch z komputerów Mac

Czym jest SmartWebSearch?

SmartWebSearch to potencjalnie niechciana aplikacja (PUA), aplikacja typu adware, która jest częścią rodziny adware AdLoad. Jest przeznaczona do wyświetlania natrętnych reklam i promowania fałszywej wyszukiwarki. Aplikacja może również zbierać dane związane z przeglądaniem (i inne). Badania pokazują, że SmartWebSearch jest rozpowszechniana za pośrednictwem fałszywego instalatora/aktualizatora Adobe Flash Player. W większości przypadków ludzie nieumyślnie pobierają i instalują aplikacje, takie jak SmartWebSearch.

Adware SmartWebSearch

Adware obsługuje różne natrętne reklamy. Na przykład kuponowe, banerowe, pop-up i ankietowe. Ogólnie rzecz biorąc, reklamy zakrywają zawartość odwiedzanych stron internetowych, a po kliknięciu otwierają różne podejrzane, potencjalnie złośliwe strony internetowe. W niektórych przypadkach reklamy uruchamiają skrypty, które pobierają i instalują niechciane oprogramowanie. SmartWebSearch wyświetla reklamy, a także działa jako porywacz przeglądarki. Promuje adres fałszywej wyszukiwarki, zmieniając niektóre ustawienia przeglądarki. Zwykle PUA promują fałszywe wyszukiwarki, wyznaczając swoje adresy URL jako adres domyślnej wyszukiwarki, strony głównej i nowej karty. Co więcej, większość nie pozwala użytkownikom na cofnięcie tych ustawień, o ile zainstalowane są porywacze przeglądarki. Pamiętaj, że fałszywe wyszukiwarki nie generują żadnych unikalnych wyników i często po prostu dostarczają wyniki wygenerowane przez legalne wyszukiwarki. SmartWebSearch zbiera również różne dane przeglądania, takie jak geolokalizacje, wprowadzone zapytania wyszukiwania, adresy odwiedzanych stron, adresy IP i inne szczegóły tego rodzaju. Istnieje możliwość, że aplikacja taka jak SmartWebSearch może również uzyskać dostęp do osobistych, poufnych informacji. Osoby stojące za tymi aplikacjami sprzedają informacje stronom trzecim, które wykorzystują je do generowania przychodów na różne sposoby. Twórcy adware mogą udostępniać zebrane dane cyberprzestępcom. Podsumowując, oprogramowanie takie jak SmartWebSearch może powodować problemy, takie jak kradzież tożsamości, straty finansowe oraz problemy związane z bezpieczeństwem przeglądania, prywatnością itd. Jeśli SmartWebSearch jest zainstalowana w twojej przeglądarce lub komputerze, natychmiast ją usuń.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Reklamy SmartWebSearch
Typ zagrożenia Adware, malware Mac, wirus Mac.
Nazwy wykrycia Avast (MacOS:Adload-M [Trj]), BitDefender (Gen:Variant.Adware.MAC.Adload.4), ESET-NOD32 (wariant OSX/TrojanDownloader.Adload.AE), Kaspersky (Not-a-virus:HEUR:AdWare.OSX.Cimpli.k), Pełna lista (VirusTotal)
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata informacji prywatnych.
Usuwanie

Aby wyeliminować Reklamy SmartWebSearch, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Niektóre przykłady innych infekcji adware to ExploreSearchResults, MajorChannelSearch i MainSignalSearch. Ogólnie rzecz biorąc, te aplikacje nie zapewniają żadnych przydatnych funkcji ani żadnej innej wartości i zostały zaprojektowane wyłącznie po to, aby pomóc programistom w generowaniu przychodów. Wyświetlają reklamy, zbierają informacje, promują fałszywe wyszukiwarki i po prostu powodują problemy.

Jak zainstalowano SmartWebSearch na moim komputerze?

SmartWebSearch jest dystrybuowana za pośrednictwem fałszywych instalatorów Adobe Flash Player, które rzekomo instalują i/lub aktualizują Adobe Flash Player. W rzeczywistości instalują różne PUA. Ponadto, programiści często rozsyłają PUA za pomocą zwodniczej metody marketingowej zwanej „sprzedażą wiązaną". Dołączają te aplikacje do konfiguratorów pobierania/instalacji i przedstawiają je jako „dodatkowe oferty". Oferty pobrania lub zainstalowania dodatkowego oprogramowania (PUA) są zwykle ukryte w „Zaawansowanych", „Niestandardowych" i innych podobnych ustawieniach ustawienia. Wielu użytkowników nie sprawdza i nie zmienia tych ustawień – pozostawienie ich bez zmian zapewnia domyślnie pozwolenie na pobranie/zainstalowanie PUA za pomocą zwykłego oprogramowania. W niektórych przypadkach niechciane pobrania i instalacje mogą być spowodowane klikaniem zwodniczych reklam, które uruchamiają określone skrypty.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Żadne oprogramowanie nie powinno być pobierane z nieoficjalnych witryn, przez klientów torrent, eMule (i inne sieci peer-to-peer), programy do pobierania stron trzecich itp. ani instalowane za pomocą instalatorów stron trzecich. Pobieraj je wyłącznie z oficjalnych stron internetowych i za pośrednictwem bezpośrednich linków. Sprawdź konfiguratory pobierania/instalacji pod kątem takich ustawień, jak „Niestandardowe" i „Zaawansowane" — przed zakończeniem procesu odrzuć wszelkie oferty pobrania dodatkowego oprogramowania lub zainstalowania go. Nie klikaj natrętnych reklam wyświetlanych na podejrzanych stronach internetowych. Po kliknięciu mogą one otwierać niezaufane strony internetowe lub powodować pobieranie/instalację niechcianych aplikacji. Sprawdź, czy w przeglądarce zainstalowane są niechciane, podejrzane aplikacje (rozszerzenia, dodatki, wtyczki) oraz programy tego typu zainstalowane w systemie operacyjnym. Natychmiast usuń niechciane wpisy. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany SmartWebSearch, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to adware.

Pliki powiązane z adware SmartWebSearch, które należy usunąć:

  • ~/Library/Application Support/com.SmartWebSearch/SmartWebSearch
  • ~/Library/Application Support/com.SmartWebSearchDaemon/SmartWebSearch
  • ~/Library/LaunchAgents/com.SmartWebSearch.plist
  • ~/Library/LaunchDaemons/com.SmartWebSearchDaemon.plist

WAŻNA UWAGA! Nieuczciwe konfiguratory/aplikacje promujące adware SmartWebSearch są zaprojektowane do tworzenia nowego profilu urządzenia. Dlatego przed podjęciem dalszych kroków usuwania wykonaj następujące czynności:

1) Na pasku menu kliknij ikonę „Preferencje" i wybierz „Profile".

Preferencje SmartWebSearch krok 1

2) Wybierz profil „SmartWebSearch" i usuń go.

Preferencje SmartWebSearch krok 2

3) Wykonaj pełne skanowanie systemu za pomocą oprogramowania antywirusowego Combo Cleaner.

Po wykonaniu tych czynności możesz przejść do dalszych kroków usuwania tego porywacza przeglądarki.

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Reklamy SmartWebSearch: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Reklamy SmartWebSearch. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner (Mac) Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware SmartWebSearch przy użyciu Combo Cleaner:

Usuwanie adware SmartWebSearch:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z SmartWebSearch z twojego folderu "Aplikacji":

Usuwanie porywacza przeglądarki mac z folderu aplikacji

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z reklamy smartwebsearch:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki reklamy smartwebsearch z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z reklamy smartwebsearch z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy smartwebsearch z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy smartwebsearch z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

Kliknij, aby opublikować komentarz

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Reklamy SmartWebSearch kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Reklamy SmartWebSearch na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Reklamy SmartWebSearch dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner (Mac)

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraWybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.