FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć aplikację DominantCommand?

Znany również jako: Reklamy DominantCommand
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć DominantCommand z Mac?

Czym jest DominantCommand?

DominantCommand generuje reklamy i promuje fałszywą wyszukiwarkę (poprzez zmianę ustawień przeglądarki). Dlatego ta aplikacja jest adware i porywacz przeglądarki. Należy wspomnieć, że aplikacje takie jak DominantCommand mogą mieć dostęp do poufnych informacji. Zarówno aplikacje typu adware, jak i porywacze przeglądarki są nazywane potencjalnie niechcianymi aplikacjami (PUA), ponieważ użytkownicy rzadko je świadomie pobierają i instalują.

Adware DominantCommand

Oprogramowanie reklamowe to rodzaj oprogramowania, które generuje dochody dla programisty poprzez wyświetlanie reklam banerowych, pop-up, ankietowych, kuponowych lub innych. Powszechne jest, że te reklamy są używane do reklamowania podejrzanych witryn i podejrzanego oprogramowania. Chociaż mogą otwierać te strony (lub powodować niechciane pobrania i instalacje) dopiero po kliknięciu. Warto wspomnieć, że reklamy mogą być zaprojektowane tak, aby powodować pobrania, a nawet instalacje poprzez uruchomienie określonych skryptów. Porywacze przeglądarki zmieniają ustawienia porwanej przeglądarki, aby promować określoną fałszywą wyszukiwarkę. Zwykle zmieniają adres domyślnej wyszukiwarki, strony głównej i nowej karty. Innymi słowy, upewniają się, że porwana przeglądarka otworzy określony adres za każdym razem, gdy użytkownik wprowadzi zapytanie do paska adresu URL lub otworzy nowe okno (lub kartę). Zmiany wprowadzone przez porywacza przeglądarki można cofnąć, gdy porywacz przeglądarki nie jest już zainstalowany. Dlatego, aby usunąć adres fałszywej wyszukiwarki, którą promuje aplikacja DominantCommand z ustawień, należy najpierw odinstalować tę aplikację.

Jak wspomniano w pierwszym akapicie, aplikacje takie jak DominantCommand mogą być zaprojektowane do zbierania różnych danych. Często obierają za cel adresy IP, wprowadzone zapytania wyszukiwania, adresy w przypadku odwiedzania (otwierania) witryn internetowych, geolokalizacje i (lub) inne informacje związane z przeglądaniem. Istnieją jednak aplikacje typu adware, które mogą odczytywać dane osobowe. Na przykład hasła lub dane karty kredytowej. W zależności od zebranych danych, osoby stojące za aplikacjami takimi jak DominantCommand mogą wykorzystywać je w celach marketingowych, sprzedawać osobom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom), wykorzystywać je do uzyskiwania dostępu do kont osobistych i przejmowania ich, kradzieży tożsamości, dokonywania oszukańczych zakupów, transakcji itp. Zdecydowanie odradza się instalowanie aplikacji takich jak DominantCommand w przeglądarce i systemie operacyjnym.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Reklamy DominantCommand
Typ zagrożenia Adware, malware Mac, wirus Mac
Nazwy wykrycia (.service) Avast (MacOS:Agent-MT [Trj]), AVG (MacOS:Agent-MT [Trj]), ESET-NOD32 (wariant OSX/TrojanDownloader.Adload.AE), Kaspersky (Not-a-virus:HEUR:AdWare.OSX.Cimpli.m), Pełna lista (VirusTotal)
Nazwy wykrycia (.system) Avast (MacOS:Agent-MT [Trj]), BitDefender (Adware.MAC.Generic.21025), ESET-NOD32 (wariant OSX/TrojanDownloader.Adload.AE), Kaspersky (Not-a-virus:HEUR:AdWare.OSX.Cimpli.m), Pełna lista (VirusTotal)
Dodatkowe informacje Ta aplikacja należy do rodziny malware Adload.
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby wyeliminować Reklamy DominantCommand, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.

Cechą wspólną większości aplikacji typu adware i porywaczy przeglądarki jest to, że użytkownicy pobierają i instalują je nieumyślnie. Same te aplikacje są dla nich bezużyteczne, nawet jeśli ich programiści reklamują je jako legalne i przydatne aplikacje. Innymi słowy, aplikacje takie jak DominantCommand mają na celu generowanie przychodów dla ich programistów i mogą powodować różne problemy ich użytkowników. Więcej przykładów aplikacji, takich jak DominantCommand, to EssentialType, RecordMapper i ConfigType.

Jak zainstalowano DominantCommand na moim komputerze?

W niektórych przypadkach użytkownicy pobierają lub instalują aplikacje, takie jak DominantCommand, za pomocą zwodniczych reklam: poprzez klikanie reklam zaprojektowanych do wykonywania określonych skryptów. Chociaż częściej użytkownicy powodują to podczas pobierania lub instalacji innych programów. Dokładniej, gdy PUA są dołączane razem z innymi programami (gdy takie aplikacje są uwzględnione w programach do pobierania lub instalacji jako dodatkowe oferty). Zwykle użytkownicy mogą odrzucić niechciane oferty, korzystając z dostępnych pól wyboru lub przez „Niestandardowe", „Własne", „Zaawansowane" lub inne ustawienia, które mają programy do pobierania i instalatory. Użytkownicy zgadzają się na pobieranie lub zainstalowanie niechcianych aplikacji po zakończeniu pobierania i instalacji niektórych programów bez sprawdzania (i zmiany) wymienionych powyżej ustawień.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Pliki i programy należy pobierać z oficjalnych witryn i korzystając z bezpośrednich linków. Do dystrybucji niechcianych aplikacji można używać również innych źródeł, np. zewnętrznych programów do pobierania (i instalacji), nieoficjalnych witryn, stron z bezpłatnym hostingiem plików, sieci peer-to-peer (np. klientów torrent, eMule). Programy pobierania i instalacji, które mają „Zaawansowane", „Niestandardowe" lub inne tego rodzaju ustawienia, należy sprawdzić pod kątem dołączonych aplikacji, a te aplikacje należy odrzucić przed zakończeniem pobierania i instalacji. Zaleca się również, aby nie klikać reklam, jeśli pojawiają się one na podejrzanych witrynach - mogą otwierać inne tego typu strony lub uruchamiać skrypty przeznaczone do pobierania (a nawet instalowania) niechcianego oprogramowania. Niechciane i podejrzane aplikacje (rozszerzenia, dodatki, wtyczki) zainstalowane w przeglądarce oraz oprogramowanie tego typu zainstalowane w systemie operacyjnym powinno zostać usunięte. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany DominantCommand, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to adware.

Tekst w oknie pop-up, które może się pojawić, gdy zainstalowane jest DominantCommand:

"DominantCommandd" will damage your computer.
 
This file was downloaded on an unknown date.
 
OK
 
Show in Finder

DominantCommand wykryte jako złośliwe na VirusTotal:

ykrycia adware dominantcommand na virustotal

Zwodniczy instalator aplikacji promujący adware DominantCommand:

Zwodniczy instalator użyty do promowania adware DominantCommand

Zwodniczy instalator aplikacji promujący adware DominantCommand (drugi krok instalacji):

Instalator adware dominantcommand krok 2

Pliki powiązane z adware DominantCommand, które należy usunąć:

  • ~/Library/Application Support/.[random_string]/Services/com.DominantCommand.service.app
  • ~/Library/LaunchAgents/com.DominantCommand.service.plist
  • /Library/Application Support/.[random_string]/System/com.DominantCommand.system
  • /Library/LaunchDaemons/com.DominantCommand.system.plist

WAŻNA UWAGA! W niektórych przypadkach złośliwe aplikacje, takie jak DominantCommand, zmieniają systemowe ustawienia serwera proxy, powodując w ten sposób niechciane przekierowania do różnych podejrzanych witryn.

Przekierowania prawdopodobnie pozostaną nawet po usunięciu samej aplikacji. Dlatego będziesz musiał przywrócić je ręcznie.

Krok 1: Kliknij ikonę koła zębatego w Docku, aby przejść do ustawień systemu. Jeśli ikona nie jest obecna w Docku, możesz ją znaleźć w Launchpadzie.

Zmiana ustawień proxy - przejdź do ustawień systemowych

Krok 2: Przejdź do ustawień sieci.

Zmiana ustawień proxy - przejdź do ustawień sieciowych

Krok 3: Wybierz podłączoną sieć i kliknij „Zaawansowane...".

Zmiana ustawień proxy - wybierz podłączoną sieć i kliknij Zaawansowane...

Krok 4: Kliknij zakładkę „Proxy" i odznacz wszystkie protokoły. Powinieneś także ustawić domyślne ustawienia każdego protokołu - "*.local, 169.254/16".

Zmiana ustawień proxy - odznacz wszystkie opcje i przywróć ich ustawienia domyślne

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Reklamy DominantCommand: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Reklamy DominantCommand. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner (Mac) Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie adware DominantCommand:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z DominantCommand z twojego folderu "Aplikacje":

usuwanie porywacza przeglądarki mac z folderu aplikacje

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z reklamy dominantcommand:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki reklamy dominantcommand z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z reklamy dominantcommand z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy dominantcommand z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy dominantcommand z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

Kliknij, aby opublikować komentarz

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Reklamy DominantCommand kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Reklamy DominantCommand na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Reklamy DominantCommand dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner (Mac)

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.