FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć adware PublicCharacterSearch

Znany również jako: Reklamy PublicCharacterSearch
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć PublicCharacterSearch z komputerów Mac

Czym jest PublicCharacterSearch?

Celem PublicCharacterSearch jest generowanie przychodów dla programistów poprzez wyświetlanie reklam, promowanie fałszywej wyszukiwarki i zbieranie różnych danych. Ta aplikacja działa zarówno jako adware, jak i porywacz przeglądarki. Ludzie często pobierają te aplikacje nieumyślnie i dlatego są one klasyfikowane jako potencjalnie niechciane aplikacje (PUA). Ta konkretna aplikacja jest rozpowszechniana przez zamaskowanie jej jako instalatora Adobe Flash Player (jest instalowana za pomocą fałszywego instalatora).

PublicCharacterSearch adware

Zwykle oprogramowanie obsługiwane przez reklamy, takie jak PublicCharacterSearch, wyświetla reklamy, które zakrywają zawartość odwiedzanych stron. Na przykład reklamy kuponowe, banerowe, ankietowe i pop-up. Po kliknięciu te zwykle otwierają różne podejrzane witryny, a nawet uruchamiają skrypty zaprojektowane do pobierania i instalowania bardziej niechcianego oprogramowania. Jak wspomniano, PublicCharacterSearch działa jako adware, ale także jako porywacz przeglądarki. Dlatego promuje adres fałszywej wyszukiwarki, przypisując go jako adres domyślnej wyszukiwarki, strony głównej i nowej karty. Zazwyczaj użytkownicy są zmuszeni do odwiedzenia tego adresu po otwarciu przeglądarki, nowej karty lub wpisaniu zapytań wyszukiwania (o ile porywacz przeglądarki jest zainstalowany). Zarówno porywacze przeglądarki, jak i aplikacje typu adware mogą zapisywać takie dane, jak odwiedzane strony internetowe, wprowadzone zapytania wyszukiwania, geolokalizacje, adresy IP itp. Mogą również zbierać poufne informacje. Ponadto osoby stojące za aplikacjami, takimi jak PublicCharacterSearch, mogą sprzedawać wszystkie zebrane informacje stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom), które następnie wykorzystują je do generowania przychodów w inny sposób. Fałszywe instalatory Adobe Flash Player mogą być używane do dystrybucji PUA, takich jak PublicCharacterSearch, a także złośliwego oprogramowania, w tym ransomware, oprogramowanie trypu trojańskiego i innych złośliwych programów. Jeśli PublicCharacterSearch jest zainstalowane w twojej przeglądarce lub na komputerze, natychmiast je usuń.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Reklamy PublicCharacterSearch
Typ zagrożenia Adware, malware Mac, wirus Mac.
Nazwy wykrycia Avast (MacOS:Adload-AD [Trj]), AVG (MacOS:Adload-AD [Trj]), ESET-NOD32 (wariant OSX/TrojanDownloader.Adload.AE), Kaspersky (Not-a-virus:HEUR:AdWare.OSX.Cimpli.k), Pełna lista (VirusTotal).
Dodatkowe informacje Ta aplikacja należy do rodziny malware Adload.
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby wyeliminować Reklamy PublicCharacterSearch, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.

PublicCharacterSearch jest podobne do AimSearch, QuestSearch, InfoSearch i wielu innych aplikacji tego typu. Większość z tych aplikacji jest reklamowana jako użyteczne i legalne, jednak wyświetlają one reklamy i zbierają informacje o systemie użytkownika. Większość z nich jest bezużyteczna i może być przyczyną problemów związanych z prywatnością w internecie, bezpieczeństwem przeglądania, a nawet kradzieżą tożsamości. Dlatego nigdy nie należy ufać adware i innemu oprogramowaniu tego rodzaju.

Jak zainstalowano PublicCharacterSearch na moim komputerze?

PublicCharacterSearch jest często instalowane nieumyślnie przez fałszywy instalator, który rzekomo instaluje Adobe Flash Player. Te aplikacje są pobierane/instalowane przez klikanie zwodniczych reklam, które wykonują określone skrypty lub przez pobieranie i instalowanie programów, które mają dołączone PUA jako „dodatkowe oferty". Ogólnie informacje o dodatkowo dołączonych aplikacjach można znaleźć w takich ustawieniach, jak „Zaawansowane", „Niestandardowe" itd. Jednak użytkownicy mogą pozostawić je niezmienione, co niechcący pozwoli na infiltrację PUA. Ta metoda dystrybucji jest nazywana „sprzedażą wiązaną".

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Zaleca się pobieranie oprogramowania wyłącznie z wiarygodnych, oficjalnych witryn i za pośrednictwem bezpośrednich linków. Nie jest bezpieczne korzystanie z zewnętrznych programów do pobierania/instalowania), sieci peer-to-peer, takich jak klienci torrent, eMule (lub innych sieci tego typu), nieoficjalnych witryn itp. Zwykle te kanały/narzędzia zarabiają na promowaniu PUA lub złośliwych programów. Sprawdź wszystkie „Niestandardowe" i „Zaawansowane" ustawienia i odrzuć oferty pobrania lub zainstalowania dodatkowych niechcianych aplikacji przed zakończeniem samego procesu. Nie klikaj natrętnych reklam wyświetlanych na podejrzanych stronach internetowych, ponieważ mogą one otwierać różne podejrzane witryny, a nawet pobierać i instalować niechciane aplikacje. Usuń wszystkie niechciane, nieznane aplikacje (rozszerzenia, dodatki, wtyczki), które są zainstalowane w przeglądarce. To samo dotyczy oprogramowania tego rodzaju, które jest zainstalowane na komputerze (w systemie operacyjnym). Jeśli twój komputer jest już zainfekowany PublicCharacterSearch, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to adware.

Pliki powiązane z adware PublicCharacterSearch, które należy usunąć:

  • ~/Library/Application Support/com.PublicCharacterSearch/PublicCharacterSearch
  • ~/Library/Application Support/com.PublicCharacterSearchDaemon/PublicCharacterSearch
  • ~/Library/LaunchAgents/com.PublicCharacterSearch.plist
  • ~/Library/LaunchDaemons/com.PublicCharacterSearchDaemon.plist

WAŻNA UWAGA! Nieuczciwe konfiguratory/aplikacje, które promują witrynę PublicCharacterSearch, mają na celu utworzenie nowego profilu urządzenia. Dlatego przed podjęciem dalszych kroków usuwania wykonaj następujące czynności:

1) Na pasku menu kliknij ikonę "Preferencje" i wybierz "Profile".

Remove rogue profiles designed to promote PublicCharacterSearch (Step 1)

2) Wybierz profil "PublicCharacterSearch" i usuń go.

Remove rogue profiles designed to promote PublicCharacterSearch (Step 2)

3) Wykonaj pełne skanowanie systemu za pomocą oprogramowania antywirusowego Combo Cleaner.

Po wykonaniu tych czynności możesz przejść do dalszych kroków usuwania tego adware/porywacza przeglądarki.

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Reklamy PublicCharacterSearch: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Reklamy PublicCharacterSearch. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner (Mac) Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie adware PublicCharacterSearch:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z PublicCharacterSearch z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z reklamy publiccharactersearch:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki reklamy publiccharactersearch z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z reklamy publiccharactersearch z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy publiccharactersearch z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy publiccharactersearch z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

Kliknij, aby opublikować komentarz

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Reklamy PublicCharacterSearch kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Reklamy PublicCharacterSearch na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Reklamy PublicCharacterSearch dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner (Mac)

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraWybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.