FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć keyloggera Matiex?

Znany również jako: Rejestrator naciśnięć klawiszy Matiex
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Poradnik usuwania wirusa Matiex

Czym jest Matiex?

Matiex to nazwa rejestratora naciśnięć klawiszy, który może wykonywać zrzuty ekranu, nagrywać dźwięk za pomocą mikrofonu komputerowego oraz dane zapisywane w schowku systemowym. Jego użytkownicy mogą odbierać zarejestrowane dane za pośrednictwem Telegramu, SMTP, FTP i Discord. Badania pokazują, że ten rejestrator naciśnięć klawiszy można kupić za 25$, 60$ lub 99 $. Jego cena zależy od planu subskrypcji. Z reguły cyberprzestępcy próbują oszukać użytkowników, aby zainstalowali takie oprogramowanie na swoich komputerach, aby ukraść poufne informacje, które mogą zostać wykorzystane do generowania przychodów.

Matiex malware

Rejestrator naciśnięć klawiszy to rodzaj oprogramowania, które jest często używane przez cyberprzestępców w celu monitorowania i rejestrowania każdego naciśnięcia klawisza wpisanego na klawiaturze zainfekowanego komputera. W większości przypadków cyberprzestępcy próbują wykraść takie informacje, jak loginy, hasła (i inne dane uwierzytelniające), dane karty kredytowej i inne poufne dane osobowe. Ten konkretny keylogger może być używany do robienia zrzutów ekranu, uzyskiwania dostępu i korzystania z mikrofonu komputerowego, a także kradzieży danych zapisanych w schowku systemu operacyjnego. Dlatego cyberprzestępcy stojący za Matiex mogą nadużywać skradzionych informacji i/lub innych danych, do których uzyskuje dostęp, do kradzieży tożsamości, kont osobistych, dokonywania oszukańczych zakupów, transakcji i innych złośliwych celów. Dodatkowo Matiex jest w stanie generować fałszywe wiadomości (pop-upy) zawierające dowolny tekst, a także zawiera funkcję "autodestrukcji", która pozwala temu keyloggerowi odinstalować się w określonym czasie. Jeśli istnieje jakikolwiek powód, by podejrzewać, że na komputerze jest zainstalowany Matiex lub inne złośliwe oprogramowanie tego typu, należy je natychmiast odinstalować. Posiadanie komputera zainfekowanego keyloggerem może być przyczyną poważnych problemów, takich jak kradzież tożsamości, utrata pieniędzy, utrata dostępu do osobistych, ważnych kont internetowych itp.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Rejestrator naciśnięć klawiszy Matiex
Typ zagrożenia Keylogger, wirus kradnący hasła, malware bankowe, spyware.
Nazwy wykrycia Avast (VBA:Downloader-GAK [Trj]), BitDefender (Trojan.GenericKD.34198436), ESET-NOD32 (VBA/TrojanDownloader.Agent.TVO), Kaspersky (HEUR:Trojan-Downloader.MSOffice.SLoad.gen), Pena lista(VirusTotal)
Objawy Keyloggery są zaprojektowane, aby podstępnie infiltrować komputer ofiary i pozostawać cichymi, w wyniku czego na zainfekowanej maszynie nie ma jasno widocznych objawów.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail, złośliwe ogłoszenia internetowe, inżynieria społeczna, narzędzia "łamania" oprogramowania.
Zniszczenie Skradzione hasła i informacje bankowe, kradzież tożsamości, komputer ofiary dodany do botnetu.
Usuwanie

Aby wyeliminować Rejestrator naciśnięć klawiszy Matiex, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Hakops, Amadey i Cheetah to kilka przykładów innych złośliwych programów, które działają jako keyloggery. W większości przypadków cyberprzestępcy próbują nakłonić użytkowników do zainstalowania takiego oprogramowania, aby ukraść te informacje i wykorzystać je w celu generowania jak największych przychodów. Istnieje również wiele legalnych rejestratorów naciśnięć klawiszy, chociaż w niektórych przypadkach cyberprzestępcy wykorzystują je również do szpiegowania swoich ofiar. Innymi słowy, legalne keyloggery mogą być również wykorzystywane do złośliwych celów.

W jaki sposób Matiex przeniknął do mojego komputera?

Badania pokazują, że cyberprzestępcy wykorzystują złośliwe kampanie spamowe (e-mailowe) jako narzędzie do oszukiwania użytkowników, aby zainstalowali Matiex na swoich komputerach. Mówiąc dokładniej, wysyłają e-maile zawierające złośliwy załącznik (dokument Microsoft Office Excel). Wspomniany złośliwy dokument jest w stanie zainstalować Matiex tylko wtedy, gdy użytkownicy go otworzą i umożliwią edycję treści/zawartość (polecenia makr). Chociaż złośliwe dokumenty otwierane za pomocą wersji pakietu Microsoft Office wydanych przed 2010 rokiem infekują komputery bez pytania o jakiekolwiek uprawnienia. Pakiet Microsoft Office 2010 i nowsze wersje zawierają tryb „Widoku chronionego", który zapobiega automatycznej instalacji malware przez złośliwe dokumenty.

Jak uniknąć instalacji złośliwego oprogramowania?

Zdecydowanie zaleca się ignorowanie nieistotnych e-maili zawierających załączniki lub linki internetowe. Warto wspomnieć, że użytkownicy otrzymują złośliwe wiadomości kampanii spamowych z nieznanych i podejrzanych adresów. Ponadto takie e-maile często są maskowane jako ważne, oficjalne, wysyłane przez legalne firmy, organizacje. Ponadto oprogramowania nie należy pobierać (ani instalować) za pośrednictwem zewnętrznych programów pobierania (lub instalatorów), sieci peer-to-peer, nieoficjalnych witryn, nieoficjalnych stron, witryn z bezpłatnym hostingiem plików itp. Pliki i programy należy pobierać wyłącznie z oficjalnych witryn internetowych i poprzez bezpośrednie linki. Ważne jest również, aby aktualizować i/lub aktywować zainstalowane oprogramowanie wyłącznie za pomocą narzędzi lub wbudowanych funkcji zaprojektowanych przez oficjalnych programistów. Nie jest legalne aktywowanie programów licencjonowanych za pomocą narzędzi do łamania zabezpieczeń. Na koniec, każdy komputer jest bezpieczniejszy, jeśli jest regularnie skanowany za pomocą renomowanego oprogramowania antyszpiegowskiego lub antywirusowego. Jeśli uważasz, że twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć infiltrujące malware.

Złośliwa wiadomość e-mail używana do dystrybucji Matiex:

matiex keylogger spreading email

Tekst w tej wiadomości:

Temat: Faktura LPG81901- Potwierdź dane bankowe z końcówką 692

DO:
Od: ClassNK Finance Department (PIC: T.Maezawa/Mr.)

Nasz nr ref.: 20FC0507TM08

 

Szanowny Panie, Szanowna Pani,

 

Państwa agent udostępnił dwa różne konta. Jesteśmy podejrzliwi ze względu na wysoki wskaźnik oszustw. Postanowiliśmy skontaktować się z Państwem bezpośrednio, aby potwierdzić, które z kont wymienionych na załączonej fakturze frachtowej jest Państwa. Będziemy również wdzięczni, jeśli Państwo zadzwonią, aby to zweryfikować telefonicznie + 81-3-5226-2052. Prosimy o potraktowanie tego e-maila jako pilnego.

 

Oczekujemy na kontakt zwrotny.

 

Z poważaniem,
S. Hatogai, Dyrektor Generalny Działu Finansów

**************************************************
NIPPON KAIJI KYOKAI (ClassNK) DZIAŁ FINANSÓW 4-7,
Kioi-Cho, Chiyoda-Ku, Tokio 102-8567,
JapanTEL: +81-3-5226-2052 FAX: +81-3-5226-2108
E--mail: fnd@classnk.or.jp
*************************************************

Złośliwy dokument MS Excel zaprojektowany do instalowania Matiex:

matiex keylogger malicious instructions

Zrzuty ekranu strony promocyjnej Matiex:

matiex keylogger download website matiex keylogger download website matiex keylogger download website matiex keylogger download website matiex keylogger download website matiex keylogger download website

Zrzuty ekranu panelu administracyjnego Matiex:

matiex keylogger admin panel matiex keylogger admin panel

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Rejestrator naciśnięć klawiszy Matiex: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Rejestrator naciśnięć klawiszy Matiex. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Combo Cleaner. Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

malicious process running on user's computer sample

Jeśli zaznaczyłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

manual malware removal step 1Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatyczne uruchamianie aplikacji, rejestr i lokalizacje systemów plików:

screenshot of autoruns application

manual malware removal step 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w „Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij „Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij „5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

 

manual malware removal step 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

extract autoruns.zip and run autoruns.exe

manual malware removal step 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" i „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Click 'Options' at the top and uncheck 'Hide Empty Locations' and 'Hide Windows Entries' options

manual malware removal step 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz wyeliminować.

YoPowinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po zlokalizowaniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń".u should write down its full path and name. Note that some malware hides process names under legitimate Windows process names. At this stage, it is very important to avoid removing system files. After you locate the suspicious program you wish to remove, right click your mouse over its name and choose "Delete".

locate the malware file you want to remove

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

searching for malware file on your computer

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware. Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji, niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego.

Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Combo Cleaner.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Rejestrator naciśnięć klawiszy Matiex kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Rejestrator naciśnięć klawiszy Matiex na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Rejestrator naciśnięć klawiszy Matiex dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraWybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.