FacebookTwitterLinkedIn

Napraw wysokie użycie sieci Svchost.exe

Jak naprawić wysokie wykorzystanie sieci Svchost.exe?

Proces svchost.exe (Service Host lub SvcHost) umożliwia systemowi Windows hostowanie usług. Jeśli zauważyłeś, że Svchost.exe powoduje duże obciążenie sieci, przeczytaj ten artykuł, aby to naprawić.

svchost wysokie użycie sieci

Svchost to proces systemowy, który obsługuje jednocześnie wiele usług systemu Windows. Po otwarciu Menedżera zadań widać, że działa wiele procesów Hosta usługi. Usługi hostowane przez hosta usług są zwykle przypisywane do różnych grup, z którymi są powiązane.

Gdyby każda usługa działała w ramach jednego procesu Hosta usługi, pojedyncza awaria usługi mogłaby spowodować uszkodzenie całego systemu operacyjnego Windows. Dlatego proces Service Hosts umożliwia płynne działanie systemu Windows i uniknięcie jakichkolwiek problemów.

Proces svchost.exe jest ważną częścią Windows i jest niezbędny do prawidłowego działania systemu Windows. Jak jednak wspomniano, może to powodować duże wykorzystanie sieci i jest to normalne zachowanie.

Nie możesz wyłączyć ani usunąć tego procesu — może to spowodować więcej szkód niż pożytku. Istnieje jednak alternatywne rozwiązanie tego problemu, które można zastosować w systemie operacyjnym. Przeczytaj poniższy przewodnik, aby uzyskać szczegółowe informacje.

Film pokazujący, jak naprawić wysokie użycie sieci Svchost.exe:

Spis treści:

Wyłącz BITS

Wielu użytkowników, którzy napotkali wysokie użycie sieci spowodowane przez proces svchost.exe, zgłasza, że wyłączenie usługi BITS (usługi inteligentnego transferu w tle) rozwiązało problem i sieć wróciła do normy.

Usługi Windows (znane również jako services.msc) służą do zmiany sposobu działania usług systemu Windows w systemie. Możesz zmieniać ustawienia usługi ze względów bezpieczeństwa, rozwiązywania problemów i wydajności. Usługa transferu inteligencji w tle (BITS) przesyła pliki w tle przy użyciu bezczynnej przepustowości sieci.

Wadą zatrzymania tej usługi jest to, że wszelkie aplikacje zależne od usługi BITS, takie jak Windows Update, nie będą w stanie automatycznie pobierać programów i innych informacji. Niemniej jednak możesz to zrobić ręcznie i ponownie włączyć usługę w razie potrzeby.

Aby wyłączyć usługę BITS, otwórz okno dialogowe Uruchom. Naciśnij klawisz Windows (Win) + R lub po prostu kliknij prawym przyciskiem myszy Start i wybierz „Uruchom" z menu kontekstowego. Wpisz „services.msc" w oknie dialogowym Uruchom i naciśnij Enter lub kliknij „OK".

wyłącz BITS krok 1

Zobaczysz listę usług Windows. Znajdź usługę inteligentnego transferu w tle, kliknij ją prawym przyciskiem myszy i wybierz „Właściwości" z menu kontekstowego.

wyłącz BITS krok 2

W oknie Właściwości usługi inteligentnego transferu w tle znajdź i zmień typ uruchomienia na „Wyłączone" i kliknij przycisk „Zatrzymaj", aby zatrzymać działanie usługi. Kliknij „Zastosuj", aby zapisać zmiany i zamknąć okna usług.

wyłącz BITS krok 3

[Wróć do Spisu treści]

Przeskanuj system w poszukiwaniu malware

Twój komputer może być zainfekowany przez malware lub wirusy, powodując wysokie wykorzystanie sieci poprzez proces svchsot.exe. W takim przypadku zalecamy przeskanowanie systemu za pomocą oprogramowania antywirusowego.

Możesz użyć programu Windows Defender (wbudowanego programu antywirusowego), który chroni komputer przed wirusami, oprogramowaniem szpiegującym i innym malware. Alternatywnie możesz uruchomić inne oprogramowanie antywirusowe innej firmy, jeśli jest zainstalowane.

Aby uruchomić pełne skanowanie systemu za pomocą programu Windows Defender, wpisz „wirus" w wyszukiwarce i kliknij wynik „Ochrona przed wirusami i zagrożeniami".

przeskanuj system w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania krok 1

W oknie Ochrona przed wirusami i zagrożeniami kliknij „Skanowanie zaawansowane".

przeskanuj system w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania krok 2

Wybierz „Pełne skanowanie" i kliknij „Skanuj teraz". Rozpocznie się skanowanie twojego systemu w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania. Jeśli zostaną znalezione jakiekolwiek wirusy, usuń je.

przeskanuj system w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania krok 3

Możesz także wybrać skaner wirusów/złośliwego oprogramowania z naszej listy najlepszych programów antywirusowych. Lista zawiera dobrze znane najlepsze programy do usuwania programów szpiegujących i pomoże ci wybrać odpowiednie oprogramowanie do ochrony komputera. Znajdź listę pod tym linkiem.

Mamy nadzieję, że jedna z powyższych metod rozwiązała problem, a proces scvhost.exe nie powoduje już dużego obciążenia sieci. Jeśli znasz inne rozwiązania tego problemu nie wymienione w naszym przewodniku, podziel się nimi z nami, zostawiając komentarz poniżej.

[Początek strony]

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Rimvydas Iliavicius

Rimvydas jest badaczem z ponad czteroletnim doświadczeniem w branży cyberbezpieczeństwa. Studiował na Uniwersytecie Technicznym w Kownie, a w 2017 roku uzyskał tytuł magistra tłumaczeń i lokalizacji tekstów technicznych. Jego zainteresowania komputerami i technologią sprawiły, że stał się wszechstronnym autorem w branży IT. W PCrisk jest odpowiedzialny za pisanie szczegółowych artykułów poradnikowych dla systemu Microsoft Windows. Skontaktuj się z Rimvydasem Iliaviciusem.

Nasze przewodniki usuwania złośliwego oprogramowania są bezpłatne. Jeśli jednak chcesz nas wesprzeć, możesz przesłać nam darowiznę.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Przeczytaj ten artykuł w innych językach
Usuwanie wirusów i malware

Ta strona zawiera informacje o tym, jak uniknąć infekcji z powodu malware lub wirusów.

Usuwanie malware