FacebookTwitterLinkedIn

Jak naprawić błąd „Nie można znaleźć określonego modułu”?

Jak naprawić błąd „Nie można znaleźć określonego modułu" w Windows 10?

Nie można znaleźć określonego modułu" to błąd RunDLL. Jest powiązany z plikami DLL (.dll) powiązanymi z Rejestrem Windows i używanymi do uruchamiania zadań przetwarzanych jednocześnie przez różne programy.

nie można znaleźć określonego modułu w systemie Windows 10

Błędy RunDLL zwykle występują, gdy program nie ma dostępu do określonego kodu. Błędy te mogą być również spowodowane przez wirusa lub złośliwe oprogramowanie.

Błąd „Nie można znaleźć określonego modułu" często pojawia się podczas uruchamiania systemu Windows lub podczas uruchamiania określonego programu. Zwykle powodują go uszkodzone lub brakujące pliki .dll.

Może to być spowodowane nieprawidłowym działaniem Rejestru Windows, spowodowanym przez programy, których dezinstalacja się nie powiedzie. Zatem głównymi przyczynami tego błędu są:

  1. Uszkodzone lub brakujące pliki .dll.
  2. Uszkodzone wpisy rejestru systemu Windows.
  3. Nieprawidłowa instalacja lub dezinstalacja programów.
  4. Infekcje malware.
  5. Nieaktualne sterowniki.

Błąd często określa, która część systemu działa nieprawidłowo i podaje pełną ścieżkę do nazwy pliku DLL. Posiadanie tych informacji ułatwia naprawienie tego błędu.

Poniższy przewodnik opisuje różne metody rozwiązania błędu „Nie można znaleźć określonego modułu".

Film pokazujący, jak naprawić błąd „Nie można znaleźć określonego modułu":

Spis treści:

Uruchom Kontroler plików systemowych

Kontroler plików systemowych (SFC) to narzędzie w systemie Windows, które umożliwia użytkownikom skanowanie w poszukiwaniu uszkodzeń w plikach systemu Windows i przywracanie ich. W tym przewodniku opisano, jak uruchomić narzędzie Kontroler plików systemowych (SFC.exe), aby przeskanować pliki systemowe i naprawić brakujące lub uszkodzone pliki systemowe (w tym pliki .DLL).

Aby go uruchomić, najpierw otwórz wiersz polecenia, wpisując „wiersz polecenia" w wyszukiwarce, kliknij prawym przyciskiem myszy „Wiersz polecenia", a następnie z wybierz „Uruchom jako administrator" z rozwijanego menu, aby uruchomić wiersz polecenia z uprawnieniami administratora. Aby wykonać skanowanie SFC, musisz uruchomić wiersz polecenia z podwyższonym poziomem uprawnień.

uruchom narzędzie do sprawdzania plików systemowych, krok 1

Wpisz „sfc / scannow" w oknie wiersza polecenia i naciśnij klawisz Enter na klawiaturze, aby wykonać to polecenie. Kontroler plików systemowych zostanie uruchomiony i ukończenie skanowania powinno zająć trochę czasu.

Poczekaj na zakończenie procesu skanowania i uruchom ponownie komputer. Sprawdź, czy to naprawi błąd „Nie można znaleźć określonego modułu".

uruchom narzędzie do sprawdzania plików systemowych, krok 2

[Wróć do Spisu treści]

Przeskanuj swój system w poszukiwaniu wirusów

Wykonaj pełne skanowanie systemu i sprawdź, czy wykryje ono malware na komputerze. Możesz użyć programu Windows Defender (wbudowanego programu antywirusowego), który chroni komputer przed wirusami, oprogramowaniem szpiegującym i innym złośliwym oprogramowaniem.

Aby uruchomić pełne skanowanie systemu za pomocą programu Windows Defender, wpisz „wirus" w wyszukiwarce i kliknij wynik „Ochrona przed wirusami i zagrożeniami".

przeskanuj system w poszukiwaniu wirusów krok 1

W oknie Ochrona przed wirusami i zagrożeniami kliknij „Skanowanie zaawansowane".

przeskanuj system w poszukiwaniu wirusów krok 2

Wybierz „Pełne skanowanie" i kliknij „Skanuj teraz". Rozpocznie się skanowanie twojego systemu w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania. Jeśli zostaną znalezione jakiekolwiek wirusy, usuń je.

przeskanuj system w poszukiwaniu wirusów krok 3

Możesz wybrać skaner wirusów i złośliwego oprogramowania z naszej listy najlepszych programów antywirusowych. Lista zawiera dobrze znane najlepsze programy do usuwania programów szpiegujących i pomoże Ci wybrać odpowiednie oprogramowanie do ochrony komputera. Znajdź listę, klikając ten link.

Jeśli oprogramowanie antywirusowe nie może znaleźć żadnych wirusów ani złośliwego oprogramowania związanych z plikiem .dll wymienionym w komunikacie o błędzie, może być konieczne uruchomienie skanowania w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania w trybie awaryjnym. Tryb awaryjny to diagnostyczny tryb uruchamiania w systemach Windows służący do uzyskiwania ograniczonego dostępu do systemu Windows, gdy system operacyjny nie uruchamia się lub nie działa normalnie.

Jednym z najczęstszych kroków podczas rozwiązywania problemów z komputerem jest uruchomienie w trybie awaryjnym. Tryb awaryjny uruchamia Windows w stanie podstawowym, używając ograniczonego zestawu plików i sterowników.

Może pomóc w rozwiązywaniu problemów na komputerze i może być skutecznym sposobem skanowania systemu w poszukiwaniu malware. Przeczytaj ten przewodnik, aby dowiedzieć się, jak uruchomić Windows w trybie awaryjnym.

[Wróć do Spisu treści]

Zakończ procesy związane z konkretnym plikiem .Dll

Wpisz „opcje eksploratora plików" w wyszukiwarce i wybierz Opcje Eksploratora plików z menu kontekstowego.

zakończyć procesy związane z konkretnym dll krok 1

W oknie Opcje Eksploratora plików przejdź do zakładki „Widok". Zobaczysz listę opcji w „Ustawieniach zaawansowanych".

Włącz opcję „Pokaż ukryte pliki, foldery i dyski", a następnie odznacz opcję „Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego (zalecane)". Kliknij „Zastosuj", aby zapisać zmiany.

zakończyć procesy związane z konkretnym dll krok 2

Teraz ponownie uruchom Windows w trybie awaryjnym, tylko tym razem wybierz „Tryb awaryjny z obsługą sieci". Uruchom Windows w trybie awaryjnym z obsługą sieci i otwórz Menedżera zadań, naciskając klawisze Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze lub po prostu kliknij prawym przyciskiem myszy Start i wybierz „Menedżer zadań".

zakończyć procesy związane z konkretnym dll krok 3

W zakładce „Procesy" znajdź program powiązany z plikiem .dll powodującym błąd, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz „Zakończ zadanie" z menu kontekstowego.

zakończyć procesy związane z konkretnym dll krok 4

Na koniec musisz wprowadzić pewne zmiany w rejestrze systemu Windows. Aby edytować rejestr, musisz użyć Edytora rejestru systemu Windows.

Aby otworzyć Edytor rejestru, kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz „Uruchom" z menu kontekstowego. Wpisz „regedit" i naciśnij Enter lub kliknij „OK".

zakończyć procesy związane z konkretnym dll krok 4

Teraz podążaj tymi ścieżkami i usuń wpisy, klikając je prawym przyciskiem myszy i wybierając „Usuń" z menu kontekstowego:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnce
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnce

end processes related to the particular dll step 6

Uruchom ponownie komputer i sprawdź, czy to naprawiło błąd „Nie można znaleźć określonego modułu".

Mamy nadzieję, że te rozwiązania były pomocne i można było naprawić błąd „Nie można znaleźć określonego modułu", wykonując poniższe czynności. Jeśli znasz inne metody rozwiązania problemu nie wymienione w naszym przewodniku, podziel się nimi z nami, zostawiając komentarz w sekcji poniżej.

[Początek strony]

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Rimvydas Iliavicius

Rimvydas jest badaczem z ponad czteroletnim doświadczeniem w branży cyberbezpieczeństwa. Studiował na Uniwersytecie Technicznym w Kownie, a w 2017 roku uzyskał tytuł magistra tłumaczeń i lokalizacji tekstów technicznych. Jego zainteresowania komputerami i technologią sprawiły, że stał się wszechstronnym autorem w branży IT. W PCrisk jest odpowiedzialny za pisanie szczegółowych artykułów poradnikowych dla systemu Microsoft Windows. Skontaktuj się z Rimvydasem Iliaviciusem.

Nasze przewodniki usuwania złośliwego oprogramowania są bezpłatne. Jeśli jednak chcesz nas wesprzeć, możesz przesłać nam darowiznę.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Przeczytaj ten artykuł w innych językach
Usuwanie wirusów i malware

Ta strona zawiera informacje o tym, jak uniknąć infekcji z powodu malware lub wirusów.

Usuwanie malware