FacebookTwitterLinkedIn

Jak rozwiązać problem czarnego ekranu na Mac?

Jak rozwiązać problem z uruchomieniem komputera Mac na czarnym ekranie?

Nawet drobne problemy z komputerem Mac mogą wyglądać na rzeczywistą awarię sprzętu. Błędy te są jednak związane z oprogramowaniem i w wielu przypadkach można je rozwiązać bez konieczności oddawania komputera do serwisu.

wprowadzenie do czarnego ekranu

Jeden, niezbyt powszechny, ale bardzo niepokojący problem występuje, gdy komputer losowo ładuje się do całkowicie czarnego ekranu. To naprawdę pozostawia wrażenie, że twój komputer wymaga naprawy sprzętu, ale powinieneś wypróbować kilka wskazówek dotyczących rozwiązywania problemów i rozwiązań przed oddaniem komputera do serwisu.

W tym artykule opisano kilka najpopularniejszych wskazówek dotyczących tego, co zrobić, jeśli komputer Mac uruchomił się w trybie pełnego czarnego ekranu.

Spis treści:

Przywróć kontroler zarządzania systemem

Pierwszym krokiem, od którego powinieneś zacząć, jest przywrócenie SMC. Ten krok może rozwiązać wiele problemów spowodowanych przez problemy z zasilaniem, wentylatorami, ogrzewaniem, spaniem i wyświetlaniem.

W przypadku większości modeli laptopów Apple wyprodukowanych po 2012 roku ścieżka przywracania SMC jest taka sama i należy wykonać następujące czynności:

1. Wyłącz komputer Mac i podłącz zasilacz. W większości przypadków będzie to Twój MagSafe.
2. Następnie przytrzymaj przyciski Shift, Control, Option i Power przez kilka sekund.
3. Na koniec zwolnij wszystkie klawisze jednocześnie, a następnie uruchom komputer w zwykły sposób.

retina-smc-resetWłaściciele komputerów Mac wydanych w 2012 roku lub wcześniejszych powinni szukać wskazówek, jak przywrócić SMC tutaj, tam również znajdziesz inne problemy spowodowane przez SMC i jak je przywrócić.

[Wróć do Spisu treści]

Wypróbuj sekwencję naciśnięć klawiszy

Ponieważ ekran jest czarny, może się wydawać, że nie możesz nic zrobić z komputerem, ale to nieprawda. Nawet jeśli twój ekran nic nie pokazuje, twój Mac prawdopodobnie nadal rozpoznaje sygnały klawiatury. W niektórych przypadkach ta sekwencja kilku przycisków pomaga rozwiązać problem z czarnym ekranem.

1. Naciśnij raz przycisk zasilania lub WYŁĄCZ — wywoła to okno dialogowe opcji zasilania, którego nie możesz zobaczyć.
2. Naciśnij przycisk S — jest to polecenie usypiające komputer Mac.
3. Przytrzymaj przycisk zasilania, aż usłyszysz, że wyłączenie dysku twardego jest wymuszone. Poczekaj około 15 sekund, a następnie uruchom komputer w zwykły sposób.

sleep-force-shuttdown

To rozwiązanie nie gwarantuje rozwiązania problemu z czarnym ekranem, ale czasami działa, więc zawsze warto spróbować.

[Wróć do Spisu treści]

Przywróć PRAM swojego komputera Mac

Jeśli żaden z powyższych kroków nie pomógł, możesz również spróbować przywrócić PRAM. PRAM ma stosunkowo podobne przeznaczenie do SMC, z tą tylko różnicą, że zapisuje informacje w pamięci. Proces przywracania PRAM jest również zbliżony do NVRAM.

1. Uruchom ponownie komputer Mac i jak tylko usłyszysz jego uruchomienie, przytrzymaj jednocześnie kombinację klawiszy Command, Option, P i R.
2. W momencie, gdy ponownie usłyszysz dźwięk rozruchu, zwolnij klawisze. To poinformuje Cię, że PRAM został przywrócony, więc pozwól swojemu komputerowi uruchomić się jak zwykle.

pram-reset-mac

Po wykonaniu tych kroków komputer Mac powinien uruchomić się bez całkowicie wyświetlania czarnego błędu.

[Wróć do Spisu treści]

Wpisz swoje hasło, naciśnij Return

Ostatecznie, jeśli nadal masz problem z czarnym ekranem, możesz wypróbować tę alternatywę i na pierwszy rzut oka wygląda ona na beznadziejną metodę, jednak wiele osób twierdzi, że również im pomaga. Wszystko, co tak naprawdę musisz zrobić w tej metodzie, to zalogować się tak, jakby wszystko działało dobrze.

1. Gdy komputer Mac uruchomi się na czarno, wprowadź hasło, którego jak zwykle używasz do logowania się do komputera Mac.
2. Po wprowadzeniu hasła naciśnij przycisk Return na klawiaturze. Jeśli ta sztuczka zadziałała, zauważysz to natychmiast, ponieważ czarny ekran zniknie i załaduje twój zwykły pulpit.

[Początek strony]

▼ Pokaż dyskusję

O autorce:

Karolina Peistariene

Autorka poradników dla użytkowników komputerów Mac. Odpowiedzialna za zbieranie, analizowanie i prezentowanie artykułów dotyczących rozwiązywania problemów związanych z problemami z macOS. Lata doświadczenia z systemem macOS w połączeniu z solidnymi umiejętnościami badawczymi i analitycznymi pomagają Karolinie zapewniać czytelnikom skuteczne i pomocne rozwiązania, a także wprowadzać różne funkcje, które ma do zaoferowania Mac. Skontaktuj się z Karoliną Peistariene.

Nasze przewodniki usuwania złośliwego oprogramowania są bezpłatne. Jeśli jednak chcesz nas wesprzeć, możesz przesłać nam darowiznę.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Przeczytaj ten artykuł w innych językach
Usuwanie wirusów i malware

Ta strona zawiera informacje o tym, jak uniknąć infekcji z powodu malware lub wirusów.

Usuwanie malware