FacebookTwitterLinkedIn

Usuwanie trojana Wacatac z twojego komputera

Znany również jako: Wirus Trojan:Win32/Wacatac
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Poradnik usuwania wirusa Wacatac

Czym jest Wacatac?

Wacatac (znany również jako Trojan:Win32/Wacatac) jest infekcją trojańską, która potajemnie infiltruje komputery i wykonuje różne złośliwe działania. Cyberprzestępcy zazwyczaj rozsyłają to złośliwe oprogramowanie, wykorzystując kampanie spamowe e-mail i fałszywe narzędzia łamania oprogramowania.

Wacatac malware

Trojany tego typu mogą wyrządzić wiele szkód. Mogą zbierać dane osobowe (takie jak loginy/hasła, informacje bankowe itp.). Deweloperzy (cyberprzestępcy) dążą do generowania jak największego dochodu. Z tego powodu śledzenie danych najprawdopodobniej doprowadzi do poważnych problemów związanych z prywatnością i ogromnych strat finansowych, ponieważ oszuści mogą łatwo nadużywać porwanych kont za pomocą zakupów online, bezpośrednich przelewów pieniężnych itd. Ponadto, oszuści mogą próbować pożyczyć pieniądze od kontaktów ofiary w sieciach społecznościowych, poczcie e-mail itp. Dlatego też, oprócz utraty wszystkich swoich oszczędności, ofiary mogą również wpaść w ogromne długi. Wirusy trojańskie prawdopodobnie powodują tak zwane „infekcje łańcuchowe". Infiltrują komputery i wprowadzają do nich dodatkowe złośliwe oprogramowanie (np. ransomware, górników kryptowaluty, etc.) itp.). Infekcje ransomware mają za zadanie odszyfrowanie danych i żądanie okupu. Odzyskanie plików bez deweloperów ransomware jest najprawdopodobniej niemożliwe. Dlatego też obecność takich infekcji zazwyczaj prowadzi do trwałych strat danych. Górnicy kryptowaluty mają na celu nadużywanie zainfekowanych maszyn do wydobywania kryptowalut. Proces ten wymaga dużej ilości zasobów systemu, co oznacza, że ​​komponenty komputera zaczynają generować nadmierne ciepło i mogą zostać trwale uszkodzone. W rzadkich przypadkach trojany rozsyłają również porywaczy przeglądarki i adware. Infekcje te nie są bardzo szkodliwe, jednak mogą być bardzo irytujące, ponieważ powodują różne niechciane przekierowania i generują różne reklamy. Ostatecznie, trojany mogą być używane jako narzędzia zdalnego dostępu (RAT), które umożliwiają cyberprzestępcom zdalne kontrolowanie porwanych komputerów. Podsumowując, zainstalowanie i uruchomienie infekcji trojańskiej może ostatecznie doprowadzić do poważnych problemów prywatności, ogromnych strat finansowych/danych, uszkodzeń sprzętu i wielu innych problemów.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Trojan:Win32/Wacatac
Typ zagrożenia  Trojan, wirus kradnący hasła, malware bankowe, oprogramowanie szpiegujące
Nazwy wykrycia (DHL Shipment Notification 3300777400-Delivery for 10 july 2019_pdf.gz) Avast (Win32:CrypterX-gen [Trj]), BitDefender (Gen:Variant.Ser.Ursu.9513), ESET-NOD32 (wariant Win32/Injector.EGOB), McAfee (Artemis!6906A347D3A8), Pełna lista (VirusTotal)
Nazwa(y) złośliwych procesów biddulphia9
Objawy Trojany są zaprojektowane, aby podstępnie infiltrować komputer ofiary i pozostać cichymi, w wyniku czego na zainfekowanej maszynie nie ma jasno widocznych objawów.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki do e-maila, złośliwe ogłoszenia internetowe, inżynieria społeczna, narzędzia łamania oprogramowania.
Zniszczenie Skradzione informacje bankowe, hasła, kradzież tożsamości, komputer ofiary dodany do botnetu.
Usuwanie

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Internet jest pełen infekcji trojańskich, z których wszystkie wykonują szkodliwe zadania. GoBotKR, Qakbot, Bebloh, Bandook - lista jest długa. Niektóre zbierają informacje, inne wprowadzają do systemu dodatkowe malware, inne łączą systemy z botnetami itd. Jednak ostatecznie wszystkie te infekcje mają jedną wspólną cechę: stanowią ogromne zagrożenie dla prywatności użytkownika i bezpieczeństwa komputera. Dlatego najważniejsze jest ich usunięcie.

Jak Wacatac przeniknął do mojego komputera?

Jak wspomniano powyżej, Wacatac jest zwykle dystrybuowany za pomocą fałszywych narzędzi do łamania oprogramowania i kampanii spamowych wysyłanych za pośrednictwem poczty elektronicznej. Narzędzia do łamania oprogramowania mają na celu umożliwienie użytkownikom obejście płatnej aktywacji oprogramowania i uzyskanie dostępu do wszystkich zaawansowanych funkcji bez płacenia. Jednak duża część narzędzi do łamania zabezpieczeń jest fałszywa, a oszuści wykorzystują je do rozsyłania takich wirusów, jak Wacatac. Inną metodą dystrybucji są e-maile ze spamem. Cyberprzestępcy wysyłają setki tysięcy zwodniczych wiadomości e-mail ze złośliwymi załącznikami, a także zwodniczych wiadomości zachęcających odbiorców do ich otwarcia. Załączniki są najprawdopodobniej prezentowane jako ważne dokumenty (np. faktury, rachunki, paragony, powiadomienia o dostawach itp.) - oszuści robią to, aby stworzyć wrażenie bycia uzasadnionymi i zwiększyć szansę oszukania odbiorców. Teraz powinniśmy również wspomnieć, że infekcje trojańskie mogą być również rozsyłane za pomocą fałszywych programów aktualizujących i nieoficjalnych źródeł pobierania oprogramowania. Fałszywe programy aktualizujące działają prawie dokładnie jak fałszywe narzędzia łamania oprogramowania. Infekują systemy wykorzystując błędy/nieaktualnego oprogramowania lub po prostu pobierając i instalując malware zamiast rzeczywistych aktualizacji. Nieoficjalne źródła pobierania (bezpłatne witryny do pobierania plików, bezpłatne witryny do hostingu plików, sieci peer-to-peer [P2P] itp.) prezentują złośliwe oprogramowanie jako legalne. W ten sposób użytkownicy zostają oszukani do ręcznego pobierania/instalacji malware. Podsumowując, główne przyczyny infekcji komputerowych to niewielka wiedza i nieostrożne zachowanie.

Jak uniknąć instalacji złośliwego oprogramowania?

Po pierwsze, wszyscy użytkownicy powinni wiedzieć, że główne przyczyny infekcji komputerowych to niewielka wiedza i lekkomyślne zachowanie. Kluczem do jego bezpieczeństwa jest ostrożność, a zatem najważniejsze jest zwracanie uwagi podczas przeglądania Internetu, a także pobierania/instalowania/aktualizowania oprogramowania. Zawsze uważnie analizuj każdy otrzymany załącznik e-mail. Pliki/linki, które nie są istotne i zostały otrzymane z podejrzanych/nierozpoznawalnych adresów e-mail, nie powinny być nigdy otwierane. Ponadto należy pobierać programy wyłącznie z oficjalnych źródeł, najlepiej przy użyciu bezpośrednich linków do pobierania. Narzędzia pobierania/instalacji innych firm często zawierają nieuczciwe aplikacje, dlatego nigdy nie powinny być używane. To samo dotyczy aktualizacji oprogramowania. Najważniejsze jest bieżące aktualizowanie zainstalowanych programów i systemu operacyjnego. Aby to osiągnąć, używaj wyłącznie wbudowanych funkcji lub narzędzi udostępnionych przez oficjalnego programistę. Użytkownicy powinni również wiedzieć, że piractwo komputerowe jest cyberprzestępczością. Ponadto ryzyko infekcji jest bardzo wysokie. Z tego powodu łamanie zainstalowanych aplikacji nigdy nie powinno być brane pod uwagę. Na koniec należy mieć zainstalowane i uruchomione renomowane oprogramowanie antywirusowy/antyszpiegowskie. Narzędzia tego typu pomogą ci wykryć i usunąć malware, zanim zaszkodzi systemowi. Jeśli uważasz, że twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie wyeliminować infiltrujące malware.

E-mailowa kampania spamowa promująca trojana Wacatac:

Email spam campaign promoting Wacatac trojan

Tekst prezentowany w tym e-mailu:

DHL

Śledzenie przesyłki ekspresowej DHL

Drogi Kliencie,

Twój adres e-mail został znaleziony na przesyłce z niejasnym adresem dostawy. Zgodnie z polityką DHL, nie zawiedziemy z dostawą przesyłki, jeśli zostanie ona odebrana w ciągu 48 godzin.

Prosimy o zapoznanie się z potwierdzeniem i podjęcie niezbędnych kroków, jeśli przesyłka należy do ciebie, aby uniknąć utraty mienia.

Kliknij i pobierz załączony paragon, aby przejrzeć szczegóły przesyłki.

Z poważaniem,

ZESPÓŁ DHL

Prawa autorskie 2019

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Combo Cleaner. Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

malicious process running on user's computer sample

Jeśli zaznaczyłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

manual malware removal step 1 Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatyczne uruchamianie aplikacji, rejestr i lokalizacje systemów plików::

screenshot of autoruns application

manual malware removal step 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

 

manual malware removal step 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

extract autoruns.zip and run autoruns.exe

manual malware removal step 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" i „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Click 'Options' at the top and uncheck 'Hide Empty Locations' and 'Hide Windows Entries' options

manual malware removal step 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz wyeliminować.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po zlokalizowaniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń"

locate the malware file you want to remove

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

searching for malware file on your computer

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware. Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji, niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego.

Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Combo Cleaner.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Trojan:Win32/Wacatac kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Trojan:Win32/Wacatac na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.