FacebookTwitterLinkedIn

Wirus Facebook

Znany również jako: Facebook (malware)
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Poradnik usuwania wirusa Facebook

Czym jest Facebook?

Wirus Facebook to ogólna nazwa wszystkich wirusów związanych z siecią społecznościową Facebooka. Lista malware związanego z Facebookem jest dość długa. Wirusy te są zazwyczaj dystrybuowane za pośrednictwem komunikatora Facebook - przestępcy przejmują losowe konta użytkowników i dystrybuują wirusy za pośrednictwem prywatnych wiadomości. Należy pamiętać, że zachowanie tych wirusów nie jest identyczne.

Facebook malware

Jak wspomniano powyżej, wiele malware jest dystrybuowanych za pośrednictwem sieci społecznościowej Facebooka. Chociaż ich zachowanie się różni, większość malware ma co najmniej jedną wspólną cechę: zazwyczaj rejestruje wrażliwe dane (naciśnięcia klawiszy, loginy/hasła itp.). Stwierdziliśmy także, że te wirusy są zazwyczaj dystrybuowane za pomocą losowych kont użytkowników. Cyberprzestępcy projektują złośliwe skrypty, aby przejąć konta na Facebooku i wysyłać różne linki do wszystkich kontaktów. W większości przypadków linki te wydają się uzasadnione, ponieważ przestępcy wykorzystują tekst i emotikony, aby wiadomości były bardziej wiarygodne i przyjazne. W rzeczywistości, po kliknięciu tych linków, znajomi użytkowników często odwiedzają złośliwe strony internetowe lub wykonują inne skrypty infekujące ich komputery oraz przeglądarki. W niektórych przypadkach użytkownicy są przekierowywani na fałszywe witryny, które oferują "fantastyczne oferty". Jednak przestępcy wykorzystują te witryny włącznie w celu wyłudzania pieniędzy od niczego niepodejrzewających użytkowników i/lub kradzieży danych osobowych. Ponadto niektóre wirusy Facebooka są dystrybuowane za pomocą postów na tablicach Facebooka. Porwane konta Facebooka publikują zwodnicze posty na swoich liniach czasu (lub znajomych). Jednak tak jak w przypadku wiadomości prywatnych, te posty zawierają również linki do złośliwych stron. Efekt jest identyczny.

Starszym, popularnym przykładem wirusa Facebooka jest "Ryanair Scam". Po raz pierwszy wydany w 2016 r. Model oszustwa jest prosty: użytkownicy otrzymują wiadomość informującą, że linie lotnicze Ryanair obchodzą swoje 35. urodziny, a zatem użytkownicy mogą rzekomo wygrać bilety na dwa bezpłatne loty. Firma ta została założona w 1994 roku, a zatem w momencie wydania "Raynair Scam" linia lotnicza miała 32 lata. Post zawiera fałszywą kartę pokładową z logo Ryanair i przekierowuje do wielu innych złośliwych stron, które zachęcają użytkowników do wypełniania formularzy wymagających danych osobowych. Niczego nie podejrzewający użytkownicy są często oszukiwani i faktycznie podają te informacje, a tym samym narażają swoją prywatność na ryzyko - cyberprzestępcy mogą łatwo nadużywać danych osobowych (np. informacji bankowych itp.) z zamiarem generowania przychodów.

Inny popularny wirus Facebooka nazywa się "Ray Ban Scam". Przestępcy dystrybuują prywatne wiadomości ze złośliwymi linkami, które promują podejrzane strony, które rzekomo sprzedają okulary Ray Ban po bardzo niskich cenach. Jednak po dokonaniu zapłaty użytkownicy nie otrzymują nic w zamian i tracą pieniądze. W większości przypadków użytkownicy zainfekowani tym wirusem mają typ "klucza" (który zbiera różne hasła i wysyła je do serwerów cyberprzestępców) zainstalowany na swoich komputerach. To malware wykorzystuje również porwane konta do promowania tych witryn (na przykład tworzy wydarzenia, grupy czatów, oferty postów na osi czasu i taguje znajomych ofiary itp.). W przypadku takiej infekcji natychmiast zmień hasła do konta i anuluj wszystkie przesłane płatności/transakcje.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Facebook (malware)
Typ zagrożenia Trojan, wirus kradnący hasła, malware bankowe, spyware
Objawy Trojany są zaprojektowane do podstępnej infiltracji komputera ofiary i pozostawania cichymi, w wyniku czego na komputerze ofiary nie ma jasno widocznych konkretnych objawów.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-maila, złośliwe ogłoszenia internetowe, inżynieria społeczna, złamane oprogramowanie, fałszywe oszustwa gier komputerowych.
Zniszczenie Skradzione informacje bankowe, hasła, kradzież tożsamości, komputer ofiary dodany do botnetu.
Usuwanie

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Po raz pierwszy zauważony w Korei Południowej, najnowszy (i prawdopodobnie najbardziej zaawansowany) wirus Facebooka jest przeznaczony do infekowania komputerów malware w celu zdobywania kryptowaluty, o nazwie Digmine. Jednak malware jest obecnie uważane za problem ogólnoświatowy. Cyberprzestępcy dystrybuują Digmine za pośrednictwem prywatnych wiadomości. Jest skierowane wyłącznie do użytkowników korzystających z przeglądarki Google Chrome lub komputerowych komunikatorów (użytkownicy z urządzeniami mobilnymi nie mogą być zainfekowani). Przestępcy przechwytują konta użytkowników i wysyłają wiadomość do wszystkich kontaktów. Wiadomość zawiera plik "video_[random_digits].zip" (np. "video_5833.zip"). Inni użytkownicy są zwykle skłonni wierzyć, że jest to skompresowany plik wideo. Jednak jest to złośliwy plik wykonywalny, który po otwarciu łączy się z serwerem Command & Control (C&C) programistów i uruchamia łańcuch infekcji, pobierając zasadniczo wiele plików (złośliwe załączniki Google Chrome i malware wydobywające kryptowalutę Digmine). Następnie program potajemnie instaluje złośliwe rozszerzenia i uruchamia bądź ponownie uruchamia Google Chrome (zauważ, że działa tylko wtedy, gdy użytkownik utrzymuje funkcję "Pozostań zalogowany"). Ponadto skrypt automatycznie konfiguruje uruchamiane ustawienia dla Digmine, więc automatycznie uruchamia się przy każdym uruchomieniu systemu. Rozszerzenie służy do ciągłego dystrybuowania szkodliwego pliku zip. Ponadto, Digmine nadużywa zasobów systemowych do wydobywania kryptowaluty Monero. Wszystkie te działania są wykonywane bez zgody użytkownika. Ponadto, wydobywanie kryptowaluty pochłania wiele zasobów systemowych, skracając czasy reakcji do momentu, w którym system staje się niemożliwy do użycia, podczas gdy inne aplikacje zawieszają się lub nawet nie ładują. Jeśli twój komputer został zainfekowany tym malware, natychmiast ponownie uruchom Google Chrome (złośliwe rozszerzenia zazwyczaj uniemożliwiają użytkownikom usunięcie zainstalowanych wtyczek, a tym samym ponowne uruchomienie jest najlepszą opcją) i przeskanuj swój system legalnym oprogramowaniem antywirusowym. Zalecamy również przeczytanie artykułu wirusy wydobywające kryptowalutę.

Jak wirus Facebook przeniknął do mojego komputera?

Jak wspomniano powyżej, wirusy Facebooka są często dystrybuowane za pośrednictwem prywatnych wiadomości lub oszukańczych postów na Facebooku. Zazwyczaj zawierają linki do złośliwych stron internetowych lub skryptów (przechowywane na różnych serwerach). Wielu użytkowników klika linki, zwłaszcza gdy są wysłane lub opublikowane przez bliskich znajomych. Kliknięcie linków promowanych przez wirusy Facebooka naraża systemy na ryzyko różnych infekcji i narusza prywatność użytkowników.

Jak uniknąć instalacji malware?

Aby zapobiec tej sytuacji, zachowaj ostrożność podczas otwierania stron promowanych na Facebooku. Jeśli znajomy wysyła prywatną wiadomość lub publikuje podejrzany link na twojej tablicy Facebooka, zalecamy zapytanie o go o potwierdzenie, czy link jest uzasadniony. Powiadom znajomego, że odwiedzasz wyłącznie legalne witryny - jeśli znajomy nie odpowiada, nigdy nie klikaj żadnego promowanego linku. Pamiętaj, że te wiadomości zazwyczaj zawierają osobisty tekst lub obrazy (np. twoje zdjęcie profilowe). Na przykład może powiedzieć "Hej *nazwa użytkownika*, czy to naprawdę ty?" wraz z linkiem prowadzącym do nieznanej strony internetowej. Przestępcy używają tego rodzaju tekstu, aby wiadomości Spam wyglądały na uzasadnione. Zaleca się także korzystanie ze wskazówek bezpieczeństwa konta udzielanych przez serwis Facebook Support. Aktualizuj zainstalowane aplikacje i korzystaj z legalnego oprogramowania antywirusowego/antyspyware. Kluczem do bezpieczeństwa komputera jest ostrożność.

Lista przykładów innych wirusów Facebooka:

Oszustwo "Congratulations! Your profile has been selected by Facebook";
Wirus "Your page will be unpublished";
Oszustwo Facebook "Following Me";
Wirus Facebook "hahaha";
Wirus Facebook Automatic Wall Post;
Wirus Facebook Change Color;
Wirus Facebook Child Porn;
Oszustwo Facebook French Tech Support;
Wirus Facebook Friend Request;
Wirus Facebook Message;
Oszustwo Facebook Money;
Wirus Facebook Stalker;
Wirus Facebook Suspension;
Wirus Facebook Video;
Wirus Faceliker;
Wirus Invitation Facebook;
Oszustwo Jayden K. Smith;

Zrzuty ekranu zwodniczych postów promujących różne wirusy i oszustwa Facebook:

Facebook Virus scam (sample 1) Facebook Virus scam (sample 2) Facebook Virus scam (sample 3) Facebook Virus scam (sample 4)

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Combo Cleaner. Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

malicious process running on user's computer sample

Jeśli zaznaczyłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

manual malware removal step 1 Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatyczne uruchamianie aplikacji, rejestr i lokalizacje systemów plików:

screenshot of autoruns application

manual malware removal step 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

 

manual malware removal step 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

extract autoruns.zip and run autoruns.exe

manual malware removal step 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" i „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Click 'Options' at the top and uncheck 'Hide Empty Locations' and 'Hide Windows Entries' options

manual malware removal step 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz wyeliminować.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po zlokalizowaniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń"

locate the malware file you want to remove

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

searching for malware file on your computer

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware. Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji, niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego.

Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Combo Cleaner.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Facebook (malware) kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Facebook (malware) na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.