FacebookTwitterLinkedIn

Jak rozpoznać oszustwa, takie jak wiadomości phishingowe "New Messages Notification"

Znany również jako: New Messages Notification kampania phishingowa
Poziom zniszczenia: Średni

Jakiego rodzaju oszustwem jest "New Messages Notification"?

Po sprawdzeniu ustaliliśmy, że jest to oszukańcza wiadomość e-mail udająca powiadomienie od dostawcy usług poczty elektronicznej. Celem tej wiadomości e-mail jest nakłonienie odbiorców do otwarcia strony phishingowej i podania danych osobowych. Odbiorcy nie powinni otwierać linków podanych w takich wiadomościach e-mail ani na nie odpowiadać.

New Messages Notification Kampania spamowa e-mail

Więcej informacji o oszukańczej wiadomości e-mail "New Messages Notification"

E-mail twierdzi, że odbiorca ma sześć nowych wstrzymanych wiadomości i wzywa go do natychmiastowego zalogowania się w celu przywrócenia dostępu do funkcji poczty e-mail. Stwierdza, że wiadomości oczekują na dostarczenie od określonej daty i godziny. Przycisk "ZALOGUJ SIĘ" prowadzi do strony phishingowej zaprojektowanej w celu kradzieży danych logowania.

Na stronie phishingowej użytkownicy są instruowani, aby wprowadzić adres e-mail i hasło, aby kontynuować (zalogować się). Wprowadzone dane są następnie wysyłane do oszustów. Skradzione dane logowania do konta e-mail mogą zostać wykorzystane do różnych celów. Na przykład oszuści mogą szukać danych osobowych w wiadomościach e-mail lub wysyłać wiadomości phishingowe (a nawet dostarczać złośliwe oprogramowanie) do kontaktów.

Oszuści mogą również próbować uzyskać dostęp do mediów społecznościowych i innych kont przy użyciu skradzionych danych logowania, co może prowadzić do jeszcze większych problemów (takich jak straty pieniężne i kradzież tożsamości). Co więcej, oszuści mogą sprzedawać skradzione informacje stronom trzecim. Dlatego odbiorcy powinni zachować ostrożność i zweryfikować legalność takich wiadomości e-mail przed podjęciem jakichkolwiek działań.

Podsumowanie zagrożeń:
Nazwa Oszustwo związane z New Messages Notification
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo
Fałszywe roszczenie Odbiorca ma sześć nowych wstrzymanych wiadomości
Przebranie Powiadomienie od dostawcy usług e-mail
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmiana haseł do kont online, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Zwodnicze wiadomości e-mail, nieuczciwe wyskakujące reklamy online, techniki zatruwania wyszukiwarek, błędnie napisane domeny.
Uszkodzenie Utrata poufnych informacji prywatnych, straty pieniężne, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Podobne oszukańcze wiadomości e-mail w ogóle

W większości przypadków wiadomości phishingowe zawierają pilne lub alarmujące tematy, bezosobowe powitania, twierdzenia o oczekujących wiadomościach lub problemach z kontem, prośby o natychmiastowe działanie oraz wprowadzające w błąd linki lub załączniki. Ponadto często naśladują one legalne organizacje, firmy lub inne podmioty. Zazwyczaj takie wiadomości e-mail są tworzone w celu wyłudzenia poufnych informacji.

Jednak wiadomości e-mail mogą być również wykorzystywane do oszukiwania użytkowników w celu zainfekowania komputerów. Niektóre przykłady wiadomości phishingowych to "Pfizer Supply", "Mailbox Update", i "Treasures For Safekeeping".

W jaki sposób kampanie spamowe infekują komputery?

Wiadomości e-mail spreparowane w celu nakłonienia użytkowników do zainfekowania komputerów zawierają złośliwe linki lub załączniki. Otwarcie tych linków prowadzi do stron internetowych zaprojektowanych w celu uruchomienia pobierania drive-by lub zwabienia użytkowników do pobrania złośliwych plików (lub aplikacji). Jednak otwieranie załączników nie zawsze prowadzi do infiltracji złośliwego oprogramowania.

Na przykład złośliwe dokumenty MS Office nie mogą wstrzykiwać złośliwego oprogramowania, chyba że użytkownicy włączą polecenia/edycję makr lub zawartość. Pliki archiwalne nie mogą infekować systemów, chyba że ich zawartość zostanie wyodrębniona, a złośliwe oprogramowanie zostanie uruchomione. Więcej przykładów plików używanych do dostarczania złośliwego oprogramowania za pośrednictwem poczty e-mail to dokumenty PDF, pliki wykonywalne, pliki ISO i pliki JavaScript.

Jak uniknąć instalacji złośliwego oprogramowania?

Przed otwarciem jakichkolwiek załączników lub kliknięciem linków należy dokładnie sprawdzić wiadomości e-mail, zwłaszcza te od nieznanych nadawców. Pobieraj oprogramowanie i pliki wyłącznie z oficjalnych źródeł i sklepów z aplikacjami. Uważaj na reklamy, wyskakujące okienka i przyciski w podejrzanych witrynach, w tym na powiadomienia z takich witryn.

Powstrzymaj się od pobierania pirackiego oprogramowania, generatorów kluczy lub podobnych narzędzi, ponieważ mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie. Regularnie aktualizuj system operacyjny i oprogramowanie oraz korzystaj z renomowanego oprogramowania antywirusowego lub chroniącego przed złośliwym oprogramowaniem, aby zabezpieczyć komputer przed zagrożeniami. Jeśli już otworzyłeś złośliwe załączniki, zalecamy uruchomienie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie wyeliminować infiltrowane złośliwe oprogramowanie.

Tekst prezentowany w wiadomości e-mail z powiadomieniem o nowych wiadomościach:

Subject: You have 6 new messages on hold


6 New Messages Notification
Hello ********,
Your new messages are on hold and awaiting delivery as of 5/12/2024 6:03:20 p.m..
Tap below and sign in to check your mailbox so your Emails features can be restored.
SIGN IN
Regards
******** Webmail support

Strona phishingowa wykorzystana w tym oszustwie:

New Messages Notification Strona wyłudzająca informacje

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem tę wiadomość e-mail?

Zazwyczaj oszuści pozyskują adresy e-mail z naruszeń danych, ciemnej sieci lub innych metod. Tak czy inaczej, rozsyłają identyczne wiadomości e-mail do wszystkich odbiorców. Mówiąc wprost, ich wiadomości phishingowe zwykle nie są osobiste.

Podałem swoje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez tę wiadomość e-mail, co powinienem zrobić?

Natychmiast zmień hasła do wszystkich kont, które używają ujawnionych danych logowania. Ponadto należy powiadomić odpowiednie władze o próbie phishingu, w tym dostawcę poczty e-mail, bank, policję lub inne odpowiednie podmioty.

Pobrałem i otworzyłem złośliwy plik załączony do wiadomości e-mail, czy mój komputer jest zainfekowany?

Prawdopodobieństwo infiltracji złośliwego oprogramowania zależy od typu pliku. Jeśli plik był wykonywalny, ryzyko jest znacznie wyższe. Jednak w przypadku plików dokumentów, takich jak pliki PDF lub dokumenty Word, istnieje szansa na uniknięcie infiltracji złośliwego oprogramowania.

Przeczytałem e-mail, ale nie otworzyłem załącznika, czy mój komputer jest zainfekowany?

Złośliwe oprogramowanie może infiltrować systemy za pośrednictwem złośliwych załączników lub linków. Dlatego zwykłe czytanie wiadomości e-mail jest ogólnie bezpieczne, ale należy zachować ostrożność podczas interakcji z załącznikami lub linkami, aby zapobiec infiltracji złośliwego oprogramowania.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje złośliwym oprogramowaniem obecne w załącznikach do wiadomości e-mail?

Combo Cleaner skutecznie wykrywa i usuwa szeroką gamę znanych infekcji złośliwym oprogramowaniem. Zaawansowane złośliwe oprogramowanie może ukrywać się głęboko w systemie. Dlatego uruchomienie pełnego skanowania systemu jest niezbędne, aby zapewnić wykrycie i usunięcie.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
New Messages Notification kampania phishingowa kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania New Messages Notification kampania phishingowa na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.