FacebookTwitterLinkedIn

Instrukcje usuwania adware Bande.app

Znany również jako: Ads by Bande.app
Poziom zniszczenia: Średni

Jaką aplikacją jest Bande.app?

Podczas sprawdzania nowych zgłoszeń na platformę VirusTotal, nasi badacze znaleźli Bande.app. Nasza analiza tej aplikacji wykazała, że jest to oprogramowanie typu adware z rodziny malware Pirrit. Bande.app jest przeznaczone do prowadzenia natrętnych kampanii reklamowych.

Wykrycia adware Bande.app na VirusTotal

Przegląd adware Bande.app

Adware oznacza oprogramowanie wspierane przez reklamy. Działa poprzez wyświetlanie treści graficznych stron trzecich (np. kuponów, banerów, okienek pop-up, nakładek, ankiet itp.) na odwiedzanych stronach i/lub innych interfejsach.

Należy pamiętać, że adware może wymagać spełnienia określonych warunków do prowadzenia natrętnych kampanii reklamowych (np. zgodnej geolokalizacji przeglądarki/systemu lub użytkownika, wizyt na określonych stronach internetowych itp.). Jednak nawet jeśli Bande.app nie wyświetla reklam – jego obecność na urządzeniu pozostaje zagrożeniem dla bezpieczeństwa systemu i prywatności użytkowników.

Reklamy wyświetlane przez oprogramowanie typu adware mogą promować oszustwa internetowe, niewiarygodne/niebezpieczne oprogramowanie, a nawet malware. Niektóre natrętne reklamy mogą zostać wywołane (po kliknięciu) w celu uruchomienia skryptów, które wykonują potajemne pobrania/instalacje.

Warto wspomnieć, że chociaż w reklamach można napotkać oryginalne produkty/usługi, jest mało prawdopodobne, że będą one promowane przez jakiekolwiek oficjalne strony. Najprawdopodobniej ta promocja jest prowadzona przez oszustów, którzy wykorzystują programy partnerskie zawierające treści w celu uzyskania nielegalnych prowizji.

W przeszłości znaleźliśmy kilka aplikacji Pirrit, które mogły mieć zdolności porywania przeglądarki, jednak Bande.app nie wykazywała tych funkcji podczas testów.

Ponadto oprogramowanie wspierane przez reklamy zbiera zwykle wrażliwe dane i może to dotyczyć Bande.app. Docelowe dane mogą obejmować: odwiedzane adresy URL, przeglądane strony, wyszukiwane zapytania, pliki cookie przeglądarki, nazwy użytkowników/hasła, dane osobowe, informacje związane z finansami itd. Można zarabiać na zebranych danych poprzez ich sprzedaż osobom trzecim.

Podsumowując, obecność na urządzeniach oprogramowania takiego jak Bande.app może skutkować infekcją systemu, poważnymi problemami prywatności, stratami finansowymi i kradzieżą tożsamości.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Ads by Bande.app
Typ zagrożenia Adware, malware Mac, wirus Mac
Nazwy wykrycia Avast (MacOS:Agent-SD [Trj]), Combo Cleaner (Gen:Variant.Adware.MAC.Pirrit.4), ESET-NOD32 (OSX/Adware.Pirrit.CF), Kaspersky (Not-a-virus:HEUR:AdWare.OSX.Pirrit.ac), Pełna lista (VirusTotal)
Dodatkowe informacje Ta aplikacja należy do rodziny malware Pirrit.
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż zwykle, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane strony internetowe.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), pobrania plików torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądarki internetowej (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane strony internetowe, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie malware (Mac)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady adware

ActiveQuest, TechBrowser, MethodAnalyzer, NanoBoost, PlatformSample – to tylko niektóre przykłady oprogramowania reklamowego, które ostatnio przeanalizowaliśmy.

Oprogramowanie należące do tej kategorii wydaje się zwykle zwyczajne i nieszkodliwe. Może także oferować szeroką gamę funkcjonalności, które rzadko działają. Pamiętaj, że nawet jeśli aplikacja lub rozszerzenie przeglądarki działa zgodnie z oczekiwaniami, nie jest to ostateczny dowód jej legalności ani bezpieczeństwa.

Jak zainstalowano Bande.app na moim komputerze?

Oprogramowanie reklamowe może być łączone ze zwykłymi programami. Pobieranie produktów z witryn z freeware i bezpłatnym hostingiem plików, sieci udostępniania peer-to-peer i innych podejrzanych źródeł – stwarza ryzyko przedostania się dołączonych produktów do systemu. Ryzyko zwiększa się w przypadku przyspieszania procesów instalacji (np. ignorowania warunków, korzystania z „Szybkich"/„Łatwych" itp. ustawień).

Niektóre natrętne reklamy potrafią uruchamiać skrypty w celu podstępnego pobierania/instalowania po ich kliknięciu. Reklamy te są również wykorzystywane do rozsyłania adware.

Ponadto oprogramowanie wspierane reklamami jest promowane na legalnie wyglądających stronach pobierania i witrynach z oszustwami. Większość użytkowników wchodzi na te strony internetowe poprzez przekierowania spowodowane błędnie wpisanymi adresami URL, witrynami wykorzystującymi fałszywe sieci reklamowe, spamowe powiadomienia przeglądarki, natrętnymi reklamami i zainstalowanym adware (z możliwością wymuszenia otwierania przeglądarki).

Jak uniknąć instalacji adware?

Zdecydowanie zalecamy sprawdzanie oprogramowania i pobieranie go wyłącznie z oficjalnych/zweryfikowanych kanałów. Należy ostrożnie podchodzić do procesów instalacji, np. czytając warunki, sprawdzając dostępne opcje, korzystając z „Niestandardowych"/„Zaawansowanych" ustawień i rezygnując ze wszystkich dodatkowych aplikacji, rozszerzeń, funkcji itd.

Zalecamy również zachowanie ostrożności podczas przeglądania sieci, ponieważ fałszywe i złośliwe treści online wydają się zwykle uzasadnione i nieszkodliwe. Przykładowo, chociaż natrętne reklamy mogą wyglądać nieszkodliwie, przekierowują do niewiarygodnych i podejrzanych witryn (np. promujących oszustwa, hazardowych, pornograficznych, randkowych dla dorosłych itp.).

W przypadku ciągłego napotkania tego rodzaju reklam i/lub przekierowań należy sprawdzić urządzenie i natychmiast usunąć wszystkie podejrzane aplikacje oraz rozszerzenia/wtyczki przeglądarki. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Bande.app, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to oprogramowanie typu adware.

Podczas usuwania Bande.app ważne jest, aby sprawdzić następujące foldery pod kątem jego składników (nazwy plików mogą się różnić w każdym folderze, ale każdy powinien zawierać „Bande.app"):

  • ~/Library/LaunchAgents
  • /Library/LaunchDaemons
  • /Library/LaunchAgents
  • /Library/StartupItems

Okno pop-up wyświetlane, gdy adware Bande.app jest obecne w systemie:

Pop-up wyswietlany, gdy adware Bande.app jest wykryte w systemie

Tekst prezentowany w tym oknie pop-up:

"Bande.app" will damage your computer.


This file was downloaded on a unknown date.


OK
Show in Finder

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć oprogramowanie typu adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie adware Bande.app:

Usuń potencjalnie niechciane aplikacje powiązane z Bande.app z twojego folderu „Aplikacje":

Ręczne usuwanie złośliwych aplikacji Mac

Kliknij ikonę Finder. W oknie Findera wybierz „Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj „MPlayerX", „NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przeciągnij je do Kosza.

Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji powodujących reklamy w internecie przeskanuj komputer Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z ads by bande.app:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki ads by bande.app z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z ads by bande.app z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z ads by bande.app z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z ads by bande.app z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

Często zadawane pytania (FAQ)

Jakie szkody może wyrządzić oprogramowanie reklamowe?

Adware wyświetla reklamy, które mogą promować treści mogące powodować infekcje systemu, problemy prywatności, straty finansowe i inne poważne problemy. To oprogramowanie może zmniejszyć komfort przeglądania i wydajność systemu. Ponadto adware ma zwykle funkcje śledzenia danych i dlatego jest klasyfikowane jako zagrożenie prywatności.

Co robi oprogramowanie reklamowe?

Adware oznacza oprogramowanie wspierane przez reklamy. Wyświetla treści graficzne (reklamy) stron trzecich na różnych interfejsach, a niektóre ich typy mogą również wymuszać otwieranie stron internetowych i zbierać prywatne dane.

Jak twórcy oprogramowania reklamowego generują przychody?

Adware generuje przychody poprzez promowanie różnych stron internetowych, aplikacji, rozszerzeń, narzędzi, produktów, usług i innych treści. Większość zysków generowana jest poprzez programy partnerskie.

Czy Combo Cleaner usunie adware Bande.app?

Tak, Combo Cleaner przeskanuje twoje urządzenie i usunie zainstalowane aplikacje typu adware. Warto zauważyć, że ręczne usunięcie (bez pomocy narzędzi bezpieczeństwa) może nie być idealnym rozwiązaniem. W niektórych przypadkach, po ręcznym usunięciu oprogramowania reklamowego, różne komponenty (pliki) pozostają ukryte w systemie. Te pozostałości mogą nadal działać i powodować problemy. Dlatego też istotne jest dokładne usunięcie oprogramowania zawierającego reklamy.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Ads by Bande.app kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Ads by Bande.app na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.