FacebookTwitterLinkedIn

Instrukcje usuwania adware PositiveFocus i wyświetlanych przez nie reklam

Znany również jako: Ads by PositiveFocus
Poziom zniszczenia: Średni

Jaką aplikacją jest PositiveFocus?

Nasi badacze znaleźli aplikację PositiveFocus podczas rutynowego przeglądu nowych plików przesłanych do witryny VirusTotal. Po przeanalizowaniu tego oprogramowania ustaliliśmy, że jest to oprogramowanie typu adware należące do rodziny malware AdLoad.

PositiveFocus ma na celu generowanie przychodów dla programistów poprzez karmienie użytkowników niechcianymi i potencjalnie niebezpiecznymi reklamami.

Wykrycia adware PositiveFocus na VirusTotal

Przegląd adware PositiveFocus

Adware oznacza oprogramowanie wspierane przez reklamy. Umożliwia umieszczanie treści graficznych stron trzecich (np. okienek pop-up, banerów, nakładek, ankiet itp.) na różnych interfejsach.

Należy pamiętać, że aby adware mogło działać zgodnie z przeznaczeniem, mogą być konieczne określone warunki (np. specyfikacje kompatybilnej przeglądarki/systemu, wizyty na określonych stronach internetowych itp.). Jednak nawet jeśli PositiveFocus nie generuje reklam – jego obecność w systemie zagraża integralności urządzenia i bezpieczeństwu użytkownika.

Reklamy wyświetlane przez adware promują głównie oszustwa internetowe, zawodne/niebezpieczne oprogramowanie, a nawet malware. Po kliknięciu niektóre reklamy mogą uruchamiać skrypty w celu pobrania/instalacji bez zgody użytkownika.

Należy pamiętać, że chociaż w reklamach można napotkać legalne produkty lub usługi, jest mało prawdopodobne, że będą one promowane w ten sposób przez jakiekolwiek oficjalne strony. Najprawdopodobniej ta promocja jest prowadzona przez oszustów, którzy wykorzystują programy partnerskie zawierające treści w celu uzyskania nielegalnych prowizji.

Chociaż znaleźliśmy wiele przypadków aplikacji typu adware AdLoad wykazujących funkcje porywania przeglądarki, nie zaobserwowaliśmy ich podczas analizy PositiveFocus.

Co więcej, oprogramowanie wspierane przez reklamy zwykle ma możliwości śledzenia danych i może to dotyczyć również PositiveFocus. Interesujące informacje mogą obejmować: historię przeglądania i wyszukiwania, internetowe pliki cookie, nazwy użytkowników/hasła, dane osobowe, informacje związane z finansami itd. Następnie można zarabiać na zebranych danych poprzez sprzedaż osobom trzecim.

Podsumowując, oprogramowanie takie jak PositiveFocus może powodować infekcje systemu, poważne problemy prywatności, straty finansowe, a nawet kradzież tożsamości.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Ads by PositiveFocus
Typ zagrożenia Adware, malware Mac, wirus Mac
Nazwy wykrycia Avast (MacOS:Adload-CL [Trj]), Combo Cleaner (Gen:Variant.Adware.MAC.Adload.41), ESET-NOD32 (wariant OSX/TrojanDownloader.Adloa), Kaspersky (HEUR:Trojan-Downloader.OSX.Agent.ad), Pełna lista (VirusTotal)
Dodatkowe informacje Ta aplikacja należy do rodziny malware Adload.
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż zwykle, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane strony internetowe.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), pobrania plików torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądarki internetowej (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane strony internetowe, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie malware (Mac)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady adware

Zbadaliśmy niezliczone próbki adware, a TrustedEnumerator, DynamicTable, AccessibleTool i Unorthodoxly.app to tylko kilka przykładów naszych najnowszych odkryć.

Oprogramowanie należące do tej kategorii zwykle wydaje się legalne i nieszkodliwe. Może również oferować szeroką gamę „przydatnych" funkcji, które zwykle są fałszywe i nie działają. Należy wspomnieć, że nawet jeśli oprogramowanie działa dokładnie zgodnie z reklamą, nie gwarantuje to ani jego legalności, ani bezpieczeństwa.

Jak zainstalowano PositiveFocus na moim komputerze?

Adware może być dołączane do zwykłych programów. Zagrożenie niezamierzonym dopuszczeniem dołączonych produktów do systemu zwiększa się w przypadku pobierania produktów z podejrzanych źródeł (np. witryn z freeware i bezpłatnym hostingiem plików, sieci udostępniania P2P itp.) oraz przyspieszania procesów instalacji (np. pomijania kroków, korzystania z „Łatwych"/„Szybkich" ustawień itp.).

Ponadto adware może mieć „oficjalne" strony promocyjne i być promowane na stronach z oszustwami. Użytkownicy uzyskują dostęp do tych stron głównie poprzez przekierowania spowodowane przez witryny wykorzystujące fałszywe sieci reklamowe, błędnie wpisane adresy URL, spamowe powiadomienia przeglądarki, natrętne reklamy lub zainstalowane adware (z możliwością wymuszenia otwierania przeglądarki).

Natrętne reklamy dystrybuują również oprogramowanie obsługiwane przez reklamy. Po kliknięciu niektóre reklamy mogą uruchamiać skrypty w celu wykonywania potajemnych pobrań/instalacji.

Jak uniknąć instalacji adware?

Zdecydowanie zalecamy sprawdzanie oprogramowania i pobieranie go wyłącznie z oficjalnych/zweryfikowanych źródeł. Należy ostrożnie podchodzić do procesów instalacji, np. czytając warunki, sprawdzając możliwe opcje, korzystając z „Niestandardowych"/„Zaawansowanych" ustawień i rezygnując ze wszystkich dodatkowych aplikacji, rozszerzeń, narzędzi itp.

Kolejnym zaleceniem jest zachowanie ostrożności podczas przeglądania sieci, ponieważ fałszywe i złośliwe treści online zwykle wydają się uzasadnione i nieszkodliwe. Przykładowo, pomimo swojego zwyczajnego/nieszkodliwego wyglądu – natrętne reklamy przekierowują do nierzetelnych i podejrzanych witryn (np. promujących oszustwa, hazardowych, pornograficznych, randkowych dla dorosłych itp.).

Jeśli nadal napotykasz tego rodzaju reklamy/przekierowania, sprawdź system i natychmiast usuń wszystkie podejrzane aplikacje oraz rozszerzenia/wtyczki przeglądarki. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany PositiveFocus, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to adware.

Okno pop-up wyświetlane, gdy adware PositiveFocus jest obecne w systemie:

Pop-up wyświetlany, gdy adware PositiveFocus jest obecne w systemie

Tekst prezentowany w tym oknie pop-up:

"PositiveFocus" will damage your computer.


This file was downloaded on a unknown date.


OK
Show in Finder

Pliki powiązane z adware PositiveFocus, które należy usunąć:

  • ~/Library/Application Support/.[random_string]/Services/com.PositiveFocus.service.app
  • ~/Library/LaunchAgents/com.PositiveFocus.service.plist
  • /Library/Application Support/.[random_string]/System/com.PositiveFocus.system
  • /Library/LaunchDaemons/com.PositiveFocus.system.plist

WAŻNA UWAGA! W niektórych przypadkach złośliwe aplikacje, takie jak PositiveFocus, zmieniają ustawienia proxy systemu, powodując w ten sposób niechciane przekierowania do różnych podejrzanych witryn internetowych.

Przekierowania prawdopodobnie pozostaną nawet po usunięciu samej aplikacji. Dlatego będziesz musiał przywrócić je ręcznie.

Krok 1: Kliknij ikonę koła zębatego w Docku, aby przejść do ustawień systemu. Jeśli ikony nie ma w Docku, można ją znaleźć w Launchpadzie.

Zmiana ustawień proxy - przejdź do ustawień systemowych

Krok 2: Przejdź do ustawień sieciowych.

Zmiana ustawień proxy - przejdź do ustawień sieciowych

Krok 3: Wybierz podłączoną sieć i kliknij „Zaawansowane...".

Zmiana ustawień proxy - wybierz podłączoną sieć i kliknij Zaawansowane...

Krok 4: Kliknij zakładkę „Proxy" i odznacz wszystkie protokoły. Powinieneś także ustawić ustawienia każdego protokołu na domyślne - „*.local, 169.254/16".

Zmiana ustawień proxy - odznacz wszystkie opcje i przywróć ich ustawienia domyślne

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie adware PositiveFocus:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z PositiveFocus z twojego folderu „Aplikacje":

Ręczne usuwanie złośliwych aplikacji Mac

Kliknij ikonę Finder. W oknie Findera wybierz „Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj „MPlayerX", „NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przeciągnij je do Kosza.

Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji powodujących reklamy w internecie przeskanuj komputer Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z ads by positivefocus:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki ads by positivefocus z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z ads by positivefocus z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z ads by positivefocus z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z ads by positivefocus z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

Często zadawane pytania (FAQ)

Jakie szkody może wyrządzić adware?

Adware wyświetla reklamy promujące treści, które mogą powodować poważne problemy (np. infekcje systemu, problemy prywatności, straty finansowe itp.). To oprogramowanie może obniżyć jakość przeglądania i wydajność systemu. Dodatkowo zwykle posiada funkcje śledzenia danych – dlatego jest sklasyfikowane jako zagrożenie prywatności.

Co robi oprogramowanie reklamowe?

Adware oznacza oprogramowanie wspierane przez reklamy. Jego podstawową funkcją jest promocja produktów realizowana poprzez wyświetlane reklamy (np. na odwiedzanych stronach internetowych, komputerach stacjonarnych itp.). Co więcej, niektóre typy adware mogą również generować przekierowania i zbierać prywatne dane.

Jak twórcy oprogramowania reklamowego generują przychody?

Twórcy adware generują przychody poprzez promowanie treści, np. stron internetowych, aplikacji, rozszerzeń, produktów, usług itp. Większość zysków generowana jest za pośrednictwem programów partnerskich.

Czy Combo Cleaner usunie adware PositiveFocus?

Tak, Combo Cleaner może skanować komputery i usuwać wszystkie wykryte aplikacje typu adware. Warto zauważyć, że ręczne usunięcie (bez pomocy programów zabezpieczających) może nie być idealnym rozwiązaniem. W niektórych przypadkach nawet po ręcznym usunięciu oprogramowania pozostałości plików pozostają ukryte w systemie. Te komponenty mogą nadal działać i powodować problemy. Dlatego niezwykle ważne jest dokładne usunięcie oprogramowania typu adware.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Ads by PositiveFocus kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Ads by PositiveFocus na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.