FacebookTwitterLinkedIn

Jak uniknąć zostania ofiarą takiego oszustwa, jak „You Have eFax Message"

Znany również jako: Kampania phishingowa You Have eFax Message
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest „You Have eFax Message"?

Po sprawdzeniu okazało się, że ten e-mail jest próbą wyłudzenia informacji. Osoby organizujące tę kampanię spamową zamierzają nakłonić odbiorców do ujawnienia poufnych informacji za pośrednictwem fałszywej strony. Dlatego zdecydowanie zaleca się ignorowanie tego i podobnych e-maili.

You Have eFax Message phishing campaign

Więcej informacji o oszustwie e-mailowym „You Have eFax Message"

W tej wiadomości phishingowej odbiorcy są informowani o otrzymaniu wiadomości eFax. E-mail wskazuje, że wiadomość ma określoną datę końcową i wspomina, że ma status „otrzymana". Dodatkowo podaje, że wiadomość składa się z 12 stron o rozmiarze 3,5 Mb, podkreślając jej priorytet jako „bardzo ważny".

E-mail kończy się prośbą, w której odbiorcy proszeni są o kliknięcie przycisku „Preview PDF Here". Należy jednak pamiętać, że ten przycisk w rzeczywistości prowadzi do witryny phishingowej udającej stronę logowania do usługi OneDrive. Celem tej zwodniczej witryny jest oszukanie odwiedzających, aby podali swoje dane logowania (adresy e-mail i hasła).

Oszuści mogą wykorzystać skradzione dane uwierzytelniające, aby uzyskać nieautoryzowany dostęp do kont e-mail ofiary, profili w mediach społecznościowych lub innych platform internetowych. Po wejściu do środka mogą wysyłać spam, rozpowszechniać e-maile phishingowe lub angażować się w oszukańcze działania.

Skradzione dane logowania mogą zapewnić oszustom mnóstwo danych osobowych ofiary. Informacje te mogą zostać wykorzystane do kradzieży tożsamości, co może prowadzić do oszustw finansowych, fałszywych wniosków kredytowych lub innych nielegalnych działań.

Ponadto oszuści często wykorzystują skradzione dane uwierzytelniające do ataków polegających na upychaniu danych uwierzytelniających, podczas których korzystają z zautomatyzowanych narzędzi do sprawdzania, czy te same dane logowania działają w wielu usługach online. Pomyślne logowanie może zapewnić im dostęp do dodatkowych kont i danych osobowych.

Co więcej, skradzione dane logowania są cennym towarem w ciemnej sieci. Oszuści mogą sprzedać te dane uwierzytelniające innym cyberprzestępcom, którzy mogą je wykorzystać do różnych nielegalnych działań, co jeszcze bardziej zwiększa ryzyko dla ofiar.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa You Have eFax Message Email Scam
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Odbiorcy otrzymali wiadomość eFax
Przebranie Wiadomość od usługodawcy
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Zwodnicze e-maile, fałszywe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, błędnie napisane domeny.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólne informacje o podobnych oszustwach e-mailowych

Zwykle e-maile phishingowe zawierają pilny lub groźny ton, zmuszając odbiorców do podjęcia natychmiastowych działań, takich jak kliknięcie linku lub podanie poufnych informacji. Pochodzą od nieznanych lub podejrzanych nadawców, często używając ogólnych lub nieco zmienionych adresów e-mail, które mogą imitować legalne źródła.

Często żądają danych osobowych, takich jak dane logowania, dane karty kredytowej lub numery ubezpieczenia społecznego, pod pretekstem legalnej organizacji lub w pilnej sprawie. Należy pamiętać, że łącza lub pliki wysyłane za pośrednictwem takich wiadomości mogą prowadzić do infekcji komputerowych.

Przykłady kampanii phishingowych: "oszustwo e-mailowe JPMorgan Chase Online Security Department", "oszustwo e-mailowe Switch To New Version" i "oszustwo e-mailowe SecureMailBox - Account Reconfirmation".

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

Załączniki w e-mailach, nawet jeśli wydają się nieszkodliwe, mogą zawierać złośliwe oprogramowanie. Otwarcie takich załączników może spowodować umieszczenie malware na komputerze. Niektóre e-maile mogą również próbować przekonać cię do włączenia makr w załączonych dokumentach, co może uruchomić szkodliwe skrypty i spowodować infekcję.

Ponadto korzystanie ze złośliwych linków osadzonych w e-mailach może spowodować przekierowanie do szkodliwych witryn. Strony te mogą wykorzystywać techniki takie jak pobieranie dyskowe lub inżynieria społeczna w celu wykorzystania luk w zabezpieczeniach i wprowadzenia złośliwego oprogramowania do systemu.

Jak uniknąć instalacji malware?

Zachowaj czujność podczas otwierania załączników do e-maili lub klikania linków, szczególnie jeśli nie znasz nadawcy lub jeśli e-mail budzi podejrzenia. Unikaj interakcji z reklamami z niezaufanych źródeł i odwiedzania podejrzanych stron.

Zapewnij ciągłe bezpieczeństwo swojego systemu, regularnie aktualizując system operacyjny, aplikacje i przeglądarki internetowe, aby wyeliminować potencjalne luki w zabezpieczeniach. Podczas pobierania plików i programów korzystaj wyłącznie z wiarygodnych źródeł, takich jak oficjalne strony internetowe lub uznane sklepy z aplikacjami.

Chroń swój komputer, instalując niezawodne oprogramowanie antywirusowe lub chroniące przed malware, aby zapewnić solidną ochronę przed szeroką gamą zagrożeń. Jeśli otworzyłeś już złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne złośliwe oprogramowanie.

Tekst prezentowany w wiadomości e-mail „You Have eFax Message":

You have eFax® message

Ending Date: Dec 13, 2021

Status: received

Page Available: 12

size: 3.5Mb

Priority: Very Important

Preview PDF Here

Witryna phishingowa promowana poprzez tę kampanię spamową:

Witryna phishingowa promowana poprzez kampanię phishingową You Have eFax Message

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem tego e-maila?

Oszuści zwykle rozpowszechniają identyczne wiadomości wśród szerokiego grona odbiorców, mając na celu oszukanie co najmniej jednej osoby. Te wiadomości spamowe są zwykle pozbawione jakiejkolwiek personalizacji lub dostosowywania.

Podałem moje dane osobowe, gdy oszukał mnie ten e-mail. Co powinienem zrobić?

Niezwłocznie aktualizuj hasła do wszelkich kont, w przypadku których ujawniłeś informacje, szczególnie jeśli dotyczą one danych finansowych lub wrażliwych. Dodatkowo zgłoś próbę phishingu swojemu dostawcy usług e-mail, władzom lokalnym lub odpowiednim instytucjom lub organizacjom.

Pobrałem i otworzyłem złośliwy plik załączony do e-maila. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Jeśli dany plik był plikiem wykonywalnym (.exe), ryzyko infekcji jest znacznie wysokie. Jednak w przypadku plików takich jak PDF lub DOC istnieje ryzyko, że unikniesz infekcji, ponieważ w niektórych przypadkach samo otwarcie takich dokumentów może nie wystarczyć, aby malware przeniknęło do twojego systemu.

Przeczytałem e-mail, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Samo otwarcie e-maila nie stwarza żadnego ryzyka. Do infekcji systemu dochodzi zwykle, gdy odbiorcy klikają linki zawarte w e-mailach lub otwierają załączone pliki.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware obecne w załączniku do wiadomości e-mail?

Combo Cleaner jest w stanie wykryć i usunąć szeroką gamę dobrze znanych infekcji złośliwym oprogramowaniem. Należy jednak pamiętać, że wyrafinowane malware może ukrywać się głęboko w systemie. Aby zapewnić kompleksowe wykrycie i usunięcie, zaleca się wykonanie pełnego skanowania systemu jako środka zapobiegawczego.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Kampania phishingowa You Have eFax Message kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Kampania phishingowa You Have eFax Message na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.