FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć malware SYS01 z systemu operacyjnego

Znany również jako: Złodziej informacji SYS01
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Jakim malware jest SYS01?

Celem SYS01 jest kradzież poufnych informacji, takich jak dane logowania, pliki cookie oraz dane związane z reklamami na Facebooku i kontami biznesowymi. Zaobserwowano, że cyberprzestępcy stojący za SYS01 atakują pracowników infrastruktury rządowej, firm produkcyjnych i różnych innych branż.

Malware SYS01

Więcej informacji o złodzieju informacji SYS01

Cyberprzestępcy używający SYS01 mogą zrobić kilka rzeczy z poufnymi informacjami, które kradną. Mogą sprzedawać skradzione dane innym cyberprzestępcom na podziemnych rynkach dla zysku. Mogą również uzyskać dostęp do kont na Facebooku i wykorzystywać je do umieszczania złośliwych linków, rozsyłania spamu lub przeprowadzania ataków phishingowych.

Ponadto skradzione informacje mogą zostać wykorzystane do tworzenia ukierunkowanych e-maili typu spear phishing, które wydają się pochodzić z zaufanego źródła. Te e-maile mogą zawierać złośliwe linki lub załączniki, które po kliknięciu instalują złośliwe oprogramowanie na komputerze ofiary.

Ponadto cyberprzestępcy mogą wykorzystywać skradzione dane logowania do przeprowadzania ataków polegających na upychaniu danych uwierzytelniających, w których próbują zalogować się na wiele kont przy użyciu tych samych danych uwierzytelniających. Może to dać im dostęp do poufnych informacji przechowywanych na tych kontach.

Ponadto mogą grozić ujawnieniem poufnych informacji, chyba że ofiary zapłacą okup. Dlatego SYS01 powinien zostać usunięty z zainfekowanych komputerów tak szybko, jak to możliwe.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Złodziej informacji SYS01
Typ zagrożenia złodziej informacji
Nazwy wykrycia Avast (FileRepMalware [Misc]), AVG (FileRepMalware [Misc]), ESET-NOD32 (PHP/Disdroth.A), Kaspersky (UDS:Trojan-Downloader.Win32.Agent.a), Microsoft (Program:Win32/Wacapew.C!ml), Pełna lista (VirusTotal)
Objawy Złodzieje informacji mają na celu potajemną infiltrację komputera ofiary i pozostawanie cichymi, dzięki czemu na zainfekowanym urządzeniu nie są wyraźnie widoczne żadne szczególne objawy.
Metody dystrybucji Reklamy Google i fałszywe profile na Facebooku, które promują różne kuszące produkty, takie jak gry, treści dla dorosłych i pirackie oprogramowanie.
Zniszczenie Skradzione dane logowania, pliki cookie oraz informacje o reklamach i kontach firmowych na Facebooku, kradzież tożsamości, straty pieniężne i inne.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólne informacje o złodziejach informacji

Malware kradnące informacje to rodzaj złośliwego oprogramowania zaprojektowanego do infiltracji systemu komputerowego lub sieci ofiary i potajemnego zbierania poufnych informacji bez wiedzy i zgody użytkownika. To złośliwe oprogramowanie może kraść różne informacje, takie jak dane logowania, dane finansowe, dane osobowe i własność intelektualną.

Po zainstalowaniu w systemie złośliwe oprogramowanie kradnące informacje może pozostać niewykryte przez dłuższy czas, po cichu zbierając informacje i przesyłając je do serwerów zarządzania i kontroli atakującego. Skradzione dane są zwykle wykorzystywane do celów przestępczych, takich jak kradzież tożsamości, oszustwa finansowe, szpiegostwo korporacyjne i inne.

Przykładami różnych narzędzi kradnących informacje są ImBetter, BlackLine i WhiteSnake.

Jak SYS01 dostało się na mój komputer?

Kampania jest skierowana na konta firmowe na Facebooku. Wykorzystuje również reklamy Google oraz fałszywe profile na Facebooku, które promują różne kuszące produkty, takie jak gry, treści dla dorosłych i pirackie oprogramowanie, aby zwabić potencjalne ofiary i zmusić je do pobrania złośliwego pliku.

Początkowo atak wykorzystuje oszukańcze podejście, w którym atakujący przekonuje ofiarę do kliknięcia adresu URL, zwykle za pośrednictwem fałszywego profilu na Facebooku lub reklamy, co prowadzi do pobrania pliku ZIP podszywającego się pod pożądaną aplikację, grę, film lub podobny materiał.

Proces infekcji jest podzielony na dwa etapy: program ładujący i instalator Inno-Setup, który ostatecznie usuwa końcowy ładunek. Moduł ładujący jest często legalną aplikacją C#, która jest podatna na ataki ładowania bocznego i zawiera ukryty złośliwy plik DLL, który jest ostatecznie ładowany z boku do aplikacji.

Ta legalna aplikacja upuszcza instalator Inno-Setup, który dekompresuje do kompletnej aplikacji PHP ze złośliwymi skryptami. Te skrypty PHP są odpowiedzialne za kradzież i wydobywanie poufnych informacji.

Jak uniknąć instalacji malware?

Zachowaj ostrożność podczas klikania linków lub pobierania plików z nieznanych źródeł. W przypadku SYS01, malware jest dystrybuowane za pośrednictwem fałszywych profili na Facebooku lub reklam, które nakłaniają ofiary do pobrania pliku ZIP, który wydaje się być aplikacją, grą, filmem lub inną zawartością.

Regularnie aktualizuj także system operacyjny i oprogramowanie bezpieczeństwa oraz unikaj pobierania pirackiego oprogramowania, które może zawierać złośliwe oprogramowanie. Uważaj na podejrzane wiadomości lub e-maile, które proszą o podanie poufnych informacji lub zachęcają do pobrania załącznika lub kliknięcia linku. Używaj renomowanego oprogramowania chroniącego przed malware i regularnie skanuj swój komputer w poszukiwaniu oznak infekcji.

Jeśli uważasz, że twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć malware.

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Combo Cleaner.

Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

Proces złośliwego oprogramowania uruchomiony w Menedżerze zadań

Jeśli sprawdziłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

manual malware removal step 1Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatycznie uruchamiane aplikacje, rejestr i lokalizacje plików systemowych:

Wygląd aplikacji Autoruns

manual malware removal step 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom komputer w trybie awaryjnym. Kliknij Start, kliknij Zamknij, kliknij Uruchom ponownie, kliknij OK. Podczas procesu uruchamiania komputera naciśnij kilkakrotnie klawisz F8 na klawiaturze, aż zobaczysz menu Opcje zaawansowane systemu Windows, a następnie wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 7 lub Windows XP w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Uruchom system Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci — przejdź do ekranu startowego systemu Windows 8, wpisz Zaawansowane, w wynikach wyszukiwania wybierz Ustawienia. Kliknij Zaawansowane opcje uruchamiania, a w otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie.

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Twój komputer zostanie teraz ponownie uruchomiony w „Zaawansowanym menu opcji uruchamiania". Kliknij przycisk „Rozwiąż problemy", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie opcji zaawansowanych kliknij „Ustawienia uruchamiania".

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Twój komputer uruchomi się ponownie na ekranie Ustawienia uruchamiania. Naciśnij klawisz F5, aby uruchomić komputer w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane".

W menu opcji zaawansowanych wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W następnym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 10 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

manual malware removal step 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

Wypakuj archiwum Autoruns.zip i uruchom aplikację Autoruns.exe

manual malware removal step 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" oraz „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Odśwież wyniki aplikacji Autoruns

manual malware removal step 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz usunąć.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po znalezieniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń".

Usuń złośliwe oprogramowanie w Autoruns

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

Wyszukaj złośliwe oprogramowanie i usuń je

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware.

Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego. Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Combo Cleaner.

Często zadawane pytania (FAQ)

Mój komputer jest zainfekowany malware SYS01. Czy trzeba sformatować urządzenie pamięci masowej, aby się go pozbyć?

Jeśli twój komputer jest zainfekowany malware SYS01, sformatowanie urządzenia pamięci masowej jest jednym ze sposobów usunięcia złośliwego oprogramowania, ale nie jest to jedyna opcja. Zaleca się przeskanowanie komputera niezawodnym programem anty-malware w celu wykrycia i usunięcia malware.

Jakie są największe problemy, jakie może powodować złośliwe oprogramowanie?

Malware może wykradać dane osobowe, spowalniać komputer i powodować jego awarie lub zawieszanie się, instalować inne szkodliwe oprogramowanie, rozprzestrzeniać się na inne komputery, powodować utratę przychodów, utratę reputacji i inne problemy.

Jaki jest cel złośliwego oprogramowania SYS01?

SYS01 ma na celu kradzież poufnych informacji, w tym danych logowania, plików cookie oraz danych reklam na Facebooku i kont firmowych.

W jaki sposób SYS01 przeniknęło do mojego komputera?

Cyberprzestępcy wykorzystują reklamy Google i fałszywe profile na Facebooku do promowania kuszących produktów, takich jak gry, treści dla dorosłych i pirackie oprogramowanie, aby zachęcić potencjalne ofiary do pobrania i uruchomienia złośliwego pliku.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed malware?

Combo Cleaner ma zdolność wykrywania i usuwania prawie wszystkich znanych infekcji złośliwym oprogramowaniem, chociaż ważne jest, aby pamiętać, że zaawansowane malware może być ukryte głęboko w systemie. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie pełnego skanowania systemu.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Złodziej informacji SYS01 kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Złodziej informacji SYS01 na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.