FacebookTwitterLinkedIn

Jak rozpoznać takie e-maile phishingowe, jak fałszywy e-mail z Standard Bank

Znany również jako: E-mail phishingowy Standard Bank
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim e-mailem jest fałszywa wiadomość z Standard Bank?

Nasz zespół przeanalizował ten e-mail i stwierdził, że został napisany przez oszustów udających przedstawicieli Standard Bank. Jego celem jest nakłonienie odbiorców do wprowadzenia danych osobowych na otwartej fałszywej stronie internetowej. E-maile tego rodzaju nazywane są e-mailami phishingowymi. Powinny być oznaczone jako spam i usunięte.

Oszukańczy e-mail Standard Bank

Więcej informacji o e-mailu phishingowym Standard Bank

Ten e-mail phishingowy twierdzi, że twój identyfikator użytkownika wygasł i oferuje zachowanie tego samego identyfikatora użytkownika lub zresetowanie go za pomocą podanych linków. Zawiera linki „KEEP SAME USER ID" i „RESET USER ID". Zawiera również logo Standard Bank i dane kontaktowe. Kliknięcie dowolnego z podanych linków otwiera fałszywą stronę Standard Bank.

Ta fałszywa witryna prosi o zalogowanie się do konta bankowości internetowej za pomocą identyfikatora użytkownika i hasła. Dlatego jasne jest, że oszuści używają go do kradzieży danych logowania. Skradzione dane logowania są zwykle wykorzystywane w złośliwych celach (np. do kradzieży pieniędzy, zakupu towarów, kradzieży tożsamości) lub sprzedawane stronom trzecim.

Dlatego zdecydowanie zaleca się, aby nie podawać danych osobowych na podejrzanych stronach. Zwłaszcza, gdy są otwierane za pośrednictwem podejrzanych wiadomości e-mail.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Standard Bank Email Scam
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Wygasło ID użytkownika
Przebranie Wiadomość z Standard Bank
Powiązana domena abeeimport[.]com, balgowlahphysie[.]com
Nazwy wykrycia (abeeimport[.]com) Avira (phishing), Combo Cleaner (phishing), G-Data (phishing), Kaspersky (phishing), Netcraft (złośliwy), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Oszukańcze e-maile, nieuczciwe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, domeny z błędami pisowni.
Zniszczenie Utrata poufnych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólne informacje o oszustwach e-mailowych

Najczęstsze podobieństwa między wiadomościami phishingowymi polegają na tym, że są one zamaskowane jako ważne/oficjalne/pilne wiadomości od legalnych firm, organizacji lub innych podmiotów. Oszuści wykorzystują te wiadomości do wydobywania poufnych informacji (np. danych karty kredytowej, haseł, danych dowodu osobistego, numerów ubezpieczenia społecznego itp.).

Przykładami różnych e-maili phishingowych są "oszustwo Just Finished Sending 300 E-mails", "oszustwo Netflix - We've Suspended Your Membership Email" i "oszustwo NATURALISTS Email". Ważne jest, aby wiedzieć, że e-maile mogą być również wykorzystywane do dystrybucji malware.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

Cyberprzestępcy stojący za e-mailami służącymi do dystrybucji malware osiągają swój cel, gdy użytkownicy samodzielnie pobierają i uruchamiają złośliwe oprogramowanie. Ich celem jest nakłonienie odbiorców do otwarcia złośliwych linków lub załączników.

Zwykle użytkownicy infekują komputery, włączając polecenia makr w otwieranych złośliwych dokumentach MS Office, otwierając pliki wykonywalne lub pliki wyodrębnione z archiwów, takich jak ZIP i RAR, lub uruchamiając pliki JavaScript. Pliki ISO, dokumenty PDF i inne pliki są również wykorzystywane do dystrybucji malware.

Jak uniknąć instalacji malware?

Nie klikaj linków ani nie otwieraj plików otrzymanych pocztą e-mail bez dwukrotnego sprawdzenia wiadomości. Linki lub załączniki w nieistotnych e-mailach wysłanych z nieznanych/podejrzanych adresów zwykle są złośliwe. Regularnie aktualizuj system operacyjny i zainstalowane oprogramowanie. Nie ufaj reklamom na podejrzanych stronach internetowych.

Pobieraj oprogramowanie wyłącznie z wiarygodnych źródeł (oficjalnych witryn i zweryfikowanych sklepów). Jeśli już otworzyłeś złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć zainfekowane malware.

Tekst prezentowany w wiadomości phishingowej Standard Bank:

Subject: User Id expired


Dear -,

Your user Id has expired, you can keep the same user Id or reset it following the link bellow

KEEP SAME USER ID OR RESET USER ID

Regards
Standard Bank
        
Contact Us
For any queries please call Customer Contact Centre
0819286

Alternatively please e-mail
info@stanbic.co.bw

Our lines are open
24 hours a day, 7 days a week including public holidays.

Fałszywa witryna Standard Bank:

Witryna phishingowa oszustwa e-mailowego standard bank

Kolejny przykład e-maila spamowego o tematyce Standard Bank promującego identyczną stronę phishingową:

E-mail spamowy o tematyce Standard Bank (2023-01-17)

Prezentowany w nim tekst:

Temat: Important: Review your debit orders Now!!!

 

Standard Bank

Dear user

A Third-Party Scheduled Debit Order was processed on your account. Please click here to review transactions.

Follow the prompt to review or cancel transactions.

Our consultants are available between 8am and 9pm on weekdays, and 8am and 4pm on weekends and public holidays.

Regards
Standard Bank / Stanbic Bank

Contact us if you received this email in error, or have any further queries.
Namibia: 92860 / International: +264 92860

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem ten e-mail?

Wszyscy adresaci otrzymali tę samą wiadomość. Nie jest ona skierowana do konkretnych osób. Nawet ci, którzy nie są klientami Standard Banku, otrzymali tę samą wiadomość.

Podałem swoje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez ten e-mail. Co powinienem zrobić?

Jeśli jesteś klientem Standard Bank i podałeś swój identyfikator użytkownika i hasło na stronie phishingowej, skontaktuj się jak najszybciej z bankiem. Jeśli podane hasło umożliwia dostęp nie tylko do konta w bankowości internetowej, zmień także inne hasła.

Pobrałem i otworzyłem szkodliwy plik dołączony do e-maila. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Zwykle pliki wykonywalne infekują komputery po ich otwarciu/uruchomieniu. Dokumenty Microsoft Office infekują komputery po włączeniu poleceń makr. Inne pliki (np. archiwa takie jak ZIP i RAR, dokumenty PDF) nie mogą wyrządzić szkody, dopóki nie zostaną otwarte i nie zostaną wykonane dodatkowe kroki. Zależy to zatem od typu pliku, który został otwarty.

Przeczytałem e-mail, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Nie, e-maile są nieszkodliwe, dopóki ich zawartość nie zostanie otwarta.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware, które były obecne w załączniku e-mail?

Combo Cleaner usunie malware z systemu operacyjnego (może wykryć prawie wszystkie znane złośliwe oprogramowanie). Zdecydowanie zaleca się przeprowadzenie pełnego skanowania systemu w celu usunięcia malware wysokiej klasy. Zwykle złośliwe oprogramowanie tego rodzaju ukrywa się głęboko w systemie (uruchomienie szybkiego skanowania zwykle nie wystarcza do jego wykrycia i usunięcia).

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
E-mail phishingowy Standard Bank kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania E-mail phishingowy Standard Bank na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.