FacebookTwitterLinkedIn

Jak rozpoznać takie zwodnicze e-maile jak oszustwo e-mailowe „Your Password Has Been Changed"

Znany również jako: E-mail phishingowy Your Password Has Been Changed
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim oszustwem jest „Your Password Has Been Changed"?

Podczas badania tego e-maila odkryliśmy, że jest to fałszywy e-mail podszywający się pod wiadomość od dostawcy usług poczty e-mail. Oszuści wysyłają tę wiadomość, aby zwabić odbiorców do kliknięcia linku i podania hasła na otwartej stronie phishingowej. Ten e-mail powinien zostać zignorowany.

Oszustwo e-mailowe our Password Has Been Changed

Szczegółowe informacje o oszustwie „Your Password Has Been Changed"

Wiadomość e-mail twierdzi, że hasło do konta e-mail odbiorcy zostało zmienione (jak rzekomo żądał odbiorca). Zapewnia dwie opcje: zachowanie aktualnego hasła lub odwiedzenie „obsługiwanej strony", aby uzyskać więcej informacji. Kliknięcie przycisku „Zachowaj aktualne hasło" lub hiperlinku „strona pomocy" przeniesie odbiorcę do witryny phishingowej.

Otwarta witryna imituje projekt legalnej witryny Bing, Google, Yahoo lub innego dostawcy usług e-mail zgodnie z adresem e-mail odbiorcy. We wszystkich przypadkach odwiedzający proszeni są o zalogowanie się na konto e-mail przy użyciu swojego hasła. Oszuści mogą używać podanych haseł, aby uzyskać dostęp do kont e-mail (a nawet innych kont, które używają tego samego hasła).

Oszuści mogą używać dostępnych kont e-mail do czytania osobistych wiadomości e-mail zawierających poufne informacje, wysyłania spamu, dystrybucji malware itp. Mogą również sprzedawać zdobyte hasła (lub porwane konta e-mail) stronom trzecim w ciemnej sieci lub w innym miejscu. Jeśli zdołają uzyskać dostęp do więcej niż tylko kont e-mail, mogą wyrządzić jeszcze więcej szkód.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Your Password Has Been Changed Email Scam
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Hasło odbiorcy zostało zmienione
Przebranie Wiadomość od dostawcy usług e-mail
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Zwodnicze e-maile, nieuczciwe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, domeny z błędami pisowni.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólne informacje o podobnych e-mailach

Oszukańcze wiadomości e-mail nakazujące podanie danych osobowych (lub otwarcie linków do stron phishingowych) są zwykle zamaskowane jako oficjalne/ważne/pilne listy od legalnych podmiotów. Stojący za nimi oszuści starają się zwabić odbiorców do podania danych karty kredytowej, danych logowania (np. nazwy użytkownika, hasła) i innych poufnych informacji.

Przykłady podobnych oszukańczych kampanii to "Your Email Has Been Restricted", "Please Confirm Your Account" i "Pending Messages On Our Remote Server". Poczta e-mail może służyć nie tylko do wydobywania informacji, ale także do rozsyłania malware.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

E-maile używane do nakłaniania użytkowników do zainfekowania komputerów malware zawierają złośliwe linki lub załączniki. Komputery są infekowane przez otwarte strony lub pobrane pliki. Najczęściej używane pliki do dystrybucji złośliwego oprogramowania to MS Office, PDF lub inne dokumenty, pliki wykonywalne, ZIP, RAR (lub inne tego rodzaju pliki), JavaScript i ISO.

Użytkownicy infekują komputery, otwierając złośliwe pliki. Nie wszystkie pliki mogą infekować komputery przez samo otwarcie (np. złośliwe dokumenty MS Office nie wprowadzają malware, dopóki użytkownicy nie włączą poleceń makr).

Jak uniknąć instalacji malware?

Nie klikaj linków (ani otwieraj załączników) w podejrzanych e-mailach. Pamiętaj, że nieistotne wiadomości zawierające linki lub pliki wysłane z nieznanych adresów prawdopodobnie zostaną wykorzystane do dystrybucji malware. Ponadto zawsze używaj wyłącznie oficjalnych stron i sklepów jako źródeł pobierania aplikacji i plików. Nie ufaj podejrzanym reklamom oferującym pobieranie oprogramowania.

Regularnie aktualizuj system operacyjny i inne zainstalowane oprogramowanie. Zaktualizuj i aktywuj oprogramowanie za pomocą funkcji zapewnionych przez oficjalnych programistów. Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe na komputerze i regularnie przeprowadzaj skanowanie systemu.

Jeśli już otworzyłeś złośliwe załączniki, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć malware.

Tekst prezentowany w wiadomości e-mail „Your Password Has Been Changed":

Subject: Password changed


Your password has been changed.

Keep Current Password

Your password has been changed, as you asked.

If you didn’t ask to change your password, we’re here to help keep your account secure. Visit our support page for more info.

Zrzut ekranu zwodniczej strony proszącej o podanie hasła do konta poczty e-mail:

strona phishingowa oszustwa e-mailowego your password has been changed

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem ten e-mail?

Może to oznaczać, że twój adres e-mail został ujawniony w wyniku naruszenia bezpieczeństwa danych lub podany na stronie phishingowej. Tak czy inaczej, fałszywe e-maile nie są osobiste — oszuści wysyłają tę samą wiadomość na wszystkie adresy, które mają w swojej bazie danych.

Podałem moje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez ten e-mail. Co mam zrobić?

Jeśli otworzyłeś stronę podaną w tym e-mailu i wprowadziłeś swoje hasło, jak najszybciej zmień wszystkie hasła. Zwłaszcza jeśli twoje hasło może być użyte do zalogowania się na więcej niż jedno konto.

Pobrałem i otworzyłem złośliwy program dołączony do e-maila. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Jeśli otworzyłeś plik wykonywalny (np. .exe), twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany. Inne pliki (np. dokumenty MS Office) często nie mogą zainfekować komputerów, dopóki nie zostaną wykonane dodatkowe czynności (np. polecenia makr są włączone).

Przeczytałem e-mail, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

E-maile można bezpiecznie otwierać, nawet jeśli zawierają złośliwe linki lub pliki. Nie mogą one wyrządzić żadnych szkód, dopóki złośliwe linki lub załączniki nie zostaną otwarte.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware, które były obecne w załączniku do e-maila?

Combo Cleaner przeskanuje twój komputer i usunie złośliwe oprogramowanie. Ta aplikacja może wykryć prawie wszystkie znane malware. Ważne jest, aby przeprowadzić pełne skanowanie systemu, aby usunąć wysokiej klasy złośliwe oprogramowanie. Zwykle tego rodzaju malware chowa się głęboko w systemie.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
E-mail phishingowy Your Password Has Been Changed kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania E-mail phishingowy Your Password Has Been Changed na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.