FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć malware Lemon Duck z systemu operacyjnego

Znany również jako: Wirus Lemon Duck
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Czym jest Lemon Duck?

Lemon Duck to złośliwe oprogramowanie. Podstawową funkcją tego malware jest wykorzystywanie zasobów zainfekowanej maszyny do wydobywania kryptowaluty, w szczególności kryptowaluty Monero (XMR). Ten złośliwy program poważnie zagraża zainfekowanym urządzeniom, a nawet może je trwale uszkodzić. Dystrybucję Lemon Duck po raz pierwszy zaobserwowano w Azji (w szczególności w Chinach), jednak jego zasięg znacznie się rozszerzył.

Wykrycia malware Lemon Duck na VirusTotal

Malware Lemon Duck infekuje systemy operacyjne Windows, jednak w szczególności atakuje system Windows 7. Ponieważ firma Microsoft zaprzestała opracowywania aktualizacji dla tej wersji systemu operacyjnego, jest szczególnie podatna na złośliwe ataki. Górnicy kryptowaluty na dużą skalę wymagają drogiego sprzętu, dlatego cyberprzestępcy opracowali metodę wykorzystywania zainfekowanych urządzeń w celu uzyskania niezbędnych zasobów.

Porwane urządzenia z dostępem na poziomie użytkownika (lub zbliżonym do tego poziomu) są wspólnie wykorzystywane do wydobywania kryptowaluty. Mówiąc prościej, ta waluta jest wydobywana za pomocą komputerów do rozwiązywania problemów matematycznych. Odbywa się to poprzez niewłaściwe użycie procesorów komputerowych (CPU) i kart graficznych (GPU).

Jest to zasadniczo cel i działanie Lemon Duck. Stopień, w jakim górnicy kryptowaluty, tacy jak Lemon Duck, mogą nadużywać porwanego urządzenia, jest znaczący. System może być wykorzystany w pełni, zabierając do 100% zasobów, co może doprowadzić do tego, że stanie się praktycznie bezużyteczny.

Może sprawić, że komputer przestanie odpowiadać lub nie będzie można zmusić go do ponownego uruchomienia z powodu przeciążenia systemu. Ponadto, systemy pracujące z taką wydajnością mają tendencję do generowania nadmiernego ciepła. Może to prowadzić do przegrzania sprzętu, a tym bardziej w pewnych warunkach (np. wysokiej temperaturze w pomieszczeniu, słabych systemach chłodzenia itp.).

W związku z tym samo urządzenie może ulec uszkodzeniu, a dane przechowywane w systemie mogą zostać trwale utracone. Typowymi objawami tych infekcji są opóźnienia systemu i/lub brak reakcji, znaczny wzrost temperatury generowanej podczas normalnego korzystania z urządzenia itp.

Jeśli istnieje podejrzenie lub wiadomo, że Lemon Duck (lub inne malware) już przeniknęło do systemu, zdecydowanie zaleca się skorzystanie z oprogramowania antywirusowego w celu jego natychmiastowego usunięcia.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Lemon Duck
Typ zagrożenia Trojan, wirus kradnący hasła, malware bankowe, spyware
Nazwy wykrycia Avast (Other:Malware-gen [Trj]), BitDefender (Trojan.Exploit.MSOfficeWord.GenericKDS.3368558), DrWeb (Exploit.Siggen.63604), Kaspersky (HEUR:Trojan-Downloader.MSExcel.DdeExe), Pełna lista (VirusTotal)
Objawy Trojany są zaprojektowane, aby podstępnie infiltrować komputer ofiary i pozostawać cichymi, w wyniku czego na zainfekowanej maszynie nie ma jasno widocznych objawów.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail, złośliwe ogłoszenia internetowe, inżynieria społeczna, narzędzia "łamania" oprogramowania.
Zniszczenie Skradzione hasła i informacje bankowe, kradzież tożsamości, utrata danych, instalacja dodatkowego malware.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

BitCoinMinerCOINMINER i JSMiner-C to kilka przykładów innych szkodliwych programów podobnych do Lemon Duck. Górnicy kryptowaluty mogą kopać różne kryptowaluty i nie są one wyłączne dla Monero. Mimo to cel końcowy jest identyczny: generowanie zysku dla stojących za nimi cyberprzestępców. Złośliwe oprogramowanie tego typu może poważnie uszkodzić zainfekowane urządzenie, dlatego ważne jest, aby je bezzwłocznie usunąć.

Jak Lemon Duck zainfekował mój komputer?

Malware ma różne metody dystrybucji. Popularne obejmują kampanie spamowe, trojany, nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" oprogramowania), fałszywe aktualizacje i podejrzane kanały pobierania. Kampanie spamowe służą do wysyłania tysięcy zwodniczych/oszukańczych wiadomości e-mail.

Wiadomości te zawierają dołączone do nich zainfekowane pliki lub linki do pobrania złośliwej zawartości. Zaobserwowano, że Lemon Duck rozsyła się za pomocą kampanii spamowych. Zainfekowane pliki mogą mieć różne formaty (np. dokumentów Microsoft Office i PDF, plików archiwalnych i wykonywalnych, JavaScript itp.).

Po ich otwarciu rozpoczyna się proces infekcji (tj. pobieranie/instalacja złośliwego oprogramowania). Trojany to złośliwe programy, z których niektóre mogą powodować infekcje łańcuchowe. Narzędzia do „łamania" oprogramowania mogą pobierać/instalować malware zamiast aktywować licencjonowany produkt.

Fałszywe programy aktualizujące infekują systemy, wykorzystując wady nieaktualnych produktów i/lub po prostu instalując złośliwe oprogramowanie zamiast obiecanych aktualizacji.

Złośliwe oprogramowanie jest często nieumyślnie pobierane z podejrzanych źródeł, takich jak nieoficjalne i bezpłatne witryny hostujące pliki (bezpłatne), sieci udostępniania P2P (BitTorrent, eMule, Gnutella itp.) oraz inne programy do pobierania stron trzecich.

Jak uniknąć instalacji złośliwego oprogramowania?

Odradza się otwieranie podejrzanych lub nieistotnych wiadomości e-mail, zwłaszcza otrzymywanych od nieznanych/podejrzanych nadawców (adresów). Nie wolno otwierać żadnych załączników ani linków zawartych w podejrzanych wiadomościach, ponieważ może to prowadzić do infekcji systemu wysokiego ryzyka.

Używaj wyłącznie oficjalnych i zweryfikowanych kanałów pobierania. Aktywuj i aktualizuj produkty za pomocą narzędzi/funkcji zapewnionych przez legalnych programistów. Nie należy używać narzędzi do nielegalnej aktywacji („łamania" oprogramowania) i aktualizatorów stron trzecich, ponieważ wiadomo, że są one wykorzystywane do dystrybucji malware.

Aby zapewnić integralność urządzenia i bezpieczeństwo użytkownika, najważniejsze jest posiadanie zainstalowanego renomowanego oprogramowania antywirusowego/antyspyware. To oprogramowanie musi być aktualizowane, używane do uruchamiania regularnych skanów systemu i usuwania wszystkich wykrytych/potencjalnych zagrożeń.

Jeśli uważasz, że twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Złośliwy załącznik dystrybuujący Lemon Duck:

Złośliwy załącznilk dystrybuujący malware Lemon Duck

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Combo Cleaner. Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

złośliwy proces działający na komputerze użytkownika - przykład

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie menedżera zadań. Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

manual malware removal step 1Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatyczne uruchamianie aplikacji, rejestr i lokalizacje systemów plików:

zrzut ekranu aplikacji autoruns

manual malware removal step 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Tryb awaryjny z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w „Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij „Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij „5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Tryb awaryjny z obsługą sieci Windows 8

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Tryb awaryjny z obsługą sieci windows 10

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

manual malware removal step 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

wydobycie autoruns.zip i uruchomienie autoruns.exe

manual malware removal step 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" i „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Kliknij „Opcje” u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje” i „Ukryj wpisy systemu Windows”

manual malware removal step 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz wyeliminować.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po zlokalizowaniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń".

zlokalizuj plik złośliwego oprogramowania, który chcesz usunąć

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

wyszukiwanie pliku złośliwego oprogramowania na twoim komputerze

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware. Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji, niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego.

Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Combo Cleaner.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Lemon Duck kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Lemon Duck na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.