FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć ElectroRAT z systemu opracyjnego?

Znany również jako: Trojan zdalnego dostępu ElectroRAT
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Jak usunąć ElectroRAT z Mac?

Czym jest ElectroRAT?

ElectroRAT to nazwa trojana zdalnego dostępu (RAT) napisanego w języku programowania Go i przeznaczonego do atakowania użytkowników systemów Windows, MacOS i Linux. Wiadomo, że cyberprzestępcy stojący za ElectroRAT atakują głównie użytkowników kryptowalut. Ten RAT jest dystrybuowany za pośrednictwem strojanizowanych aplikacji Jamm, eTrader i DaoPoker.

ElectroRAT scam

Wspomniane aplikacje Jamm i eTrader to aplikacje do zarządzania handlem kryptowalutami, a DaoPoker to aplikacja do pokera kryptowalutowego. Mówiąc prosto, wszystkie trzy są związane z kryptowalutą. Wiadomo, że te aplikacje (ich strony do pobrania) są lub przynajmniej były promowane przez fałszywych użytkowników na niektórych forach związanych z kryptowalutami i blockchain, a także za pośrednictwem Twittera i Telegrama. Po otwarciu każda z tych ztrojanowanych aplikacji ładuje swój graficzny interfejs użytkownika (GUI) i uruchamia ElectroRAT (który działa ukryty w tle systemu).

ElectroRAT ma takie możliwości, jak przesyłanie plików z dysku, pobieranie plików i wykonywanie poleceń na komputerze ofiary, keylogging (zapisywanie naciśnięć klawiszy) i robienie zrzutów ekranu. Złośliwe oprogramowanie z funkcją keyloggera umożliwia cyberprzestępcom zapisywanie danych wprowadzanych z klawiatury, co oznacza, że mogą używać takiego malware do kradzieży danych osobowych, które ofiary wprowadzają za pomocą klawiatury, na przykład danych karty kredytowej, danych logowania (adresów e-mail, nazw użytkowników, haseł) i innych poufnych informacji, które można wykorzystać do kradzieży różnych kont, tożsamości i wykorzystania ich do oszukańczych zakupów, transakcji, wysyłania spamu itp. i/lub do innych złośliwych celów. Ponadto, ElectroRAT może być używany do kradzieży plików przechowywanych na komputerze ofiary lub, na przykład, do pobierania i uruchamiania złośliwych plików, które zostałyby zaprojektowane do instalowania malware innego typu.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Trojan zdalnego dostępu ElectroRAT
Typ zagrożenia Trojan zdalnego dostępu
Nazwy wykrycia (eTrader-0.1.0_mchos.dmg) AegisLab (Trojan.OSX.Generic.4!c), BitDefender (Trojan.MAC.Agent.IV), GData (Trojan.MAC.Agent.IV), Kaspersky (HEUR:Backdoor.Linux.Electro.gen), Pełna lista (VirusTotal)
Nazwy wykrycia (eTrader app) AegisLab (Trojan.Multi.Generic.4!c), BitDefender (Trojan.MAC.Agent.IV), FireEye (Trojan.MAC.Agent.IV), MAX (Malware (ai Score=81)), Pełna lista (VirusTotal)
Nazwa(y) złośliwego procesu mdworker (jego nazwa może się różnić)
Objawy Trojany zdalnego dostępu są zaprojektowane, aby podstępnie infiltrować komputer ofiary i pozostawać cichymi, w wyniku czego na zainfekowanej maszynie nie ma jasno widocznych objawów.
Dodatkowe informacje Ten RAT obiera za cel użytkowników Windows, MacOS i Linux
Metody dystrybucji Strojanizowane aplikacje Jamm, eTrade i DaoPoker.
Zniszczenie Skradzione hasła i informacje bankowe, kradzież tożsamości, instalacja dodatkowego malware, strata pieniędzy i danych.
Usuwanie

Aby wyeliminować Trojan zdalnego dostępu ElectroRAT, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.

Ponieważ, cyberprzestępcy stojący za ElectroRAT atakują głównie użytkowników kryptowalut, prawdopodobne jest, że ofiary stracą dostęp do swoich portfeli kryptowalutowych lub innych kont związanych z kryptowalutami. Jednak celem mogą być również konta innych typów. Tak czy inaczej, ofiary ataku ElectroRAT powinny jak najszybciej usunąć to malware, zmienić swoje hasła i przenieść swoją kryptowalutę na inny portfel. Więcej przykładów RAT to Eleanor i Proton.

Jak malware zostało zainstalowane na moim komputerze?

Jak wspomniano w poprzednich akapitach, ElectroRAT jest rozpowszechniany za pośrednictwem strojanizowanych aplikacji Jamm, eTrader i DaoPoker, które były promowane na różnych forach związanych z kryptowalutami i blockchain, Twitterze i Telegramie. Należy wspomnieć, że te aplikacje są przeznaczone do działania na wszystkich trzech systemach operacyjnych Windows, MacOS i Linux. Kilka przykładów innych sposobów rozsyłania złośliwego oprogramowania przez cyberprzestępców to kampanie złośliwego spamu (e-maile ze złośliwymi załącznikami lub linkami), nieoficjalne narzędzia do aktywacji oprogramowania („łamania"), niektóre trojany i nieoficjalne narzędzia do aktualizacji oprogramowania.

Jak uniknąć instalacji złośliwego oprogramowania?

Nie można ufać nieistotnym e-mailom, które zawierają pliki (załączniki) lub linki, otrzymywanym z nieznanych i podejrzanych adresów. Powszechne jest, że takie e-maile są częścią jakiejś kampanii złośliwego spamu, która ma na celu nakłonienie odbiorców do zainfekowania ich komputerów. Oprogramowania nie należy pobierać za pośrednictwem zewnętrznych programów do pobierania, z nieoficjalnych stron, sieci peer-to-peer (takich jak eMule, klienci torrent) itp. ani instalować za pośrednictwem zewnętrznych instalatorów. Pliki i programy należy pobierać za pośrednictwem oficjalnych witryn oraz bezpośrednich linków do pobierania. Zainstalowane oprogramowanie należy aktualizować wyłącznie za pomocą narzędzi zaprojektowanych przez jego oficjalnych programistów. To samo dotyczy jego aktywacji. Większość nieoficjalnych narzędzi innych firm służy do instalowania malware. Ponadto, nielegalne jest aktywowanie licencjonowanego oprogramowania za pomocą nieoficjalnych narzędzi lub używanie pirackiego oprogramowania. Komputer powinien mieć zainstalowane renomowane oprogramowanie antywirusowe lub antyszpiegowskie, które powinno być regularnie używane. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany PUA, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie je usunąć.

Instalator strojanizowanej aplikacji eTrade:

electrorat malware etrader installer

Ogólny interfejs użytkownika strojanizowanego eTrader:

electrorat malware trojanized etrader app

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Trojan zdalnego dostępu ElectroRAT: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Trojan zdalnego dostępu ElectroRAT. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner (Mac) Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z trojan zdalnego dostępu electrorat:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki trojan zdalnego dostępu electrorat z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z trojan zdalnego dostępu electrorat z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z trojan zdalnego dostępu electrorat z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z trojan zdalnego dostępu electrorat z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

Kliknij, aby opublikować komentarz

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Trojan zdalnego dostępu ElectroRAT kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Trojan zdalnego dostępu ElectroRAT na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Trojan zdalnego dostępu ElectroRAT dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner (Mac)

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.