FacebookTwitterLinkedIn

Jak naprawić problem 'Wi-Fi nie ma prawidłowej konfiguracji IP Problem On Windows 10?

Jak naprawić problem Wi-Fi nie ma prawidłowej konfiguracji IP na Windows 10?

W 1995 roku około 1% światowej populacji było online. Dwadzieścia lat później, połączenie z Internetem ma ponad trzy miliardy ludzi, czyli prawie połowa naszej planety. Brak połączenia z Internetem w tych dniach może być frustrujący i sprawić, że poczujesz się jak w 1995 roku. Jeśli używasz systemu operacyjnego Windows 10 i odbierasz błąd "Wi-Fi nie ma prawidłowej konfiguracji IP", to wiesz, jak to jest. Zapobiega to korzystaniu z Wi-Fi i jest częstym problemem napotykanym przez użytkowników systemu Windows. Problem dotyczący braku prawidłowej konfiguracji IP może wystąpić, nawet jeśli używasz połączenia Ethernet na komputerze. Dobrą wiadomością jest to, że możesz łatwo rozwiązać ten problem.

Komunikat o błędzie "Wi-Fi nie ma prawidłowej konfiguracji IP", wskazuje, że wystąpił problem z zestawem TCP/IP komputera - zestawem warstw protokołu sieciowego, które mogą działać razem negatywnie, powodując przerwę w świadczeniu usługi internetowej. Ten komunikat o błędzie mógł zostać wyświetlony podczas rozwiązywania problemów. Niestety, rozwiązywanie problemów z systemem Windows zazwyczaj napotyka tylko problemy i nie zapewnia rozwiązań - musisz rozwiązać problem ręcznie. Problem z konfiguracją może być spowodowany kilkoma problemami, takimi jak wadliwa sieć, nieprawidłowe ustawienia sieciowe, problemy ze sprzętem, problemy sieciowe od operatora sieci, wyłączone usługi sieciowe Windows i inne przyczyny.

Istnieją sposoby manualnego rozwiązania tego problemu: może być konieczne uwolnienie i odnowienie adresu IP, odinstalowanie sterownika karty sieci bezprzewodowej, zresetowanie protokołu TCP/IP, ręczne ustawienie adresu IP, zaktualizowanie sterownika karty sieciowej lub użycie innych metod. W tym artykule przedstawiamy kilka rozwiązań krok po kroku - możesz wypróbować każdy, dopóki nie znajdziesz takiego, który będzie dla ciebie odpowiedni. Zaczniemy od uwolnienia i odnowienia twojego adresu IP, ponieważ to rozwiązanie zwykle sprawdza się u użytkowników, którzy mają problem z siecią.

how to fix wifi doesn't have valid ip configuration problem

Spis treści:

Uwolnienie i odnowienie twojego adresu IP

Może to być najprostszy sposób naprawienia problemu "Wi-Fi nie ma prawidłowej konfiguracji IP" poprzez wykonywanie poleceń w wierszu polecenia. Najpierw otwórz wiersz polecenia, wpisując "wiersz polecenia" w wyszukiwarce i klikając prawym przyciskiem myszy "Wiersz polecenia". Następnie wybierz "Uruchom jako administrator", aby uruchomić go z uprawnieniami administratora.

release and renew your IP address step 1

W oknie Wiersz polecenia wpisz "ipconfig /release" i naciśnij klawisz Enter na klawiaturze. Upewnij się, że wstawiłeś w poleceniu spację między "ipconfig" and "/release".

release and renew your IP address step 2

Teraz zrób to samo za pomocą polecenia "ipconfig /renew". W tym poleceniu musisz umieścić spację po "ipcongif". Naciśnij enter.

release and renew your IP address step 3

Po zakończeniu wprowadzania poleceń wpisz "exit" i naciśnij klawisz Enter, aby opuścić wiersz polecenia. Spróbuj ponownie uruchomić komputer, aby sprawdzić, czy to pomogło w rozwiązaniu problemu.

[Wróć do Spisu treści]

Resetowanie TCP/IP

To również jest proste: wykonywanie poleceń w wierszu polecenia. Ponownie otwórz okno Wiersz polecenia z wyszukiwania, klikając je prawym przyciskiem myszy i uruchom jako administrator. W oknie Wiersz polecenia wpisz polecenie "netsh winsock reset" i naciśnij Enter na klawiaturze.

reset tcp/ip step 1

Następnie wpisz polecenie "netsh int ip reset" i naciśnij na klawiaturze. Wyjdź z wiersza polecenia i uruchom ponownie komputer, aby sprawdzić, czy pomogło to rozwiązać problem.

reset tcp/ip step 2

[Wróć do Spisu treści]

Odinstalowanie sterownika bezprzewodowej karty sieciowej

Może pojawić się błąd "Wi-Fi nie ma prawidłowej konfiguracji IP" z powodu błędu sterownika sieciowego. Możesz spróbować odinstalować sterownik karty sieci bezprzewodowej, a następnie pozwolić systemowi Windows 10 zainstalować go automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu Windows. Aby odinstalować sterownik karty sieciowej, przejdź do Menedżera urządzeń. Wpisz "menedżer urządzeń" w wyszukiwarce i kliknij wynik "Menedżer urządzeń".

uninstall wireless adapter driver step 1

W oknie Menedżera urządzeń znajdź "Karty sieciowe", rozwiń je i kliknij prawym przyciskiem myszy urządzenie bezprzewodowe, a następnie z menu rozwijanego wybierz "Odinstaluj".

uninstall wireless adapter driver step 2

Zostaniesz poproszony o potwierdzenie dezinstalacji. Kliknij „OK". Jeśli widzisz tę opcję, zaznacz pole "Usuń oprogramowanie sterownika dla tego urządzenia".

uninstall wireless adapter driver step 3

Będziesz musiał ponownie uruchomić swój komputer, aby zmiany zaczęły obowiązywać. Uruchom ponownie komputer i sprawdź, czy pomogło to rozwiązać ten problem.

[Wróć do Spisu treści]

Manualne ustawianie twojego adresu IP

Po połączeniu się z Wi-Fi zwykle otrzymuje się adres IP, a proces ten jest wykonywany przez DHCP. Problem z prawidłową konfiguracją IP oznacza, że coś jest nie tak, a serwer DHCP nie otrzymuje prawidłowego adresu IP. Możesz ręcznie dodać poprawny adres IP, aby rozwiązać ten problem - kliknij prawym przyciskiem myszy Start i wybierz "Połączenia sieciowe".

set your IP address manually

W oknie Stan sieci kliknij "Zmień opcje adaptera", aby wyświetlić karty sieciowe i zmienić ustawienia połączenia.

set your IP address manually step 2

Zobaczysz swój typ połączenia sieciowego. Powinieneś także zobaczyć swoje połączenie bezprzewodowe tutaj (w naszym przypadku widzimy połączenie Ethernet, ponieważ korzystamy z połączenia przewodowego). Kliknij prawym przyciskiem myszy połączenie bezprzewodowe i w rozwijanym menu kliknij "Właściwości".

set your IP address manually step 3

Kliknij "Protokół internetowy wersja 4 (TCP/IPv4)", aby go podświetlić, a następnie kliknij "Właściwości".

set your IP address manually step 4

Zostanie wyświetlone okno Właściwości protokołu internetowego wersji 4 (TCP/IPv4). W tym miejscu zaznacz "Użyj następującego adresu IP:" i "Użyj następujących adresów serwerów DNS:", a następnie wpisz adres IP, maskę podsieci i domyślną bramkę, preferowany serwer DNS i alternatywny serwer DNS. Możesz użyć naszego zrzutu ekranu jako przykładu.

Uwaga: Jeśli adres IP LAN routera to 192.168.1.1, możesz ustawić adres IP na 192.168.1.x (x to liczba od 2 do 253), maska podsieci na 255.255.255.0 i domyślna brama na 192.168.1.1.).

set your IP address manually step 5

Kliknij "OK" i uruchom ponownie komputer, aby sprawdzić, czy to rozwiązanie pomogło rozwiązać problem.

[Wróć do Spisu treści]

Wykonywanie czyszczenia rozruchu

Możesz także spróbować rozwiązać ten problem, wykonując czyszczenie rozruchu systemu operacyjnego Windows 10. Czyszczenie rozruchu jest uruchamiane w celu uruchomienia systemu Windows przy użyciu minimalnego zestawu sterowników i programów startowych. Pomaga to wyeliminować konflikty oprogramowania występujące podczas instalowania programu lub aktualizacji lub podczas uruchamiania programu w systemie Windows. Oznacza to, że będziesz musiał wyłączyć wszystkie aplikacje i usługi innych firm, aby sprawdzić, czy któraś z tych aplikacji przerywa połączenie bezprzewodowe i uniemożliwia połączenie z nim. Aby wykonać czyszczenie rozruchu, wpisz "konfiguracja systemu" w wyszukiwarce i otwórz aplikację pulpit. Innym sposobem uzyskania dostępu do Konfiguracji systemu jest wpisanie "uruchom" w wyszukiwarce, otwarcie go, wpisanie "mschonfig", a następnie kliknięcie OK, aby go uruchomić.

perform clean boot

Po otwarciu konfiguracji systemu wybierz "Uruchamianie selektywne", aby można było wprowadzić zmiany i odznaczyć opcję "Załaduj elementy startowe".

perform clean boot step 2

Następnie przejdź do zakładki "Usługi" i zaznacz pole wyboru "Ukryj wszystkie usługi Microsoft". Spowoduje to ukrycie aplikacji i usług Microsoft (ponieważ musimy wyłączyć tylko aplikacje innych firm). W naszym przypadku pozostają tylko dwie usługi. Kliknij "Wyłącz wszystkie".

perform clean boot step 3

Następnie przejdź do zakładki "Uruchamianie" i kliknij "Otwórz Menedżera zadań" - pozwoli ci to zarządzać elementami startowymi za pomocą Menedżera zadań.

perform clean boot step 4

W otwartym oknie Menedżera zadań pojawi się lista aplikacji startowych. Kliknij prawym przyciskiem myszy każdą włączoną aplikację i wyłącz ją. Możesz także użyć przycisku "Wyłącz" w prawym dolnym rogu.

perform clean boot step 5

Gdy wszystkie aplikacje startowe są wyłączone, zamknij Menedżer zadań i w oknie Konfiguracja systemu kliknij "Zastosuj" i "OK”. Następnie uruchom ponownie komputer, aby zmiany odniosły skutek. Sprawdź, czy pomogło to rozwiązać problem. Jeśli problem zostanie rozwiązany, oznacza to, że jeden z programów powoduje ten błąd. Możesz spróbować włączyć je indywidualnie, aby zobaczyć, który problem powoduje, a następnie go odinstalować.

[Wróć do Spisu treści]

Odinstaluj swoje oprogramowanie antywirusowe

Istnieją raporty od użytkowników, że oprogramowanie antywirusowe jest powiązane z błędem "Wi-Fi nie ma prawidłowej konfiguracji IP". W takim przypadku musisz odinstalować je z systemu operacyjnego Windows. Jeśli połączenie internetowe działa po odinstalowaniu, możesz ponownie zainstalować oprogramowanie antywirusowe (zalecamy najnowszą wersję) lub przełączyć się na inne oprogramowanie antywirusowe. Odinstaluj oprogramowanie antywirusowe i sprawdź, czy to pomaga.

[Wróć do Spisu treści]

Zwiększ The Number Of DHCP Users

Niektórzy użytkownicy zgłaszają, że można rozwiązać ten problem, zwiększając liczbę użytkowników DHCP. Routery są zwykle ograniczone do 50 użytkowników DHCP - może to być przyczyną, dla której otrzymujesz komunikat "WiFi nie ma prawidłowej konfiguracji IP". Aby rozwiązać ten problem, uzyskaj dostęp do routera i manualnie zmień liczbę użytkowników DHCP. Niektórzy użytkownicy sugerują również zwiększenie liczby maksymalnych użytkowników bezprzewodowych (niektóre routery są ograniczone tylko do 10 użytkowników bezprzewodowych). Sprawdź instrukcję routera, aby dowiedzieć się, jak zwiększyć liczbę użytkowników DHCP na routerze. Może to pomóc w rozwiązaniu problemu z konfiguracją IP.

[Wróć do Spisu treści]

Zaktualizuj sterownik karty sieciowej

Ten problem może być spowodowany przez stary lub niepoprawny sterownik. W takim przypadku musisz uzyskać zaktualizowany/nowy sterownik dla karty sieciowej. Istnieje prosty sposób, aby zrobić to automatycznie za pomocą Snappy Driver Installer. Aby go pobrać, potrzebny jest komputer z działającym połączeniem internetowym.

Snappy Driver Installer (SDI) to potężne bezpłatne narzędzie do aktualizacji sterownika dla systemu Windows, które może przechowywać całą kolekcję sterowników w trybie offline. Posiadanie sterowników offline daje Snappy Driver Installer możliwość uzyskania dostępu do szybkich aktualizacji sterowników, nawet jeśli nie ma aktywnego połączenia z Internetem. Snappy Driver działa zarówno z 32-bitowymi, jak i 64-bitowymi wersjami systemów Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista i Windows XP. Sterowniki są pobierane przez Snappy Driver Installer w tak zwanych pakietach sterowników, które są tylko zbiorami (pakietami) sterowników dla różnych urządzeń, takich jak urządzenia dźwiękowe, karty wideo, karty sieciowe itp. Może on również wyświetlać zduplikowane i nieprawidłowe sterowniki oraz oddzielać aktualizacje, które wymagają ponownego uruchomienia komputera, aby łatwiej było je odróżnić od pozostałych. Możesz pobrać Snappy Driver Installer tutaj.

update drivers using snappy driver installer

Po zakończeniu aktualizacji i zainstalowaniu sterowników uruchom ponownie system Windows 10, aby zaczął działać i spróbuj połączyć się z Internetem, aby sprawdzić, czy to działa.

Możesz również zaktualizować sterownik ręcznie, ale będziesz potrzebował komputera z działającym połączeniem z Internetem. Przejdź do strony producenta karty sieciowej i pobierz najnowszy sterownik i skopiuj go na dysk USB. Przejdź do Menedżera urządzeń (wpisz "menedżer urządzeń" w wyszukiwarce i otwórz go). Rozwiń sekcję "Karty sieciowe", wybierz kartę sieciową i kliknij ją prawym przyciskiem myszy. Następnie wybierz "Aktualizuj sterownik".

update your network-adapter driver step 2

Zostaniesz poproszony o wyszukanie sterowników i dostaniesz dwie opcje: 1) automatyczne wyszukiwanie zaktualizowanego oprogramowania sterownika; 2) przeglądnięcie komputera w poszukiwaniu oprogramowania sterownika. Pierwsza opcja wymaga połączenia z Internetem (jeśli masz problemy z połączeniem internetowym, wybierz drugą opcję). Zlokalizuj sterownik na dysku USB i postępuj zgodnie z instrukcjami.

update your network-adapter driver step 3

Po zakończeniu instalacji nowego/zaktualizowanego sterownika uruchom ponownie komputer, aby zmiany odniosły skutek i sprawdź, czy problem z łącznością sieciową został naprawiony.

Jedno z tych rozwiązań powinno rozwiązać problem z łącznością, jeśli pojawi się błąd "WiFi nie ma prawidłowej konfiguracji IP" - możesz wówczas wrócić do trybu online!

[Wróć do Spisu treści]

Film pokazujący, jak naprawić problem 'WiFi nie ma prawidłowej konfiguracji IP' na Windows 10:

[Początek strony]

▼ Pokaż dyskusję

Nasze przewodniki są bezpłatne. Jednak, jeśli chcesz wesprzeć naszą pracę, możesz wpłacić nam datek.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Usuwanie wirusów i malware

Ta strona zawiera informacje o tym, jak uniknąć infekcji z powodu malware lub wirusów.

Usuwanie malware