FacebookTwitterLinkedIn

Jak naprawić błąd aplikacji 0xc0000005

„Aplikacja nie mogła się poprawnie uruchomić (0xc0000005)." Jak naprawić błąd aplikacji 0xc0000005?

Możliwe, że napotkałeś kod błędu aplikacji 0xc0000005, znany również jako błąd naruszenia dostępu. Błąd aplikacji 0xc0000005 jest szeroki i może być spowodowany kilkoma różnymi problemami.

Błąd aplikacji 0xc0000005

Błąd zwykle pojawia się podczas próby uruchomienia programu lub aplikacji. Uniemożliwia użytkownikom uruchamianie różnych aplikacji i programów oraz stwierdza, że aplikacja nie mogła uruchomić się poprawnie. W tym momencie wszystko, co możesz zrobić, to zamknąć okno pop-up błędu, klikając „OK" – system Windows zamknie aplikację.

Dodatkowo błąd może wystąpić nie tylko podczas próby uruchomienia aplikacji lub programu, ale także podczas próby użycia niektórych wbudowanych narzędzi systemu Windows. Tak więc błąd może wystąpić podczas próby wykonania różnych zadań.

Co powoduje błąd 0xc0000005

Istnieje wiele przyczyn tego problemu, na przykład programy antywirusowe innych firm wywołujące błąd aplikacji 0xc0000005. Ponadto, rejestr systemu Windows może być uszkodzony, co powoduje nieprawidłowe działanie systemu i powiązanych programów.

Mogą również wystąpić problemy z zainstalowanymi sterownikami – mogą być uszkodzone, nieprawidłowe lub wadliwe. Niektóre programy mogły zostać zaktualizowane lub zainstalowane nieprawidłowo lub system operacyjny został zainfekowany przez malware.

Nie ma jednego powodu błędu aplikacji 0xc0000005 i istnieje wiele różnych sposobów jego naprawy. W tym przewodniku opisujemy możliwe sposoby rozwiązania problemu.

Film pokazujący, jak naprawić błąd aplikacji 0xc0000005:

Spis treści:

Przeskanuj swój system w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania

Najpierw po prostu przeskanuj system w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania i wirusów. Złośliwe oprogramowanie często uniemożliwia systemowi dostęp do różnych programów, aplikacji i narzędzi. Od czasu do czasu warto przeskanować system.

Możesz użyć programu Windows Defender (wbudowanego programu antywirusowego), który chroni komputer przed wirusami, oprogramowaniem szpiegującym i innym malware. Możesz też uruchomić inny pakiet antywirusowy innej firmy, jeśli go masz.

Aby uruchomić pełne skanowanie systemu za pomocą programu Windows Defender, wpisz „wirus" w wyszukiwarce i kliknij wynik „Ochrona przed wirusami i zagrożeniami".

przeskanuj system w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania krok 1

W oknie Ochrona przed wirusami i zagrożeniami kliknij „Skanowanie zaawansowane".

przeskanuj system w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania krok 2

Wybierz „Pełne skanowanie" i kliknij „Skanuj teraz". Rozpocznie się skanowanie twojego systemu w poszukiwaniu malware. Jeśli zostaną znalezione jakiekolwiek wirusy, usuń je.

przeskanuj system w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania krok 3

Możesz wybrać skaner wirusów i malware z naszej listy najlepszych programów antywirusowych. Lista zawiera dobrze znane najlepsze programy do usuwania programów szpiegujących i pomoże ci wybrać odpowiednie oprogramowanie do ochrony komputera. Znajdź ją pod tym linkiem.

[Wróć do Spisu treści]

Tymczasowo wyłącz swój program antywirusowy

Z drugiej strony programy antywirusowe mogą wpływać na różne pliki i programy oraz powodować błąd aplikacji 0xc0000005. Aby upewnić się, że zainstalowane oprogramowanie antywirusowe innej firmy nie jest przyczyną tego błędu, tymczasowo wyłącz je i sprawdź, czy błąd nadal występuje. Jeśli wyłączenie (lub odinstalowanie) oprogramowania antywirusowego pomaga, zalecamy przełączenie się na inny program antywirusowy.

Jeśli nie masz pewności, jak wyłączyć oprogramowanie antywirusowe, przeczytaj ten przewodnik, w którym znajdziesz instrukcje, jak wyłączyć niektóre z najpopularniejszych programów antywirusowych.

[Wróć do Spisu treści]

Napraw rejestr

Błąd aplikacji 0xc0000005 może być spowodowany uszkodzonym rejestrem systemu operacyjnego. Te uszkodzenia zwykle występują, gdy niektóre programy są nieprawidłowo instalowane lub odinstalowywane. Jednym z przykładów nieprawidłowej instalacji jest próba instalacji programu na tym samym wcześniej zainstalowanym programie bez uprzedniego usunięcia starego.

Aby rozwiązać tego rodzaju problem z rejestrem, należy usunąć (lub naprawić) nadmiarowe i zduplikowane wpisy rejestru. Zalecamy, aby spróbować naprawić wpisy rejestru za pomocą oprogramowania innej firmy o nazwie CCleaner.

CCleaner to małe, skuteczne narzędzie dla komputerów z systemem Microsoft Windows. CCleaner może wyczyścić nadmiarowe pliki z różnych programów, usunąć niepotrzebne wpisy w rejestrze systemu Windows, pomóc w odinstalowaniu oprogramowania i wybrać, które programy uruchamiają się z systemem Windows. Możesz pobrać CCleaner tutaj.

Po pobraniu zainstaluj CCleaner i otwórz go. Wybierz „Rejestr" w lewym okienku i kliknij „Skanuj w poszukiwaniu problemów". Znajdzie on różne problemy z rejestrem na twoim komputerze.

Aby je wyczyścić lub naprawić, kliknij „Napraw wybrane problemy...". Zamknij CCleaner po zakończeniu naprawiania rejestru i sprawdź, czy nadal pojawia się błąd aplikacji 0xc0000005.

napraw rejestr

[Wróć do Spisu treści]

Wyłącz DEP

Jeśli podczas próby uruchomienia określonej aplikacji lub programu wystąpi błąd aplikacji 0xc0000005, dodanie go jako wyjątku w funkcji Data Execution Prevention (DEP) może rozwiązać problem. DEP to funkcja zabezpieczeń w systemach operacyjnych Windows, która pomaga zapobiegać uszkodzeniom komputera przez różne wirusy i inne zagrożenia bezpieczeństwa.

Aby wyłączyć funkcję Zapobieganie wykonywaniu danych dla określonego programu, najpierw uruchom okno dialogowe Uruchom, wpisując „uruchom" w polu Wyszukaj i klikając wynik Uruchom lub klikając prawym przyciskiem myszy menu Start i wybierając opcję „Uruchom" z menu kontekstowego lub naciskając klawisz Windows+R.

wyłącz głęboki krok 1

W oknie dialogowym Uruchom wpisz polecenie „sysdm.cpl" i naciśnij Enter lub kliknij „OK".

wyłącz głęboki krok 2

W oknie Właściwości systemu przejdź do zakładki „Zaawansowane" i kliknij „Ustawienia..." w obszarze Wydajność.

wyłącz głęboki krok 3

W oknie Opcje wydajności kliknij kartę „Zapobieganie wykonywaniu danych" i wybierz opcję „Włącz funkcję DEP dla wszystkich programów i usług z wyjątkiem wybranych przeze mnie".

Kliknij „Dodaj..." i przejdź do pliku wykonywalnego (.exe) programu, który powoduje problemy, wybierz go, a następnie kliknij „Otwórz". Teraz kliknij „Zastosuj", aby zapisać wprowadzone zmiany i wyjść z okna Właściwości systemu.

Sprawdź, czy nadal otrzymujesz błąd aplikacji 0xc0000005 podczas próby uruchomienia określonej aplikacji lub programu, który właśnie dodałeś.

wyłącz głęboki krok 4

[Wróć do Spisu treści]

Sprawdź RAM

Możliwe, że błąd aplikacji 0xc0000005 jest spowodowany błędną pamięcią RAM lub uszkodzona jest jedna z pamięci RAM. Jeśli wiesz, jak podłączyć i odłączyć pamięć RAM, zalecamy sprawdzenie tych komponentów.

Najpierw upewnij się, że komputer jest wyłączony i odłączony od źródła zasilania. Jeśli jeden ze styków powoduje problem, dowiedz się, który z nich, próbując uruchomić system Windows bez obecności jednego z nich, i sprawdź, czy błąd nadal występuje.

Zrób to z różnymi pamięciami RAM usuniętymi w trakcie usuwania. Jeśli błąd zostanie usunięty podczas procesu, będziesz wiedział, który styk powoduje błąd i wymaga wymiany.

[Wróć do Spisu treści]

Uruchom Kontroler plików systemowych

Kontroler plików systemowych to narzędzie systemu Windows, które umożliwia użytkownikom skanowanie w poszukiwaniu uszkodzeń w plikach systemowych i ich przywracanie. Opcja „sfc scannow" jest jednym z kilku konkretnych przełączników dostępnych dla polecenia SFC, polecenia wiersza polecenia używanego do uruchamiania Kontrolera plików systemowych.

Aby uruchomić wiersz polecenia, wpisz „wiersz polecenia" w wyszukiwarce, kliknij prawym przyciskiem myszy „Wiersz polecenia" i wybierz „Uruchom jako administrator" z menu rozwijanego, aby uruchomić go z uprawnieniami administratora. Aby wykonać skanowanie SFC, musisz uruchomić wiersz polecenia z podwyższonym poziomem uprawnień.

uruchom narzędzie do sprawdzania plików systemowych, krok 1

W oknie wiersza polecenia wpisz polecenie „sfc /scannow" i naciśnij klawisz Enter, aby je wykonać. Kontroler plików systemowych zostanie uruchomiony i ukończenie skanowania powinno zająć trochę czasu. Poczekaj na zakończenie procesu skanowania i uruchom ponownie komputer. Sprawdź, czy błąd aplikacji 0xc0000005 nadal występuje.

uruchom narzędzie do sprawdzania plików systemowych, krok 2

[Wróć do Spisu treści]

Zaktualizuj wadliwe sterowniki

Niektóre z zainstalowanych sterowników mogą być wadliwe lub uszkodzone. Zwykle sterowniki drukarki i wideo powodują błąd aplikacji 0xc0000005. Jeśli odpowiedni sterownik nie zostanie zainstalowany, urządzenie może nie działać prawidłowo. W takim przypadku należy pobrać zaktualizowane/nowe sterowniki sprzętu.

Aby zaktualizować sterowniki, otwórz Menedżera urządzeń, klikając prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierając wynik „Menedżer urządzeń" z menu kontekstowego lub wpisując „menedżer urządzeń" w wyszukiwarce i klikając wynik „Menedżer urządzeń".

zaktualizuj wadliwe sterowniki krok 1

W Menedżerze urządzeń zobaczysz listę urządzeń podłączonych do komputera. Jeśli wiesz, które sterowniki powodują problem, możesz zaktualizować tylko te sterowniki.

Rozwiń kategorię urządzenia, kliknij urządzenie prawym przyciskiem myszy i wybierz z menu rozwijanego opcję „Aktualizuj sterownik".

zaktualizuj wadliwe sterowniki krok 2

Zostaniesz poproszony o automatyczne wyszukanie zaktualizowanego oprogramowania sterownika lub przejrzenie komputera w poszukiwaniu oprogramowania sterownika. Jeśli wybierzesz pierwszą opcję, system Windows przeszuka twój komputer i internet w poszukiwaniu najnowszego oprogramowania sterownika dla twojego urządzenia.

Jeśli wybierzesz drugą opcję, musisz zlokalizować i zainstalować sterowniki ręcznie. Korzystanie z tej opcji wymaga wcześniejszego pobrania sterowników na komputer lub dysk flash USB. Jest to dłuższy proces, ponieważ będziesz musiał ręcznie pobrać wszystkie najnowsze sterowniki dla wszystkich urządzeń, odwiedzając oficjalne strony internetowe producenta urządzenia. Zalecamy wybranie pierwszej opcji i postępowanie zgodnie z instrukcjami.

zaktualizuj wadliwe sterowniki krok 3

Jeśli nie chcesz tracić czasu na aktualizowanie wszystkich sterowników (i nie masz pewności, który z nich powoduje błąd), możesz zaktualizować i zainstalować nowe sterowniki za pomocą oprogramowania innej firmy, takiego jak Snappy Driver Installer. Snappy Driver Installer (SDI) to potężne, bezpłatne narzędzie do aktualizacji sterowników dla systemu Windows.

Możesz pobrać Snappy Driver Installer tutaj. Alternatywnie, poszukaj innego oprogramowania do automatycznej aktualizacji sterowników online, aby zaktualizować wszystkie sterowniki razem.

zaktualizuj wadliwe sterowniki krok 4

[Wróć do Spisu treści]

Przywróć swój system

Na koniec zalecamy powrót do przywracania systemu do stanu sprzed błędu aplikacji 0xc0000005. Aby korzystać z tego narzędzia, musisz mieć utworzone punkty przywracania. Dzięki utworzonemu punktowi przywracania ta funkcja przywróci system do poprzedniego stanu roboczego bez wpływu na pliki i dane.

Jeśli masz jakiekolwiek punkty przywracania systemu, które zostały utworzone przed wystąpieniem problemów z błędem aplikacji 0xc0000005, możesz rozwiązać problem, wykonując przywracanie systemu.

Aby przywrócić system, uruchom Uruchom. Aby go uruchomić, naciśnij klawisz Windows + R i wpisz „rstrui.exe". W oknie dialogowym Uruchom naciśnij Enter lub kliknij „OK".

przywróć system krok 1

W oknie Przywracanie systemu kliknij „Dalej".

przywróć system krok 2

Jeśli zostały utworzone punkty przywracania, zobaczysz ich listę. Zaznacz pole wyboru „Pokaż więcej punktów przywracania", które powinno wyświetlić więcej punktów przywracania. Wybierz punkt przywracania, który najbardziej ci odpowiada (w zależności od czasu utworzenia itp.) i kliknij „Dalej".

przywróć system krok 3

Potwierdź punkt przywracania. Twój komputer zostanie przywrócony do stanu sprzed zdarzenia wyszczególnionego w polu „Opis". Jeśli jesteś zadowolony ze swojego wyboru, kliknij „Zakończ" i rozpocznij proces przywracania systemu.

przywróć system krok 4

Mamy nadzieję, że jedna z powyższych metod rozwiązała problem błędu aplikacji 0xc0000005. Jeśli znasz inne rozwiązania tego problemu nie wymienione w naszym przewodniku, podziel się nimi z nami, zostawiając komentarz poniżej.

[Początek strony]

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Rimvydas Iliavicius

Rimvydas jest badaczem z ponad czteroletnim doświadczeniem w branży cyberbezpieczeństwa. Studiował na Uniwersytecie Technicznym w Kownie, a w 2017 roku uzyskał tytuł magistra tłumaczeń i lokalizacji tekstów technicznych. Jego zainteresowania komputerami i technologią sprawiły, że stał się wszechstronnym autorem w branży IT. W PCrisk jest odpowiedzialny za pisanie szczegółowych artykułów poradnikowych dla systemu Microsoft Windows. Skontaktuj się z Rimvydasem Iliaviciusem.

Nasze przewodniki usuwania złośliwego oprogramowania są bezpłatne. Jeśli jednak chcesz nas wesprzeć, możesz przesłać nam darowiznę.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Przeczytaj ten artykuł w innych językach
Usuwanie wirusów i malware

Ta strona zawiera informacje o tym, jak uniknąć infekcji z powodu malware lub wirusów.

Usuwanie malware