FacebookTwitterLinkedIn

ROZWIĄŻ PROBLEM: Windows nie mógł automatycznie powiązać stosu protokołu IP z kartą sieciową

Jak naprawić błąd „System Windows nie mógł automatycznie powiązać stosu protokołu IP z kartą sieciową" w Windows 10?

Jeśli Diagnostyka sieci systemu Windows 10 wyświetla komunikat o błędzie „System Windows nie może automatycznie powiązać stosu protokołu IP z kartą sieciową", przeczytaj ten artykuł, aby naprawić ten błąd.

ystem Windows nie mógł automatycznie powiązać stosu protokołu IP z kartą sieciową

Narzędzia do rozwiązywania problemów z Windows 10 zwykle są w stanie automatycznie rozwiązać problemy. Mogą jednak również wyświetlać tylko błędy, ale nie mogą ich naprawić. Jeśli masz problemy z połączeniem z internetem, narzędzie do rozwiązywania problemów z systemem Windows może wyświetlić komunikat o treści:

Może występować problem ze sterownikiem karty Ethernet

lub

Może występować problem ze sterownikiem karty Wi-Fi

Po tym komunikacie o błędzie zwykle pojawia się komunikat wyjaśniający, stwierdzający:

System Windows nie mógł automatycznie powiązać stosu protokołu IP z kartą sieciową.

W wielu przypadkach narzędzie do rozwiązywania problemów z systemem Windows nie może naprawić podstawowych problemów powodujących te komunikaty o błędach.

Wśród różnych możliwych przyczyn tego błędu, przyczyną tego błędu może być klient VPN (Virtual Private Network). Aby rozwiązać ten problem, może być konieczne wyłączenie klienta VPN lub jego całkowite odinstalowanie.

Może być również konieczne zresetowanie Windows Sockets, edytowanie rejestru Windows i aktualizacja sterowników karty sieciowej. W tym przewodniku opisano kilka metod naprawy błędu „System Windows nie mógł automatycznie powiązać stosu protokołu IP z kartą sieciową".

Film dotyczący naprawy błędu „System Windows nie mógł automatycznie powiązać stosu protokołu IP z kartą sieciową":

Spis treści:

Zresetuj adres IP i wyczyść pamięć podręczną DNS

Ta metoda obejmuje wprowadzanie i wykonywanie poleceń „netsh" i „ipcofig" w wierszu polecenia. Netsh to narzędzie do obsługi skryptów wiersza polecenia, które umożliwia lokalnie lub zdalnie wyświetlanie lub modyfikowanie konfiguracji sieciowej aktualnie uruchomionego komputera.

Netsh udostępnia również funkcję skryptów do uruchamiania grupy poleceń w trybie wsadowym na określonym komputerze.

Ipconfig to narzędzie wiersza polecenia, które wyświetla bieżącą konfigurację zainstalowanego stosu IP na komputerze w sieci. Za pomocą tego narzędzia możemy opróżnić i zresetować zawartość pamięci podręcznej resolvera klienta DNS oraz odnowić konfigurację DHCP.

Polecenia wymagają podwyższonego wiersza polecenia otwartego z uprawnieniami administratora. Aby otworzyć wiersz polecenia z podwyższonym poziomem uprawnień, wpisz „wiersz polecenia" w wyszukiwarce i kliknij prawym przyciskiem myszy wynik „Wiersz polecenia". Wybierz „Uruchom jako administrator", aby uruchomić go z uprawnieniami administratora.

zresetuj adres IP i wyczyść pamięć podręczną DNS, krok 1

Po wybraniu opcji „Uruchom jako administrator" pojawi się monit Kontrola konta użytkownika z pytaniem, czy zezwolić wierszowi polecenia na wprowadzanie zmian na komputerze. Kliknij „Tak".

zresetuj adres IP i wyczyść pamięć podręczną DNS, krok 2

Pojawi się podwyższony wiersz polecenia. W oknie wiersza polecenia wpisz następujące polecenia:

netsh winsock reset
netsh int ip reset

zresetuj adres IP i wyczyść pamięć podręczną DNS, krok 3

Wiersz polecenia wyświetli komunikat informujący, że musisz ponownie uruchomić komputer, aby zakończyć resetowanie po wykonaniu pierwszego polecenia – zignoruj je i wykonaj oba polecenia, naciskając klawisz Enter po każdym. Uruchom ponownie komputer, a następnie wpisz te polecenia:

ipconfig /release
ipconfig /flushdns
ipconfig /renew

zresetuj adres IP i wyczyść pamięć podręczną DNS, krok 4

Po wprowadzeniu każdego polecenia naciśnij Enter na klawiaturze. Po wykonaniu wszystkich poleceń uruchom ponownie komputer i sprawdź, czy to naprawi błąd „System Windows nie mógł automatycznie powiązać stosu protokołu IP z kartą sieciową".

[Wróć do Spisu treści]

Sprawdź opcje adaptera

Proste sprawdzenie opcji adaptera może rozwiązać problem. Przejdź do Centrum sieci i udostępniania, klikając prawym przyciskiem myszy ikonę Sieć na pasku zadań obok zegara i wybierając opcję „Otwórz ustawienia sieci i internetu" z menu kontekstowego.

sprawdź opcje adaptera krok 1

Spowoduje to przejście do okna Stan - kliknij „Zmień opcje adaptera" w obszarze Zmień ustawienia sieci.

sprawdź opcje adaptera krok 2

W oknie Połączenia sieciowe kliknij prawym przyciskiem myszy połączenie, w którym występuje błąd „System Windows nie może automatycznie powiązać stosu protokołu IP z kartą sieciową" i wybierz „Właściwości".

sprawdź opcje adaptera krok 3

W oknie właściwości połączenia zobaczysz listę elementów używanych przez twoje połączenie. Upewnij się, że te elementy są zaznaczone i odznacz te, które nie są wymienione:

Client for Microsoft Networks
File and Printer Sharing for Microsoft Networks
QoS packet scheduler
Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4)
Microsoft LLDP Protocol Driver
Internet Protocol Version 6 (TCP/IPv6)
Link-Layer Topology Discovery Mapper I/O driver
Link-Layer Topology Discovery Responder

sprawdź opcje adaptera krok 4

Kliknij „OK", aby zapisać wprowadzone zmiany (jeśli są) i zamknąć okno właściwości połączenia sieciowego. Sprawdź, czy to rozwiązuje błąd „System Windows nie mógł automatycznie powiązać stosu protokołu IP z kartą sieciową".

[Wróć do Spisu treści]

Zaktualizuj swój adapter sieciowy

Ten problem może być spowodowany przez stary lub nieprawidłowy sterownik. W takim przypadku musisz uzyskać zaktualizowany/nowy sterownik karty sieciowej. Można to zrobić automatycznie za pomocą Snappy Driver Installer lub ręcznie za pomocą Menedżera urządzeń. Tak czy inaczej, będziesz potrzebować komputera z działającym połączeniem internetowym, aby pobrać sterowniki lub pobrać instalator sterownika Snappy.

Aby ręcznie zaktualizować sterowniki, przejdź do witryny producenta karty sieciowej i pobierz najnowszy sterownik. Skopiuj go na dysk USB. Przejdź do Menedżera urządzeń (wpisz „menedżer urządzeń" w wyszukiwarce i otwórz go). Rozwiń sekcję „Karty sieciowe", wybierz kartę sieciową i kliknij ją prawym przyciskiem myszy. Następnie wybierz „Aktualizuj sterownik".

zaktualizuj kartę sieciową krok 1

Zostaniesz zapytany, w jaki sposób chcesz wyszukać sterowniki i otrzymasz dwie opcje: 1) wyszukać automatycznie zaktualizowane oprogramowanie sterownika; 2) przejrzeć komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika.

Pierwsza opcja wymaga połączenia z internetem (wybierz drugą opcję, ponieważ masz problemy z połączeniem internetowym). Znajdź sterownik na dysku USB i postępuj zgodnie z instrukcjami.

zaktualizuj kartę sieciową krok 2

Aby automatycznie zaktualizować sterowniki, możesz użyć pobranego instalatora sterowników Snappy. Jest to potężne, bezpłatne narzędzie do aktualizacji sterowników dla systemu Windows, które może przechowywać całą kolekcję sterowników w trybie offline. Posiadanie sterowników offline daje Snappy Driver Installer dostęp do szybkich aktualizacji sterowników, nawet jeśli nie ma aktywnego połączenia z internetem. Możesz pobrać Snappy Driver Installer tutaj.

zaktualizuj kartę sieciową krok 3

Po zakończeniu aktualizacji i instalacji sterowników (ręcznie lub automatycznie) uruchom ponownie system Windows, aby zaczęły obowiązywać. Spróbuj połączyć się z internetem, aby sprawdzić, czy nadal pojawia się błąd „System Windows nie mógł automatycznie powiązać stosu protokołu IP z kartą sieciową".

[Wróć do Spisu treści]

Zmień typ uruchamiania usługi autokonfiguracji sieci WLAN

Usługi systemu Windows (znane również jako services.msc) służą do modyfikowania sposobu działania usług systemu Windows w systemie. Usługi te są odpowiedzialne za uruchamianie dostępnych programów oraz zarządzanie wieloma ustawieniami i zasobami systemowymi. Możesz modyfikować ustawienia usługi ze względów bezpieczeństwa, rozwiązywania problemów i wydajności.

Jedną z tych usług jest autokonfiguracja sieci WLAN, która zapewnia logikę wymaganą do konfigurowania, wykrywania, łączenia i rozłączania z bezprzewodową siecią lokalną zgodnie ze standardami. Zawiera również logikę umożliwiającą przekształcenie komputera w programowy punkt dostępu, dzięki czemu inne urządzenia lub komputery mogą łączyć się z komputerem bezprzewodowo za pomocą karty sieciowej WLAN, która to obsługuje.

Niektórzy użytkownicy zgłaszali, że zmiana typu uruchamiania usługi Autokonfiguracja sieci WLAN naprawiła błąd „System Windows nie mógł automatycznie powiązać stosu protokołu IP z kartą sieciową".

Aby to zmienić, naciśnij klawisz Windows (Win) + R lub po prostu kliknij prawym przyciskiem myszy Start i wybierz „Uruchom" z menu kontekstowego. Wpisz „services.msc" w oknie dialogowym Uruchom i naciśnij Enter lub kliknij „OK".

zmień typ uruchamiania usługi wlan autoconfig krok 1

Znajdź usługę Autokonfiguracja sieci WLAN na liście usług (naciśnij W na klawiaturze, co jest szybsze, i przewiń w dół, aż znajdziesz tę usługę) i kliknij ją prawym przyciskiem myszy. Wybierz „Właściwości" z menu kontekstowego.

zmień typ uruchamiania usługi wlan autoconfig krok 2

W oknie Właściwości autokonfiguracji sieci WLAN (komputera lokalnego) znajdź „Typ uruchomienia" i ustaw go na „Automatyczny". Kliknij „Zastosuj", aby zapisać zmiany i zamknąć wszystkie okna usług.

Uruchom ponownie komputer i sprawdź, czy to naprawi błąd „System Windows nie mógł automatycznie powiązać stosu protokołu IP z kartą sieciową".

zmień typ uruchamiania usługi wlan autoconfig krok 3

[Wróć do Spisu treści]

Wyłącz komputer za pomocą klawisza Shift

Jeśli próbowałeś już ponownie uruchomić komputer (lub próbowałeś go zamknąć w zwykły sposób), możesz również spróbować zamknąć go za pomocą klawisza Shift, klikając opcję „Zamknij", trzymając wciśnięty klawisz Shift.

Może to brzmieć nieprawdopodobnie, ale niektórzy użytkownicy zgłaszali, że to proste rozwiązanie naprawiło błąd „Windows nie mógł automatycznie powiązać stosu protokołu IP z kartą sieciową".

Wyłącz komputer za pomocą klawisza Shift, odczekaj minutę, a następnie włącz go ponownie – sprawdź, czy to rozwiąże problem.

wyłącz komputer za pomocą klawisza Shift

[Wróć do Spisu treści]

Edytuj rejestr

Rejestr systemu Windows to zbiór baz danych ustawień konfiguracyjnych w systemach operacyjnych Microsoft Windows. Przechowuje wiele informacji i ustawień programów, urządzeń sprzętowych, preferencji użytkownika, konfiguracji systemu operacyjnego i wielu innych. Wiele opcji ujawnionych w rejestrze nie jest dostępnych w innym miejscu w systemie Windows.

Aby edytować rejestr, użyj Edytora rejestru systemu Windows, otwierając okno dialogowe Uruchom (naciśnij klawisz Windows [Win] + R lub kliknij prawym przyciskiem myszy Start i wybierz „Uruchom") i wpisz „regedit". Naciśnij Enter lub kliknij „OK".

edytuj rejestr krok 1

Teraz podążaj tą ścieżką: „HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\NetworkCards". Rozwiń klucz „Karty sieciowe". Zobaczysz foldery o numerach 2, 3, 4 itd. (w naszym przypadku jest to tylko 2).

Aby zobaczyć, któremu adapterowi odpowiada podklucz rejestru, przejrzyj plik Opis REG_SZ i nazwę adaptera w kolumnie „Dane". Kliknij dwukrotnie plik REG_SZ „ServiceName" i skopiuj jego dane wartości.

edytuj rejestr krok 2

Teraz podążaj tą ścieżką: „HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters\Interfaces\Value Data of ServiceName string". Zastąp „Dane wartości ciągu ServiceName" danymi wartości skopiowanymi z pliku ServiceName REG_SZ i wklej cały katalog na pasku Edytora rejestru.

Kliknij prawym przyciskiem myszy puste miejsce w prawym okienku i wybierz „Nowy", a następnie „Wartość DWORD (32-bitowa)" i nadaj mu nazwę „DhcpConnEnableBcastFlagToggle".

edytuj rejestr krok 3

Kliknij dwukrotnie nowo utworzony rejestr DhcpConnEnableBcastFlagToggle i ustaw „Dane wartości" na 1. Kliknij „OK", aby zapisać zmiany.

Zamknij Edytor rejestru i uruchom ponownie komputer — sprawdź, czy to naprawi błąd „System Windows nie mógł automatycznie powiązać stosu protokołu IP z kartą sieciową".

edit registry step 4

Mamy nadzieję, że ten artykuł był pomocny, a jedno z rozwiązań naprawiło błąd „System Windows nie mógł automatycznie powiązać stosu protokołu IP z kartą sieciową".

Jeśli znasz inne rozwiązania tego problemu nie wymienione w naszym przewodniku, podziel się nimi z nami, zostawiając komentarz poniżej.

[Początek strony]

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Rimvydas Iliavicius

Rimvydas jest badaczem z ponad czteroletnim doświadczeniem w branży cyberbezpieczeństwa. Studiował na Uniwersytecie Technicznym w Kownie, a w 2017 roku uzyskał tytuł magistra tłumaczeń i lokalizacji tekstów technicznych. Jego zainteresowania komputerami i technologią sprawiły, że stał się wszechstronnym autorem w branży IT. W PCrisk jest odpowiedzialny za pisanie szczegółowych artykułów poradnikowych dla systemu Microsoft Windows. Skontaktuj się z Rimvydasem Iliaviciusem.

Nasze przewodniki usuwania złośliwego oprogramowania są bezpłatne. Jeśli jednak chcesz nas wesprzeć, możesz przesłać nam darowiznę.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Przeczytaj ten artykuł w innych językach
Usuwanie wirusów i malware

Ta strona zawiera informacje o tym, jak uniknąć infekcji z powodu malware lub wirusów.

Usuwanie malware