Avira Antivirus Pro 2019

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 

Avira Antivirus Pro 2019 box

Działa z: Windows 7 (32-bitowym i 64-bitowym), Windows 8 (32-bitowym i 64-bitowym), Windows 8.1 (32-bitowym i 64-bitowym), Windows 10 (32-bitowym i 64bitowym)

Oficjalna witryna Avira Antivirus Pro 2019

Wydaje się, że jest konkurencyjna na rynku antywirusowym, a każdego roku musi być wydawana nowa wersja. Zbudowanie zupełnie nowego produktu w ciągu roku jest zadaniem niemożliwym, dlatego nowe wersje powinny ulepszyć istniejące funkcje, dodając nowe. Niemiecka firma bezpieczeństwa Avira, podobnie jak inni gracze na rynku, przyjęła podobne podejście, ale z pewnymi raczej indywidualnymi różnicami. Podobnie jak w przypadku konkurencji, firma oferuje szereg pakietów, od wersji bezpłatnej aż po kompletny zestaw zawierający wszystko. Pierwszym płatnym produktem jest Avira Antivirus Pro i jest on przedmiotem niniejszej recenzji.

Koszt

Nie można zaprzeczyć, że Avira Antivirus Pro to niedrogie oprogramowanie, które kosztuje użytkownika 36 USD na jedno urządzenie na rok. Aby umieścić tę cenę w kontekście, średni koszt dla podobnego produktu z tym samym czasem i ograniczeniami urządzenia to około 48 USD. Firma oferuje obniżone koszty, gdy trzeba zainstalować produkt na wielu urządzeniach. W przypadku pięciu urządzeń zapłacisz 57 USD, jednak możesz uzyskać wyższą wartość z takich pakietów premium, jak McAfee i Norton, które pobierają około 100 USD za maksymalnie dziesięć urządzeń. Odwrotnie, Avira oferuje trzecią opcję płatności, która wynosi miesięcznie około 4 USD. Opcja miesięczna wyróżnią ją od wielu konkurentów i zapewnia więcej opcji dla konsumentów, co jest pozytywne.

Avira Pro to nieskomplikowany pakiet oprogramowania, więc jeśli szukasz dodatkowych funkcji, powinieneś rozważyć zakup Avira Prime, który obejmuje Antivirus Pro, ochronę tożsamości, optymalizator systemu, aktualizacje oprogramowania firm trzecich, menedżera haseł i VPN. Jest to możliwe dzięki znaczącemu skokowi cenowemu. Avira Prime pobiera opłatę w wysokości 130 USD za nieograniczoną liczbę urządzeń. Kiedy czytamy „nieograniczoną", oznacza to, że mają na myśli maksymalnie 25 urządzeń. Mówiąc o tym, jest to licencja na dwukrotnie wyższą liczbę urządzeń niż w przypadku konkurentów Aviry, ale za wyższą cenę.

Wstępna konfiguracja

Najprostszym, ale nie najbardziej intuicyjnym sposobem pobrania Pro, jest pobranie i zainstalowanie bezpłatnej wersji. Następnie, jeśli jesteś zadowolony, możesz uaktualnić swoją subskrypcję do Pro. Jednym z pozytywnych jest to, że da to użytkownikowi dobry ogląd na szybkość i łatwość użycia. Wydaje się jednak, że Avira chce, aby użytkownicy subskrybowali Prime. Firma oferuje 30-dniową wersję próbną dla Prime, która obejmuje Pro. Inną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że wersja próbna nie wymaga od użytkownika wprowadzania żadnych szczegółów dotyczących płatności. Tym samy tym, którzy szukają pełnego pakietu antywirusowego i nie wiedzą, który wybrać, Avira oferuje wersję próbną, aby mogli sami zdecydować.

Po pobraniu Pro instalacja jest prosta. Być może najtrudniejszą częścią procesu jest po prostu próba pobrania Pro jako samodzielnego produktu. Z tego miejsca otworzy się oprogramowanie, a ci, którzy znają Avira Pro 2018 lub wersję bezpłatną, zauważą znajome ustawienie.

Interfejs użytkownika

Biały, szary i zielony interfejs użytkownika jest niemal identyczny z bezpłatną wersją. Po lewej stronie znajduje się pięć opcji menu: Status, Skanuj, Moduły, Kwarantanna i Aktywność. Status pokazuje aktywne funkcje ochrony w programie Antivirus Pro i ich stany. Jest również przycisk Uruchom szybkie skanowanie, który zajmuje dużą część okna, a także komunikat informujący o ostatnim skanie. Ogólnie rzecz biorąc, obszar ten jest taki sam jak w zeszłym roku. Wizualnie grafika jest trochę inna, odcienie kolorów są głębsze, a przycisk skanowania jest teraz zielony zamiast białego, ale te zamiast być rewolucyjne są czysto kosmetyczne. Jedną z głównych różnic w porównaniu z bezpłatną wersją i płatną z 2018 roku jest to, że ikona zapory zniknęła i została zastąpiona przez Ochronę Ransomware.

Niewątpliwie najczęściej odwiedzany jest przycisk skanowania. Po kliknięciu menu skanowania pokazywane są wszystkie opcje, jakich można się spodziewać, w tym pełne skanowanie, szybkie skanowanie tylko niezbędnych elementów, niestandardowe skanowanie i planowanie skanowania. Użytkownicy zauważą, że nie ma widocznej funkcji skanowania USB. Odbywa się to tylko po włożeniu napędu USB. Ważne jest, aby pamiętać, że Avira nie skanuje automatycznie dysku USB w poszukiwaniu wirusów, a jedynie pozwala użytkownikowi zdecydować, czy "pozwolić", czy "zablokować" wymieniony dysk. Funkcja ta oznacza również każdy dysk USB jako potencjalnie szkodliwy, co nie jest pomocne i nieco przerażające dla początkujących użytkowników.

Funkcje

Choć niekoniecznie jest to funkcja, to zasługuje na specjalną wzmiankę. Mowa o ulepszonej wydajności Avira, która została włączona do Pro 2019. Avira Antivirus Pro to debiut 'Project AGEN'. Ta poręczna aktualizacja uzupełnia definicje wirusów w oparciu o sumę kontrolną i znacznie bardziej wydajne uczenie maszynowe oparte na wzorcach. Według Aviry, w zasadzie zmniejszyło to pliki definicji wirusów nawet o 75%, poprawiając czasy uruchamiania, przyspieszając wykrywanie i skracając czas oraz wymaganą przepustowość dla aktualizacji. Również według Aviry edycja 2019 ma teraz od dwóch do pięciu razy lepszą wydajność niż inne produkty bezpieczeństwa na rynku pod względem minimalizacji opóźnień podczas uruchamiania i działania. Jest to bezpośredni wynik wewnętrznych badań Aviry, więc interesujące będzie zobaczyć te twierdzenia zweryfikowane niezależnie.

Jeśli konsument szuka produktu bogatego w funkcje, być może Pro nie jest najlepszym wyborem. Wiele funkcji Pro jest udostępnionych w bezpłatnej wersji. Obie mają ten sam silnik malware. Ponadto udostępniona jest funkcja bezpieczeństwa przeglądarki. Służy ona do ochrony przed witrynami wyłudzającymi informacje i fałszywymi witrynami, które próbują wykraść twoje hasła. Obie mają również dużą grupę powiązanych programów Avira. Należą do nich Avira Connect, która służy jako platforma startowa dla wszystkich innych produktów Avira i pomaga połączyć się z portalem Avira online. Avira Phantom VPN chroni twoją prywatność w niezabezpieczonych sieciach, do 1 GB ruchu miesięcznie na jednym urządzeniu, może to zostać uaktualnione za 10 USD miesięcznie. Avira Home Guard wyświetla listę wszystkich urządzeń, które łączą się z twoją siecią domową i zgłasza ewentualne problemy z zabezpieczeniami. Avira Software Updater sprawdza brakujące aktualizacje zabezpieczeń, jednak jej zakres jest poważnie ograniczony.

Funkcje, których Pro nie udostępnia, to Ochrona sieci i moduł ochrony przed ransomware. Ochrona sieci znacznie się różni od bezpieczeństwa przeglądarki, ponieważ działa na poziomie sieci, uniemożliwiając podłączenie wszystkich internetowych programów do niebezpiecznych adresów URL. Bezpieczeństwo przeglądarki to rozszerzenie przeglądarki działające tylko w przeglądarce Chrome i Firefox. Pro zawiera w arsenale 2019 również moduł ochrony przed ransomware. Ten moduł został zaprojektowany w celu wyeliminowania wszelkich programów ransomware, które mogą przekroczyć zwykłą ochronę w czasie rzeczywistym. Może to być postrzegane jako dodatkowa warstwa bezpieczeństwa, oprócz skutecznej ochrony w czasie rzeczywistym. Wersja Pro zawiera również funkcję Ochrona poczty, która skanuje przychodzące wiadomości e-mail POP3 i IMAP w poszukiwaniu malware. To znowu jest dodatkową warstwą ochrony, chroniącą w czasie rzeczywistym.

Ochrona

To prawdopodobnie najmocniejszy punkt sprzedaży Aviry. Avira Antivirus Pro 2019 zdobył wysokie pozycje w rankingu z testowania AV-Test. W lipcu i sierpniu program antywirusowy Pro uzyskał 100-procentową skuteczność w porównaniu z testem zagrożeń zerowych, internetowych i poczty e-mail, obejmującym 275 próbek. Przez te same miesiące Antivirus Pro wykrył 99,9 procent na prawie 20 000 próbek w teście „powszechnego i przeważającego malware" AV-Test. Wynik ten plasuje się wśród najlepszych i stanowi dumę firmy.

Avira Antivirus Pro wypadła równie dobrze w testach AV-Comparatives. Avira zablokowała 99,5 procent zagrożeń i uzyskała jeden fałszywy wynik pozytywny w stosunku do 197 próbek w testach ochrony w świecie rzeczywistym we wrześniu 2018. W teście ochrony malware, przeprowadzonym również we wrześniu 2018 roku, Avira miała współczynnik wykrywania online wynoszący 99,9 procent z dwoma błędami pozytywnymi i 96,6 procentem wykrywalności offline. Wskaźnik ochrony online był jeszcze lepszy i wynosił 99,98 proc.

Zrzuty ekranu:

Avira Antivirus Pro 2019 home screen Avira Antivirus Pro 2019 Status Avira Antivirus Pro 2019 Modules Avira Antivirus Pro 2019 Quarantine Avira Antivirus Pro 2019 Activity

Wymagania systemowe:

  • Windows 7 (32-bitowy i 64-bitowy), Windows 8 (32-bitowy i 64-bitowy), Windows 8.1 (32-bitowy i 64-bitowy), Windows 10 (32-bitowy i 64-bitowy)
  • W pełni kompatybilny komputer Windows z procesorem Intel Pentium 4/AMD Athlon 64 lub wyższym (musi obsługiwać instrukcje SSE2)
  • 2 GB pamięci RAM lub więcej.
  • 2 GB wolnego miejsca na dysku twardym.
  • Do zainstalowania potrzebne są uprawnienia administratora, połączenie internetowe i przeglądarka internetowa. W przypadku automatycznych aktualizacji antywirusowych i optymalnego wykrywania malware, potrzebujesz połączenia z Internetem.

Wniosek

Niezmiennie dobre i niezależne wyniki testu Aviry to miejsce, w którym użytkownicy znajdą wartość. Nie jest ona zawsze widoczna, ale spełnia obietnicę ochrony, którą powinno spełniać każde oprogramowanie antywirusowe. Wraz z doskonałą ochroną, oferta nie wpływa na dostrzegalną wydajność systemu. Wszystko dzięki nowej technologii uczenia maszynowego. Ostateczna walka, jaką firma będzie miała, to przekonanie bezpłatnych użytkowników do przejścia na płatny pakiet. Kolejną bitwą, przed którą staje Pro, jest jej stosunek do Aviry Prime. Ci, którzy szukają kompletnego pakietu antywirusowego, powinni wybierać Prime. To pozostawia Pro w niezręcznej sytuacji i powoduje, że wielu użytkowników może zignorować Pro.

Jest to problem, z którym boryka się nie tylko Avira, ale większość, jeśli nie wszystkie firmy oferujące bezpłatną wersję swojego produktu. Można się jedynie zastanawiać, jak długo potrwa, zanim firmy uznają, że nie warto oferować płatnej wersji, która nie jest kompletnym pakietem zabezpieczeń. Ostatecznie to konsument będzie musiał podjąć decyzję wszystko lub nic. Na szczęście wiele bezpłatnych opcji wykracza poza swój limit wagi.

Usuwanie wirusów i malware

Ta strona zawiera informacje o tym, jak uniknąć infekcji z powodu malware lub wirusów.

Usuwanie malware