FacebookTwitterLinkedIn

ESET NOD32 Antivirus

ESET NOD32 Antivirus box

Podstawowym celem każdego pakietu antywirusowego jest ochrona urządzenia, zanim malware wykona swoje zaprogramowane zadanie, a następnie obserwacja systemu w celu zapobieżenia dalszym nadużyciom.

Na przestrzeni lat opracowano dwie dominujące teorie, aby osiągnąć ten główny cel, skupiając się wyłącznie na aspekcie zapobiegania malware lub uwzględniając drugorzędne funkcje, które w niektórych przypadkach pomagają w tym zadaniu. ESET NOD32 Antivirus z pewnością należy do tego drugiego obozu, a do jego podstawowego produktu dodano kilka wyjątkowych funkcji.

Jednak główny produkt nadal musi wykonywać główne zadanie, jakim jest zapobieganie infekcjom malware. W tej recenzji postaramy się odpowiedzieć, czy wypełnia to główne zadanie, przyglądając się drugorzędnym cechom.

Działa z: Windows, macOS, iOS, Android

Pobierz
ESET NOD32 Antivirus

Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, należy zakupić licencję. Dostępny jest 30-dniowy bezpłatny okres próbny.

ESET NOD32 Antivirus

Przegląd

Pierwsze pytanie, które wielu zadaje, to: ile to kosztuje? ESET NOD32 Antivirus, który dla zwięzłości nie będzie nazywany NOD32, kosztuje 39,99 $ za rok ochrony jednego urządzenia. Kolejne licencje kosztują dodatkowe dziesięć dolarów. Witryna ESET oferuje oszczędności osobom, które chcą kupić licencje wieloletnie, i może być polecana osobom, które czują się komfortowo z produktem. Dla nowych użytkowników linii produktów ESET rejestracja na wiele lat może być uciążliwa, zwłaszcza jeśli nie jesteś zadowolony z zakupu.

Wracając do ceny NOD32 w wysokości 40 $, jest ona podobna do cen produktów oferowanych przez Kaspersky, Bitdefender i Webroot. Jest ona dla tych, którzy chcą objąć kilka urządzeń na wielu platformach, co może być konieczne dla rodziny, McAfee kosztuje 60 $ rocznie, ale pozwala zainstalować produkt na każdym urządzeniu w domu, w tym na urządzeniach z systemem Windows, macOS, Android lub iOS. To powiedziawszy, NOD32 można zainstalować na komputerze Mac, a twoja licencja może zostać użyta do aktywacji instalacji ESET Cyber Security for Mac, jeśli tak zdecydujesz.

Instalacja i wygląd

Podobnie jak w przypadku zdecydowanej większości dzisiejszych pakietów antywirusowych, zanim będziesz mógł zainstalować oprogramowanie, zostaniesz poproszony o usunięcie potencjalnie niechcianych aplikacji (PUA). NOD32 nie stanowi tutaj wyjątku. Po wykryciu aplikacji, które niekoniecznie muszą być złośliwe, ale wykazują problemy z bezpieczeństwem, które przewyższają przydatność aplikacji, oprogramowanie zapyta, czy chcesz je usunąć, a następnie przystąpi do instalacji oprogramowania zabezpieczającego. NOD32 najpierw zapyta, czy chcesz włączyć wykrywanie PUA przed instalacją. Zaleca się włączenie tej opcji.

ESET NOD32 Antivirus Computer Protection

Po instalacji oprogramowanie automatycznie rozpocznie wstępne skanowanie systemu. To skanowanie będzie dłuższe niż kolejne skany i zależy od szybkości komputera. Po zakończeniu interfejs użytkownika zostanie otwarty i zostaniesz powitany przez niebieskookiego cyborga ESET oraz sporo białych znaków. Produkty ESET nigdy nie były najnowocześniejszymi projektami interfejsów użytkownika i wrażeń użytkownika, ale zawsze były funkcjonalne i nigdy nie stwarzały zbyt dużego problemu z nawigacją.

Jeśli musisz wykonać działanie lub chcesz zobaczyć wyniki ostatniego skanowania, w odpowiedniej sekcji pojawi się ikona powiadomienia. Dla tych, którzy lubią dostosowywać ustawienia do treści swojego gustu, NOD32 jest prawie bezkonkurencyjny pod względem oferowanych opcji dostosowywania. Dla niektórych jest to profesjonalista, ale dla innych, którzy chcą ustawić i zapomnieć o wszystkich opcjach, może to być przytłaczające (szczególnie dla nowych użytkowników).

Mniej niż imponujące wyniki laboratoryjne

Trzy z czterech niezależnych laboratoriów, o których mowa w tej recenzji, przetestowały NOD32 w porównaniu z konkurencją, a wyniki ESET nie są imponujące. Londyńskie MRG Effitas poddaje wybrane produkty temu, co można określić jedynie jako piekielny tydzień dla rozwiązań antywirusowych.

W ostatnim teście laboratoryjnym dla kwaratału 3 roku 2022, ESET uzyskał najwyższe wyróżnienia w laboratoriach 360° Exploit Degree i 360° Online Banking Degree w testach certyfikacyjnych. Nie przeszedł on testów certyfikacyjnych w zakresie oceny 360° i oceny oprogramowania 360° ransomware. Tylko Bitdefender i Symantec zdołały uzyskać certyfikat we wszystkich testach przeprowadzanych przez laboratorium w ostatniej rundzie testów.

Dwa z czterech testów MRG Effitas mogą nie brzmieć dobrze, ale testy są notorycznie trudne i łatwo ich nie przejść, a średnie wyniki testów mają być kontynuowane. W ostatniej rundzie testów AV-Comparitives w okresie od lipca do października 2022 r. dostawca zabezpieczeń otrzymał ocenę Standard w teście ochrony w świecie rzeczywistym, przy czym ceny Advanced i Advanced+ były wyższe, a jedynie potwierdzenie, że produkt był testowany, było niższe niż Standard. W testach wydajności ESET uzyskał najwyższą pozycję w rankingu Advanced+, a w teście ochrony przed malware otrzymał ocenę Advanced. Wyniki testu połączyły się w coś, co można określić jako mieszankę.

Produkty bezpieczeństwa ESET zostały ostatnio przetestowane przez AV-Test Institute w grudniu 2021, gdzie testowany produkt, Internet Security, uzyskał pełne noty we wszystkich trzech testach. Od tego czasu nie przeprowadzono dalszych testów produktów ESET, więc rekomendowanie firmowego silnika malware na podstawie testu sprzed prawie roku w chwili pisania tego tekstu jest co najmniej wątpliwe, nawet jeśli wyniki tych testów są imponujące.

Tylko na podstawie testów dostępnych w chwili pisania tego tekstu trudno jest obecnie polecić ESET na podstawie wyników niezależnych testów laboratoryjnych. To powiedziawszy, nierzadko zdarza się, że dostawcy zabezpieczeń osiągają słabe wyniki w jednym roku, a następnie osiągają dobre wyniki w nadchodzących latach. W przeszłości ESET był jednym z najlepszych wyników w testach.

Wyróżniające się funkcje

Dobra ochrona przed phishingiem

Kiedy hakerzy mają możliwość napisania kodu w celu utworzenia złośliwego oprogramowania w celu kradzieży danych uwierzytelniających lub zmylenia ofiary w celu przekazania tych danych uwierzytelniających, zwykle wybierają to drugie. Po prostu dlatego, że phishing jest łatwiejszy. Dostawcy zabezpieczeń szukali różnych sposobów zapobiegania phishingowi. Niektóre z nich są bardziej skuteczne niż inne. NOD32 zawiera moduł ochrony przed phishingiem, który uniemożliwia użytkownikom dostęp do podejrzanych stron internetowych. Moduł wykonał świetną pracę w niezależnym teście, aby uniemożliwić dostęp do stron phishingowych.

ESET NOD32 Antivirus Internet Protection

ESET Home

ESET Home, wcześniej nazywany My ESET, umożliwia użytkownikowi zarządzanie wszystkimi urządzeniami, na których są zainstalowane produkty ESET. Dostęp do tej funkcji można uzyskać za pośrednictwem interfejsu użytkownika lub przechodząc do strony home.eset.com w dowolnej przeglądarce. Po zalogowaniu możesz zobaczyć wszystkie swoje licencje i chronione urządzenia. Dla każdej licencji wyświetlana jest łączna liczba urządzeń, ich liczba w użyciu oraz liczba nadal dostępna. Bezpośrednio z tego pulpitu nawigacyjnego możesz otworzyć licencję i dodać ochronę do bieżącego urządzenia lub wysłać link e-mail, jeśli uważasz, że musisz zaktualizować zabezpieczenia tego urządzenia. Co więcej, problemy z bezpieczeństwem na innych urządzeniach można zobaczyć z konsoli zarządzania, ale aby je naprawić, musisz być przed urządzeniem, ponieważ naprawianie problemów z bezpieczeństwem nie może być wykonane zdalnie.

Ochrona przed eksploitami

NOD32 jest dostarczany z pełną zaporą ogniową i modułem ochrony sieci, ale to nie wystarcza do ochrony przed niektórymi eksploitami zdolnymi do ominięcia takiej ochrony. Aby temu zapobiec, ESET oferuje system zapobiegania włamaniom hosta (HIPS). W testach moduł bezpieczeństwa zdołał bez problemu zatrzymać kilka luk o wysokim stopniu ważności, chroniąc urządzenie, na którym został zainstalowany.

Testy wykazały, że podobne funkcje oferowane przez Kaspersky i Bitdefender wypadły lepiej w niezależnych testach. System HIPS ESET obejmuje również funkcję ochrony przed ransomware, ale spotkała się ona z różnymi wynikami i jest w niej miejsce na ulepszenia. Nadal jednak jest lepsza niż brak ochrony przed ransomware.

ESET NOD32 Antivirus Network Protection

Bardzo wspomagana kontrola urządzeń

Oto jedna z wyróżniających się cech produktu. Jest to jednak coś w rodzaju miecza obosiecznego, co zostanie wyjaśnione. Kontrola urządzeń NOD32 może być po prostu najbardziej rozbudowaną i wszechstronną obecnie na rynku. Użytkownik może tworzyć reguły dla szerokiej gamy urządzeń, w tym czytników kart, urządzeń do przetwarzania obrazu i urządzeń Bluetooth, a także bardziej tradycyjnych dysków zewnętrznych.

Każda reguła określa akcję dla typu urządzenia, pojedynczego urządzenia lub grupy urządzeń. Dostępne akcje obejmują blokadę korzystania z urządzenia, otwarcie go w trybie tylko do odczytu lub przyznanie pełnych uprawnień do odczytu i zapisu. Co więcej, możesz również skonfigurować regułę, aby po prostu ostrzegać, że zasady ograniczają dostęp do wybranego urządzenia i że dostęp do niego pomimo ostrzeżenia zostanie zarejestrowany.

Jest to miecz obosieczny w tym sensie, że przeciętny użytkownik domowy nigdy tak naprawdę nie będzie chciał zanurzyć się w otchłań tej funkcji, a są to głębiny. Dla tych spośród nas, którzy uwielbiają ustawiać każdy możliwy parametr, można spędzić godziny zabawy z tym narzędziem, ale jest ono przeznaczone na bardzo specyficzny rynek.

ESET NOD32 Antivirus Security Tools

Wniosek

Wadą NOD32 ESET są obecnie słabe wyniki otrzymane przez wspomniane wyżej niezależne laboratoria. Wszystkie silniki malware przechodzą przez takie okresy, więc w przeszłości ESET osiągał najlepsze wyniki i nie ma wątpliwości, że ponownie wróci na szczyt. Te wyniki sprawiają, że obecnie trudno jest polecić produkt wyłącznie do ochrony przed malware, ale gdy tylko pojawią się nowe wyniki, może się to łatwo zmienić.

ESET zyskał reputację bycia wybieranym przez techników, a dzięki zarządzaniu kontrolą urządzeń tak potężną, jak NOD32, produkt nadal zyskuje tę reputację. Oznacza to, że przeciętny użytkownik domowy nie odblokuje pełnego potencjału produktu, ale łatwość obsługi większości interfejsów nie będzie stanowiła większego problemu dla użytkowników, którzy mają tendencję do ustawiania i zapominania o nich.

Wygląd ESET NOD32 Antivirus:

ESET NOD32 Antivirus appearance

▼ Pokaż dyskusję

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Usuwanie wirusów i malware

Ta strona zawiera informacje o tym, jak uniknąć infekcji z powodu malware lub wirusów.

Usuwanie malware