FacebookTwitterLinkedIn

Avast One

Pudełko Avast One

Avast zawsze miał problem z tym, czy płatny pakiet antywirusowy był wart dodatkowych wydatków w porównaniu z bezpłatną wersją dostępną dla użytkowników domowych. Linia produktów została przemianowana na Avast One, który jest teraz płatnym pakietem, a Avast One Essentials jest wersją bezpłatną. Essentials otrzymało nagrody za wybór redaktora w kategorii bezpłatnej spośród kilku wydań. Czy to oznacza, że Avast One jest bardziej podobny? Czy łatwiej jest polecić wersję bezpłatną niż płatną?

Pomimo zmiany marki, starsze produkty, takie jak Avast Premium, są nadal dostępne, jednak jeden, choć kosztuje więcej, zawiera kilka dodatkowych funkcji. Jedną z takich funkcji, która przyciągnie uwagę nagłówków jest to, że One zawiera teraz kompleksową i nieograniczoną usługę VPN.

W wersji Premium należało ją kupić jako dodatek. Dostępność Premium w najbliższej przyszłości nie powinna być brana za pewnik, ponieważ Avast One jest wypuszczany w poszczególnych regionach, a produkt jest początkowo oferowany w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Australii.

Działa z: Windows 7/8/8.1/10/11 (32-bitowym i 64-bitowym)

Pobierz
Avast One

Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz zakupić licencję. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny.

Avast One

Przegląd

Przeszkoda kosztowa

Biorąc pod uwagę, że Avast One Essential już powoduje znaczne zamieszanie wśród bezpłatnych ofert, wydaje się, że pierwszą przeszkodą, którą Avast One musi pokonać, jest cena. Jeśli nie ma postrzeganego przez konsumenta kosztu w porównaniu z wartością, bezpłatna wersja zwycięży za każdym razem. Przechodząc od razu do kosztów, za jedną roczną licencję konsument zapłaci 99,99 $.

Jeśli potrzebujesz wielu licencji, następną opcją jest ta rodzinna, która obejmuje 30 licencji i kosztuje 139,99 $. Licencje skaczące od jednej do 30 mogą wydawać się nieco ekstremalne, ale biorąc pod uwagę, że Avast One instaluje się na systemach Windows, Mac, iOS i Android, ponadto wystarczająco duża rodzina z wieloma urządzeniami może zbliżyć się do limitu 30 licencji.

Porównując te ceny do konkurencji, Kaspersky Total Security i ESET Smart Security Premium również wynoszą 99,99 $ rocznie za jedną licencję. Oba te produkty są następnie wyposażone w pakiet 10 licencji, ale za 149,99 $ oferta Avast z pewnością oferuje więcej w prostej wartości licencji.

Prosta analiza cenowa ignoruje współczesną rzeczywistość oprogramowania bezpieczeństwa, ponieważ głównym czynnikiem wartości jest możliwość ochrony urządzenia, na którym jest zainstalowane. Nadal pozostaje pytanie, czy płatna wersja jest warta 99,99 $ i zapewnia wyższą wartość niż bezpłatna? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy głębiej zagłębić się w funkcje płatnego pakietu.

Przeprojektowany interfejs

Wraz ze zmianą marki na oznaczenie One, interfejs otrzymał również znaczącą ogólną przemianę. Długoletni użytkownicy Avast będą przyzwyczajeni do ciemnoszarego interfejsu z fioletowymi zawijasami i zielonymi refleksami, które oznaczają, że urządzenie jest bezpieczne. To wszystko zostało usunięte. Teraz mamy jasne odcienie pomarańczy i bieli bez widocznego ostrego rogu.

Przyciski mają zaokrąglone końce, a radosne obrazy do rysowania linii obfitują w pastelowe kolory, które wskazują, czy przycisk jest wybrany. W porównaniu do mrocznego i surowego podejścia, które widzieliśmy wcześniej, nowy interfejs kładzie silny nacisk na nowoczesne zasady UX. Interfejs jest współdzielony przez One i Essentials, przy czym One oferuje dodatkowe funkcje w standardzie.

Funkcja skanowania Avast One

Wyniki niezależnego laboratorium

Przez to wydanie, Avast od jakiegoś czasu pojawia się we wszystkich czterech niezależnych laboratoriach i zmiana marki na One tego nie zmieniła. Należy również zauważyć, że One i Essential mają ten sam silnik antywirusowy, a silnik ten jest taki sam, jak ten używany w poprzednich produktach wydanych przez dostawcę zabezpieczeń.

Po pierwsze, przyjrzyjmy się najnowszym wynikom testu AV-Test z października 2021. Laboratorium przetestowało osobno zarówno płatną, jak i bezpłatną wersję, uzyskując pełne oceny za ochronę, wydajność i użyteczność. Każdy test jest oceniany na 6, co daje w sumie 18 punktów, przy czym obie wersje Avast otrzymują pełne 18 punktów i zdobywają nagrodę AV-Test Top Product Award.

AV-Comparatives nie przypisuje punktacji liczbowej produktom, ale każdy produkt otrzymuje certyfikat. Są to Standard, Advanced i Advanced+. Avast konsekwentnie zdobywał certyfikat Advanced+ na przestrzeni lat, a test z października 2021 roku nie różni się od laboratorium, które stwierdziło, że silnik antywirusowy zablokował 99,9% zagrożeń, z którymi miał do czynienia.

SE-Labs ma również inny harmonogram testów niż dwa powyższe laboratoria. Laboratorium używa systemu przechwytywania i odtwarzania, aby uderzyć każdy testowany produkt za pomocą dokładnie tych samych ataków internetowych. Produkty mogą zdobywać certyfikaty na pięciu poziomach: AAA, AA, A, B i C.

I teście z 4. kwartału, One uzyskało 97% w ocenie dokładności ochrony, 100% w ocenie legalnej dokładności i 99 w ocenie całkowitej dokładności. To wystarczyło, aby produkt otrzymał ocenę AAA. Jedynymi produktami, które uzyskały 100% we wszystkich testach oceny, były przetestowane produkty firmy Kaspersky i Norton.

Wreszcie, MRG-Effitas z siedzibą w Londynie ponownie stosuje inną metodologię testowania, ale przez wielu uważaną za najtrudniejsze z laboratoriów. W ich testach, jeśli produkt nie przejdzie części testu dotyczącej trojana bankowego, przegrywa on całkowicie. W testach z innymi rodzajami malware mają tylko dwie szanse, w przeciwnym razie to porażka.

Te, które całkowicie zapobiegają każdemu atakowi, otrzymują certyfikat 1. poziomu. Te, które początkowo przepuszczają niektóre ataki malware, ale zaradzają sytuacji w ciągu 24 godzin, osiągają poziom 2. I ostatnim teście nieco ponad połowa testowanych produktów przeszła ostatni test bankowy, a wśród nich był Avast. Nie przeszedł on jednak innych testów złośliwego oprogramowania.

Ogólnie rzecz biorąc, wyniki Avast w niezależnych laboratoriach są znacznie powyżej średniej i zazwyczaj plasują silnik antywirusowy dostawcy zabezpieczeń w czołówce.

Funkcje

Wspólna zapora

Zarówno One, jak i Essentials, korzystają z tego samego modułu zapory. To powiedziawszy, jest to jedna z wyróżniających się funkcji bezpłatnej edycji, ponieważ wiele bezpłatnych ofert w ogóle nie oferuje zapory. Zapora ogniowa Avast jest prosta w porównaniu z bardziej wyrafinowanymi specjalistycznymi zaporami ogniowymi dostępnymi na rynku. Choć jest prosta, nadal jest skuteczna w obronie przed atakami sieciowymi oraz pomaga informować użytkowników i odciągać ich od potencjalnie szkodliwych sieci niezaufanych.

Kolejną cechą, o której warto wspomnieć, jest to, że wyświetla listę wszystkich aplikacji na urządzeniu łączącym się z internetem i ich wykorzystanie danych. Użytkownik może następnie zablokować aplikacji połączenie z internetem, ale uczciwe ostrzeżenie blokujące połączenie niewłaściwej aplikacji może spowodować znaczne spustoszenie w urządzeniu.

Istnieje jedna zasadnicza różnica w porównaniu z wersją bezpłatną, jeśli chodzi o zaporę ogniową. Zakup oferty Premium odblokowuje stronę Zaawansowane zabezpieczenia sieci w ustawieniach zapory, co pozwala użytkownikowi ukryć takie rzeczy, jak nazwa komputera przed innymi urządzeniami w sieci. Ostrzega cię, jeśli wykryje jakiś rodzaj ataku polegającego na skanowaniu portów; powiadamia cię, jeśli wykryje dowody fałszowania ARP.

Ekskluzywne funkcje Avast One

Chociaż zapora ma funkcje, do których mają dostęp tylko płatni użytkownicy, jest to z natury funkcja współdzielona. Teraz na poważnie przechodzimy do płatnych funkcji. Pierwsza uwaga to funkcje ochrony urządzenia. Pierwszą z nich jest Osłona poufnych danych, która zapewnia dodatkową warstwę bezpieczeństwa wrażliwym dokumentom, takim jak te, które zawierają informacje umożliwiające identyfikację osoby.

Dodana warstwa ochrony oznacza, że do plików wybranych do tej ochrony nie mają dostępu inni użytkownicy komputera, a liczba aplikacji, które mogą uzyskać dostęp do tych plików, może być ograniczona.

Kolejną funkcją jest Web Hijack Guard, która ma chronić przed atakami systemu nazw domen (DNS). W tym miejscu atakujący podważa DNS witryny, aby przekierować użytkowników do witryn zawierających złośliwą zawartość lub malware. Ta funkcja zapobiega temu, ale sposób, w jaki można to osiągnąć, wydaje się być ściśle strzeżoną tajemnicą.

Jedną z nich był również moduł ochrony kamery internetowej, który pozwala tylko zaufanym aplikacjom na dostęp do kamery internetowej, aby uniemożliwić różnym rodzajom oprogramowania szpiegującego włączenie kamery internetowej w dowolnym momencie. Jako bonus, ten moduł można ustawić tak, aby wymagał nawet od zaufanych programów, aby najpierw otrzymały pozwolenie od użytkownika.

Ochrona ransomware Avast One

Funkcje prywatności

Jak wspomniano powyżej, jedną z wyróżniających się funkcji bezpłatnej wersji była ograniczona sieć VPN, która zapewnia doskonałe wyniki laboratoryjne. Wersja Premium podnosi poprzeczkę, oferując nieograniczoną sieć VPN wraz z produktem. Jest to wyraźnie ukierunkowane na rynek, który chciałby mieć jedno rozwiązanie zarówno w zakresie ochrony, jak i prywatności.

VPN jest oparty na Avast Secure Line VPN, który jest przyzwoitym VPN, jedyną różnicą jest to, że został całkowicie zintegrowany z One. Dla tych, którzy chcą bardziej wyspecjalizowanych usług VPN, takich jak dzielone tunelowanie, ale obejmujące serwery w 55 lokalizacjach zlokalizowanych w 34 krajach.

Inne funkcje prywatności obejmują moduł czyszczenia historii przeglądania i moduł ochrony hasła. Działają dokładnie zgodnie z obietnicą. Są fajnymi funkcjami i złotym standardem dla każdego płatnego rozwiązania antywirusowego w cenie One. Ostatnią funkcją, o której warto wspomnieć, jest Ochrona prywatności, która sprawdza, czy twój adres e-mail lub inne poufne informacje nie zostały ujawnione podczas naruszenia danych.

Avast One PC Speedup

Te same problemy z pominięciem VPN

Dla tych, którzy chcą sprawić sobie Avast One, nieograniczona sieć VPN to z pewnością ogromna zaleta. Są też funkcje ochrony systemu MacOS, iOS (nie najlepsze, jakie widzieliśmy) i Androida, które sprawiają, że wybór rodzinnej licencji na 30 urządzeń jest zdecydowaną wygraną. Jednak dla tych, którzy chcą tylko jednej licencji, to, co otrzymują za One, w porównaniu z bezpłatną wersją, może wydawać się trochę nijakie. Bezpłatna wersja zapewnia ponadprzeciętną lub doskonałą ochronę, a 99,99 $ lub równowartość waluty w twoim regionie może zostać wykorzystana do uzyskania w pełni funkcjonalnej sieci VPN.

Funkcja VPN Avast One

Wniosek

Wygląda na to, że Avast wciąż boryka się z problemem tam, gdzie w grę wchodzi ich oferta Premium. Ile więcej funkcji można dodać, aby zachęcić użytkowników z pojedynczą licencją, nie wpływając drastycznie na wyniki finansowe, aby utrzymać konkurencyjność produktu na wysoce konkurencyjnym rynku.

Może to nie być problemem dla Avasta, który może kłaść większy nacisk na produkt podstawowy, czyli bezpłatną wersję, ale dla tych, którzy szukają w pełni funkcjonalnych pakietów antywirusowych w konkurencyjnych cenach innych niż bezpłatne, z pewnością istnieją inne opcje.

Wygląd Avast One:

Wygląd Avast One (GIF)

▼ Pokaż dyskusję

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Usuwanie wirusów i malware

Ta strona zawiera informacje o tym, jak uniknąć infekcji z powodu malware lub wirusów.

Usuwanie malware