FacebookTwitterLinkedIn

Malwarebytes Premium

Pudełko Malwarebytes Premium

W 2019 roku, kiedy Malwarebytes wydało czwartą wersję swojego niezwykle popularnego silnika antywirusowego, został on znacznie zmieniony i ogólnie wszystko zmieniło się na lepsze. W tym roku ukazała się wersja 4.3, a to wydanie uznano za stosowne do zrobienia pełnego przeglądu Malwarebytes Premium, aby zobaczyć, jak wypada on na tle konkurencji. O ile nie korzystasz konkretnie z bezpłatnej wersji konkretnego oprogramowania antywirusowego, cena zawsze stanowi ważny czynnik do rozważenia. Podobnie jak wielu konkurentów Malwarebytes, w tym Kaspersky, Bitdefender i Trend Micro, ochrona jednego urządzenia z systemem Windows lub Mac będzie kosztowała 39,99 $ rocznie.

W porównaniu ze zwykłymi ofertami, które zawierają więcej niż jedną licencję, tutaj 10 wydaje się być magiczną liczbą, lub aby chronić każde urządzenie w gospodarstwie domowym, licencja może kosztować od 50 $ do 60 $, jak widać w przypadku Sophos i McAfee. Malwarebytes ma możliwość zakupu pięciu licencji za 79,99 $.

Jeśli chcesz zainstalować Malwarebytes Premium na wielu urządzeniach, cena 79,99 $ może cię zniechęcać przy porównywaniu innych produktów, które kładą nacisk na wielokrotne licencjonowanie dla większych rodzin. Biorąc to pod uwagę, rozwiązanie antywirusowe nie zależy wyłącznie od ceny, ale także od tego, jak dobrze chroni urządzenie, na którym jest zainstalowane.

Działa z: Windows 7/8/8.1/10/11 (32-bitowym i 64-bitowym)

Pobierz
Malwarebytes Premium

Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz zakupić licencję. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Malwarebytes Premium 2022

Przegląd

Interfejs użytkownika

Po zainstalowaniu użytkownikowi prezentowane jest okno z niebieską panoramą miasta w delikatnych odcieniach błękitu i zieleni, tworząc przyjemne tło, które nie jest zbyt interesujące wizualnie, aby mogło rozpraszać. Dodatkowo okno zawiera trzy inne okna zawierające opcje dostępne dla użytkownika, historię wykrywania, skaner wyświetlający również czas następnego zaplanowanego skanowania oraz ochronę w czasie rzeczywistym wraz z suwakami do decydowania, które opcje mają być aktywowane.

Te opcje ochrony w czasie rzeczywistym obejmują opcje internetowe, malware, ransomware i opcje exploitów. Opcja ich dezaktywacji wydaje się nieco zbędna, szczególnie dla użytkowników, którzy chcą je ustawić i zapomnieć o nich.

Interfejs Malwarebytes Premium

Podsumowując, interfejs użytkownika jest przejrzysty i prosty w użyciu. Jest to z pewnością plus dla tych, którzy nie potrzebują wielu opcji, aby dostosować każdy najmniejszy szczegół.

Rozwój Malwarebytes

Długoletni użytkownicy Malwarebytes będą mieli dużą wiedzę na temat twierdzenia, że działał on w połączeniu z innymi produktami antywirusowymi. Wczesne wersje były nawet reklamowane jako dodatkowa aplikacja bezpieczeństwa, która dobrze współpracowała z istniejącym oprogramowaniem antywirusowym użytkownika.

Przez lata, zwłaszcza wraz z pojawieniem się wersji 4, produkt był sprzedawany jako samodzielny produkt w podobny sposób, w jaki działają konkurenci firmy. Wielkie pytanie brzmi zatem, czy Malwarebytes nadal dobrze współpracuje z innymi produktami bezpieczeństwa, w tym z zainstalowanym Windows Defender?

Prosta odpowiedź brzmi tak, ale nie odbywa się to automatycznie. W przeszłości program wykonywał kilka sztuczek z Centrum zabezpieczeń systemu Windows, aby umożliwić jego instalację wraz z innymi produktami. Teraz, gdy Premium jest pełnoprawnym oprogramowaniem antywirusowym, rejestruje się w Centrum zabezpieczeń systemu Windows, co oznacza, że Defender jest dezaktywowany, a systemy rejestrują Premium jako główny program antywirusowy. Jeśli użytkownik chce mieć więcej niż jedno rozwiązanie bezpieczeństwa, Malwarebytes można skonfigurować tak, aby nie rejestrował się w Centrum zabezpieczeń, co pozwala na istnienie dwóch rozwiązań w tym samym systemie.

Funkcje

Szybkie skanowanie

Domyślnie Premium, podobnie jak bezpłatna wersja, zawsze wykonuje pełne skanowanie w poszukiwaniu zagrożeń. Jest ono zwykle wykonywane w ciągu 90 sekund.

Skanowanie systemu Malwarebytes Premium

Obecny czas produkcji kompleksowego skanowania wynosi około godziny, pokazując, jak szybko skanowanie może zostać wykonane przez Malwarebytes. Wykonanie pełnego skanowania systemu za pomocą Premium zajmuje tylko około jednej minuty więcej niż zwykle skanowanie na żądanie, co znowu jest niezwykle szybkie.

Oferta Premium obejmuje również mnóstwo opcji konfigurowania niestandardowych skanów wraz z dwoma wymienionymi powyżej. Co więcej, istnieje również wiele opcji konfigurowania skanowań zaplanowanych, w tym harmonogram i to, kiedy skanowanie jest wykonywane.

Wyniki skanowania Malwarebytes Premium

Wyjątkowe funkcje ochrony

W ciągu ostatnich kilku lat granice wykrywania opartego na sygnaturach zostały obnażone przez rozpowszechnienie i wpływ początkowo nieznanych ataków. Malwarebytes zawiera bardziej nowoczesne techniki analizy behawioralnej do walki z tym. Ochrona sieci blokuje ruch do znanych niebezpiecznych adresów, czy to przez przeglądarkę, czy przez złośliwą aplikację.

Ochrona przed ransomware obserwuje zachowania występujące, gdy nieznany program przygotowuje się do zaszyfrowania plików. Dzięki temu moduł może przechwycić nawet atak ransomware dnia zerowego, bez konieczności rozpoznawania niczego poza zachowaniami sugerującymi możliwość infekcji ransomware.

Premium zawiera również moduł ochrony przed exploitami zaprojektowany w celu ochrony przed lukami w oprogramowaniu, które są wykorzystywane do uzyskania uprzywilejowanego dostępu do urządzenia. Premium robi to, zapewniając dodatkową warstwę ochrony popularnym aplikacjom, takim jak Chrome, aplikacje Microsoft Office i czytniki PDF.

Do bardziej powszechnych celów obecnych exploitów należą exploity dnia zerowego. Warstwa ochrony jest ponownie zaprojektowana do wykrywania zachowań związanych z exploitami, a nie samych exploitów. Część tej metodologii behawioralnej zapobiega wykonywaniu skryptów przez exploity i zapobiega programowaniu zorientowanemu na zwrot.

Premium, podobnie jak bezpłatna wersja, zawiera również funkcję Browser Guard jako dodatkową wtyczkę do przeglądarek Chrome, Edge i Firefox. Wtyczka kieruje użytkowników z dala od phishingu i innych fałszywych adresów URL, które mogą również zawierać złośliwe oprogramowanie. We wszystkich wersjach Premium dostępny jest niezwykły zestaw funkcji bezpieczeństwa, które są niezwykle wybiegające w przyszłość w zapobieganiu atakom.

Funkcje bezpieczeństwa Malwarebytes Premium

Wniosek

Mieszane uczucia

Jedną z kwestii dotyczących Premium jest mieszany zestaw wyników dotyczących niezależnych wyników laboratoryjnych. Wynika to po części z tego, że nowoczesne metody ochrony są bardzo trudne do przetestowania. Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest fakt, że Malwarebytes nie uczestniczyło w niezależnych testach laboratoryjnych niemal tak długo, jak ich konkurenci, a dopiero zaczęło to robić na poważnie wraz z przejściem na kompleksowy pakiet antywirusowy.

Innym możliwym zastrzeżeniem jest to, że wiele niezależnych laboratoriów zajmujących się testowaniem oprogramowania antywirusowego stara się tworzyć testy, które naśladują rzeczywiste sytuacje, ale ta emulacja nie jest idealna. Wiele z nich nadal uwzględnia proste rozpoznawanie plików w ramach swoich testów, co oznacza, że behawioralne rozwiązania obronne nie są brane pod uwagę w tych konkretnych testach.

W poprzednich przeglądach skupialiśmy się w szczególności na wynikach czterech laboratoriów: AV-Test, AV-Comparatives, SE Labs i MRG-Effitas. W ostatniej rundzie testów przeprowadzonych przez wyżej wymienione laboratoria Malwarebytes pojawił się w trzech z nich, a mianowicie w AV-Test, AV-Comparatives i SE Labs.

Jeśli chodzi o AV-Test Institute, laboratorium testuje przede wszystkim trzy parametry, a mianowicie ochronę, wpływ na wydajność i użyteczność. Wszystkie otrzymują wynik na sześć, a najnowsze testy zostały przeprowadzone w październiku 2021 r., a im bliżej sześciu, tym lepiej.

Premium uzyskało następujące punkty: ochrona 5,5; wpływ na wydajność 6, użyteczność 6. Wynik Malwarebytes wynoszący 17,5 na łącznie 18 pozwolił na przyznanie produktowi najwyższej nagrody tytułowej. Jednak główni konkurenci tej samej firmy, Kaspersky, McAfee i Norton AntiVirus Plus, osiągnęli wynik 18 na 18.

SE Labs pojawia się tam, gdzie lektura przestaje być przyjemna. Laboratorium wykorzystuje technikę przechwytywania i odtwarzania, aby uderzyć w wiele systemów ochrony antywirusowej dokładnie tymi samymi atakami malware w rzeczywistym świecie, na które narażona byłaby ofiara. Produkt antywirusowy jest następnie oceniany na podstawie tego, jak dobrze poradził sobie w obronie przed zagrożeniem.

Produkty mogą otrzymać następujące certyfikaty: AAA, AA, A, B, C, przy czym AAA jest najwyższym. Prawie wszystkie produkty otrzymały ocenę AAA lub AA. Tym jednym jest Malwarebytes, który otrzymał B, najniższą z grupy w teście laboratorium w pierwszym kwartale. Produkt nie był testowany w kolejnych testach, ale prawdopodobnie zmieni się to, gdy Malwarebytes przedstawi go częściej w przyszłości.

Wreszcie, AV-Comparatives przetestowało Malwarebytes Premium w teście ochrony przed malware we wrześniu 2021 roku, ale nie w dwóch pozostałych testach przeprowadzonych przez laboratorium. Oczekuje się, że to również zmieni się w najbliższej przyszłości, ponieważ przeprowadzanych jest więcej testów. Jeśli chodzi o test Malware Protection, jest on przeprowadzany poprzez narażenie antywirusa na działanie dużej liczby rzeczywistych próbek malware.

Test najpierw sprawdza, czy złośliwe oprogramowanie zostało wykryte i zablokowane od razu po wystawieniu komputera na działanie tego malware. Jeśli złośliwe oprogramowanie minie początkowe wykrycie, badacze spróbują je uruchomić i sprawdzić, jak funkcje ochrony przed malware radzą sobie z infekcją.

W tym zakresie Malwarebytes znalazłby się w najwyższym przedziale ochrony, uzyskując ranking Advanced+. Należy zauważyć, że z powodu fałszywych alarmów, gdy antywirus wykryje coś, co uważa za malware, ale nim nie jest, laboratorium odejmie ocenę.

Ocena Malwarebytes została zmniejszona z potencjalnego Advanced+ w dół o dwie rangi do standardowej. Nie jest to rzadki przypadek, ponieważ K7 i Panda również zostały zdegradowane do standardu, podczas gdy zgłoszony produkt Nortona spadł o jedną pozycję również z powodu wykrytych fałszywych alarmów.

Chociaż wyniki niezależnych laboratoriów mogą nie zapewniać najlepszego odczytu, konkretne wydania przeprowadzają własne testy, w których Malwarebytes konsekwentnie zdobywał punkty w górnym przedziale, jeśli nie był to najlepszy wynik. Wydania będą również starały się testować określone cechy produktu tam, gdzie to możliwe.

W przypadku ochrony przed phishingiem i ransomware Malwarebytes radziło sobie niezwykle dobrze, gdy warstwy ochrony mogły działać jako ujednolicony produkt, zgodnie z zamierzeniami Malwarebytes. Kiedy moduły są rozdzielane i testowane w izolacji, występowały rozbieżności, ale biorąc pod uwagę, jak współczesne infekcje ransomware są często przeprowadzane jako ostatni ładunek w ciągu innych ładunków, łączenie warstw w celu współpracy jest mądrym podejściem.

Nowe roszczenia do tronu

Dzięki Malwarebytes Premium firma zrezygnowała z reputacji produktu towarzyszącego oddzielnemu oprogramowaniu antywirusowemu. Premium jest teraz pełnoprawnym pakietem antywirusowym samo w sobie. Jest konkurencyjne cenowo, przynajmniej wtedy, gdy trzeba chronić tylko jedno urządzenie, które dla wielu użytkowników domowych jest wszystkim, czego potrzebują.

Chociaż wyniki niezależnych laboratoriów są plagą, jak wspomniano powyżej, przejście na analizę behawioralną często nie opiera się na tradycyjnych metodach wykrywania stosowanych przez laboratoria. Ostatnie ataki pokazały ograniczenia tradycyjnych metod wykrywania opartych na sygnaturach, a wprowadzenie przez Malwarebytes metod behawioralnych erekcji jest przyszłościowe. Pomimo względnej niedojrzałości produktu, nadal działa on niewiarygodnie dobrze i z pewnością należy do najlepszych produktów przeznaczonych do ochrony użytkownika domowego.

Wygląd Malwarebytes Premium:

Wygląd Malwarebytes Premium (GIF)

▼ Pokaż dyskusję

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Usuwanie wirusów i malware

Ta strona zawiera informacje o tym, jak uniknąć infekcji z powodu malware lub wirusów.

Usuwanie malware