FacebookTwitterLinkedIn

AVG Internet Security

Ocena użytkowników:rating starrating starrating starrating starrating star / 2
SłabyŚwietny 

Opakowanie AVG Internet Security

AVG pozostaje jednym z najpopularniejszych globalnych dostawców oprogramowania bezpieczeństwa. Obecnie ma ponad 200 milionów użytkowników na całym świecie. Od czasu przejęcia firmy przez Avast, ogłoszonego w czerwcu 2016 roku i sfinalizowanego we wrześniu tego samego roku, obie firmy odniosły korzyści z przejęcia. Czy pakiet AVG Internet Security nadal plasuje się obok rozwiązań takich jak Bitdefender i Kaspersky?

Krótko mówiąc, tak, ale autor nadal uważa, że lepiej jest polecić równoważne produkty dwóch ostatnich niż AVG. Sprowadza się to do dość drobnych punktów w ogólnym planie, a system AVG Internet Security nadal ma dużo więcej pozytywów niż negatywów.

Działa z: Microsoft Windows 10/8.1/8/7 z SP1 i zainstalowanymi najnowszymi aktualizacjami KB

Oficjalna witryna AVG Internet Security

Koszt

Równowaga między kosztem produktu a funkcjami, które otrzymujesz powyżej bezpłatnego programu antywirusowego, jest zawsze najbardziej widoczna. W przeszłości zarówno AVG, jak i Avast borykały się z tym problemem, zwłaszcza jeśli chodzi o wersję bezpłatną w porównaniu z płatnym pakietem. Schemat cenowy AVG ponownie może doprowadzić do kilku zastanawiających momentów. Koszt jednej licencji wynosi 69,99 $, a 10 licencji wynosi 89,99 $. Istnieje jednak kilka specjalnych ofert Internet Security, które znacznie obniżają cenę w pierwszym roku. Pakiet 10 licencji może kosztować zaledwie 48 $, a 15 licencji jedynie 78 $. Ponownie, ważne jest, aby powtórzyć, że dotyczy to pierwszego roku, a ceny osiągną zbliżone do pierwszych podanych cen, chyba że zostanie zaoferowana inna umowa.

Nawet kupując bezpośrednio od AVG, zamiast szukać oferty ze zniżką, można uzyskać znaczne oszczędności w pierwszym roku. Jeśli jednak spojrzysz na podstawowy koszt AVG i porównasz go z pakietem Bitdefender Internet Security, który za 3 licencje kosztuje około 40 $ i ma więcej funkcji, w tym kontrolę rodzicielską, aby uzasadnić wybór AVG, trzeba będzie znaleźć jedną ze specjalnych ofert. Biorąc to pod uwagę, jak widać poniżej, AVG nadal zapewnia doskonałą ochronę i bogactwo funkcji. Ponadto, funkcje oferowane przez Internet Security stanowią mocne argumenty przemawiające za wybraniem go zamiast bezpłatnej opcji. Innym kluczowym aspektem umowy na 10 lub 15 licencji jest to, że pakiet można zainstalować na urządzeniach z systemem Windows, Android i Mac. Z całą pewnością stanowi to korzyść na rzecz pakietu, ponieważ współcześni użytkownicy mogą łatwo mieć od trzech do czterech urządzeń, które wymagają ochrony, a gdy weźmie się pod uwagę gospodarstwo domowe, liczba ta może znacznie wzrosnąć.

AVG Internet Security - Strona domowa

Wydajność antywirusa

Chociaż niektórym może się wydawać, że koszt Internet Security nie jest tak konkurencyjny, jak mógłby być, bez względu na cenę, jeśli silnik antywirusowy produktu nie jest w stanie obronić się przed zagrożeniami, to argument niskiej ceny wobec wysokiej nie ma znaczenia. Tutaj AVG działa nie tylko niezwykle dobrze, ale konsekwentnie. W trzech niezależnych laboratoriach, które przetestowały silnik AVG do ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, współdzielony z bezpłatnym pakietem antywirusowym, AVG konsekwentnie plasuje się na wyższym szczeblu.

Patrząc na wyniki AV-Comparatives dla AVG, pod względem wydajności, silnik malware uzyskał stosunkowo dobre wyniki i zajął 8. miejsce tuż za Avastem. Nadal było to wystarczająco dobre, aby uzyskać najwyższą ocenę w rankingu laboratorium Advanced+. Jeśli jednak szukasz pomijalnego wpływu na system, inni dostawcy osiągnęli pod tym kątem lepsze rezultaty. Jeśli chodzi o ochronę, laboratorium przeprowadza test rzeczywistej ochrony, w którym AVG uzyskał 99,7% i uzyskał ranking Advanced+. Inne marki poradziły sobie lepiej, ale niewiele.

AV-Test stosuje inny zestaw testów, ale sprawdza ochronę, wydajność i użyteczność. Każdy parametr jest oceniany z możliwej liczby 6. AVG właśnie nie uzyskał najlepszych ocen we wszystkich kategoriach, uzyskując 5,5 punktów za wydajność. Testy przeprowadzone w dwóch laboratoriach odzwierciedlały rzeczywiste doświadczenia z Internet Security, a wiele z nich zwróciło uwagę na zauważalny wpływ na wydajność systemu po zainstalowaniu pakietu antywirusowego.

Wreszcie, SELabs otrzymało najwyższą nagrodę przyznawaną przez laboratorium - ocenę AAA. Wynika to z faktu, że silnik ochrony przed malware uzyskał 99% w teście dokładności ochrony i 100% w laboratoryjnej ocenie uzasadnionej dokładności, co łącznie dało AVG 100% oceny całkowitej dokładności. Ogólnie rzecz biorąc, w wynikach testów laboratoryjnych niewiele można zarzucić wydajności systemu AVG, a biorąc pod uwagę poziom ochrony, jaki może zapewnić silnik ochrony przed malware, AVG nadal zajmuje czołowe miejsce w rankingu.

AVG Internet Security - Komputer

Funkcje wspólne

Nie tylko silnik ochrony przed złośliwym oprogramowaniem jest wspólny dla bezpłatnego programu antywirusowego i Internet Security firmy AVG, ale także szereg innych funkcji, które stały się kluczowe w ochronie przed współczesnymi zagrożeniami. Funkcje te można podzielić na dwie odrębne kategorie, a mianowicie ochronę komputera i ochronę internetową.

Patrząc na ochronę komputera, funkcje obejmują Osłonę plików, Osłonę zachowania, Ochronę przed ransomware i Inspektora sieci. Przyglądając się każdej z osobna, Osłona plików skanuje pliki, które są dodawane lub otwierane na komputerze, pomagając chronić przed określonymi typami złośliwego oprogramowania, które mogą się w nich ukrywać, a które mogły zostać przypadkowo pobrane. Takie malware często instaluje się w innych plikach, aby się ukryć i zapobiec wykryciu. Funkcja Osłony zachowania monitoruje aplikacje pod kątem wszystkiego, co może być postrzegane jako złośliwe. Jest to interesująca funkcja, biorąc pod uwagę Avast, a teraz także proxy, imponujące wykorzystanie sztucznej inteligencji przez AVG w walce z malware. Im mądrzejsza będzie sztuczna inteligencja, tym większa będzie zdolność wykrywania podejrzanych działań. Ochrona przed ransomware w takiej czy innej formie stała się absolutną koniecznością dla każdego programu antywirusowego, płatnego lub nie. Ochrona AVG polega na blokowaniu plików, aby nie można było ich zmieniać i szyfrować, jeśli ransomware zainfekuje komputer. Jest to nie tyle środek zapobiegawczy, ile środek ułatwiający powrót do zdrowia po ataku bez konieczności płacenia okupu. Na koniec, Inspektor sieci skanuje sieć Wi-Fi, z którą łączą się urządzenia, i dostarcza informacje o tych urządzeniach, pomocne w określaniu, kto się łączy i gdzie.

Funkcje internetowe obejmują Osłonę sieci i Osłonę poczty e-mail. Osłona sieci służy do zapobiegania wprowadzaniu przez użytkowników ważnych danych uwierzytelniających na podejrzanych witrynach, co jest powszechną taktyką phishingu, a także zapobiega podejrzanym pobieraniom. Osłona poczty e-mail monitoruje otrzymane e-maile pod kątem złośliwych załączników, które mogą zawierać malware. Takie funkcje są dość standardowe dla większości pakietów antywirusowych, ale to nie znaczy, że nie są ważne.

AVG Internet Security - Sieć i e-mail

Funkcje Internet Security

W tym miejscu konsumenci ocenią, czy płacenie za Internet Security zamiast korzystania z bezpłatnej opcji jest mądrą decyzją finansową. Na szczęście, program Internet Security ma kilka ważnych funkcji bezpieczeństwa, które zapewniają spokój ducha. Można je podzielić na trzy kategorie: zabezpieczenia specyficzne przed hakerami, ochronę prywatności i ochronę płatności. Jeśli chodzi o ochronę płatności, AVG zawiera moduł bezpieczeństwa, który dodatkowo ulepsza omówioną powyżej Osłonę sieci, zwaną Fake Web Shield. Moduł dodatkowo chroni przed fałszywymi stronami internetowymi, które chcą ukraść dane karty kredytowej poprzez phishing.

Ochrona prywatności obejmuje ochronę kamery internetowej i Osłonę poufnych danych. Pierwsza z nich uniemożliwia oprogramowaniu szpiegującemu dostęp do kamery internetowej bez wiedzy użytkownika. W chwili pisania tego tekstu nie było jasne, czy ten poziom ochrony został rozszerzony na mikrofon. Niektóre próbki spyware, które można zobaczyć w środowisku naturalnym, mają możliwość włączenia mikrofonu oraz kamery internetowej. W przypadku innych produktów w tym przedziale cenowym innych dostawców wyraźnie określono, że mikrofon jest również chroniony. Druga funkcja, Ochrona poufnych danych, uniemożliwia hakerom dostęp do ważnych plików, które mogą zawierać poufne dane.

Zabezpieczenia specyficzne dla hakerów oferują najbardziej wszechstronne funkcje zawarte w płatnej ofercie. Zapory ogniowe są teraz standardową płatną funkcją dla wszystkich pakietów Internet Security. Jest to ważne w szczególności dla użytkowników systemu Windows, w którym mogą wzmocnić już istniejącą zaporę systemu Windows. Uaktualnienie AVG zapobiega nie tylko witrynom, ale i aplikacjom nadużywania połączeń sieciowych, co znacznie poprawia stan bezpieczeństwa komputera. Wszelkie nadużycia lub włamania do adresu IP są monitorowane i zatrzymywane w czasie rzeczywistym w przypadku wykrycia zagrożenia. Gdy tylko taki atak zostanie obroniony, użytkownik otrzyma powiadomienie. AVG zawiera również moduł ochrony hasłem, który może bezpiecznie przechowywać hasła, a następnie automatycznie wypełniać je w formularzach, którym ufa użytkownik. Menedżer haseł stanowi bezpieczniejsze rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują dodatkowego zabezpieczenia, ale funkcja dostępna w programie Internet Security będzie więcej niż wystarczająca dla większości użytkowników domowych. Na koniec, Internet Security obejmuje Osłonę zdalnego dostępu. Taka funkcja jest mile widziana, biorąc pod uwagę powszechność ataków zależnych od nadużywania protokołów zdalnego dostępu. Przez lata widzieliśmy, jak oszustwa związane z ransomware i wsparciem technicznym nadużywają protokołu zdalnego dostępu i osiągają w tym wielki sukces. Zatem bardzo ważne jest posiadanie funkcji chroniącej przed takimi zagrożeniami.

Internet Security obejmuje również VPN, który jest ograniczony do kilkuset megabajtów. Użytkownicy potrzebujący nieograniczonej sieci VPN, mogą ją znaleźć zarówno w Norton, jak i McAfee. Posiadanie nieograniczonej liczby VPN jest przyjemne, ale nie jest przełomem, jeśli pakiet antywirusowy działa zgodnie z obietnicą. AVG robi to i nie tylko, dzięki czemu użytkownicy powinni się temu przyjrzeć przed podjęciem decyzji. To, czego brakuje AVG Internet Security w porównaniu z konkurentami, to solidny moduł kontroli rodzicielskiej, który chroni młodszych członków rodziny przed zbytnim psoceniem w trybie online. Dla osób z dziećmi jest to lepsza oferta niż w przypadku gospodarstw domowych bez dzieci, ale z pewnością warto o tym wspomnieć dla tych, którzy czują, że potrzebują pewnej formy funkcji kontroli rodzicielskiej.

AVG Internet Security - Ataki hakerskie

Wpływ na system

Jest to prawdopodobnie jedna z największych wad programu Internet Security. Produkt wpływa na wydajność systemu, zwłaszcza jeśli użytkownik nadal korzysta ze starszego komputera, który właśnie spełnia lub tylko przekracza wymagania systemowe. Same wymagania systemowe zależą głównie od systemu operacyjnego. Dla użytkowników Windows obsługiwane są wersje 7, 8 i 10, a niektóre platformy podobno były w stanie zainstalować pakiet na poważnie przestarzałych systemach z jedynie 512 MB pamięci RAM i procesorem 1 GHz. Podczas gdy instalacja nie stanowi problemu w systemach o niskiej specyfikacji, to działania pakietu będą trwać dłużej niż oczekiwano i spowodują znaczne obciążenie procesora, zwiększając czas przetwarzania. Niektóre raporty o testach na urządzeniach o średniej specyfikacji odnotowały wydłużenie czasu przetwarzania o prawie 30%.

AVG Internet Security - Prywatność

Wniosek

AVG spełnia szereg wymagań tych, którzy chcą poprawić bezpieczeństwo swojego komputera lub urządzenia mobilnego i są w stanie zapłacić za płatną wersję programu antywirusowego. Jednak ci, którzy szukają oferty bogatej w funkcje, prawdopodobnie zwrócą się do konkurentów firmy. AVG Internet Security nadal sprawdza się wyjątkowo dobrze w niezależnych testach laboratoryjnych i robi dokładnie to, co obiecuje. Różni się od bezpłatnej wersji na tyle, że ma na tyle dużo funkcji, że produkt jest polecany szczególnie dla tych, którzy nie potrzebują specjalnych dodatków, takich jak kontrola rodzicielska. W związku z tym nie rozważaj oferty na pojedynczą licencję. Obecnie posiada się wiele urządzeń i korzystniejsze jest wykupienie ochrony na wszystkie z nich.

Wygląd AVG Internet Security:

AVG Internet Security - Wygląd

▼ Pokaż dyskusję

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Usuwanie wirusów i malware

Ta strona zawiera informacje o tym, jak uniknąć infekcji z powodu malware lub wirusów.

Usuwanie malware